تصفیه پسآب های روغنی

تصفیه پسآب های روغنی به روش تکنولوژی غشایی و افزایش بازدهی جداسازی آلاینده های روغنی از آب

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ ترکیبات آلی موجود در پساب های روغنی با توجه به ساختار شیمیایی آنها به چهار دسته اصلی تقسیم می­شوند: آلیفاتیک ها، آروماتیک ها، ترکیبات حاوی نیتروژن سولفور اکسیژن (NSO) و آسفالتین ها. آلکان ها، سیکلو آلکان ها، بنزن، تولوئن، زایلن ها، نفتالین، فنوب و سایر ترکیبات حلقوی آروماتیک نیز در لجن های روغنی یافت می شوند. همچنین بخش زیادی از لجن های روغنی شامل ترکیبات حلقوی نظیر نفتنیک اسیدها، مرکاپتان ها، تیوفن ها و پیریدن ها و نیز ترکیبات حاوی نیتروژن سولفور اکسیژن است. طیف وسیعی از دیگر آلاینده ها نیز با نسبت های وزنی مختلف در پساب های روغنی یافت می شوند. بنابراین تاثیرات پساب های روغنی نه تنها برای آبزیان بلکه برای محصولات کشاورزی نیز مضر بوده و اثرات نامطلوبی را بر چرخه محیط زیست و نهایت سلامت جانداران بر جای خواهد گذاشت. در میان روش های رایج در این حوزه، تکنولوژی غشایی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و کاربرد این روش در جداسازی آلاینده های روغنی از آب بازدهی بالاتری را نسبت به روشهای متعارف کنونی نشان داده است.

خانم دکتر زهرا زاغری به همراه پژوهشگران خانم فاطمه حسین خانی و خانم زهرا رمل محمره، به عنوان مبدعین این طرح در مصاحبه­ ی با این خبرگزاری اظهار داشتند که در این طرح غشاهای اولترافیلتراسیون بر پایه پلی وینیل کلراید ساخته شده و عملکرد آن ها در تصفیه پساب های روغنی مورد ارزیابی قرار گرفته است. همچنین غشاهای ساخته شده از مقاومت مکانیکی و شیمیایی مطلوبی برخوردار بوده اند. بر اساس نتایج حاصل، غشاهای اولترافیلتراسیون ساخته شده، قادر به حذف تقریبا کامل آلاینده های روغنی از منابع آبی آلوده در فشار عملیاتی پایین بوده اند. در این طرح، جداسازی آلاینده ها با بازدهی بالا در فشارهای عملیاتی پایین می تواند در کاهش چشمگیر هزینه های عملیاتی جداسازی بسیار موثر واقع شود. بر اساس بررسی های انجام شده، حذف آلاینده های روغنی از پساب های آلوده با استفاده از غشاهای اولترافیلتراسیون پلیمری ساخته شده در این طرح، با توجه به کارایی عالی و صرفه اقتصادی بالا، می تواند گامی موثر در جهت رفع نیاز های کشور در صنایع جداسازی و مباحث زیست محیطی باشد.

 

 

انتهای پیام//

خبرنگار : محمدجنگی

زمان انتشار: شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳:۰۲

شناسه خبر: 102304

مطالب مرتبط :
بازدید

بازدید معاونت علمی، پژوهشی و فناوری خراسان شمالی از برنامه های جشنواره خوارزمی در دبیرستان دخترانه فرزانگان بجنورد و پژوهشگاه معلم

معاونت علمی، پژوهشی و فناوری خراسان شمالی از برنامه های جشنواره خوارزمی در دبیرستان دخترانه فرزانگان بجنورد و پژوهشگاه معلم بازدید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب