میکروسوزن های خود وصل شده برای بهبود انتقال دارو در داخل چشم

در یک پیشرفت جدید، محققان با همکاری دانشمند ایرانی یک میکروسوزن جدید و خودکار برای تزریق مواد درمانی به چشم ایجاد کرده‌اند که به عقیده آنها پتانسیل حل یکی از چالش‌های مهم مربوط به دارورسانی به کره چشم و درمان بیماری‌های چشمی را دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ در یک پیشرفت جدید، محققان با همکاری دانشمند ایرانی یک میکروسوزن جدید و خودکار برای تزریق مواد درمانی به چشم ایجاد کرده‌اند که به عقیده آنها پتانسیل حل یکی از چالش‌های مهم مربوط به دارورسانی به کره چشم و درمان بیماری‌های چشمی را دارد.

این تحقیق که اخیراً در مجله Advanced Healthcare Materials منتشر شده است، شواهد بالینی نشان می‌دهد که این میکروسوزن نوآورانه و زیست تخریب‌پذیر که با یک داروی درمانی پوشانده شده است تا پس از وارد شدن به کره چشم آزاد شود، همچنین می‌تواند به یک هیدروژل ویژه مجهز شود که به طور همزمان محل قرارگیری را می‌بندد. سوراخ علاوه بر این، این میکروسوزن خود وصل شده را می توان با طول سوزن های مختلف ساخت، بنابراین می توان داروهای درمانی را دقیقاً هدف قرار داد و به بافت های شبکیه یا سایر مناطق در کره چشم پراکنده کرد.

Self-plugging microneedles offer potential to | EurekAlert!

علی خادمحسینی، دکتری، مدیرعامل TIBI و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این پیشرفت جدید در درمان دارورسانی می‌تواند از مشکلات مرتبط با استفاده از سوزن برای درمان بیماری‌های جدی چشم جلوگیری کند. این یکی از بسیاری از نوآوری‌های ساده، در عین حال مؤثر و تأثیرگذار مؤسسه ما است که بر تبدیل مهندسی زیست پزشکی به واقعیت‌های بالینی متمرکز است.

شبکیه یکی از حساس‌ترین بخش‌های چشم ماست و با دریافت نور و تبدیل آن به سیگنال‌هایی که به مغز می‌روند، بینایی را قادر می‌سازد و سپس آنها را به عنوان تصویر تفسیر می‌کند. گاهی اوقات به دلیل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یا رتینوپاتی دیابتی یا آسیب های دیگر به چشم، به شبکیه آسیب وارد می شود.

Self-plugging microneedles offer potential to improve drug delivery inside  the eye – BioNews Central

برخی از اشکال رتینوپاتی را می توان با تزریق دارو به کره چشم با استفاده از سرنگ و سوزن های زیرپوستی درمان کرد. در این روش، داروهای تزریق شده از طریق مایع داخل کره چشم پخش می شود تا به محل آسیب دیده برسد. در بسیاری از موارد، تزریق های متعدد در یک دوره زمانی طولانی برای محافظت از بینایی مورد نیاز است. علاوه بر اینکه این رژیم برای بیماران سخت است، خطر عفونت باکتریایی در محل خروج سوزن را نیز به همراه دارد. همچنین می‌تواند خطری برای سلول‌های تومور شناور در چشم‌های بیمار ایجاد کند تا از سوراخ‌های سوراخ‌شده فرار کنند و به مکان‌های دیگر مهاجرت کنند.

سوزن های قابل کاشت قبلی برای دارورسانی تلاش شده است. با این حال، مشکلات مکانیکی و ناوبری از طریق مایع چسبناک در کره چشم، قرار دادن دقیق سوزن را مختل کرده و خطر اضافی آسیب شبکیه را به همراه دارد. روش‌های دیگر شامل پلاگ‌های پلیمری برای بستن سوراخ‌های باقی مانده توسط سوزن‌های زیرپوستی است، اما این شامل یک مرحله جداگانه و تاخیر زمانی پس از تزریق است.

Self‐Plugging Microneedle (SPM) for Intravitreal Drug Delivery - Lee - -  Advanced Healthcare Materials - Wiley Online Library

انواع مختلف میکروسوزن ها، چه به صورت تکی و چه به صورت پچ، برای رساندن دارو به نواحی مختلف چشم، با کمترین اندازه سوراخ و دارورسانی هدفمند بهینه، مؤثر بوده اند. یک تیم مشترک، از جمله دانشمندان موسسه تراساکی برای نوآوری‌های زیست‌پزشکی، این فناوری را با توسعه یک میکروسوزن جدید خود متصل برای درمان تزریقی پیشرفته چشم‌ها ساخته‌اند.

این تیم از یک روش ساخت دقیق برای ایجاد میکروسوزن‌های قابل تجزیه زیستی، با نوک تیز و بسیار نازک با طول‌های مختلف استفاده کردند. این تطبیق پذیری در طول سوزن امکان قرارگیری قابل کنترل تر در کره چشم و تحویل دقیق دارو به محل آسیب را فراهم می کند. ظرافت سوزن ها اندازه برش را در کره چشم به حداقل می رساند. انتهای تیز سوزن را می توان با داروی درمانی آغشته کرد و سوزن پس از وارد شدن به کره چشم دارو را آزاد می کند.

به عنوان یک افزودنی ابتکاری، انتهای ناصاف میکروسوزن با یک پلاگ هیدروژل بهینه‌سازی تجربی چسبانده شد، که می‌توانست پس از تزریق سوزن متورم شود و سوراخ درج را ببندد.

خبرنگار: محرمی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶:۳۶

شناسه خبر: 102179

مطالب مرتبط :
همایش

برگزاری اولین همایش ملی فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه محقق اردبیلی

اولین همایش ملی فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه محقق اردبیلی با حضور اساتید و دانشجویان در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید.

مشکلات محیط زیستی مشارکت مردم و دانشگاهیان را می‌طلبد/ مشارکت فقط تخصصی نیست، خلع بزرگ داریم در علوم انسانی

فعال محیط زیست و رئیس مرکز تحقیقات آب دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت:

مشکلات محیط زیستی مشارکت مردم و دانشگاهیان را می‌طلبد/ مشارکت فقط فناورانه نیست، خلع بزرگ داریم در علوم انسانی

فعال محیط زیست و رئیس مرکز تحقیقات آب دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان این که مشکلات محیط زیستی نیازمند مشارکت مردم و دانشگاهیان است و راه را برای اجرای قانون بازتر می کند، گفت: فقط مشارکت فناورانه نیست یعنی خلع بزرگ داریم در علوم انسانی.

 ایجاد فناوری ساخت «ایمپلت دندانی بر پايه آلياژهای زیرکنیمی بومی»/پایان یک دهه آزمون‌های درون تن بر پايه مدل‌های حيوانی

برای اولین بار در جهان توسط دانشمند ایرانی؛

ایجاد فناوری ساخت «ایمپلنت دندانی بر پايه آلياژهای زیرکنیمی بومی»/پایان یک دهه آزمون‌های درون تن بر پايه مدل‌های حيوانی

فناوری ساخت «ایمپلنت دندانی بر پايه آلياژهای زیرکنیمی بومی» برای اولین بار در جهان به دست دانشمند ایرانی «محسن صراف عضو هیات علمی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه اصفهان» ایجاد شد، این دستاورد پایان بيش از یک دهه آزمون‌های درون تن بر پايه مدل‌های حيوانی است.

دارو

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

شایعه تا واقعیت ایجاد کانال ویژه مالی انتقال دارو به کشور/ کاهش نیازمندی‌های واردات دارو نسبت به سال گذشته

وزیر بهداشت اعلام کرد اگر کانال مالی که غربی‌ها در ارتباط با انتقال دارو درباره آن بزرگ نمایی می‌کنند هم ایجاد نشود ما دارو و تجهیزات خودمان را وارد می‌کنیم

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب