معرفی پروژه های شاخص پژوهشی؛

پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد

در حالی که به ایام انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری نزدیک می‌شویم، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد با هدف آگاهی بخشی به داوطلبان و علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه، به ویژه نخبگان یزدی، اقدام به معرفی برخی از توانمندی‌ها و پروژه های تحقیقاتی شاخص این دانشگاه کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان یزد؛ در حالی که به ایام انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری نزدیک می‌شویم، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد با هدف آگاهی بخشی به داوطلبان و علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه، به ویژه نخبگان یزدی، اقدام به معرفی برخی از توانمندی‌ها و پروژه های تحقیقاتی شاخص این دانشگاه کرده است.در نخستین قسمت از این مجموعه، به معرفی پروژه طراحی و ساخت رادار به عنوان نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد پرداخته شده است.

استان یزد با استخراج سالانه 35 میلیون تن ماده معدنی در کشور از نظر تنوع ماده معدنی رتبه اول و از نظر ذخیره مواد معدنی رتبه دوم در کشور را دارد و معادن روباز سهم قابل توجهی از این معادن را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در معادن روباز، حرکت شیب و ریزش دیواره‌هاست که البته امری اجتناب‌ناپذیر است، اما با تدابیر و به‌ کارگیری فنّاوری های‌ نوین می توان خسارات ناشی از این ریزش را به حداقل رساند. رفتارنگاری حرکات شیب که به اصطلاح مانتیورنیگ معروف است، نقش بسزایی در کنترل خطرات مربوطه داشته و همچنین اطلاعات مفیدی را برای طراحی و پایدارسازی فراهم می سازد. در حال حاضر استفاده از رادار کامل ترین و پیشرفته‌ ترین روش رفتارنگاری دیواره های معادن است.

از آنجا که بسیاری از معادن استان یزد روباز است و جا به جایی‌های کوچک روی شیب معادن می‌توانند پیش نشانگری برای ریزش گسترده دیواره های معادن باشند، از این رو مانیتورینگ این جا به جایی های کوچک می‌تواند سهم عمده ای در مدیریت ریسک های ژئوتکنیک در معادن استان داشته باشد.

لذا ساخت و به کارگیری رادار در استان یزد یکی از ضرورت های اجرایی استان بوده است که در این راستا قرارداد طراحی و ساخت رادار پایش و نقشه برداری دیواره های معادن روباز با اعتبار 70 میلیارد ریال با هدف رفع نیازهای با فناوری بالای صنعت و ارتقای ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت از سوی دانشگاه و شرکت سنگ آهن مرکزی منعقد شد.

در این پروژه که از سوی پژوهشکده سامانه های هوشمند و پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد از سال 1400 اجرایی شده است، 10 عضو هیات علمی از دانشکده های برق، کامپیوتر و معدن و متالورژی دانشگاه و 20 کارشناس به صورت مستقیم درگیر هستند.

هدف از این پروژه طراحی و ساخت یک سیستم کامل راداری پایش دیواره معدن در باند فرکانسی X است. در یک بخش از این سیستم سیگنال باند X توسط بخش RF و آنتن ارسال می شود و سیگنال برگشتی از دیواره پس از تبدیل به سیگنال دیجتال در بخش الکترونیک دیجیتال سیستم پردازش می شود. اطلاعات خام به دست آمده توسط نرم افزاری که با کاربری معدن نوشته شده نمایش داده می شود و نمودارهای مربوط به جا به جایی نسبی دیواره و سرعت آن ارائه می شود. برای پایش کل سطح دیواره، موقعیت آنتن در راستای افقی و عمودی توسط واحد موقعیت دهی آنتن تنظیم می شود. اطلاعت خام به دست آمده می تواند از سوی یک لینک ارتباطی استاندارد برای نمایش به یک ایستگاه مرکزی ارسال شود. هم اکنون مراحل اجرای این پروژه در میانه راه است. واگذاری طرح پژوهشی با این سطح از فناوری و حساسیت به اعضای هیأت علمی  دانشگاه یزد نشان از توان علمی و اعتماد به نفس بالای ایشان است.

انتهای پیام/ 

خبرنگار: ندا دهقانی زاده

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 102290

مطالب مرتبط :
به منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در بافق نیاز داریم

دانشیار دانشکده مهندسی معدن و متالورژی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری مطرح کرد؛​

جای خالی منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در بافق

«علیرضا یاراحمدی بافقی» گفت: یک ستاد در استان یزد با حضور تمام مولفه های مرتبط برای دسترسی سریع به فناوری هایی نیاز است که در حوزه ی معدن روزانه به علل تحریم و یا نبود ارز وقت هدر نرود و ساز و کارهای لازم برای راه اندازی منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در شهرستان بافق به عنوان نزدیک ترین نقطه به بازار بزرگ فراهم شود.

نقش هوشمندسازی معادن در بهبود بهره‌وری

نقش هوشمندسازی معادن در بهبود بهره‌وری

با توجه منویات رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر هدف‌گذاری رشد اقتصادی ۸ درصدی کشور در سال ۱۴۰۱ و سهم ۴۰ درصدی ارتقا بهره‌وری در دستیابی به این رشد، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به تجربه موفق استان در حوزه معدنی اشاره و نقش هوشمندسازی معادن در بهبود بهره‌وری را تشریح کرد.

آغاز اجرای طرح « مدرسه تابستانه » در استان یزد

آغاز اجرای طرح «مدرسه تابستانه» در استان یزد

آیین استانی آغاز طرح پایگاه مدرسه تابستانه «طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران افت تحصیلی دانش آموزان» با حضور معاون آموزش ابتدایی، معاونین و کارشناسان نواحی یک و دو استان یزد در آموزشگاه دخترانه رحمانی زاد برگزار شد.

برگزاری مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره جابر ابن حیان در یزد

برگزاری مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره جابر ابن حیان در یزد

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره پروژه های علمی جابربن حیان و فرصت های متنوع یادگیری در استان یزد برگزار شد.

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۳ فوتی و شناسایی۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان/۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از فوت قطعی سه بیمار دیگر در اثر کرونا و شناسایی ۲۹۹ بیمار جدید خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر ۵۳ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

پارک

کاهش بودجه پارک علم و فناوری یزد برخلاف شعار سال

به رغم موفقیت های چشمگیر شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری و کسب رتبه هشتم کشور، بررسی آمارها نشان می دهد بودجه این مرکز نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

ایرانمنش

هشتم اردیبهشت آخرین مهلت شرکت در جشنواره شهید رمضانخانی

معاون پژوهشی دانشگاه یزد اعلام کرد: علاقمندان تا هشتم اردیبهشت‌ماه مهلت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره شهید رمضانخانی ارسال کنند.

یی

گفتگو با مخترع جوان ایلامی

از رادارگریز کردن پهپادها تا تولید برق در فضا به وسیله مولد RTG

پیمان کولیوند گفت: فناوری جدید تولید شده او با هدف تولید برق با استفاده از RTG امکان پذیر بوده، با این تفاوت که در مولد ساخته شده، ماده پرتوزا مانند پلوتونیم۲۳۸ وجود ندارد و از منبع گرمایی دیگر استفاده شده و می توان با رعایت نکات حفاظتی پلوتونیوم و ساخت چشمه آن، این مولد را برای ماهواره ها ساخت .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب