آغاز موج جدید کرونا در استان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی: ویروس کرونا یک ویروس خاصی است، تا زمانی که فاصله ها کنترل و واکسیناسیون ادامه پیدا کند این سویه ضعیف می‌شود و کم‌کم به سمت ریشه کن شدن میرویم مجدد که فاصله ها و رعایت ها کم شود دوباره بیماری عود می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، دکتر احمد وثوقی مطلق،فوق تخصص آسم وآلرژی و سیستم ایمنی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه هر بیماری عفونی در جهان همه گیر شود اصطلاحاً به آن پاندمی می‌گویند، گفت: براساس یک سری شاخص ها و معیارها سازمان  بهداشت جهانی  پایان پاندمی را اعلام می‌کند، اما  هنوز سازمان بهداشت جهانی پایان پاندمی کرونا در جهان را اعلام نکرده است. بنابراین هنوز باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.
احمد وثوقی مطلق بیان کرد: ویروس کرونا یک ویروس خاصی است، تا زمانی که فاصله ها کنترل و واکسیناسیون ادامه پیدا کند این سویه ضعیف می‌شود و کم‌کم به سمت ریشه کن شدن میرویم مجدد که فاصله ها و رعایت ها کم شود دوباره بیماری عود می کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام نمود: توصیه من به عنوان کارشناس این است، تا زمانی که پایان همه گیری از یک متولی بهداشت و درمان در کشور که وزارت بهداشت است اعلام نشده، همچنان باید فاصله های اجتماعی رعایت شود و توصیه اکید به زدن دوزهای واکسن دارم.
وی با بیان اینکه عده ای مراجعه کرده و می گویند کرونا به اتمام رسیده و دوزهای یادآور واکسن را جدی نمی گیرند گفت: افرادی که واکسن یادآور کرونا را جدی نمی گیرند عواملی هستند که باعث می شوند بیماری کرونا دوباره برگردد. 
استادیار دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: سویه جدیدی که دوباره آمده از زیرشاخه‌های امیکرون است که قدرت انتشارش بیشتر بوده و خیلی زود منتشر می گردد، علائمش در اکثر موارد خفیف بوده ولی در مواردی هم شدید شده و بیمار به دلیل درگیری ریه نیاز به بستری دارد.
وثوقی مطلق اظهار داشت: بر اساس پروتکل های کشوری و جهانی، سطح آنتی بادی در بدن و قدرت نفوذ ویروس در جامعه و با مطالعات اپیدمیولوژیک تصمیم گرفته می شود که آیا دوز یادآور تزریق شود یا خیر. 
وی افزود: زمانی که از طرف سازمان های متولی به بهداشت گفته می شود واکسن زده شود قطعاً باید این کارانجام گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: گاها یک سری نگرانی و ترس ها از زدن واکسن بین مردم وجود دارد  که بی دلیل بوده ولی مردم باید بدانند که واکسن موثر است و مواردی که از عوارض واکسن در فضای مجازی رد و بدل می شود کاملا غیرمنطقی بوده و واقعیت ندارد، واکسن کرونا در کاهش مرگ و میر و شدت بیماری در جامعه کاملا موثر بوده است.
وی با توصیه اکید به این که مردم از واکسن نترسند و دوز یادآور را حتما بزنند، بیان کرد: موقعی که واکسن زده شود یک سطح ایمنی در بدن ایجاد می شود که این سطح ایمنی تا چند ماه خاصیت محافظتی داشته و به تدریج افت می کند، برای اینکه این افت از بین برود باید با واکسن یادآور این ایمنی به حالت اولیه برگردد و جلوی گسترش ویروس را بگیرد، توصیه می گردد مردم واکسن یادآور را تا زمانی که وزارت بهداشت پایان پاندمی را اعلام کند، بزنند و نگران نباشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان در رابطه با بیماران آسم و آلرژی اعلام نمود: این بیماران با دستور پزشک واکسن ها را به شرط کنترل بودن آسم تزریق کرده و هیچ گونه نگرانی ای در این رابطه نداشته باشند، خوشبختانه واکسن ها واکنش آلرژیک شدیدی را حتی در افرادی که سابقه آلرژی دارند، ایجاد نمی کند.

 

انتهای پیام 

خبرنگار / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷:۱۲

شناسه خبر: 102273

مطالب مرتبط :
 مردم در مورد کرونا سهل‌انگاری نکنند، فوتی‌ها افزایش می‌یابد/ انتخاب برند واکسیناسیون وسواس ندارد

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر داد

جولان مجدد کرونا در مازندران/ کاهش ایمنی مردم مازندران در برابر کرونا

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: ایمنی مردم نسبت به کرونا کاهش یافته و باید نسبت به تزریق دوز واکسن یادآور در این استان اقدام شود.

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از فوت قطعی سه بیمار دیگر در اثر کرونا و شناسایی ۲۹۹ بیمار جدید خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر ۵۳ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

بیش از ۲۸ هزار دُز واکسن کرونا در قرچک تزریق شده است

بیش از ۲۸ هزار دُز واکسن کرونا در قرچک تزریق شده است

تهران- خبرگزاری علم و فناوری- فرماندار شهرستان قرچک گفت: از ابتدای اجرای طرح ملی واکسیناسیون سراسری کرونا در کشور تاکنون، بیش از ۲۸ هزار دُز واکسن کرونا به گروه‌های هدف شهرستان قرچک تزریق شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب