مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی کشورتاکید کرد؛

توسعه شرکت های دانش بنیان در روند پیشرفت بخش کشاورزی با کندی مواجه است

حسن بنیانیان گفت: در رشته کشاورزی هنوز توسعه شرکت های دانش بنیان در روند پیشرفت بخش کشاورزی با کندی مواجه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر «حسن بنیانیان» مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی کشور در نشستی که با حضور مسئولان دانشگاه آزاد یزد و رؤسای واحد‌های استانی، معاونان، مدیران و کارشناسان رسته‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی استان در سالن آمفی تئاتر دکتر سلطانی واحد یزد برگزار شد به تبیین فرایند پیاده سازی سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

وی، با اشاره به دوران کرونا وبرگزاری ۱۲ جلسه مجازی در استان ها، گفت: عده‌ای با علاقه جلسات را دنبال می‌کردند.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری موضوع نشست در خصوص چگونگی بستر فرهنگی لازم برای تحقق سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: تعصب بیجا در این موضوع مانع پذیرش انتقاد است.

وی یکی از موانع پیشرفت را قطع رابطه مدیران پس از اتمام دوران مدیریت با محل کار قبلی دانست و گفت: باید ساز و کار ارتباط مدیران برای تبادل تجربیات فراهم شود.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، با انتقاد از برخی دانشگا‌های کشور در زمینه فراهم کردن بستر فرار مغز‌ها از کشور باتشویق اساتید گفت: جذب دانشجویان نخبه در دانشگاه‌های دولتی و کمک به فرار مغز‌ها درواقع خدمت به استکبار جهانی است.

دکتر بنیانیان در خصوص رشته‌های علوم انسانی گفت: هنوز بستر لازم برای ارتباط حل مسائل کشور از طریق رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها فراهم نشده است و یکی از دلایل موفقیت رشته‌های علوم پزشکی حضور دانشجویان این رشته از اوایل تحصیل در بیمارستان‌ها و در کنار بیماران است.

وی دو محور «تحولات داخلی دانشگاه» و «تحولات ارتباطی دانشگاه با محیط جامعه» را برای رسیدن به هدف مفید بودن رشته‌های دانشگاهی دردانشگاه آزاد برشمرد و گفت: به طور مثال در رشته کشاورزی هنوز توسعه شرکت‌های دانش بنیان در روند پیشرفت بخش کشاورزی با کندی مواجه است.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از راهکار‌های موفقیت مدیران برای برداتشن گام‌های بلند‌تر در زمینه تحول را ثبت تجربیات تلخ دانست و گفت: متأسفانه همیشه تجربیات موفقیت برای نسل بعد بیان می‌شود و مدیران باید شکست‌های مدیریتی و تجربیات تلخ خود برای عدم تکرار در سال‌های آینده را نیز ثبت و ضبط کنند.

دکتر بنیانیان با طرح این سئوال که «چند درصد علم دانشگا ههای کشور در نظام تصمیم سازی مدیران جاریست؟» اظهار داشت: انتخاب مدیران غیر متخصص در بخش‌های مختلف کشور و سپس آموزش آنان برای اداره امور از موانع توسعه و پیشرفت به شمار می‌رود که باید اصلاح شود.

وی با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع خصوصی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی که دانشگاه‌ها را مرکز تربیت قوه عاقله کشور خواندند، افزود: رهبری از دانشگاه آزاد می‌خواهند که بازوی انقلاب شوند و در زمینه ارتقای علمی و حاکمیت گفتمان انقلاب اسلامی و حفظ کیان دانشگاه آزاد تلاش نمایند.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، از رؤسای دانشکده‌ها خواست تا تابلویی را از جملات زیبای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اتاق خود برای تأثیر پذیری زیر مجموعه مدیریتی و مراجعه کنندگان از جمله اساتید نصب کنند.

دکتر بنیاینان با اشاره به دستور جهاد تبیین از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان به واجب عینی و فوری بیان کرد: نباید ساده از کنار این موضوع علبور کنیم بلکه همگان باید برای تحقق جهاد تبیین و ایجاد امیدواری در جامعه تلاش نماییم.

وی یکی از انتظارات جامعه از دانشگاه آزاد را کمک به حل مسائل جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی بیان کرد و افزود: باید مهارت‌های رهبری در مدیریت سازمانی از سوی مدیران به عنوان اولین گام در طرح تحول به کار گرفته شود و نقش استان‌ها در طرح تحولی پررنگ‌تر از قبل دیده شده است.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، نگرش علمی به موضوع فرهنگ، آینده نگری و کمک به تمدن سازی را از سوی همه اساتید دانشگاه آزاد و مسئولان دانشگاه خواستار شد و گفت: مدیران ما الفبای کار فرهنگی را بلد نیستند در حالی که مدیریت امور با رویکرد فرهنگی و تربیتی یک ضرورت است.

دکتر بنیانیان، حضور روحانیون فاضل در مساجد بای رفاقت با جوانان و پاسخپویی به سئوالات چهره به چهره را خواستار شد و گفت: اکنون دیگر یک تریبون واحد از صدا و سیما پاسخگوی شبهات جوانان نیست.

وی، در خصوص آگاهی بخشی به نسل امروز و فرایند رفتار سازی ناخودگاه در بین نسل جوان مطالبی بیان کرد و افزود: نسل امروز به دنبال الگویی یابی است.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، بیان کرد: بیش‌از ۸۰ درصد از تحولات فرهنگی از جمله اقتصاد، سیاست، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و دوره سربازی و ... ریشه آن در داخل کشور شکل می‌گیرد، ولی ما خود را در آن ۲۰ درصد درگیر کرده‌ایم که اول باید بچه‌های دانشگاه آن ۸۰ درصد را بفهمند تا بتوانند مسئله حجاب را در دانشگاه حل کنند اگر هم نمی‌خواهند که همین رویه ادامه پیدا کند.

دکتر بنیانیان با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در زمینه توصیه به مدیران برای تدوین پیوست فرهنگی تصمیمات، گفت: حتی برای نظام مالیاتی نیازمند پیوست فرهنگی هستیم و دید بد در فضای فرهنگی جامعه ما محصول بی توجهی به مقوله فرهنگ است.

وی با انتقاد از تبلیغات انتخاباتی بدون توجه به مقوله فرهنگ در برگزاری مناظرات انتخاباتی که با بیان عیوب هر یک نامزد‌ها نسبت به طرف مقابل همراه است اظهار داشت: مردم تصور می‌کنند باید از بین چند نامزد انتخاباتی آنکه بدی کمتری دارد را انتخاب کنند برای همین برخی از مردم در انتخابات رأی نمی‌دهند و این نوع تبلیغ در انتخابات به‌مثابه خلق یک فقر فرهنگی بجای فهم فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی است و درحقیقت به‌جای حل مسائل سیاسی کلیت نظام را در باور مردم خراب می‌کنند.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، خاطر نشان کرد: همه افراد یک جامعه تحت تأثیر فرهنگ هستند و متناسب با جایگاه و با خصوصیات خاص خود در تغییرات فرهنگی جامعه نقش ایفا می‌کنند.

دکتر بنیانیان، رفتار برخی اساتید در کلاس درس را در تبیین مسئله حجاب و تشویق دانشجویان به حجاب مهم دانست و گفت: وقتی یک استاد بدحجاب در کلاس درس حضور می‌یابد ناخودآگاه بدحجابی تشویق می‌شود.

وی افزود: همه سازمان‌ها و نهاد‌های جامعه متناسب با گستردگی و نوع وظایفی که به‌عهده دارند درعین تأثیرپذیری، بر فرهنگ و تعهدات فرهنگی جامعه تأثیرگذارند.

این مقام مسئول در دانشگاه آزاد با تقسیم بندی فرهنگ به دولایه فرهنگ سازی آگاهانه از پایین به بالا و فرهنگ سازی ناخودآگاه از بالا به پایین گفت: چند درصد فرهنگ از پایین به بالاست و با یک تکنولوژی نرم، ساخت نماد رفتار از بیرون در یک جامعه مادی و درون یک جامعه است که شروع به شکل گرفتن می‌کند و آرام‌آرام باور‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی سردرگمی نهاد‌های فرهنگی و ناامیدی آنان در عدم داشتن برنامه برای فرهنگ سازی را یک آسیب برشمرد و افزود: اول باید بچه‌های مساجد را توجیه کرد چطور باید از این فضای یاس بیرون بیایند یعنی فرهنگ سازی آگاهانه را باید قطبی کرد.

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، بی توجهی خانواده‌ها را نسبت به تأثیر رفتار خانواده بر فرد یک آسیب دیگر دانست و گفت: بسیاری از خانواده‌ها از تأثیر ماهواره بر رفتار افراد خانواده و روابط زوجین غافلند.

دکتر بنیانیان ادامه داد: وقتی ماهواره به خانه می‌آید کل مدیریت فضای خانواده و اصل فرهنگ به دست دشمن می‌افتد و خانه تبدیل به مسافرخانه‌ای برای دشمن می‌شود و پدر و مادر مرتب هزینه‌های آن را پرداخت و تأمین می‌کنند.

وی با اشاره به فرموده امام راحل در سال ۵۹ به اهیمت مقوله فرهنگ، گفت: امام در سال ۵۹ فرمودند آن‌ها که هر جا مدیریت می‌کنند بدانند خدای تبارک و تعالی و ملائک موکل ناظر همین موج‌های حرف و عمل شما در جامعه هستند و باید توجه کرد که مسئولیت بزرگ است که رفتار ما انسان‌ها در فرهنگ و جامعه موج مثبت یا منفی درست می‌کند. 

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از آثار بی توجهی به پیوست فرهنگی را در ساخت و ساز مسکن مهر، مثال زد و افزود: عدم توجه به حریم خانواده‌ها در ساخت و ساز باعث وسعت دید برج‌های روبروی هر برج برای همسایگان و حتی شنیده شدن صدای یکدیگر از واحد‌های مجاور توسط همسایگان است که باعث اختلافات و از هم پاشیدگی برخی خانواده‌ها می‌شود. 

دکتر بنیانیان در جمعبندی سخنان خود اظهار داشت: دو ابزار اصلی مدیریت هم در خانواده، هم در سازمان و هم در جامعه اول از همه مدیریت عالمانه برای تربیت و فرهنگ‌سازی و نظام‌سازی برای اصلاح و بهینه‌سازی ساختارها، قوانین و دستورالعمل‌ها به شمار می‌رود، یعنی کارکرد فرهنگی قوانین، کارکرد فرهنگی نظام مالیات، کارکرد فرهنگی سربازی و ... چگونه است؟

وی توسعه در همه جنبه‌های جامعه را در گرو توسعه فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ توسعه را بفهمیم و اصلاح کنیم و می‌بایست رابطه فرهنگ و سیاست را توضیح داد که چرا حکمرانی ما مشکلاتی دارد که بخشی به فرهنگ ارتباط دارد؟

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: یک فصل باید درخصوص فرهنگ و قوه قصائیه، فرهنگ و بهداشت و درمان، فرهنگ و شهرداری صحبت کرد و این مدل را به تصویر کشید، سپس باید به سراغ توزیع کالا و خدمات فرهنگ رفت.

دکتر بنیانیان در پایان تصریح کرد: کالا و خدمات فرهنگی در خدمت حل هیچ مشکلی نیست و بعضاً خود مشکل تولید می‌کند، زیرا کسی سراغ مدیرکل ارشاد نمی‌رود که شما باید معضلات فرهنگی استان یزد را بدانید یا چگونه هنرمندان را متقاعد کنیم که اثر هنری آن‌ها که از بیت المال هزینه می‌شود به جامعه و فرهنگ کمک کند، مثلاً تابلو می‌کشند که هیچ پیامی را نمی‌رساند و اگر بر آن خرده بگیری آن را بر عدم فهم از هنر تلقی می‌کنند و این از جمله مشکلاتی است که کشور با آن درگیرند.

انتهای پیام/ ندا دهقانی زاده

زمان انتشار: شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸:۵۴

شناسه خبر: 102307

مطالب مرتبط :
برگزاری نمایشگاه هایی به منظور توسعه ظرفیت های دانش بنیان در صنایع استان

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد خبر داد؛

برگزاری نمایشگاه هایی به منظور توسعه ظرفیت های دانش بنیان در صنایع یزد

«شاه حسینی» از برگزاری نمایشگاه هایی به منظور توسعه ظرفیت های دانش بنیان در صنایع استان خبر داد.

فعال سازی یک خانه هوشمند با بکارگیری محصولات دانش بنیان

توسط شرکت دانش بنیان اردکانی صورت گرفت؛

فعال سازی یک خانه هوشمند با بکارگیری محصولات دانش بنیان

شرکت دانش بنیان اردکانی کلید و پریز‌های نسل جدید با قابلیت فعال سازی یک خانه هوشمند را تولید کرده است.

به منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در بافق نیاز داریم

دانشیار دانشکده مهندسی معدن و متالورژی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری مطرح کرد؛​

جای خالی منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در بافق

«علیرضا یاراحمدی بافقی» گفت: یک ستاد در استان یزد با حضور تمام مولفه های مرتبط برای دسترسی سریع به فناوری هایی نیاز است که در حوزه ی معدن روزانه به علل تحریم و یا نبود ارز وقت هدر نرود و ساز و کارهای لازم برای راه اندازی منطقه ویژه فناوری های معدنکاری در شهرستان بافق به عنوان نزدیک ترین نقطه به بازار بزرگ فراهم شود.

دانشگاه درکنار انتقال علم و دانش به تربیت و فرهنگ سازی نیز بپردازد

مشاور و دستیار امور فرهنگی ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی کشور مطرح کرد؛

دانشگاه درکنار انتقال علم و دانش به تربیت و فرهنگ سازی نیز بپردازد

بنیانیان گفت:کار دانشگاه انتقال علم و دانش است ولی باید با تربیت و فرهنگ سازی نیز توأم باشد.

درخشش دانشجویان دانشگاه ازاد

مسئول دفتر نهاد دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد خبر داد؛

درخشش دانشجوی دانشگاه آزاد یزد در مسابقات پژوهشی قرآن و عترت

حجت الاسلام «حسن زارع» از اعلام نتایج جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی قرآن و عترت(ع) و درخشش دانشجوی یزدی در این دوره خبر داد،

دبیرخانه مهدویت دانشگاه آزاد یزد جز ۱۰ برگزیده برتر کشور شد

دبیرخانه مهدویت دانشگاه آزاد یزد برگزیده کشوری شد

در مراسمی، از روسا و دبیران فعال و برتر دبیرخانه مهدویت با اهدای لوح و تندیس تقدیر بعمل آمد و نام دبیرخانه مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد جزو ۱۰ استان برتر و شاخص در این رویداد ملی، مورد تجلیل مسئولان قرار گرفت.

دانشگاه ها باید دیدگاه خود را نسبت به علوم انسانی تغییر دهند

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی:

دانشگاه‌ها باید دیدگاه خود را نسبت به علوم انسانی تغییر دهند

حجت الاسلام خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در کارگاه آموزشی بررسی مسائل آموزشی و پژوهشی علوم انسانی و هنر، گفت: دانشگاه‌ها باید دیدگاه خود را نسبت به علوم انسانی تغییر دهند.

بازدید علمی مدیران علمی نواحی از مناطق شاخص علمی شیراز و ارائه گزارش

دومین روز از دوره توانمندسازی مدیران نواحی و فرماندهان پایگاه های علمی فارس؛

بازدید علمی مدیران علمی نواحی از مناطق شاخص علمی شیراز و ارائه گزارش

دومین روز از دوره توانمندسازی مدیران نواحی و فرماندهان پایگاه های علمی سطح استان فارس به بازدید از پنج منطقه علمی تخصصی شهر شیراز و با کار گروهی، به انجام کارخواست مدنظر اختصاص داشت تا با سیر مراحل از ایده تا عمل و همچنین مشکلات شرکت ها حوزه علم و فناوری آشنا شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب