ساخت سامانه ضد سرمازدگی درختان میوه با قابلیت پیش بینی سرمازدگی در دانشگاه ارومیه

برای نخستین بار در کشور سامانه ضد سرمازدگی درختان میوه با قابلیت پیش بینی سرمازدگی در دانشگاه ارومیه تولید شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،فیض الله زاده دکترای مهندس مکانیک بیوسیستم از طراحان این سامانه بااشاره به اینکه این سامانه هوشمند برای نخستین بار در کشور ساخته شده است گفت: این سامانه علاوه براینکه در مقابل هرنوع سرمازدگی بهاره و زمستانه عملکرد بهتری دارد دارای سیستم پیش بینی سرمازدگی است.
 
وی افزود: نمونه ساخته شده دارای قیمت رقابتی، عملکرد بالاتر و هوشمند است که دستگاه براساس مجموعه‌ای از اطلاعات هواشناسی، فرمول و الگوریتم محاسباتی و همچنین داده‌های سنسور‌های موجود روی دستگاه به صورت هوشمند اقدام به مقابله با سرمازدگی می‌نماید
 
رستم پور عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه بااشاره به اینکه هر دستگاه حدود ۱٫۲ هکتار (یک و دو دهم) را تحت پوشش قرار می‌دهد گفت: سامانه دستگاه در مرکز مزرعه قرار گرفته و قابلیت دوران ۳۶۰ درجه‌ای به دور خود را دارا می‌باشد و در حین عملیات، با پمپاژ هوای فشار بالا به داخل مزرعه همراه با ماده مخصوص و باردار شده، منجربه تغییر فاز متناوب مزرعه می‌شود.
 
کرامتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذر بایجان غربی بااشاره به اینکه ۱۱۵ هزار هکتار مساحت باغ‌های استان است گفت: سالانه بیش از ۱ونیم میلیون تن انواع محصولات باغی تولید می‌شود محصولاتی که با تغییرات اقلیمی ودما در معرض سرمازدگی قرار میگیرند.
 
وی افزود: برای مقابله باسرمازدگی روش‌های مختلف فعال و غیرفعال استفاده می‌شود که شرکت‌های دانش بنیان با ساخت دستگا‌های مجهز دمای باغ را کنترل می‌کنند.
 
این سامانه هوشمند علاوه براینکه درباغ‌های میوه کاربرد دارد انواع محصولات زراعی را از خطرسرمازدگی محافظت می‌کند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳:۳۸

شناسه خبر: 102157

مطالب مرتبط :
جهاد دانشگاهی

کمک طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به توسعه روستاها و مناطق عشایری

مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نتایج ارزشمند طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به توسعه روستاها و مناطق عشایری و معیشت آن‌ها کمک شایانی می‌کند.

۱۲۳

با هدف تقویت بنیه علمی دانش آموزان و استعدادیابی ؛

راه اندازی مرکز رشد و فناوری در شهرستان سلماس

با هدف تقویت بنیه علمی دانش آموزان سلماسی ،مرکز رشد و فناوری در این شهرستان راه اندازی می شود.

۱۲۳

کاهش نگران کننده متقاضیان ورود به رشته های فنی مهندسی دانشگاه ها

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان دانشجویان گفت؛ تمایل جوانان برای ورود به دانشگاه ها در رشته های فنی مهندسی کاهش یافته که امری نگران کننده و در تضاد با اقتصاد تولید بنیان در کشور است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب