رئیس سازمان بسیج علمی فارس مطرح کرد:

لزوم اصلاح برخی قوانین موجود و ایجاد قوانین جدید در حوزه دانش بنیان

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس گفت: برای حل برخی از مشکلات شرکت های دانش بنیان باید برخی قوانین حوزه دانش بنیان ها در سالی که به نام آن ها نامگذاری شده اصلاح شده و حتی در صورت لزوم قوانینی جدید بصورت کارشناسی و دقیق ایجاد شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، احمدرضا قاسمی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس در نشست هم اندیشی و بررسی مشکلات و موانع شرکت‌ های پارک علم و فناوری استان اظهار داشت: مشکلات کشور از طریق دانش بنیان قابل حل است و در این میان پارک علم و فناوری مرجع دانش بنیان هاست.

وی با انتقاد از جزیره ای عمل کردن در حوزه های علمی از جمله دانش بنیان که حاصل بی‌تدبیری و عدم یکپارچگی و انسجام در حوزه دانش ‌بنیانی می باشد، تصریح کرد: متاسفانه سهم استان پهناور فارس در ردیف بودجه کشوری برای حوزه تحقیق و پژوهش کمتر از سه درصد است که بسیار ناچیز می باشد.

قاسمی ادامه داد: برای حل مشکل باید برخی قوانین حوزه دانش بنیان ها در سالی که به نام آن ها نامگذاری شده اصلاح شده و حتی در صورت لزوم قوانینی جدید بصورت کارشناسی و دقیق ایجاد شوند.

به گفته وی استان فارس با داشتن 19 نماینده در مجلس شورای اسلامی می تواند در زمینه اصلاح قوانین موجود و ایجاد قوانین جدید در حوزه علم و دانش بنیان در سطح کشور تاثیرگذار باشد.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس در ادامه سخنانش مطرح کرد: رسالت ذاتی ما تبیین ظرفیت ‌های فارس در عرصه دانش ‌بنیان برای مسئولین و مردم است. هرچند باید واقعیت ‌هایی را پذیرفت، اما باید به سمت آرمان ‌ها نیز حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید شرایطی را فراهم کنیم تا مانع از مهاجرت نخبگان شویم. باید به مجموعه دولتی کمک کنیم تا بتواند دیپلماسی علمی را فعال کند. رایزنی ‌های علمی ما در حوزه فناوری در تمام نقاط دنیا باید فعال شود.

این مقام مسئول خطاب به خبرنگاران و عکاسان حاضر در جلسه گفت: اصحاب رسانه باید سفیر شرکت‌ های دانش ‌بنیان شوند و به نگهداشت نخبگی کمک کنند، اینکه بتوانیم فضای سرزمینی را برای تأمین نیاز امکاناتی و مکانی فراهم کنیم از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما این ضرورت و پیش نیاز وجود دارد، اینکه از ۲۰۲ شرکت مستقر در پارک علم و فناوری حمایت کنیم و این شرکت ‌ها را درک کنیم.

وی اضافه کرد: زیست بوم ما در استان و کشور با زیست بوم غربی متفاوت است، باید شرکت‌ های دانش ‌بنیان را با قوانین جمهوری اسلامی راه ‌اندازی کنیم نه با قالب ‌های دیکته شده، لذا نیاز داریم در مجموعه‌ ها قوانین را اصلاح کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آمادگی دارد که هم کمک ‌های مکانی و هم بحث مالی را در قالب شرکت پیشگامان و با مبلغی از ۱۰۰ میلیون تومان تا ۲میلیارد تومان را در اختیار شرکت ‌های دانش‌بنیانی قرار دهد که بر اساس اهداف ششگانه این سازمان حرکت کند.

 

او گفت: با افزایش سهام در مجموعه صندوق پژوهش و فناوری که در حال حاضر ۱۰ میلیارد تومان سرمایه دارد نیز می‌توانیم به این شرکت ‌ها کمک کنیم.  ما قدرت این را داریم که ۵میلیارد تومان به این صندوق کمک کنیم و خودمان هم به عنوان شرکت و سهام‌دار به حمایت از مجموعه فناوری بپردازیم.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری فارس بیان داشت: با مردم و برای مردم در مجموعه نظام می ‌شود کار انجام داد؛ هر جا از مردم استفاده نکردیم ضرر کردیم. امروز اگر توانستیم سرمایه ‌های اندک مردم را تبدیل به یک قالب کنیم مردم تشویق و ترغیب می ‌شوند که در حوزه فناوری سرمایه‌گذاری کنند.

قاسمی اضافه کرد: متأسفانه در حال حاضر مردم در واسطه ‌گری و بانک سرمایه‌ گذاری می‌کنند. رسانه می ‌تواند به کمک مجموعه علم و فناوری استان تا این ضریب امنیت را برای دانش ‌بنیانی ‌ها ایجاد و حتی نیاز شرکت‌ ها را در بحث خیرین علمی برطرف کند.

او تاکید کرد: قبل از مطالبه گری باید مقدورات و محدودیت ‌های پارک را درک و سپس نقد بیرونی کنیم. نباید آب به آسیاب دشمن بریزیم؛ واقعیت ‌ها تلخ هستند، اما باید به سمت آرمان ‌ها حرکت کنیم. امیدوارم با ایجاد هم افزایی بتوانیم اتفاقات خوبی را برای شرکت‌ های دانش ‌بنیان رقم بزنیم؛ لذا دستگاه‌ های اجرایی نباید بر سر راه فعالان دانش ‌بنیان مانع ایجاد کنند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102160

مطالب مرتبط :
تاثریا در شیراز

گزارش تصویری؛

همایش ملی "تاثریا" در شیراز

نخستین رویداد ملی «تا ثریا» به ‎‌همت سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه فجر فارس و دفتر استان فارس شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج در مرکز منطقه ‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام باحضور جمعی از مسئولان استانی و شهری، شرکت های دانش بنیان و فناور و سرمایه گذاران برگزار شد.

قاسمی

مدیر شعبه فارس شرکت پیشگامان در همایش تاثریا:

در استان فارس سرمایه گذار خطرپذیر نداریم/ تقویت ارتباط بین صنایع، نخبگان و مدیران ارشد استان جهت اشتغال پایدار جوانان

مدیر شعبه فارس شرکت پیشگامان بنیاد توسعه تعاون بسیج در همایش ملی تاثریا گفت: با تقویت ارتباط بین صنایع، نخبگان و مدیران ارشد استان و جذب سرمایه گذاری در حوزه فناوری و دانش بنیان، اشتغال پایدار برای جوانان رقم خواهد خورد.

احمدرضا قاسمی

رئیس سازمان بسیج علمی فارس خبر داد:

دوره توانمندسازی مدیران نواحی و فرماندهان پایگاه های علمی فارس در شیراز برگزار شد

رئیس سازمان بسیج علمی فارس گفت: دوره توانمندسازی مدیران نواحی و فرماندهان پایگاه های علمی فارس به مدت دو روز در شیراز برگزار شد.

احمدرضا قاسمی

رئیس سازمان بسیج علمی فارس:

آینده در دستان دانش بنیان‌هاست

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس گفت: با همه مسائل و مشکلات حوزه های دانشی اما آینده از آن دانش بنیان هاست و در دنیایی که جنگ تکنولوژی است، باید پیشتاز باشیم.

هادی رضایی بسیج رسانه

مسئول سازمان بسیج رسانه فارس:

علم باوری کلید داشتن ایرانی سربلند

هادی رضایی گفت: برای رسیدن به ایرانی سربلند و توسعه یافته نیاز است که مسئولین به علم باوری برسند.

افتتاح بزرگترین مجتمع صنعتی دانش بنیان تولیدو پرورش زالوی طبی در شهرستان کازرون

افتتاح بزرگترین مجتمع صنعتی دانش بنیان تولیدو پرورش زالوی طبی در شهرستان کازرون

بزرگترین مجتمع صنعتی دانش بنیان تولیدو پرورش زالوی طبی در شهرستان کازرون افتتاح شد.

ررر

منطقه ویژه علم و فناوری؛ امکانی برای توزیع فناوری درسطح استان

رئیس پارک علم و فناوری استان فارس در نشست بررسی مشکلات شرکت‌ های دانش ‌بنیان گفت: منطقه ویژه علم و فناوری امکان توزیع فناوری در سطح استان را فراهم می کند و در حال حاضر پنج منطقه ویژه فناوری را به صورت بالقوه داریم.

للل

باحضور رئیس سازمان بسیج علمی کشور؛

هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان فارس برگزار شد

احمدرضا قاسمی مسوول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان فارس در اختتامیه هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان فارس گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کرد.

احمد رضا قاسمی بسیج علمی فارس

تعامل و همکاری بسیج علمی فارس با دانشگاه آزاد اسلامی زرقان

در ادامه سلسله جلسات با مراکز علمی استان در راستای جهاد علمی، رئیس سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان فارس و هیئت همراه با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان دیدار کردند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب