فعال عرصه معدن وبنتونیت در سرایان مطرح کرد:

استفاده علم و تجربه برای فرآوری بنتونیت

فعال عرصه معدن و بنتونیت درسرایان گفت: استفاده از علم و تجربه برای فراوری محصول معدنی بنتونیت می تواند به ما در فراوری این محصول کمک کند.

محمد عطاء زاده فعال عرصه معدن و بنتونیت در سرایان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی،اظهارداشت: معادن شهرستان سرایان تا پایان سال گذشته تعداد 57 واحد بوده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ درصد معادن شهرستان سرایان فعال و تنها  ۳۰ درصد از آن در داخل شهرستان فرآوری می شود، افزود: ۴۰ درصد این معادن نیز درخارج از استان وشهرستان فرآوری می شوند.

به گفته عطاء زاده ۵۰۰ نفربه صورت مستقیم  و ۱۵۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم در عرصه معادن بنتونیت سرایان فعالیت می کنند،گفت: برخی ازمسئولین و مردم بر این باور هستند که محصول معدنی بنتونیت در استان فراوری نمی شود که عدم فراوری آن نیز بیشتر به منظورمکملی برای مصارف است.

وی مهمترین مصارف بنتونیت را در صنایع مادر با درصد پایین عنوان کرد و افزود: فولاد یک نیم درصد، حفاری پنج تا ده درصد، آرایشی وبهداشتی یک تا سه درصد ،ریخته گری سه تا پنج درصد است لذا پس ما نمی توانیم به برای مصرف کم بنتونیت صنایع بزرگی در استان احداث کنیم.

عطاء زاده ادامه داد: بنتونیت مصرف دارد اما ضرر و آسیب بیشتری به محیط زیست و منابع طبیعی می رساند پس نتیجه میگیریم بنتونیت یک ماده معدنی است که به صورت مکمل برای صنعت استفاده می شودو به تنهاییمحصول؛ خواصی ندارد.

وی تاکید کرد: کسانی که علم و تجربه ای در معادن بنتونیت و مصارفش ندارند نگویند باید این محصول در استان فرآوری وتبدیل گردد.

خبرنگار: آمنه کارکن 

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 102186

مطالب مرتبط :
​فعالیت ۶۲ معدن بنتونیت در سرایان/ بنتونیت سرایان از نوع بنتونیت کلسیم دار است

رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان سرایان عنوان کرد

​فعالیت ۶۲ معدن بنتونیت در سرایان

​رجبی رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان سرایان با بیان اینکه بنتونیت های اکتشافی در شهرستان سرایان اکثرا از نوع بنتونیت کلسیم دار است،گفت: برمعادن جهت تعیین نواقص موجود، جلوگیری از تخریب معادن وتضییع مواد معدنی نظارت داریم.

سرایان معدن بتونیت

کارشناس معدن بنتونیت در شهرستان سرایان عنوان کرد

«سرایان» معدن اصلی بنتونیت درایران / فراوری بنتونیت خراسان جنوبی، حمایت ملی نیاز دارد

​کارشناس معدن بنتونیت در شهرستان سرایان با بیان اینکه فراوری بنتونیت در خراسان جنوبی نیازمند حمایت ملی مسئولان است، گفت: کمتر از ۲۰ درصد کلوخه تولیدی از معادن بنتونیت شهرستان سرایان و فردوس است ومابقی به صورت خام از این دو شهرستان خارج می شود.

​برگزاری همایش بین‌المللی وعلمی بنتونیت درسرایان

شهردار سرایان خبر داد

​برگزاری همایش بین‌المللی وعلمی بنتونیت درسرایان

​مطلبی پور شهردار سرایان گفت: همایش بین‌المللی بنتونیت در آینده با حضور جامعه نخبگانی باهدف ارائه راهکارهای علمی برای فراوری این محصول در این شهرستان برگزار خواهد شد.

​ساخت تب چنجرترانسفورماتور از نوع دستی / برای رسیدن به مرحله تجاری سازی نیازمند حمایت هستیم

توسط مخترع سرایانی صورت گرفت:

​ساخت تب چنجرترانسفورماتور از نوع دستی / برای رسیدن به مرحله تجاری سازی نیازمند حمایت هستیم

​یعقوبی با بیان اینکه نمونه اولیه ای ساخته شده تپ چنجر ترانسفورماتوراز نوع دستی است، گفت: برای ساخت این محصول به مرحله تجاری سازی نیازمند حمایت مسئولین هستیم که می توان آن را به هوشمند نیز تبدیل کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب