با ابداع محققان ایرانی

ویروس های ایمن باعث از بین رفتن باکتری های مضر مواد غذایی می شوند

ابداع دانه های ریزی از نوع خاصی باکتریوفاژ توسط محققان ایرانی باکتری های مضر مانند ای کولای که با اسپری کردن روی مواد غذایی از بین می روند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به نقل از نیواطلس، هرچند وجود روشی ساده و کارآمد  که تمام باکتری های مضر در موادغذایی را از بین ببرد، بسیار خوب است اما استفاده از آنتی بیونتیک هادر مواد غذایی راه حل مناسبی نیست. درهمین راستا زینب حسین دوست و توحید دیدار استاد و استاد یار دانشگاه مک مستر همراه گروهی از محققان یک اسپری جدید ابداع کرده اند که با کمک ویروس های ایمن برای مواد غذایی، باکتری های مضر در آنها را از بین می برند.

این اسپری شامل دانه های میکروژل است که از ویروس هایی شناخته شده به نام باکتریوفاژ استفاده می کند. باکتریوفاژ ها برای انسان بی خطر هستند اما می توانند باکتری های دیگر را بکشند و ببلعند. نکته مهم آنکه برخی باکتریوفاژها نوع خاصی از باکتری را طعمه خود می کنند و به عبارت دیگر تمام باکتری های مفید و مضر را یک جا از بین نمی برند.

 با توجه به تحقیقات پیشین محققان دانشگاه مک مستر، فرایند ساخت دانه ها را با ایجاد نوعی محلول مایع آغاز کردند که از باکتریوفاژها و یک ترکیب آلی اتصالی عرضی به نام گلوتارآلدئید ساخته شده بود.

این محلول روی ۲ ورقه نازک پلیمر ذخیره شد که لایه زیرین آن جامد و لایه رویی شامل سوراخ های ریز و شبیه کندوی عسل بود.

در مرحله بعد ورقه حاوی محلول به مدت ۱۰ دقیقه در خلا قرار گرفت و سپس به مدت ۲ روز در محیطی خنک و مرطوب نگهداری شد. طی این مدت گلوتارآلدئید سبب شد تمام باکتریوفاژ های موجود در سوراخ های کندوی عسل به طور خودکار به شکل شبکه هایی از ریز رشته ها در آیند و بنابراین دانه های ژلاتینی در هر سوراخ ایجاد شد.

هنگامیکه لایه رویی جدا شد، دانه های میکروژل از لایه زیرین برداشت شد. عرض هر دانه حدود ۲۰ میکرون و حاوی حدود نیم میلیون باکتریوفاژ بود. در این حالت قدرت ویروس ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود.

 محقق ارشد این پژوهش  زینب حسین دوست می گوید: این دانه ها مانند قطعات لگوی میکروسکوپی کنار یکدیگر قرار گرفتند. یک ساختار طبیعی که ماندگاری مواد طولانی تر، بسته بندی و استفاده آن نیز ساده تر شود.

در آزمایشگاه اسپری کردن دانه ها روی کاهو و گوشت، باکتری ای کولای روی این مواد غذایی را طی ۹ ساعت از بین برد. محققان معتقدند باکتریوفاژ به کار رفته در این تحقیق می تواند باکتری های خطرناک مانند سالمونلا و لیستریا را از بین ببرد.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵:۰۵

شناسه خبر: 102324

مطالب مرتبط :
طراحی مدلی نوین سیستم فضایی کشور توسط محققان دانشگاه تهران

طراحی مدلی نوین سیستم فضایی کشور توسط محققان دانشگاه تهران

محققان دانشکده شهرسازی دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران مدلی نوین برای کمک به سیستم فضایی کشور ارائه دادند.

بذلذ

استفاده جدید از ویروس درمانی؛

ویروس درمانی، بیمار مبتلا به عفونت باکتریایی مقاوم در برابر دارو را درمان کرد

دانشمندان از درمان آزمایشی استفاده کردند که بر مبنای ویروس‌های جمع‌آوری‌شده آلوده‌کننده باکتری‌ها است و از آن برای مبارزه با عفونت مایکروباکتریوم در یک دختر ۱۵ ساله استفاده کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب