طراحی و ساخت یک موتور القایی سه فاز با یک ساختار جدید با استاتور دندانه دندانه توسط جوان خراسان شمالی

بقائی پور: برای انبوه سازی و اشتغال آفرینی تعدادی از جوانان نیاز به حمایت های مسئولین خراسان شمالی داریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، آنچه در دنیای امروز باعث پیشرفت و تلقی در هر کشور می باشد، توجه به علوم مختلف و مخترعین در این علوم است. تولیدات علمی یک کشور و توجه به اختراعات و مخترعین در هر کشور از کارهایی است که بایستی در راه کسب علم و دانش به روز، انجام داد.
در این راستا با یک مخترع جوان خراسان شمالی که طرح آن در جشنواره جهادگران علم و فناوری استان برگزیده شد،  مصاحبه ای را تنظیم کردیم .
1. لطفا خودتان را معرفی کنید؟
 "محمدرضا بقائی‌پور" 37 ساله، دارای دکتری مهندسی برق-قدرت از دانشگاه صنعتی شاهرود، عضو هیأت علمی دانشگاه کوثر بجنورد 
2. طرح خود را معرفی کنید؟
طرحی که در جشنواره جهادگران علم و فناوری خراسان شمالی برگزیده شد، طراحی و ساخت یک موتور القایی سه فاز با یک ساختار جدید با استاتور دندانه دندانه می‌باشد.
3. مزایای طرح خود را بیان کرده و توضیح بدهید؟
از مزایای این طرح می‌توان به چگالی توان بالا (نسبت توان به حجم بالا) یا به عبارت دیگر حجم و وزن نسبتا پایین در مقایسه با سایر انواع موتورهای القایی با توان یکسان اشاره نمود. این مزیت، مخصوصا در پیشرانه‌های وسایل نقلیه الکتریکی، زیردریایی‌ها و ... و به طور کلی، کلیه کاربردهایی که در آنها محدودیت فضا وجود دارد و استفاده بهینه از فضا اهمیت دارد، استفاده از این الکتروموتور را کاملا توجیه‌پذیر می‌نماید.
4. ساختار این طرح چیست و در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد؟
ساختار استاتور این الکتروموتور خاص به صورت دندانه‌دندانه است که هر دندانه از تعدادی ورق‌های آهن سیلیسومی به صورت پشته‌ای ساخته شده و دندانه‌ها با استفاده از یک نگهدارنده از جنس تلفن به یکدیگر متصل می‌شوند. بدین‌سان، حجم و وزن آهن در این ساختار به مراتب پایین آمده و قابلیت تعمیر و نگهداری آن نیز نسبت به ساختارهای متداول تسهیل گردیده است. به عبارت دیگر، از آنجا که در این الکتروموتور دندانه‌ها به‌صورت جداگانه از هم سیم پیچی می‌شوند، در صورت خرابی سیم‌پیچی هر دندانه، می‌توان بدون نیاز به باز کردن سایر دندانه‌ها، به راحتی تنها همان دندانه با سیم‌پیچی معیوب را بیرون آورده و تعمیر نمود.
از سوی دیگر، با توجه به اینکه تقریبا 90% از الکتروموتورهای مورد استفاده در صنایع، از نوع موتورهای القایی هستند، این الکتروموتور جدید می‌تواند در کلیه کاربردهای موتورهای القایی با چگالی توان و بازده بالاتر مورد استفاده قرار گیرد.
5. علاوه بر طرح موتور القایی آیا طرح های دیگر را ارائه داده اید؟ 
در شرکت ما، علاوه بر این نوع الکتروموتور، انواع دیگری از الکتروموتورها و ادوات الکترومغناطیسی خاص نیز طراحی، ساخته و فروخته شده‌اند. کارخانجاتی که هم‌اکنون در کشور در زمینه ساخت الکتروموتورها فعالیت می‌کنند، عمدتا موتورهای القایی با ساختار متداول را تولید می‌نمایند. این در حالی است که ما قادر به ساخت انواع مختلفی از ماشین‌های الکتریکی با ساختارها و کاربردهای خاص می‌باشیم.
6. موارد کاربرد الکتروموتورهای تولیدی شما در چه زمینه هایی می باشد؟
موارد کاربرد الکتروموتورهای تولیدی ما هم حوزه آزمایشگاهی و آموزشی و هم حوزه صنعتی را شامل می‌شود. در حوزه آزمایشگاهی، الکتروموتورها و تجهیزات الکترومغناطیسی تولیدی ما می‌تواند در یادگیری مفاهیم ماشین‌های الکتریکی و الکترومغناطیس به دانشجویان و پژوهشگران در این حوزه کمک شایانی نماید. در حوزه صنعتی هم از جمله می‌توان به کاربرد موتورهای سنکرون آهنربای دائم به عنوان موتورهای پیشران در انواع وسایل نقلیه الکتریکی نظیر خودروهای برقی، زیردریایی‌ها، هواپیماها، دوچرخه‌ها و موتور سیکلت‌های الکتریکی، کوآدکوپترها و ... اشاره نمود. به عنوان مثال دیگر، موتور سنکرون هیسترزیس از جمله دیگر الکتروموتورهای خاص است که با توجه به قابلیت خودراه‌اندازی و دستیابی به سرعت بالا و ثابت (مستقل از بار مکانیکی اعمالی) به عنوان موتور محرک در سانتریفیوژهای هسته‌ای کاربرد خواهد داشت.
7. هزینه های ساخت طرح های شما به چه صورت است؟
البته هنوز در مرحله نمونه‌سازی هستیم. قطعا هزینه‌ها در تولید انبوه و سری کار خیلی پایین می‌آید. البته هزینه ساخت الکتروموتورها به نوع و مشخصات فنی و نامی آنها نیز بستگی دارد. برخی از الکتروموتورها نوعا هزینه ساخت بالاتری دارند. از سوی دیگر، با افزایش توان نامی و کاهش سرعت نامی نیز هزینه ساخت الکتروموتور افزایش می‌یابد.
8. برای جذب حمایت، به دلیل راه اندازی خط تولید چه کارهایی را انجام داده اید؟
شرکت ما همچنان به عنوان یک شرکت نوپا تلقی می‌شود. توسعه فعالیت شرکت نیازمند جذب حمایت‌های مورد نیاز در حوزه‌های مختلف است. علی‌الخصوص، ما در حوزه تبلیغات شدیدا نیازمند حمایت هستیم تا فعالیت شرکت به دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها، مراکز فنی و حرفه‌ای و صنایع ذی‌ربط شناخته شود. در حال حاضر، رایزنی‌هایی را با چند حوزه صنعتی شروع کرده‌ایم که امیدواریم به نتیجه برسد. پس از این مرحله، به حمایت‌های مالی نیز جهت راه‌اندازی خط تولید و ورود به مرحله تولید انبوه نیاز خواهیم داشت. البته یک تسهیلات اولیه محدود از شرکت پیشگامان توسعه فرآیند دانش دریافت کرده‌ایم که تا حدی به توسعه فعالیت‌های شرکت کمک کرده است، اما این تسهیلات قطعا کافی نیست. به هرحال، با تکمیل راه‌اندازی خط تولید به یاری خدا، زمینه اشتغال‌‌آفرینی برای دانشجویان و کارجویان در این زمینه فراهم خواهد گردید. ما که در این زمینه نهایت سعی خود را به کار گرفته‌ایم. امیدواریم به یاری حق‌تعالی این امر هر چه سریعتر محقق شود.
در پایان بقائی پور بیان کرد: برای اشتغال آفرینی تعدادی از جوانان که در رشته های برق مشغول به تحصیل هستند، نیاز به حمایت های مالی داریم. از مسئولین درخواست دارم در این امر مهم کمک کنند تا بتوانیم این خط تولید را در استان راه اندازی کنیم.

 

 

انتهای پیام

خبرنگار / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹:۲۴

شناسه خبر: 102280

مطالب مرتبط :
طراحی و ساخت مجموعه آموزشی درایوهای الکتریکی

توسط محققان دانشگاه بیرجند صورت گرفت

طراحی و ساخت مجموعه آموزشی درایوهای الکتریکی

​مجموعه آموزشی درایوهای الکتریکی جهت پیاده سازی روش های کنترلی پیشرفته به همت پژوهشگران دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شد.

خبرگزاری علم و فناوری

درخشش بانوی مخترع تبریزی در رویدادی جهانی

مخترعان ایرانی با شرکت در رویداد جهانی "یک ایده یک دنیا ۲۰۲۲ (۲۰۲۲ One Idea One World)"، که توسط سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان WIIPA ، «دو مدال طلا، چهار مدال نقره و دو مدال برنز» را به خود اختصاص دادند که مدال نقره سهم "آیسان اصل محمدپور انرجانی" بانوی پژوهشگر جوان تبریزی شد.

 بسیج اساتید استان اصفهان از شش استاد فعال در عرصه دانش‌بنیان تجلیل کرد

در همایش بزرگداشت بسیج اساتید و گرامیداشت شهید چمران؛

بسیج اساتید استان اصفهان از شش استاد فعال در عرصه دانش‌بنیان تجلیل کرد

بسیج اساتید استان اصفهان در همایش بزرگداشت بسیج اساتید و گرامیداشت شهید چمران از شش استاد فعال در عرصه دانش‌بنیان تجلیل کرد.

۱

توسط جوان میاندوآبی

تولید کاغذ از کود حیوانی برای اولین بار در جهان/تا چه اندازه از این اختراع حمایت شده است؟

جوان میاندوآبی موفق به تولید کاغذ از کود حیوانی شد.

۱۱۱

بوروکراسی های اداری سد راه نخبگان است

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان ایلام بیان کرد: متاسفانه بوروکراسی های دست و پا گیر عرصه را از فعالیت بسیاری از نخبگان و فعالان عرصه تولید تنگ کرده و همین امر سبب شده تا در استانی که از ظرفیت های عظیم خدادادی و نیروی انسانی بهره مند است از کمترین شرکت دانش بنیان برخوردار باشد.

پنج گام مهم علمی و عملی از شرکت های دانش بنیان برای رسیدن به منویات رهبر انقلاب

در یاداشت مخترع قاینی به خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی آمده است؛

پنج گام مهم علمی و عملی از شرکت های دانش بنیان برای رسیدن به منویات رهبر انقلاب

​اسماعیلی مخترع و نخبه جوان قاینی پنج گام مهم را برای حمایت های علمی و عملی از شرکت هاو افراد خلاق، فناور، دانش بنیان و دغدغه مند ضروری می داند.

لاا

گفتگو اختصاصی خبرگزاری علم و فناوری، با مخترع لرستانی

اختراع موتور الکتریکی با تکنیک سرسیلندر مگنتی توسط مخترع لرستانی

سهراب بادفر،مخترعی که تاکنون ۱۰ اختراع خودرا به ثبت رسانده،خواستار حمایت مسئولان از مخترعین شد

خبرگزاری علم و فناوری

شرکت در نمایشگاه اختراعات ، نوآوری و خلاقیت« اکسیر» تمدید شد

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و درخواست‌های پی‌درپی مبنی بر تمدید فراخوان شرکت در بخش اختراعات برگزیده نمایشگاه اکسیر، این فراخوان تا پایان فروردین‌ماه ۱۳۹۹ تمدید گردید.

مخترع

مخترع طرح برش چندلایه پارچه با لیزر:

داغ حسرت جهانی شدن بر دل جوانان مخترع/جای خالی حمایت ازنخبگان، درشیوه مدیریت کشور

مخترع طرح برش چندلایه پارچه با لیزر گفت: عدم امنیت شغلی ایده و عدم حمایت کار های پژوهشی بزرگترین آسیب برای مخترعان بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب