آب در معرض ورشکستگی است/شیوه های مدیریت منابع آبی اصلاح شود

رئیس دانشکده کشاورزی ایلام اظهار کرد: مدیریت اصولی آب در حوزه کشاورزی یک ضرورت بوده و لازم است با اقداماتی همچون ارزیابی و استعداد یابی منطقه ای بر اساس شرایط نوسانات اقلیمی و طراحی الگوهای کشت متناسب با شرایط محلی و نیازهای جامعه به استفاده بهینه از این منبع حیاتی امیدوار بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام، یکی از سلسله بحرانها و چالشهای موجود در جهان که دامنگیر بسیاری از کشورها از جمله ایران شده، بحران کم آبی و کاهش نزولات جوی است. ایران از جمله کشورهایی است که طبق آمارهای موجود با متوسط بارندگی سالیانه 250 میلی متر، از جمله مناطق خشک و نیمه خشک محسوب شده و نسبت به جهانی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

 هرچند که از دغدغه کمبود آب و مشکلات آن تا کنون همایش هاو سیمنارهای بسیاری برگزار و  مقالات و اخبار بسیاری مخابره شده اما بررسی این بحران و مدیریت منابع آبی، در این روزگار خشکسالی نیازمند بررسی بیشتر و ارائه راهکارهای عملیاتی است. مشکلات بحران منابع آبی و تاثیر آن بر کشاورزی خبرنگار این خبرگزاری را بر آن داشت تا با یکی از کارشناسان این حوزه به گفتگو بپردازد

تاثیرات سوء مدیریت در ورشکستگی منابع آبی

«دکتر علیرضا تاب» در خصوص تاثیرات سوء مدیریت در ورشکستگی منابع آبی عنوان کرد: متاسفانه بدلیل عدم بهره گیری کافی از دانش فنی در تصمیم سازی و تصمیم گیری، بسیاری از تصمیمات بر اساس آزمون و خطا ضورت گرفته که این مسئله خود می تواند هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل نماید. بطوریکه بهره برداری غیر اصولی از منابع آب زیرزمینی، تضعیف آبهای زیرزمینی و خشکیدگی برخی چاهها را به همراه داشته است.

 وی افزود: در برخی از مناطق کشت برخی از محصولات آب بر و لوکس نظیر هندوانه نه تنها اولویت سفره غذایی خانوارها نیست باعث  هدر رفت منابع آبی را به همراه داشته، در حالی که می توان با کشت محصولاتی همچون دانه های روغنی، ضمن رفع نیاز کشور، از هدررفت منابع آبی جلوگیری کرد.

تجدید نظر در شیوه های مدیریتی منابع آبی یک اقدام اساسی است

رئیس دانشکده کشاورزی ایلام، با بیان اینکه تجدید نظر در شیوه های مدیریتی بخصوص در حوزه کشاورزی یک اقدام اساسی در حفظ منابع آبی است اذعان کرد: مدیریت اصولی آب در حوزه کشاورزی یک ضرورت بوده و لازم است با اقداماتی همچون ارزیابی و استعداد یابی منطقه ای بر اساس شرایط نوسانات اقلیمی، طراحی الگوهای کشت متناسب با شرایط محلی و نیازهای جامعه، استفاده از تکنیکهای دقیق و هوشمند آبیاری جهت مدیریت بهینه منابع آب و اعمال برنامه های بلندمدت برای ذخیره سازی نزولات جوی و تقویت سفره های آب زیرزمینی، به استفاده بهینه از این منبع حیاتی امیدوار بود.

وی با بیان اینکه بهره گیری از روشهای تحت کنترل گلخانه ای و نیمه کنترل شده برای تولید برخی از محصولات  امری ضروری است گفت: با توجه به تبعات تغییر اقلیم و جابجایی نسبی فصول، لازم است تاریخ کشت محصولات نیز بطور متناسب تغییر کند بنحوی که مراحل رشدی حساس محصولات کشاورزی با تنش ناشی از شدت گرما و افزایش تبخیر و تعرق مواجه نشود.

دکتر تاب اذعان کرد: لازم است در مناطقی که محدودیت منابع آبی وجود دارد بجای کشت محصولات تابستانه، محصولات پائیزه با انتخاب ارقام مناسب در اولویت تناوبی قرار گیرد و با توجه به تبعات تغییر اقلیم، بنحوی در سیستم های کشت تنوع ایجاد شود تا تحت هر شرایطی پایداری تولید و امنیت غذایی تضمین شود.

وی افزود: اعمال بهره گیری از روشهای شخم حفاظتی بجای شخم مرسوم جهت حفظ و ذخیره بهتر رطوبت خاک، بومی سازی و توسعه تکنیکهای مدرن بخصوص مکانیزاسیون متناسب با شرایط محلی و به حداقل رساندن فعالیت هایی همچون چمن کاری و کشت هندوانه از دیگر اقداماتی است که می تواند در مدیریت بحران آب کمک کننده باشد.

کشاورزی غیراصولی معضلی در  هدررفت منابع آبی

کارشناس کشاورزی استان ایلام در ادامه اظهارات خود به تاثیر کشاورزی غیراصولی بر هدررفت منابع آبی کشور اشاره و بیان کرد: در کشاورزی غیر اصولی بدلیل عدم بهره گیری از دانش فنی و لحاظ محاسبات دقیق، بعضا آبیاری به موقع و به میزان کافی انجام نمی شود که این امر منجر به بروز تنش رطوبتی شده و ضمن کاهش رشد گیاه،  هدر رفت آب و عدم استفاده بهینه از منابع آبی را در پی خواهد داشت.

دکتر تاب بیان کرد: کم آبی منجر به بروز تنش آبی و کاهش رشد و تضعیف عملکرد گیاهان شده و برای جلوگیری از هدر رفت آب لازم است ضمن بهره گیری از روشهای نوین آبیاری از جمله روشهای هوشمند، با استفاده از تکنیکهای کشاورزی مدرن، نسبت به انتخاب نوع و زمان کشت محصولات متناسب با منابع آبی در دسترس، در جهت بهینه سازی مصرف آب اقدامات لازم را صورت داد.

می توان در کشاورزی هم همچون منابع نفتی  رونق اقتصادی ایجاد کرد

رئیس دانشکده کشاورزی استان ایلام در پاسخ به نحوه کارآمد شدن بخش کشاورزی همانند منابع نفتی در جهت رونق و توسعه اقتصاد کشور بیان کرد: بخش کشاورزی در تأمین غذا و سلامت جامعه بسیار با اهمیت است و لازم است با بهره گیری ازتکنیکهای پیشرفته کشاورزی پایدار متناسب با استعداد منطقه ای، بازدهی استفاده از منابع را با بهینه سازی به حداکثر رساند و متناسب با نیازهای روز جامعه، با در نظر گرفتن نوسانات اقلیمی و ایجاد تنوع در سیستم های کشت به پایداری تولید، امنیت غذایی و سوددهی منابع امیدوار بود.

این مسئول که با ارائه مقالات علمی متعدد در حوزه آب و کشاورزی چهره ای نام آشنا در بین پژوهشگران برتر کشور و بسیاری از کشورها است از امیدواری به یافته های علمی پژوهشگران در خصوص مدیریت بحران آب گفت و اظهار کرد: یافته های علمی بسیاری از پژوهشگران امیدوار کننده است، بشرط آنکه ضمن مسئله محور بودن و هدفمندی تحقیقات، موانع و محدویت های موجود مرتفع شده و ارتباط دو طرفه واقعی، بین دانشگاهها، مراکز علمی، جامعه برقرار شود.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما از طرفی این زنجیره ناقص، گسسته و مقطعی است و از سوی دیگر بسیاری از تحقیقات آکادمیک مقاله محور،  یا بر اساس مشکلات غیرواقعی بنا شده و یا تقلیدی از تحقیقات سایر کشورها است که در شرایط محلی یا قابلیت اجرایی ندارند و یا ارزش کاربردی آن بسیار ناچیز است.

عدم اعتماد به یافته تحقیقات محققان ایرانی چالشی سد راه پیشرفت و آبادانی است

دکتر تاب با گله مندی از مسئولان تصریح کرد: عدم اعتماد به یافته های تحقیقات محققان ایرانی از دیگر چالشهای موجود است به نحوی که مقالات علمی بنده در حوزه کشاورزی طی سالهای اخیر، با بی رغبتی مسئولان مواجه شده، در حالی که نتایج این پژوهش ها مورد استقبال سایر کشورها و دعوت به همکاری جهت رونق کشاورزی همراه شده است.

کارشناس حوزه کشاورزی استان ایلام، عدم تناوب کشت را از دیگر مشکلات حوزه کشاورزی در هدررفت منابع آبی برشمرد و اذعان کرد: متأسفانه یکی از شیوه های رایج درکشاورزی سنتی سیستم تک کشتی است که در این روش علاوه بر عدم کارایی و ناپایداری تولید، بعضاً توسعه و مشکل ساز شدن علفهای هرز، آفات و بیماریهای گیاهی را در پی دارد و برای رفع این مشکل، نیاز به ایجاد تنوع محصول در سیستم های کشت متناسب با شرایط محلی و ارزیابی و تولید دانش فنی کافی و متناسب الزامی است.

تاثیر اصول صحیح شخم  بر کاهش فرسایش خاک

وی، در خصوص اصول صحیح شخم و تاثیر آن بر کاهش فرسایش خاک و ذخیره منابع آبی بیان کرد: اطلاع رسانی و آموزش کشاورزان بعنوان کاربران اصلی، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است متناسب با نیازهای محلی، آموزش کافی جهت اگاهی و بهره برداری از تکنیکهای مدرن دریافت شود تا بتوان اعتماد کشاورزان را به ارمغان آورد.

دکتر تاب بیان کرد: در شرایط کنونی، کشور با تلفیقی از 3 تنش خشکی بدلیل کاهش آب و پراکنش نامناسب بارشها، تنش گرمایی و ریز گردها مواجه هستیم و لازم است بطور جدی در تحقیقات آکادمیک به این چالش ها پرداخته شود.

ارتباط منسجم بین محل تولید و کاربرد علم نظیر از دانشگاه تا مزرعه ضروری است

وی با بیان اینکه ایجاد ارتباط زنجیروار منسجم بین محل تولید و کاربرد علم نظیر از دانشگاه تا مزرعه ضروری است و این امر یک ساز وکار شفاف و قانونمند واقعی را می طلبد اظهار کرد: در برخی کشورهای پیشرفته مؤسساتی هستند که تنها وظیفه رصد و مستندسازی مشکلات در بخش کشاورزی را بر عهده دارند بصورتی که لیست مشکلات واقعی را بررسی و جهت مطالعه منعکس می کنند و حمایت های مالی طی یک روند شفاف رقابتی داوری به طرحهای تحقیقاتی مرتبط که از درجه اطمینان بالایی جهت حل مشکلات برخوردار بوده، تعلق می گیرد.

 رئیس دانشکده کشاورزی استان در پایان اظهارات خود بیان کرد: با توجه به مطالبه گری و ضرورت پاسخگویی، مجریان و محققان نهایت تلاش و دقت را بکار خواهند بست، زیرا موفقیت آنها در اخذ پروژه های دیگر در آینده و حفظ شغل، بستگی به انجام موفقیت آمیز پروژه های قبلی دارد. بعلاوه افراد دخیل در مدیریت منابع و حمایت مالی و داوران نمی توانند در پروژه ها مشارکت داشته باشند که از این طریق راه اعمال نفوذ هم وجود نخواهد داشت ولازم است در کشور ما نیز از چنین مکانیزمی بهره مند شود تا منابع بطور هدفمندی در راستای افزایش دانش فنی مؤثر و حل مشکلات مورد استفاده قرار گیرند.

انتهای پیام/

خبرنگار: فرشته نیازی

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴:۴۹

شناسه خبر: 102343

مطالب مرتبط :
ی

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و بسیج سازندگی در ایلام تفاهمنامه همکاری امضاء کردند

به منظور استفاده بهینه از ظرفیت ها، ایجاد و گسترش همفکری و همکاری های آموزشی، پژوهشی و ارتقاء خدمات علمی و پشتیبانی از محققان و نخبگان تفاهمنامه همکاری بسیج علمی و پژوهشی و بسیج سازندگی امضاء شد.

شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان

در شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان یزد مطرح شد؛

برنامه‌های تحولی یزد نوین در توسعه کشاورزی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان، گفت: توسعه کمی بخش کشاورزی خط قرمز برنامه‌های تحولی یزد نوین بوده و کشت‌های جایگزین به عنوان یک تحول اساسی و اثربخش در استان مطرح است.

استفاده از دانشگاه ها برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد

استاندار یزد تاکید کرد؛

استفاده از دانشگاه ها برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد

فاطمی گفت: دانشگاه های استان آمادگی لازم را دارند و با توجه به‌ وجود شرکت های بزرگی همچون چادرملو و سنگ آهن می توان برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد استفاده کرد.

ی

تجمیع ظرفیت ها و پتانسیل های استان برای حمایت حداکثری از نخبگان/استعدادیابی و استعدادپروری را از دوران کودکی و نوجوانی آغاز کنیم

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام اظهار کرد: استان ایلام از ظرفیت های عظیم نخبگی برخوردار است، اما بهره مندی از این ظرفیت مغفول مانده نیازمند حرکت در مسیر نخبگان و حمایت همه جانبه مسئولان از فعالیت های توسعه محور است.

آب

لزوم توجه مسئولین به راهکارهای ارائه شده از سوی نخبگان برای حل معضل آب

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد خواستار توجه مسئولین به راهکارهای ارائه شده از سوی نخبگان برای حل معضل آب شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب