به همت سازمان بسیج علمی و پژوهشی؛

مرکز رشد عشایر فارس راه اندازی می‌شود

مرکز رشد عشایر فارس به منظور حمایت از جوانان نخبه عشایری به همت بسیج راه اندازی می ‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، براساس ماده 34 قانون بودجه سال 1401 ،10 درصد از اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای دستگاه‌ های اجرایی به پروژه های دانش بنیان و با هدف رشد اقتصادی اختصاص خواهد یافت.  لذا طبق ردیف 2 ماده 34 قانون یادشده، شورای برنامه ریزی و توسعه استان مكلف است حداقل 10% اعتبارات تملک  دارایی های سرمایه ای استانی را برای طرح پروژه های دانش بنیان مولد و منجر به رشد اقتصادی در سطح استان ها و شهرستان ها  اختصاص دهد.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان این مبلغ  کسر و طبق برنامه زمان بندی، نیازهای فناورانه دستگاه های اجرایی دریافت گردید

به همین منظور اداره کل امور عشایر استان فارس با توجه به ماموریت های سازمانی، اقدام به معرفی 9 نیاز فناورانه در حوزه های منابع انرژی های  پاک، بهداشت و سلامت ، طراحی فناوریهای مناسب هوشمند با شرایط جامعه عشایر، مدیریت هوشمند توزیع آب، تصفیه هوشمند  مصرفی آب در شرایط عشایر، سیستم هشدار خطر در مناطق عشایری اشاره کرد

جامعه عشایر به علت دو ویژگی اساسی " کوچندگی و پراکندگی " در عرصه های مرتعی و داشتن " اقتصاد تولیدی "، نیاز است تا  خدمات زیربنایی، متناسب با شرایط آنها اجرایی شود به عبارت دیگر، نیاز است تا خدمات به جامعه عشایر به صورت " عرضه  محوری به جای تقاضامحوری " و " ایستاده عمل کردن به جای نشسته عمل کردن " توسط دستگاه های اجرایی ارائه گردد، ضمن  آنكه " شكاف دیجیتال و فناوری های اطلاعاتی " ایجاد شده طی سال های گذشته نباید باعث شود این جامعه از مواهب تغییرات  تكنولوژیک و فناورانه بویژه فناوری های پورتابل، بی بهره گردند و ضروری است فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی در زندگی عشایر، متناسب سازی و بهینه سازی گردند.

 

فرزاد شفیعی، معاون علمی پژوهشی سپاه عشایر فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، از راه اندازی مرکز رشد عشایر در شیراز خبر داد و گفت: 12 درصد از جمعیت عشایر در استان فارس می باشد و این استان یکی از قطب ‌های بزرگ عشایر کشور محسوب می ‌شود.

وی افزود: برخلاف شرایط خاص زندگی جامعه عشایری، نخبه های زیادی در جامعه عشایری داریم و پیگیر هستیم که شتاب دهنده ای در راستای کسب و کارهای نوین و مسائل دانش بنیان و فناور خاص جامعه عشایر فارس راه اندازی کنیم .

شفیعی اظهار امیدواری کرد‌‌: با راه اندازی این مرکز رشد بستری فراهم شود تا جوانان خلاق و فناور و کسانی که به دنبال کسب و کارهای نوین هستند، مورد حمایت قرار گیرند و مسائل و مشکلات حوزه فعالیت‌شان حل شود.

این مسئول علمی ناحیه مقاومت سپاه عشایر فارس، راه اندازی پایگاه علمی، راه اندازی خانه نخبگان عشایر،  احصاء مشکلات جامعه عشایری شناسایی و جمع آوری اطلاعات جامعه نخبگان عشایری ، پیگیری و تشکیل سلسله جلسات با ادارت مربوطه جهت راه اندازی مرکز رشد جهت جامعه عشایری، توافق نامه با ادارت مرتبط با جامعه عشایری جهت رفع مشکلات این جامعه با همکاری نخبگان را از وظایف معاونت علمی پژوهشی سپاه عشایر فارس عنوان کرد.

 

گزارش از صهبانیا جعفربیگلو

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴:۴۹

شناسه خبر: 102217

مطالب مرتبط :
متناسب‌سازی فناوری‌های نوین  در زندگی عشایر

متناسب‌سازی فناوری‌های نوین در زندگی عشایر

عشایر به عنوان جامعه ای پویا و متشکل از بسیاری نخبگان، توان و پتانسیل بالایی در زمینه های دانش بنیان دارند که صد البته نیازمند حمایت، آموزش و توجه بیشتری از سوی ارگان های مربوطه هستند.

ببب

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

روشنایی خورشید بر شب عشایر می‌تابد

ورود پنل‌های خورشیدی به سیاه چادرهای عشایر فارس نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی كوچ نشینی است.

تتت

رئیس سازمان بسیج علمی کشور در گفتگو با علم و فناوری:

جریان سازی علم و فناوری در کشور لازم است/ جشنواره جهادگران علم و فناوری فارس از سطح بالایی برخوردار بود

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور با حضور در غرفه خبرگزاری علم و فناوری در نمایشگاه هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان فارس با اشاره به سطح بالای این جشنواره در استان فارس گفت: سطح کیفیت و برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری در استان فارس از غالب استان ها بالاتر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب