نقش هوشمندسازی معادن در بهبود بهره‌وری

با توجه منویات رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر هدف‌گذاری رشد اقتصادی ۸ درصدی کشور در سال ۱۴۰۱ و سهم ۴۰ درصدی ارتقا بهره‌وری در دستیابی به این رشد، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به تجربه موفق استان در حوزه معدنی اشاره و نقش هوشمندسازی معادن در بهبود بهره‌وری را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان یزد؛ به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، «جعفر رحمانی» با اشاره به منویات رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر هدف‌گذاری رشد اقتصادی 8 درصدی کشور در سال 1401 و سهم 40 درصدی ارتقا بهره‌وری در دستیابی به این رشد، گفت: تجربه موفق استان یزد به عنوان دومین استان معدنی کشور در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، حرکت به سمت هوشمندسازی معادن و دانش‌بنیان کردن بخش معدن است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان افزود: این حرکت می‌تواند حتی بدون سرمایه‌گذاری جدید و تنها از طریق بکارگیری دانش و فناوری کمک شایانی به ارتقاء بهره‌وری و تحقق رشد اقتصادی پیش‌بینی شده، کند.

دکتر رحمانی با تاکید بر اهمیت هوشمندسازی معادن و دانش‌بنیان کردن بخش معدن به هوشمندسازی معادن در راستای نهضت جهانی بهبود بهره‌وری در کشورهای پیشرفته اشاره کرد و بیان داشت: نتایج هوشمندسازی اعلام شده در جهان بسیار با ارزش و نشان از اثربخشی بالای آن در بخش‌های مختلف عملیات معدنکاری از اکتشافات تا فرآوری دارد.

وی بر اساس مطالعات انجام شده در این زمینه گفت: هوشمندسازی در بخش‌های مختلف عملیات معدنکاری اثرات قابل توجهی در زمینه بهبود بهره‌وری داشته است که می‌توان به بخش‌های سرمایه‌گذاری، نیروی انسانی، انرژی، تولید، عملیات، محیط‌ زیست و ایمنی اشاره کرد.

به گفته عضو كارگروه ارتقاء بهره‌وري استان، استفاده از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، کلان داده، رباتیک و پردازش تصویر می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری سرمایه، بهره‌وری سرمایه انسانی و بهره‌وری انرژی در معادن شود.

دکتر رحمانی با بیان اینکه استان یزد با دارا بودن 18% از ارزش افزوده بخش معدن کشور، در راستای اجرای سند آمایش و تبدیل به قطب دانش معدن، اقدام به حمایت از شرکت‌های فناوری بخش معدن کرده است، خبر از راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری‌های نوین معدن‌کاری داد و گفت: این مرکز گام بسیار موثر و بلندی در راستای افزایش بهره‌وری معادن برداشته است.

وی تصریح کرد: مرکز توسعه فناوری‌های نوین معدن‌کاری با پشتیبانی و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه معدن نقش موثری در حرکت به سمت هوشمندسازی معادن استان و کشور داشته به گونه‌ای که بر اساس بررسی‌های انجام شده در مجتمع معدنی چادرملو، اجرای پروژه‌های این مرکز(بنابر تایید ایمیدرو) باعث افزایش 20 درصدی راندمان عملیات، افزایش 14 درصدی در بخش تولید، کاهش 27 درصدی در توقفات بخش خردایش، کاهش 42 درصدی خرابی سیستم ترمز ماشین‌آلات، کاهش 12 درصدی خرابی ماشین آلات و کاهش 12 درصدی مصرف سوخت شده است.

دکتر رحمانی با توجه به حجم عملیات معدنکاری و مصارف منابع و انرژی کشور و نتایج کاربرد فناوری و هوشمندسازی در جهان، گفت: می‌توان هدف‌گذاری دستیابی به کاهش مصرف انرژی به میزان 15 درصد، افزایش تولید به میزان 15 درصد، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی به میزان 400 ساعت در سال، افزایش 25 درصدی ایمنی عملیات و در نهایت بهبود بهره‌وری عملیات به میزان 12 درصد(معادل نزدیک به یک میلیارد دلار) را در دستور کار داشت.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تاکید کرد: تجربه و دانش به دست آمده در این استان می‌تواند منجر به رشد حداقل ده درصدی در ارزش افزوده بخش معدن کشور بدون سرمایه‌گذاری جدید شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: ندا دهقانی زاده

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴:۲۵

شناسه خبر: 102289

مطالب مرتبط :
دانشگاه آزاد یزد

رئیس دانشگاه آزاد یزد در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار علم و فناوری مطرح کرد؛

راه اندازی دفتر توسعه فن آوری‌های معدنی در دانشگاه آزاد یزد/ یکی از مزیت های رقابت پذیری استان یزد در حوزه معدن است

دکتر «محمدرضا دهقانی اشکذری» گفت: استان یزد یکی از مزیت‌های رقابتی اش در حوزه‌ی معدن است، امسال نسبت به تشکیل کنسرسیوم معدنی استان اقدام کردیم و به زودی در این حوزه یک دفتر توسعه فن آوری‌های معدنی در دانشگاه راه اندازی خواهیم کرد.

برگزاری مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره جابر ابن حیان در یزد

برگزاری مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره جابر ابن حیان در یزد

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره پروژه های علمی جابربن حیان و فرصت های متنوع یادگیری در استان یزد برگزار شد.

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از فوت قطعی سه بیمار دیگر در اثر کرونا و شناسایی ۲۹۹ بیمار جدید خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر ۵۳ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد

معرفی پروژه های شاخص پژوهشی؛

پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد

در حالی که به ایام انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری نزدیک می‌شویم، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد با هدف آگاهی بخشی به داوطلبان و علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه، به ویژه نخبگان یزدی، اقدام به معرفی برخی از توانمندی‌ها و پروژه های تحقیقاتی شاخص این دانشگاه کرده است.

۱۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه بیمارستان ها از زمان دولت سیزدهم/ هیچ تغییری در وضعیت داروهای سرطانی از نظر ارز ترجیحی صورت نمی‌گیرد

وزیر بهداشت:

۱۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه بیمارستان ها از زمان دولت سیزدهم/ هیچ تغییری در وضعیت داروهای سرطانی از نظر ارز ترجیحی صورت نمی‌گیرد

وزیر بهداشت گفت: از زمان روی کار آمدن دولت جدید تاکنون بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه بیمارستان ها اختصاص یافته است.

اینترنت اشیاء خط مقدم هوشمندسازی کشاورزی است

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پرتو تاپ رایان مطرح کرد:

اینترنت اشیاء خط مقدم هوشمندسازی کشاورزی است

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پرتو تاپ رایان در با بیان اینکه یک سیستم هوشمند کشاورزی داده محور است، گفت: اینترنت اشیاء خط مقدم فناوری در مزرعه است و هوشمندسازی و اینترنت اشیاء همیشه با هم فعالیت می‌کنند و از یکدیگر جدا نیستند.

رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت معدن در اینوتکس ۲۰۲۲ برگزار می‌شود

رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت معدن در اینوتکس ۲۰۲۲ برگزار می‌شود

پارک فناوری پردیس همزمان با یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری "اینوتکس ۲۰۲۲" میزبان برگزاری رویداد ریورس پیچ صنعت معدن در ۲۰ اردیبهشت‌ ماه خواهد بود.

پارک

کاهش بودجه پارک علم و فناوری یزد برخلاف شعار سال

به رغم موفقیت های چشمگیر شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری و کسب رتبه هشتم کشور، بررسی آمارها نشان می دهد بودجه این مرکز نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

معدن و محیط زیست

اثرات زیست محیطی معادن

فعالیتهای معدنکاری همواره باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی میگردد که میتواند اکوسیستم و سلامت انسان را به خطر بیندازد. همچنین این تلا شها شاید منبع اقتصادی برای مردم داشته باشد ولی نباید از خطرات زیست محیطی فعالیت معادن غافل بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب