علم را ابزار سیاست نکنیم

دانایی جوامع بر اساس میزان تولیدات علمی و تحقیقاتی سنجیده می شود و با توجه به جایگاه والای علم در جامعه همواره باید مراقب باشیم علم را ابزار سیاست نکنیم تا باعث تزلزل جایگاه علم در جامعه نشویم، جامعه ای پیشرفت می کند که علم و عالم در اولویت باشد، اگر به علم و عالم عزت داده شود جامعه پیشرفت می کند .

یادداشت اختصاصی خبرگزاری علم و فناوری// امروزه یکى از مباحث اساسى در جوامع مختلف بحث علل پیشرفت وانحطاط جامعه است به این معنا که چگونه یک جامعه ترقى و چگونه و چرا جامعه‏ اى سقوط می کند، ناگفته نماند مفهوم پیشرفت و انحطاط روشن است و نیاز به بیان ندارد آن چه که مهم است، آن است که تفسیرى صحیح از پیشرفت و انحطاط ارائه گردد.

 

دانایی جوامع بر اساس میزان تولیدات علمی و تحقیقاتی سنجیده می شود و با توجه به جایگاه والای علم در جامعه همواره باید مراقب باشیم علم را ابزار سیاست نکنیم تا باعث تزلزل جایگاه علم در جامعه نشویم، جامعه ای پیشرفت می کند که علم و عالم در اولویت باشد، اگر به علم و عالم عزت داده شود جامعه پیشرفت می کند .

 

 براساس گزارش پایش علم، فناوری و نوآوری ایران در بهار ۱۳۹۴، پیشرفت علم و فناوری رضایت‌بخش نبوده و از هدف ‌های تعیین شده در نقشه جامع علمی فاصله دارد. یکی از علل عدم تحقق اهداف، اشکالات نقشه جامع علمی کشور است که در نقشه مزبور اولویت‌ ها براساس رشته ‌های علمی تعیین شده است و تقریبا تمام رشته‌ها دارای اولویت هستند به‌طوری ‌که اولویت داشتن معنی خود را از دست می ‌دهد.

 

همچنین همه نیک می دانیم رشته علمی به‌ خاطر رشته علمی اولویت ندارد، رشته علمی برای ایفای نقش در حل مسائل جامعه و راهگشایی پیشرفت و توسعه جامعه باید اولویت و جهت پیدا کند، به عبارت دیگر اولویت ‌ها باید برای حل مسائل توسعه جامعه و تحقق هدف‌ های پیشرفت در جامعه تعیین شوند.

 

راهبردهای علم و تکنولوژی کشور باید به حل چالش و مسائل مهم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور متمرکز شود و اگر پیدا کردن راه‌ حل برای مسائل مهم و عمده کشور محور استراتژی علم و تکنولوژی شود، آنگاه همه رشته‌ های علمی که بتوانند به حل آن مساله کمک کنند در جهت حل مساله جهت‌گیری می‌ کنند.

 

 نسبت اعتبارات تحقیق و توسعه به تولید خالص داخلی که عمده منابع تخصیص داده شده به تحقیق و توسعه است، احتمالا اعتبار تخصیص داده شده کمتر از اعتبارات مصوب هم بوده است.

 

 درحالی‌که در سند نقشه جامع علمی هدف تعداد اختراعات به ثبت رسیده ملی در سال ۱۴۰۴ تعداد ۵۰ هزار هدف‌ گذاری شده است. کاهش اختراعات ثبت شده از ۱۰۳۴۶ مورد در سال ۸۷ به ۲۵۶۳ مورد در سال ۱۳۹۳ حرکتی خلاف هدف‌ گذاری نقشه جامع علمی است.

 

اما مجموعا نتیجه پیشرفت و تقویت بنگاه‌ های اقتصادی، تقویت اقتصاد ملی، افزایش درآمد ملی و درآمدهای مالیاتی دولت است که با تقویت اقتصاد ملی نیز دولت می‌تواند منابع بیشتری به علم و فناوری تخصیص دهد. اگر بنگاه‌ های اقتصادی و دولت با رشد و توسعه توانایی خود، منابع بیشتری را به علم و فناوری تخصیص دهند، بخش علم و فناوری کشور با قدرت بیشتری به حل مسائل و چالش ‌های بنگاه‌ ها و توسعه ملی می ‌پردازد.

 

سجاد اکبرپور؛ سرپرست مراکز رشد سازمان بسیج علمی استان فارس

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102317

مطالب مرتبط :
ااا

بسیج علمی در نقش تسهیلگری و تسریع در امور

مسئول امور مخترعین و نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس گفت: ما باید در بسیج علمی بیشتر نقش تسهیلگری و تسریع در امور نخبگان و مترعین و ارباب رجوع ها را داشته باشیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب