کتاب «قالی‌های عشایری جنوب ایران» منتشر شد

کتاب قالی های عشایری جنوب ایران نوشته جمیز ٱپی به همت بانوی عشایر زاده از ایل خمسه بنام طاهره نوری کوچی ترجمه شده و در انتشارات نامه پارسی به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، جیمز ٱپی  متولد سال 1939 میلادی در ایالت اوهایو آمریکا است. وی از طریق نوشته‌ های گئورگی ایوانوویچ گورجیف با فرشبافی آسیا آشنا می شود و در پی مطالعه نظریات گورجیف درباره ی تاریخچه کاربرد نواها در زمان ساخت بناهای باشکوه معماری اسلامی و نیز کتاب معماری ایرانی اثر آرتور پوپ شیفته معماری اسلامی شده و رهسپار تبریز، اصفهان و شیراز می شود.

در بازار وکیل شیراز با قالی های عشایری جنوب ایران آشنا می‌شود و این آشنایی او را به دنیای باشکوه هنر  قالی بافی عشایر سوق می‌دهد و در ادامه مسیر زندگی عاشقانه در این دنیای شگفت انگیز  به پژوهش و تحقیق می پردازد و نیز به تجارت مشغول می شود و حاصل این سفر و تحقیق در کتابی بنام قالی های عشایری جنوب ایران گردآوری شده است.

کتاب قالی های عشایری جنوب ایران نوشته جمیز ٱپی  به همت بانوی عشایر زاده از ایل خمسه بنام طاهره نوری کوچی ترجمه شده و در انتشارات نامه پارسی به چاپ رسیده است.

این بانوی مترجم متولد 1358 دانش‌آموخته‌ی فرش دست‌بافت گرایش طراحی فارغ‌التحصیل از دانشگاه شهید باهنر کرمان است. طاهره نوری کوچی ترجمه قالی های عشایری جنوب ایران نوشته‌ی جیمز اپی‌ را از اوایل مرداد ماه سال 99 شرع کرد و در شهریور ماه سال 1400 به پایان رسانید و در  انتشارات نامه ی پارسی آن را به چاپ رسید ‌.

 

طاهره نوری مترجم کتاب جمیز اپی‌ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: از همان دوران دانشجویی به واسطه‌ی علاقه‌ای که به ریشه‌های عشایری خود داشتم به کتاب قالیهای عشایری جیمز اپی علاقمند شدم و یک نسخه‌ی زبان انگلیسی کتاب در کتابخانه‌ی دانشکده موجود بود من ساعتها در کتابخانه به ورق زدن و دیدن و خواندن کتاب می‌پرداختم و از همان زمان آرزو داشتم این کتاب را ترجمه‌ کنم .

وی یادآور شد :در سال 1382 و هم زمان با فارغ‌التحصیلی، در مرکز آموزش عالی بعثت به عنوان دستیار استاد و بعد از مدتی به عنوان استاد گروه فرش دستباف مشغول به کار شدم. در مدت تدریسم در این مرکز با همراهی سه تن از همکاران برای اولین بار کتاب زبان تخصصی برای دانشجویان فرش دست‌باف را تالیف کردیم که در انتشارات لوزا به چاپ رسید و هنوز هم به عنوان یکی از منابع کنکور ارشد فرش دستباف استفاده می‌شود.

این دانش آموخته فرش دستباف در ادامه گفت: مدتها به عنوان طراح، مسئول طراحی و‌ سپس مدیر واحد طراحی و‌ پشتیبانی تولید و‌ همزمان مدیر تیم تضمین کیفیت در فرش ذوالانواری که بزرگترین شرکت تولید و صادرات فرش عشایری ایران است مشغول شدم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز در زمینه‌ی طراحی، تولید و پژوهش فرش دست‌باف عشایری فعالیت می‌کنم.

این مترجم کتاب جمیز اپی‌  با اشاره به دلیل ترجمه این کتاب عنوان کرد: دلیل اصلی من برای ترجمه‌ی این کتاب عشق بی‌پایانم به ریشه ‌های عشایری و هنر متعالی زنان عشایر است. هنرمندانی گمنام و بی ادعا که حاصل دسترنجشان زینت بخش بزرگترین موزه ‌ها و مجموعه‌ های جهان است بی آنکه نامی از ایشان به جای مانده باشد.

طاهره نوری کوچی با اشاره به دیدگاه منحصر به فرد نویسنده کتاب قالی های عشایری جنوب ایران اظهار داشت: جمیز اپی‌ در این کتاب ارزشمند دیدگاهی منحصربه فرد و سرشار از رنگ از بافته ‌های خارق ‌العاده پنج گروه اصلی عشایر جنوب ایران ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: قالی ‌های این مردمان عشایر و روستانشین که سال‌ها اشتباه نام‌گذاری شده و همگی با نام‌ های تجاری نه‌ چندان دقیق شناخته شده‌ بودند، جمیز ٱپی برای اولین بار بافته‌ های آنان را کاملاً مشخص و تعریف می کند و تفاوت ‌ها و شباهت ‌های بافته‌ های اتحادیه‌ های ایلی قشقایی و خمسه و ایلات لر، بختیاری، افشار و بسیاری زیرگروه‌ های عشایری دیگر به کمک تصاویر رنگی باکیفیت و توضیحات روان در این کتاب به ثبت رسانده و همچنین در این کتاب  شواهدی از تأثیر شیوه های قالی بافی متقدم و متأخر در قالی‌ های عشایری ارائه شده اند.

 

این عشایر زاده پژوهشگر فرش با اشاره به گردآوری اطلاعات نویسنده طی سفرهای متعدد در گستره اقلیم پهناور جنوب ایران گفت: این گردآوری  حاصل مطالعات مردم شناختی و تبارشناختی در خاور نزدیک، اروپا و ایالات متحده و نتیجه سال ‌ها تجربه در زمینه قالی شرقی است .

وی افزود: نویسنده همچنان که رویکردی کاربردی داشته است آشکارا دل در گرو رمز و راز قالی ایرانی دارد و جست وجوی بی ‌پایانی را در پی درک حقایق مرتبط با منشأ نقوش آغاز کرده است و نتیجه سال ‌ها کار و تلاش در صفحات این کتاب متبلور شده است.

طاهره نوری کوچی دانش آموخته فرش دستباف و مترجم کتاب قالی های عشایری جنوب ایران در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این کتاب مرجعی معتبر برای فرش پژوهان،دانشجویان، تجار، مجموعه داران و دوستداران  به هنر متعالی فرش دستباف و به ویژه فرش دست‌باف عشایری جنوب ایران باشد و علاقه مندان  نیز با مطالعه این کتاب در لذت کشف این گنجینه ی عظیم آثار هنری و آفرینندگان آنها سهیم خواهید شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، علاقمندان می‌توانند این کتاب را از کتابفروشی فرهنگ و هنر شیراز و‌ نیز کتابفروشی دماوند تهران به صورت حضوری یا اینترنتی تهیه نمایند.

 

گفتگو از صمن رخ صهبانیا جعفربیگلو

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 102164

مطالب مرتبط :
دانش آموزان عشایر

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

سهمیه کنکور دانش آموزان عشایری بازگردانده شود

مدیر سابق آموزش و پرورش عشایر فارس گفت: از سال ۱۳۷۸ سهمیه کنکور دانش آموزان عشایری حذف شده و تنها راه پایدار و موثر برای پیشرفت دانش آموزان عشایری که از مسیر دانشگاه می گذرد، حق از دست رفته فرزندان عشایر را به انها برگردانده شود.

فناوری‎های کاهش تلفات آب در کانال‎ها

توسط انتشارات فرزانگان دانش؛

کتاب «فناوری‎های کاهش تلفات آب در کانال‎ها» منتشر شد

کتاب «فناوری‎های کاهش تلفات آب در کانال‎ها» جز تازه‏ های نشر در سال ۱۴۰۰ است که امسال در نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیز عرضه شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب