انتشار اولین مقاله ایرانی با موضوع فناوری ذوب پرتوی الکترونی در مجله معتبر آمریکایی

چندی پیش خبری تیتر اول مقالات علمی سایتهای فناوری شد «مقاله محقق دانشگاه صنعتی اصفهان در مجله معتبر علمی Additive Manufacturing منتشر شد.»

موفقیتی دیگر از جوانان خطه چتر سبز، خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در جهرم را به اصفهان کشاند: محمد حسین مصلی نژاد، متولد شهرستان جهرم، متاهل و دارای دو فرزند. بتازگی از رساله دکتری خود در دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان دفاع نموده و از رساله وی 3 مقاله در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است.

 

دکتر مصلی نژاد در مورد موفقیت خود چنین گفت: به لطف خدا و همکاری اساتید عزیز، این اثر نخستین مقاله از دانشگاه صنعتی اصفهان و اولین مقاله ایرانی در مورد فناوری ذوب پرتوی الکترونی (EBM) درمجله (Additive Manufacturing) با ضریب تاثیر 11.632 منتشر شد.

 

جوان نخبه جهرمی تصریح کرد: خروجی این مطلب نتیجه همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه پلی تکنیک تورین (Politecnico di Torino) در ایتالیا بوده و با راهنمایی‌های دکتر بهزاد نیرومند استاد دانشکده مواد دانشگاه صنعتی اصفهان و دکترعبدالله صبوری استادیار دانشگاه پلی تکنیک تورین و استاد مدعو دانشگاه صنعتی اصفهان به رشته تحریر درآمده است.

 

نخبه جهرمی گفت: در روش ساخت افزایشی که تحت عنوان پرینت سه بعدی نیز شناخته می شود، محصولات به صورت لایه لایه و براساس مدل رایانه‌ای قطعه ساخته می‌شوند.

 

 وی با اشاره به این مطلب که ساخت افزایشی (Additive Manufacturing) روشی نوین برای تولید قطعات در صنایع دنیا است، مهترین کاربرد این محصول را در حوزه زیستی-پزشکی، صنایع هوایی، و صنعت خودرو دانست.

 

دکتر مصلی نژاد با بیان این مطلب که در این حوزه تقسیم بندی های مختلفی وجود دارد؛ افزود: در روشی که ما استفاده کردیم، پودر فلزات با استفاده از پرتوی الکترون ذوب شده و به قطعات مورد نظر تبدیل میشوند. با استفاده از این روش می توان قطعات بسیار پیچیده با هندسه پیچیده را تولید نمود، به طوری که ابعاد با دقت بالایی رعایت شده باشد.

 

وی گفت: در شرایط خاص می توان نرخ تولید را بالا برد که تولید در این روش صرفه اقتصادی داشته باشد.

 

دکتر بهزاد نیرومند استاد راهنمای این پژوهش، با اشاره به فناوری نوین و منطبق بودن این مقاله با جدیدترین پژوهش‌های انجام شده در زمینه ساخت افزایشی، خاطر نشان کرد: دستاورد منتشر شده درمقاله، نتیجه یک پژوهش بنیادین در زمینه توسعه آلیاژهای جدید پایه تیتانیوم به روش فناوری ذوب پرتوی الکترونی (EBM)است.

 

دکتر مصلی نژاد اضافه کرد: در فناوری‌ جدید ساخت افزایشی، از پرتوی الکترونی برای ذوب پودر و تولید محصول استفاده می‌کنند. البته هر دو فناوری (استفاده از لیزر و پرتوی الکترونی) اکنون در دنیا در حال استفاده است و هر یک کاربردهای خاص خودشان را دارند.

 

 وی گفت: البته جای شکر وجود دارد که نوعی از فناوری پرینت سه بعدی که در آن برای ذوب پودر از پرتوی لیزر استفاده می‌شود، به دست توانمند پژهشگران ایرانی در اصفهان بومی سازی شده و به صورت تجاری عرضه می‌شود.

 

دکتر مصلی نژاد از حضورش در دانشگاه پلی تکنیک تورین در ایتالیا و بهره بردن از فرصت مطالعاتی با حمایت اتحادیه اروپا جهت ارائه یک مقاله نوین این چنین گفت: با استفاده از یک آلیاژ تجاری معمولی و افزودن یک عنصر آلیاژ دیگر، با هدفی از قبل تعیین شده و مطالعاتی که داشتیم، موفق شدیم ساختار را بهبود دهیم، به طوری که مشکلاتی که از قبل وجود داشت را تعدیل کردیم. این کار برای بار اول با این فناوری صورت گرفت و در ریزساختار این آلیاژ به اصطلاح، دانه های ستونی را به در حین تولید به هم محور تبدیل کردیم؛ در نتیجه خواص جهت دار در آلیاژ از بین رفته و به عبارت دیگر ریزساختار را طوری مهندسی کردیم که محصول در جهت های مختلف خواص مشابه داشته باشد. خداراشکر بازخورد خوبی هم گرفتیم.

 

وی از مشکلات پیش رویش در این فناوری نوین گفت: دستگاهها و تجهیزات مورد استفاده در این حوزه ساخت بسیار گران قیمت است. تاکنون هنوز مشاهده نکردم کسی در ایران موفق به پیاده سازی این صنعت (ساخت افزایشی با پرتوی الکترون) شود اگرچه دستگاههای مبتنی بر لیزر به خوبی در داخل پیاده سازی شده اند.

 

 پژوهشگر جهرمی اذعان داشت: صنایع بزرگ بهتر است به سمت بحث تولید قطعات فلزی به روش پرینت سه بعدی یا ساخت افزایشی بروند.

 

اما در زمینه حمایت، وی افزود: حمایت از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، یا در سطحی فعالیت می‌کنند که امکان دارد با صنعت فاصله داشته باشد و حوزه کاری آنها زیاد شناخته شده نباشند، قطعا با سختی هایی همراه خواهد بود. هم‌چنین نیاز است به تدریج این فناوری را تبلیغ و تبیین کنیم تا این روش تولید، در ایران شناخته شود و کم کم جای کار برای ما و دیگران فراهم شود.

 

حرف آخر دکتر مصلی نژاد: برای پیشرفت و سربلندی کشورعزیزمان، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم نمود. در صورت تمایل مراکز صنعتی مادر یا صنایع پیشرو نظیر مپنا، صنعت خودرو و نظیر آنها، با کمال میل با آنها همکاری‌ خواهیم نمود.

 

گفتنی است مقاله مذکور با عنوان توسعه آلیاژ‌های نوین به روش ساخت افزایشی ذوب پرتوی الکترونی  به همت محمد حسین مصلی نژاد، دکترای مهندسی مواد از دانشگاه صنعتی اصفهان، در مجله معتبر Additive Manufacturing که رتبه اول را از بین ۵۰ مجله در شاخه‌ی مهندسی / ساخت (Engineering/Manufacturing) به خود اختصاص داده؛ انتشار یافت.

 

 علاقه مندان می‌توانند از طریق پیوند زیر به متن مقاله دسترسی داشته باشند:

https://doi.org/10.1016/j.addma.2022.102878

 

گزارش از زینب زمانیان

محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵:۱۵

شناسه خبر: 102277

مطالب مرتبط :
آیا کسی هست به داد زبان فارسی برسد؟

بررسی برخی از علل آسیب به زبان فاخر فارسی؛

آیا کسی هست به داد زبان فارسی برسد؟

در گفتگویی تفصیلی با عضو هیت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی جهرم به ابعاد مختلف جایگاه و اهمیت زبان فارسی پرداختیم.

بتن هوشمند

مجموعه ما «از» دارد ولی «تا» ندارد؛

بتن هوشمند و بتن پارچه‌ای؛ ابتکارات جدید جهرمی‌ها

جمعی از مهندسان جهرمی با نیازسنجی جامعه، آستین همت بالا زدند و در کنار بسیج و در سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین گامهای بزرگی برداشتند.

مرکز رشد بسیج جهرم در رتبه برتر استان قرار دارد

سردار رحیمی رئیس سازمان بسیج علمی کشور:

بازدید ریاست سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری و قرار گرفتن مرکز رشد بسیج جهرم در رتبه برتر استان

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور با بازدید ۱۱ساعته از مرکز رشد بسیج و زیر مجموعه های این مرکز گفت: مرکز رشد بسیج جهرم در رتبه برتر استان قرار دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب