گفتگوی خبرگزاری علم و فناوری با مخترع آبدانانی

بی توجهی به نخبگان پدیده فرار مغزها را در پی دارد/تجاری سازی محصولات دانش بنیان چالشی پیش روی شرکت های دانش بنیان

علی دانیالی مخترع آبدانانی اظهار کرد: امیدواریم با هم افزایی نهاد های علمی و کاهش واردات محصولات مشابه شرکت های دانش بنیان داخلی، شاهد رشد و تقویت اقتصاد ملی و رونق اشتغالزایی در کشور باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام، «علی دانیالی» یکی از نخبگان تحصیل کرده شهرستان آبدانان است که با ثبت چندین اختراع و ایده های متعدد در حوزه فنی و مهندسی توانسته است به عنوان یکی از نخبگان استان ایلام مطرح شود.

ثبت بزرگترین و کوچکترین فرغون جهان در رکوردهای گینس

وی که مدیر یک کارگاه کوچک ادوات کشاورزی و فرغون سازی در آبدانان است در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری عنوان کرد: از سال 74 تا کنون در این کارگاه مشغول به فعالیت است و برای ساخت نمونه اولیه اختراعات خود از ضایعات و  دورریختگی های کارگاه کوچک جوشکاری خود استفاده می کند.

دانیالی که با حداقل امکانات کاربردی ترین وسایل را ساخته است ابراز کرد: تا کنون چندین اختراع خود را در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسانده و حتی در رکوردهای گینس نیز با ساخت بزرگترین و کوچکترین فرغون جهان نام خود را به ثبت رسانده است.

بی توجهی به خواسته های نخبگان سلب انگیزه در آنان را به دنبال دارد

وی با گله مندی از مسئولان گفت: بسیاری از نخبگان، خصوصاً افراد دارای ایده و طرح در مناطق کم برخوردار کشور ، با مشکلات عدیده مالی و حمایت های تسهیلاتی مواجه هستند که این امر باعث سلب انگیزه در آنها برای ثبت اختراعات و راه اندازی واحدها و شرکت های فناور شده و در بسیاری از موارد مهاجرت نخبگان را به همراه داشته است.

مخترع آبدانانی با تقدیر از حامیان مادی و معنوی اختراعات خود عنوان کرد: استاندار کنونی ایلام، نماینده حوزه جنوبی استان ،فرماندار شهرستان آبدانان، صندوق کارآفرینی و برخی از عوامل سپاه استان و شهرستان حامی بنده در ثبت و تهیه نمونه های اولیه محصولات دانش بنیان بوده اند و امیدوارم با تداوم حمایت ها و هموار شدن مسیر توسعه دانش بنیان، شاهد راه اندازی واحدهای فناور و توسعه اشتغال زایی در استان باشم.

 وی در بخش دیگری از اظهارات خود به بیان نمونه ای از اختراعات خود اشاره و بیان کرد: دستگاه سنگ چین همه کاره، کوچکترین و بزرگترین فروغون جهان، نفر بر و بالابر، اولین بالگرد سبک، ساخت موشک زمین به زمین و سامانه جی پی اس تنها بخش کوچکی از اختراعاتش طی چند سال اخیر بوده است.

نیازمند حمایت مادی و معنوی مسئولان هستیم

دانیالی حمایت های مادی و معنوی مسئولان و نهادهای علمی از نخبگان را خواستار شد و بیان کرد: اگر شرایط لازم برای گسترش و توسعه کارگاه فراهم شود  می توان زمینه اشتغالزایی چندین برابر ظرفیت کنونی کارگاه را فراهم کرد.

نخبه آبدانانی که تا کنون پیشنهادات متعددی از استانهای همجوار جهت همکاری و سفارش محصولات مختلف دریافت کرده ، با گله مندی از مسئولان بیان کرد: تسهیلات ارائه شده کفاف سفارشات دستگاههای تولیدی نیست و در این راستا لازم است با همکاری مسئولان و بانک های عامل، روند توسعه اشتغال کارگاههای دانش بنیان فراهم شود.

تجاری سازی و بازار فروش محصولات دانش بنیان نیازمند حمایت مسئولان است

وی افزود: حمایت از تولیدات داخلی فناورانه و نوآورانه نه تنها می تواند کاهش واردات محصولات  را به دنبال داشته باشد بلکه زمینه اشتغال زایی جوانان در تولید اینگونه دستگاهها را فراهم ساخته و از صرف هزینه های اضافی نیز کاسته خواهد شد.

دانیالی در پایان اظهارات خود بر تجاری سازی و بازار فروش محصولات دانش بنیان تاکید و بیان کرد: برای تحقق این امر نیازمند اتکاء به توان و دانش نخبگان علمی هستیم و امیدواریم با هم افزایی نهاد های علمی و کاهش واردات محصولات مشابه شرکت های دانش بنیان داخلی، شاهد رشد و تقویت اقتصاد ملی و رونق اشتغالزایی در کشور باشیم.

انتهای پیام/

خبرنگار: فرشته نیازی

 

زمان انتشار: شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹:۳۵

شناسه خبر: 102355

مطالب مرتبط :
ی

نخبگان پیشران توسعه جامعه هستند/ از ظرفیت اربعین برای اشتغالزایی جوانان استفاده شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهار کرد: مطالبه گری نخبگان از وظایف اصلی این قشر تاثیرگذار بوده و قطعاً مسائل و مشکلات کشور با مطالبه گری نخبگان حل خواهد شد.

جوینده یابنده است/ گروه محوری رکن اصلی شرکت های دانش بنیان

تیم «اینوباس» در گفت و گو با علم و فناوری:

جوینده یابنده است/ گروه محوری رکن اصلی شرکت های دانش بنیان

پس از مدتی گروه اینوباس متوجه شد دغدغه حمل و نقل دانشجویی در دانشگاه هایی با شرایط مشابه که با مرکز استان فاصله داشتند به شکل دیگری وجود دارد که با بررسی و ارایه نسخه جدیدی به حل آن پرداخته و در بازه های زمانی مختلف نصبت به ابعاد مختلف این موضوع ورود پیدا کرد.

ی

با توان شرکت های دانش بنیان بومی صورت گرفت؛

مکانیزه شدن تخلیه و شارژ بستر نم زدایی و کاتالیستی پالایشگاه گاز ایلام

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت:با برنامه ریزی های صورت گرفته و مذاکره با شرکت های دانش بنیان بسترهای نم زدایی، کاتالیستی پالایشگاه گاز ایلام به صورت مکانیزه تخلیه و شارژ شدند.

نقش شرکت های دانش بنیان در اشتغال نخبگان

در گفت و گو با امام جمعه بخش مرکزی یزد مطرح شد؛

نقش شرکت های دانش بنیان در اشتغال نخبگان

آیت الله مدرسی گفت: متاسفانه ما آنطور که باید جذب مغزها داشته باشیم، نداشتیم و در این زمینه کوتاهی وجود داشته و این مشکل برمی گردد به عدم اشتغال جوانان و نخبگان. امیدوارم که این شرکت های دانش بنیان، زمینه اشتغال جوانان و بخصوص نخبگان را هم برای ما فراهم کنند.

فناور

تحقق شعار ما می توانیم توسط فناور اردبیلی/ساخت دستگاه چمبر تست الکترومغناطیسی مد TEM

فناور اردبیلی عضو بنیاد ملی نخبگان با همکاری دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی موفق به ابداع دستگاه چمبر تست الکترومغناطیسی مد TEF شده است که می تواند امواج مزاحم را رفع نماید.

ی

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و بسیج سازندگی در ایلام تفاهمنامه همکاری امضاء کردند

به منظور استفاده بهینه از ظرفیت ها، ایجاد و گسترش همفکری و همکاری های آموزشی، پژوهشی و ارتقاء خدمات علمی و پشتیبانی از محققان و نخبگان تفاهمنامه همکاری بسیج علمی و پژوهشی و بسیج سازندگی امضاء شد.

ی

تجمیع ظرفیت ها و پتانسیل های استان برای حمایت حداکثری از نخبگان/استعدادیابی و استعدادپروری را از دوران کودکی و نوجوانی آغاز کنیم

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام اظهار کرد: استان ایلام از ظرفیت های عظیم نخبگی برخوردار است، اما بهره مندی از این ظرفیت مغفول مانده نیازمند حرکت در مسیر نخبگان و حمایت همه جانبه مسئولان از فعالیت های توسعه محور است.

خبرگزاری علم و فناوری

درخشش بانوی مخترع تبریزی در رویدادی جهانی

مخترعان ایرانی با شرکت در رویداد جهانی "یک ایده یک دنیا ۲۰۲۲ (۲۰۲۲ One Idea One World)"، که توسط سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان WIIPA ، «دو مدال طلا، چهار مدال نقره و دو مدال برنز» را به خود اختصاص دادند که مدال نقره سهم "آیسان اصل محمدپور انرجانی" بانوی پژوهشگر جوان تبریزی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب