سنجش گلوکز روده به وسیله یک قرص هوشمند

قرص هوشمندی مجهز به حسگرهای مختلف توسط محققان ابداع شده است که میزان گلوکز در روده را می سنجد داده ها را به خارج بدن و با استفاده از یک روش کم مصرف منتقل می کند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری، به نقل از نیواطلس، یک عامل نشان دهنده سلامت سیستم گوارش سطح گلوکز در روده است.و قرار دادن یک کاتتر در گلوی بیمار  روش فعلی اندازه گیری آن است. اما به زودی یک قرص هوشمند بلعیدنی ابداع می‌شود که این فرایند را بسیار ساده‌تر می‌کند.

 هم اکنون در دانشگاه سن دیگوکالیفرنیا قرص هوشمند مذکور در حال توسعه است، در اصل با ترکیب حسگرهای زیستی را با یک سلول سوخت زیستی، که در یک پوسته پلیمر قرار گرفته اند که با چاپگر سه بعدی ساخته شده استهنگامیکه قرص مذکور بلعیده می‌شود، به طور مداوم سطح گلوکز در روده کوچک را می‌سنجد و از همان به عنوان سوخت استفاده می‌کند.

قرص هوشمند در فواصلی مشخص به طور بی سیم داده‌های خوانش شده را با کمک یک روش کم مصرف به عنوان «ارتباط مغناطیسی بدن انسان» منتقل می‌کند. این فرایند به طور خلاصه شامل ارسال پالس های مغناطیسی ضعیف از طریق بافت بدن بیمار است که برای شناسایی و رمزگشایی به یک دستگاه مجهز به سیم پیچ گیرنده ارسال می‌شود که روی بخش خارجی بدن قرار می‌گیرد.

آزمایش کپسول روی خوک‌ها (که سیستم گوارشی مشابه انسان دارند) نشان داد این گجت هوشمند می‌تواند سطح گلوکز در روده کوچک را به مدت ۱۴ ساعت رصد کند. ابزار مذکور در این بازه زمانی،باعث ارسال داده ها  هر پنج ثانیه به مدت دو تا پنج ساعت می شد و در نهایت همراه مدفوع از بدن حیوان خارج شد.

البته قبل از آزمایش کپسول روی انسان باید اندازه آن کمی کوچک‌تر شود. در حال حاضر طول و عرض کپسول به ترتیب ۲.۶ سانتی متر و ۹ میلی متر است. همچنین محققان تصمیم دارند حسگرهای بیشتری به آن اضافه کنند.

یکی از مؤلفان پژوهش ارنستو دی لاپاز آندرس در این باره می‌نویسد:  دما و غلظت اکسیژن در سیستم گوراش با توجه به آنکه pH، تغییر می‌کند،  یکپارچه سازی ادغام روش‌های حسگر اضافی را برای توضیح این تفاوت‌ها جز تحقیقات آینده خواهد بود.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹:۵۵

شناسه خبر: 102258

مطالب مرتبط :
۰۰۳

توسط محققان موسسه تحقیقاتی AgriLife تگزاس؛

جلبک ها به عنوان منبع انرژی جایگزین

دانشمندان به کمک هوش مصنوعی در تلاشند تا سوخت زیستی جلبکی را تجاری سازی کنند.

شسیبلاتئدذرزطظ

مدارس هوشمند

در این اینفو به بررسی مدارس هومند می پردازیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب