ویژه برنامه "روایت مادری" و تجلیل از نویسنده کتاب "آرزوی دیدار"

این کتاب ۲۴۸ صفحه ای حاصل بیش از ۲۰ ساعت مصاحبه عاطفه طالب پور با راوی آن سرکار خانم ام البنین منصورخانی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، ویژه برنامه "روایت مادری" و تجلیل از نویسنده کتاب "آرزوی دیدار" به نویسندگی عاطفه طالب پور در محل سالن اجتماعات کتابخانه علامه دهخدای بجنورد برگزار گردید.

عاطفه طالب پور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری خراسان شمالی، بعد از معرفی خود بیان کرد: کتاب "آروزی دیدار" روایتی از زندگی بانوی ایثارگر، سرکار خانم ام البنین منصورخانی مادر شهید محمودرضا موفق، می باشد.

وی افزود: حوزه هنری استان سوژه ای را معرفی کردند و طی چند جلسه آشنایی با خانم منصورخانی ایشان با مصاحبه ها و نگارش این کتاب موافت نمودند.

عاطفه طالب پور اعلام نمود: مصاحبه با خانم منصورخانی حدود 20 ساعت به طول انجامید و بعد از آن پیاده سازی و تدوین کار صورت گرفت که حدود 3 سال طول کشید و نهایتاً کتاب منتشر و رونمایی گردید.

طالب پور در جواب این سوال که خانم منصورخانی چه شخصیتی برای مجاب کردن شما در تالیف این کتاب داشتند، بیان کرد: از ویژگی های بارز خانم منصورخانی نگرش ایشان نسبت به خدمت به هم وطنانش بود، ایشان با توجه به اینکه از سالهای پیش از انقلاب در حالی که بورسیه دانشگاه های خارج از کشور شده بودند و شرایط این را داشتند که برای تحصیل به خارج از کشور به عنوان مامای تحصیل کرده سفر کنند، ترجیح دادند در کشور خودشان بمانند و یکی از محروم ترین نقاط سیستان بلوچستان (ایرانشهر) را برای خدمت به مردم انتخاب کردند و حدود 14 ماه در این مناطق مشغول به خدمت بودند، که این همت و عشق به کار ایشان را نشان می دهد.

وی در ادامه اظهار داشت: خانم منصورخانی اصالتاً سیستان بلوچستان و از شهر زاهدان هستند که به واسطه شغل همسرشان به بجنورد تشریف آوردند و این هیچ وقت باعث نشد که تلاششان را کمتر کنند، ایشان در عین اینکه به آموزه ها و عقاید دینی بسیار پایبند بودند در شرایط پیش از انقلاب با اینکه کادر درمان پوشش مختص خود را داشتند اما ایشان همیشه با همان پوشش اسلامی در محیط کار حاضر می شدند و همین مورد باعث شد که بتوانند 5 فرزند پسر را طوری تربیت کنند که برای دفاع از کشور یک فرزند شهید و یک فرزند جانباز را به جامعه تحویل دهند.

 

این کتاب 248 صفحه ای حاصل بیش از 20 ساعت مصاحبه با راوی آن است. او متولد 1323 هجری شمسی است. خاطرات ایشان هرچه به سال 1357 نزدیک می شوند، جنبه های تاریخی و سیاسی بیشتری پیدا می کنند، زیرا راوی هم در جریان فعالیتهای مبارزه علیه حکومت پهلوی حضور دارد.

خانم منصورخانی در همان سالهای تبعید امام خمینی (ره) در نجف، در سفر به عتبات موفق می شود ایشان را در حرم ببیند. او حتی خاطره ای را از خرداد سال 1342 نقل می کند: "آن روزها در ایرانشهر بودم..."

آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ساکن بجنورد بوده و حوادث اطرافش در این شهر را روایت می کند. کتاب در صفحه های 145 و 146 به پیروزی انقلاب اسلامی می رسد و از این به بعد وقایع پس از پیروزی روایت می گردد.

سابقه راوی در فعالیتهای اجتماعی و سیاسی باعث می شود که از دست اندرکاران همه پرسی جمهوری اسلامی ایران در شهر خود باشد، عضو حزب جمهوری اسلامی شود، به فعالیت در کمیته بهداشت و درمان جهاد سازندگی بپردازد، در پشتیبانی جبهه های دفاع مقدس مشغول باشد و در بسیاری از صحنه های دفاع از انقلاب حاضر

شود.

سال 1361 در حالی که به مرکز بهداشت بجنورد بازگشته و مسئولیت بخش مادر و کودک با او بوده است، به عنوان مسئول گروهی از بانوان امدادگر عازم اهواز می شود. تقارن این ایام با آزادسازی خرمشهر خاطرات مهمی را برای راوی رقم زده است که در کتاب "آرزوی دیدار" بازگو شده اند. در صفحه های پایانی کتاب، راوی از روزهایی خاطره می گوید که فرزندش در جبهه های دفاع مقدس به شهادت رسیده است.

در پایان این ویژه نامه، از نویسنده و راوی این کتاب خانم ام البنین منصورخانی تجلیل گردید.

 

انتهای پیام

خبرنگار / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷:۲۵

شناسه خبر: 102316

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب