در پی پیدا شدن دو توله یوز ایرانی

بازگشت امید به آینده «پیروز»

خبرگزاری علم و فناوری،یادداشت:پيدا شدن دو توله يوزپلنگ آسيايي در پارک ملي توران و قد کشيدن «پيروز» (يوزپلنگي که چند ماه پيش در اسارت متولد شد) فقط يک پيام دارد: «زندگي جاريست و اميد هنوز زنده است». شايد امروز در ميان حجم گستردهاي از اخبار بد و نااميد کننده ماننده پلمب فلان مغازه، تهديد برخي از مسئولان براي برخورد با بدحجابان، بيم و اميد براي آينده، افزايش قتلها در صفحات حوادث رسانهها، انتشار تصوير بامزهاي از دو توله يوز ايران که توسط يک چوپان در پارک ملي توران پيدا شدند، فقط نشان از اميد به آينده دارد. شايد بتوان اين يوزپلنگهاي نوزاد و «پيروز» که در آستانه جواني و يک يوز ايراني قدرتمند قرار دارد، با شرايط اين روزهاي «ايران» مقايسه کرد. چند سال پيش که خبر انقراض يوزپلنگ آسيايي، مانند روايت نااميدي ايرانيان دهان به

دهان و ذهن به ذهن در حال تکثير بود و حتي طرح نماد آنها برروي لباس تيم ملي فوتبال هم نقش بست، حالا با اين تصاوير زيبا از يوزپلنگهاي نر و مادهاي که در ميان اخبار تلخ جولان ميدهند، اين اميد را لااقل در دل نگارنده زنده ميکنند که زندگي جاري است و ميتوان به آينده اميدوار بود. هر چند که برخي از رسانهها از روي وظايف ذاتيشان ميخواهند اين اميد را در دل مردم بميرانند و با انتشار مطالبي قصد دارند که اين اميدواري و تصاوير شاد را به ياس و تلخي تبديل کنند، آنهم در اين شرايط سخت و در بيم و اميد زندگي و آينده. همين چند روز پيش بود که مطلبي با عنوان «يافت شدن دو يوزپلنگ تازه بدنيا آمده؛ خبر خوب يا بد؟» ميخواندم و در آن نوشته شده بود که: «اين دو توله يوز ايران بدون مادر پيدا شدند و  شايد حالا هم که بوي انسان گرفتهاند، حتي اگر به آغوش مادر بازگردند، او ديگر آنها را نپذيرد!. شايد سگهاي گله که بر خلاف موازين حفاظت حيات وحش در منطقه حفاظت شده توران رها هستند، يوز مادر را فراري دادهاند.» اما اين قلم تلخ، حريف آن تصوير و اميد دوستداران نيست، اميدي که نه قاعده ميشناسد، نه علم و نه غريزه: فقط تصوير عشق است. همچنين در تصاويري که از صورت اين دو توله يوزپلنگ منتشر شده، همه چيز موج ميزند: «ترس»، «زيبايي»، «اميد»، «غربت» و اين همان زندگي است!. نامشان را قرار است «توران» و «آذر» بگذارند و جفت مناسبي براي «پيروز» که نوههاي «ايران» (مادر پيروز) را بهدنيا بياورند؛ همينقدر اميدوار کننده، همينقدر ساده.

وحید استرون-روزنامه نگار

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱:۳۲

شناسه خبر: 102359

مطالب مرتبط :
آب

ساخت دستگاه آب شیرین کن توسط مخترع بسیجی اردبیلی

مخترع بسیجی و فناور برتر جشنواره جهادگران علم وفناوری سال ۱۴۰۱ موفق به اختراع دستگاه آب شیرین کن شده است.

۰۰

به مناسبت چهل و سومین سالگرد شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛

تصویرنگاشت| مجموعه دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

خبرگزاری علم و فناوری به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مجموعه تصویرنگاشت دستاوردهای انقلاب در حوزه های علمی، صنعتی، نظامی و سایر حوزه ها را منتشر می نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب