کاهش نگران کننده متقاضیان ورود به رشته های فنی مهندسی دانشگاه ها

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان دانشجویان گفت؛ تمایل جوانان برای ورود به دانشگاه ها در رشته های فنی مهندسی کاهش یافته که امری نگران کننده و در تضاد با اقتصاد تولید بنیان در کشور است.

به خبرنگار علمی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،  معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان دانشجویان گفت؛ تمایل جوانان برای ورود به دانشگاه ها در رشته های فنی مهندسی کاهش یافته که امری نگران کننده و در تضاد با اقتصاد تولید بنیان در کشور است.
 

آقای هاشم داداش پور در آئین معارفه رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه افزود: بر اساس سند چشم انداز توسعه و فرامین مقام معظم رهبری در خصوص تقویت اقتصاد تولید بنیان 20 دانشگاه صنعتی در دهه 80 متولد شد ولی در یک دهه گذشته روند جذب دانشجو در رشته های فنی – مهندسی و علوم پایه مرتبط معکوس بوده است.
 

وی افزود : در سال 1390 بیست و دو درصد از متقاضیان ورود به دانشگاه ها به گروه ریاضی و رشته های فنی مهندسی و علوم پایه مرتبط اختصاص داشت که این رقم امسال به 9 و 7 دهم درصد کاهش یافته که عرصه تولید و فناوری را در آینده با چالش مواجه خواهد کرد.
 

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان دانشجویان خاطر نشان کرد: تحلیل اطلاعات متقاضیان ورود به دانشگاه ها در یک دهه گذشته نشان می دهد ذائقه جامعه تغییر کرده و جوانان به رشته های خدماتی و کلینیکی متمایل شده اند.
 

آقای هاشم داداش پور افزود: این در حالی است که در سال های اخیر تمایل جوانان برای تحصیل در رشته های پزشکی ، زبان های خارجی و هنر روند صعودی داشته است و باید مسئولان امر برای تغییر ذائقه جوانان و خانواده ها و تحقق سند چشم انداز توسعه برای قرار گرفتن در جایگاه نخست منطقه در حوزه علم وفناوری چاره اندیشی کنند.
 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آذربایجان غربی هم در این مراسم زهد و تلاش در عرصه تولید علم و دانش را مهمترین میثاق دانشگاهیان در وضعیت کنونی عنوان کرد و گفت، این میثاق مهم در مسیر تحقق گام دوم انقلاب است و همه باید برای عملی شدن آن تلاش کنیم.
 

حجت الاسلام اسم حسینی مدیریت در دانشگاه ها، به دلیل مواجه با جوانان آرمان خواه، استادان و فرهیختگان جامعه و مدیران و کارکنان پرتلاش را مدیریتی پیچیده توصیف کرد و گفت:مدیر موفق می باست با پرهیز از برخوردهای سلیقه ای، تنگ نظری، رعایت قانون و مشورت با افراد دارای صلاحیت، دانشگاه را به سرمنزل مقصود برساند .
 

در این مراسم آقای دکتر مجتبی مختاریان اصل به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه معرفی و از خدمات آقای دکتر محمدرضا شیدایی برای تلاش بی وفقه در جایگاه ریاست پیشین این دانشگاه قدردانی شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱:۰۴

شناسه خبر: 102054

مطالب مرتبط :
متقاضی دانشگاه

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم:

بیش از یک میلیون و پانصدهزار نفر متقاضی ورود و تحصیل در دانشگاه ها هستند

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شمار متقاضیان ورود به مراکز آموزش عالی را حدود ۱.۵ میلیون نفر ذکر و آن را مطلوب دانست.

مومنی

در راستای تحقق شعار سال؛

دانشگاه صنعتی و بسیج علمی استان همدان تفاهم‌نامه امضا کردند

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه صنعتی همدان و بسیج علمی استان، گفت: دانشجویانی که دارای ایده و ذهن خلاق هستند به آزمایشگاه و کارگاه‌های مجهز نیاز دارند تا ایده‌های خود را به نمونه‌های اولیه تبدیل کنند که این نیاز با همکاری سپاه پاسخ داده خواهد شد.

کیفیت خواب

افتخار آفرینی فرزندان شبستر در سوئیس

مخترعان کشورمان توانستند در ۴۸ امین دوره مسابقات جهانی اختراعات سوئیس مدال برنز مسابقات و تقدیرنامه رسمی مسابقات در بخش علوم داده و کامپیوتر را به دست اورند.

خبرگزاری علم و فناوری

حمایت از تولید یعنی حمایت از نخبگان

سردار عباس قلی زاده در بازدید از نمایشگاه فناورانه “تا ثریا” : نمایشگاه های فناورانه بهترین مکان برای تجاری سازی اختراعات است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب