در شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان یزد مطرح شد؛

برنامه‌های تحولی یزد نوین در توسعه کشاورزی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان، گفت: توسعه کمی بخش کشاورزی خط قرمز برنامه‌های تحولی یزد نوین بوده و کشت‌های جایگزین به عنوان یک تحول اساسی و اثربخش در استان مطرح است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ شانزدهمین نشست مركز راهبردي پيشرفت و عدالت استان یزد با محوريت پيگيري پروژه‌هاي بخش کشاورزی و ارايه گزارش اقدامات در اين حوزه صبح روز گذشته در سالن كوثر استانداري يزد برگزار شد.

«مجید دهقاني‌زاده» رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در این نشست با اشاره به 23 پروژه تحولی در بخش کشاورزی یزد نوین، اظهار داشت: توسعه كيفي بخش کشاورزی با تاکید بر دانش بومی، ارتقای سطح فن‌آوری و توسعه زنجیره‌های ارزش از اهداف بنیادین برنامه تحولی یزد نوین در بخش کشاورزی است.

مجید دهقانی‌زاده با ابراز خرسندی از اینکه در استان یزد بخش کشاورزی علی‌رغم تمام تنگناها و محرومیت‎های استان در حوزه منابع طبیعی با داشتن حداقل‌های منابع آبی پیشرو است، بیان کرد: اصالت کشاورزی استان مبتنی بر بهره‌وری نسبی بالا در مقایسه با سایر مناطق کشور است.

دهقانی‌زاده با بیان اینکه استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در این بخش به خوبی از سوی بهره‌برداران، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان مدنظر و امیدوار کننده است، بیان داشت: با توجه به محدودیت‌های پیش رو، توسعه کمی بخش کشاورزی خط قرمز برنامه‌های تحولی یزد نوین بوده و کشت‌های جایگزین به عنوان یک تحول اساسی و اثربخش در استان مطرح است.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با تاکید بر اینکه استان یزد توسعه کمی کشاورزی ندارد و به سمت توسعه کشاورزی کیفی مبتنی بر حداکثرسازی بهره‌وری و استفاده از منابع و عوامل و ایجاد ارزش افزوده قدم برمی‌دارد، افزود: باید بخش کشاورزی استان را در کشور به عنوان بخشی پیشرو در حوزه‌های اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و بهینه‌سازی مصرف منابع به عنوان الگویی برای سایر استان‌ها معرفی کنیم.

دهقانی‌زاده تصریح کرد: این بدان مفهوم است که افزایش سهم استان در بخش کشاورزی به معنای توسعه سطح زیر کشت در یزد نیست و این به مفهوم بهره‌برداری از روش‌های ارتقای بهره‌وری و استفاده درست از منابع و حرکت به سمت فعالیت‌ها و کشت‎های مزیت‌دار با ارزش افزوده بالاتری است.

به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، اصلاح نژادی، به زراعی و حرکت به سمت کشت‌های با ارزش افزوده بالا و توسعه ارزش افزوده در قالب محصولات مزیت‌دار در بخش کشاورزی در استان مطرح بود که پروژه‌های یزد نوین نیز بر همین اساس تدوین شده است.

دهقانی‌زاده با ابراز امیدواری از هم‌افزایی همه دست‌اندرکاران این بخش، گفت: با پشتیبانی دستگاه‌های ذیربط در بخش کشاورزی می‌توان اقدامات خوب و ارزنده‌ای در حوزه کشاورزی استان داشته و نتایج اثر گذار آن را در سبد غذایی، کمک به ایجاد اشتغال و بهره‌برداری در مناطق محروم و حاشیه‌ای شهرها و روستاها شاهد باشیم.

وی در پایان حفظ کشاورزی را حفظ حیات استان عنوان کرد که باید در ذیل برنامه‌های استان دیده و پیگیری شود.

انتهای پیام/ ندا دهقانی زاده

زمان انتشار: پنج شنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰:۳۵

شناسه خبر: 102348

مطالب مرتبط :
هیچ پروژه و اقدامی مهم‌تر از یزد نوین نیست

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد مطرح کرد؛

هیچ پروژه و اقدامی مهم‌تر از یزد نوین نیست

رحمانی در هفدهمین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان با استناد به سخنان استاندار یزد مبنی بر اهمیت برنامه تحولی یزد نوین، گفت: در استان هیچ پروژه و اقدامی مهم‌تر از یزد نوین نیست و باید اولویت اول دستگاه‌های اجرایی باشد.

پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی

رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد؛

پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی

«صادقیان» رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد از پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی از مهرماه خبرداد.

تقویت هوش های ده گانه در کودکان و نوجوانان

در گفت و گو با دکترای علوم تربیتی در زمینه مهارتهای زندگی و یادگیری بررسی شد؛

تقویت هوش های ده گانه در کودکان و نوجوانان

بهنودی گفت: در ورکشاپ های هوش های ده گانه ویژگیهای افرادی که این هوش ها را دارند بررسی می شود و اینکه چگونه میتوانیم هوش های خود را در این ارکان ده گانه ارتقا دهیم و ابزاری که باعث ارتقای سریعتر این هوش ها می شود را آموزش می دهیم.

راه اندازی پروژه های اقتصادی دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد یزد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد خبر داد؛

راه اندازی پروژه های اقتصادی دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد یزد

دهقانی اشکذر از راه اندازی پروژه های اقتصادی دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد استان شامل چهار طرح پرورش آبزیان، چهار طرح گلخانه نوین و نیروگاه CHP خبر داد.

استفاده از دانشگاه ها برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد

استاندار یزد تاکید کرد؛

استفاده از دانشگاه ها برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد

فاطمی گفت: دانشگاه های استان آمادگی لازم را دارند و با توجه به‌ وجود شرکت های بزرگی همچون چادرملو و سنگ آهن می توان برای حمایت از توسعه علم و فناوری در استان یزد استفاده کرد.

ی

آب در معرض ورشکستگی است/شیوه های مدیریت منابع آبی اصلاح شود

رئیس دانشکده کشاورزی ایلام اظهار کرد: مدیریت اصولی آب در حوزه کشاورزی یک ضرورت بوده و لازم است با اقداماتی همچون ارزیابی و استعداد یابی منطقه ای بر اساس شرایط نوسانات اقلیمی و طراحی الگوهای کشت متناسب با شرایط محلی و نیازهای جامعه به استفاده بهینه از این منبع حیاتی امیدوار بود.

تدوین طرح عدالت و تعالی در سیستم وزارت بهداشت تا ۸ هزار میلیارد تومان بودجه بیماران خاص و بسته‌های تشویقی پزشکان مناطق محروم

وزیر بهداشت در اصفهان اعلام کرد:

تدوین طرح عدالت و تعالی در سیستم وزارت بهداشت تا ۸ هزار میلیارد تومان بودجه بیماران خاص و بسته‌های تشویقی پزشکان مناطق محروم

وزیر بهداشت در اصفهان گفت: طرح عدالت و تعالی در وزارتخانه کلید خورد و بسته‌های خدمت تحت این طرح تعریف و گام به گام اجرایی خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب