وضعیت "وبا" در خراسان شمالی

با شروع فصل گرما انواع بیماری ها از جمله وبا شیوع پیدا می کند. خوشبختانه امروزه با شناسایی زودرس بیماری و درمان بیماران در قالب نظام مراقبت بیماری‌های منتقله از آب و غذا، مرگ و میر بر اثر این بیماری به شدت کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری از خراسان شمالی، با شروع فصل گرما انواع بیماری ها از جمله وبا شیوع پیدا می کند. خوشبختانه امروزه با شناسایی زودرس بیماری و درمان بیماران در قالب نظام مراقبت بیماری‌های منتقله از آب و غذا، مرگ و میر بر اثر این بیماری به شدت کاهش یافته است.

دکتر افشین دلشاد، مدیرگروه بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه بیماری وبا با شروع فصل گرما شیوع پیدا می کند، گفت: وبا یک بیماری عفونی و واگیردار است که در اثر تولید و تجمع سم باکتری ویبریو کلرا در روده انسان، نوعی بیماری حاد اسهالی بروز می‌کند که در اکثر موارد باعث از دست رفتن سریع آب و املاح بدن می‌شود و در صورتی که درمان نشود، باعث شوک و سرانجام مرگ می‌شود.

وی اعلام کرد: انتقال بیماری وبا به هیچ وجه از طریق تنفس نبوده بلکه از طریق خوردن و آشامیدن می باشد، پس با سالم سازی سبزیجات و صیفی‌جات جهت مصرف (پاکسازی، انگل زدایی، گند زدایی، شستشو و آبکشی)، عدم استفاده از آب‌های سطحی جهت شرب و شستشوی ظروف، شستن دست‌ها پیش از صرف غذا، مصرف مواد غذایی تهیه شده توسط فروشندگان دوره‌گرد، شنا در آب‌های آلوده و…، از بیماری وبا پیشگیری شود.

مدیرگروه بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، با بیان اینکه در استان هیچ مورد مشکوک به وبا یا بیمار تایید شده وبا نداریم، گفت: هر ساله براساس دستورالعمل های کشوری و با توجه به شروع فصل گرما و احتمال اینکه در این فصل بیماری وبا شیوع پیدا کند، مراقبتهای لازم را برای پیشگیری از این بیماری انجام می دهیم.

دلشاد بیان کرد: معمولا با توجه به خشک سالی ها و همچنین به دلیل اینکه دسترسی به آب سالم محدود است به خصوص در کشورهای اطراف، احتمال شیوع بیماری در خارج از کشور مثل افغانستان و عراق وجود دارد و ما مراقبتها را به خصوص برای افرادی که به این کشورها رفت و آمد دارند، در نظر میگیریم.

وی اعلام کرد: از علائم مهم وبا اسهال آبکی زیاد، استفراغ و گرفتگی ساق پا می باشد، اگر کسانی این علائم را دارند سریعا به بیمارستان ها مراجعه و بعد از آزمایش های لازم با درمان به موقع از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کنیم.

دلشاد گفت: هرساله با شروع فصل گرما دستورالعملی از مرکز مدیریت بیماریهای واگیر می رسد و ما هماهنگی های بین بخشی در خصوص کنترل بیماریها را داریم، یک ماه پیش جلسه ای با اصناف، اداره آب و فاضلاب ، شهرداریها و معاونت استانداری داشتیم که در خصوص این مورد آمادگی لازم را اعلام کردند.

وی همچنین افزود: در بخش بیمارستانی در خصوص بیماری های مشکوک هر نوع اسهالی که به بیمارستان ها مراجعه کنند ما فرض را مشکوک به وبا میگیریم و براساس پروتکل ها نمونه گیری انجام می دهیم که نمونه گیری این آزمایشها در خانه های بهداشتی، مراکز بهداشت و درمانی و بیمارستانها انجام می شود.

دلشاد اظهار داشت: خوشبختانه در ده سال گذشته خراسان شمالی هیچ موردی از بیماری وبا نداشته و تمام این موارد پیش بینی شده را با توجه به پیش بینی های کشوری انجام داده ایم که اگر موردی بود سریعا آن را به بیمارستان جهت درمان و رسیدگی انتقال دهیم.

 

 

 

انتهای پیام

خبرنگار / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰:۱۳

شناسه خبر: 102211

مطالب مرتبط :
دکتر طالبی

در مصاحبه با مدیرعامل صندوق پژوهش خراسان شمالی:

صندوق پژوهش راهی برای گام برداشتن شرکتها در مسیر حرکت به سوی پیشرفت

عبدالحسین طالبی مدیرعامل صندوق پژوهش خراسان شمالی مأموریت این صندوق را توسعه فناوری های نوین، ارائه خدمات مالی به منظور کمک به تولید، توسعه و فروش فناوری های نوین دانست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب