معاون وزیر علوم:

رمز موفقیت کشور انجام پژوهش و فناوری در کنار هم است

دکتر زمانیان: دشمنی و عناد بدخواهان ایران اسلامی به خاطر جهش علمی کشور است که مرهون خون شهدا و رشادت دانشمندان ایران است.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از قم، دکتر حسن زمانیان معاون وزیر علوم و رئیس پژوهشگاه علمی و صنعتی ایران در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان قم که در سالن همایش­ های شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد، گفت: تاکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم بر علم و پژوهش است و امسال را به نام سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نامگذاری کردند.دشمنی و عناد بدخواهان ایران اسلامی به خاطر جهش علمی کشور است که مرهون خون شهدا و رشادت  دانشمندان ایران است.

 

وی در ادامه افزود: پژوهش به تنهایی ارزش کمی دارد پژوهش باید در کنار فناوری باشد و کشوری موفق است که فعالیت­ های پژوهشی، فناورانه و دانش بنیان در آن نهادینه شده باشد تا چرخه علم کامل است. چرخه علم با پژوهش شروع و با فناوری و محصول خاتمه می یابد.

 

معاون وزیر علوم در توضیح توسعه علوم و فناوری کشور بیان کرد: چهار گام برای توسعه باید برداشته شود؛ آموزش، پژوهش، کیفیت بخشی به پژوهش است که چند سالی است در ایران به این سمت حرکت شده است و در حال حاضر نیز سه و هفت دهم مقالات پر استناد دنیا برای ایران است، مرحله چهارم وقتی است که پژوهش منجر به تولید فناوری شود و چرخه پژوهش با تولید به اتمام می رسد و کشور ما هم اکنون در مرحله تولید فناوری است. حدود 41 هزار شغل توسط شرکت­ های دانش بنیان و پارک ­های علم و فناوری ایجاد شده است و همچنین حدود 150 شرکت دانش‌بنیان بسیار خوب در سطح کشور فعال هستند که لزوم توسعه شرکت­های دانش بنیان و پارک­ های علم و فناوری را توجیه  می ­کند.

 

وی با توجه به آمارهای علمی گفت: 1426 مجله در کشور فعال هستند و همچنین حدود 77 هزار مقاله در پایگاه­ های معتبر علمی دنیا نمایه شده ­اند.رتبه علمی کشور در دنیا طبق آمار پایگا­ه ­های علمی 15 و 16 است که روند رشد سریع علمی کشور کمی کند شده است که می ­بایست عوامل دخیل در آن شناسایی و اصلاح شوند.

 

رئیس پژوهشگاه علمی و صنعتی ایران گفت: ایران هفتمین کشور دنیا در بین 130 کشور در مجلات نمایه شده با دسترسی عموم است. همچنین زبان فارسی رتیه 11 را در بین 80 زبان دیگر در مجلات نمایه شده با دسترسی عمومی دارد و خوشبختانه 344 نشریه فارسی نیز در پایگ­اه های معتبر علمی دنیا نمایه شده است که در راستای رفع دغدغه مقام معظم رهبری در جهت توسعه زبان فارسی است.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵:۴۰

شناسه خبر: 102283

مطالب مرتبط :
ق

تجلیل

تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور

با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پژوهشگران برتر تجلیل شد

عالی پور

مسئول مرکز رشد ساخت و تولید شهید عابدی معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه عاشورا :

بومی سازی رول فورمینگ درآینده ای نزدیک

دکتر شهرام عالی پور با تحصیلات دکترای مکانیک در شهر تبریز و مسئول مرکز رشد ساخت و تولید شهید عابدی معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه عاشورا توضیحاتی در مورد یکی از دست آوردهای خود با موضوع بومی سازی قطعات صنعتی داشتند و گفتگویی با خبرنگار ما انجام دادند که خواندن آن خالی از لطف نیست .

چهاردهمین دوره جشنواره پژوهش و نوآوري در مديريت شهري

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار می کند،

چهاردهمین دوره جشنواره پژوهش و نوآوري در مديريت شهري

چهاردهمين جشنواره پژوهش و نوآوري در مديريت شهري و نهمين جشنواره آموزش و پژوهش در مديريت شهري و روستايي برگزار می شود. 

استاندار قم:

استاندار قم:

دانشگاه محل طرح، فهم و حل مشکلات کشور است

دکتر شاهچراغی: نظام مسائل استان قم احصا شده است و دانشگاه که دارای محیطی زنده و پویاست این مشکلات را بررسی و راهکار ارائه کند.

رئیس دانشگاه قم:

رئیس دانشگاه قم:

علوم انسانی و اسلامی مزیت منحصر به فرد قم است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شریفی: نشریه تحقیقات ‌فلسفی و کلامی دانشگاه قم تنها نشریه علوم انسانی کشور است که در پایگاه‌ های علمی دنیا نمایه شده است.

فناوران برتر

همزمان با هفته پژوهش،

برگزاری مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان

مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان قم برگزار شد.

استانداری قم

آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان برگزار شد

تجلیل از۵ واحد فناور برتر استان قم

درخشش ۵ واحد فناور عضو پارک در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب