تجهیز شهرک های صنعتی اردبیل به پنل های خورشیدی

ساختمان مرکزی و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی شماره یک و ۲ اردبیل، پارس‌آباد و مشگین‌شهر به سیستم پنل‌های خورشیدی مجهز می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ با افزایش جمعیت جهان و محدود بودن منابع انرژی، کشورها با مشکل مصرف انرژی مواجه شده اند. بحران هایی که کشورها و جوامع بشری را تهدید می کند، محدود بودن منابع انرژی های تجدیدناپذیر (فسیلی) و نیز افزایش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف بیش از اندازه سوخت های فسیلی است که این عوامل ضرورت و اهمیت توجه به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر را نشان می دهد.

 

ارتباط تنگاتنگ میان موضوعات اقتصادی و زیست محیطی سبب مطرح شدن رویکردهای جدید در حوزه حقوق بین الملل محیط زیست شده است که یکی از مهمترین آنها، اقتصاد سبز می باشد. از آن جایی که یکی از مهم ترین اهداف اقتصاد سبز، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است، لذا استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر یک راه میانبر برای رسیدن به اقتصاد سبز می باشد.

 

دسترسی کشور‌های درحال توسعه به انواع منابع انرژی‌‌های تجدید پذیر، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش‌‌های جدید نشان داده که بین میزان توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی‌ برقرار است. با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان، دیگر نمی‌توان به منابع موجود انرژی متکی بود و بنابراین کشور‌‌های پیـشرفته دنیا به دنبال یافتن منابع جایگـزین برای تولید انرژی الکتریکی هستند.

 

اگر چه ماهیت تصادفی تولید انرژی خورشیدی و هزینه‌‌های سرمایه گذاری بسیار سنگین نیروگاه‌های فتوولتایک موانعی بر سر افزایش نفوذ آنها در شبکه قدرت هستند، اما بیشتر کشور‌های پیشرفته و کشور‌های در حال توسعه دنیا به استفاده از این انرژی گرایش زیادی دارند. طبق گزارش سازمان صنعت فتوولتاییک اروپا، با افزایش 40 مگاواتی ظرفیت نصب شده جهانی سیستم‌‌های انرژی خورشیدی در سال 2014، مجموع ظرفیت نصب شده این انرژی به بیش از 178 گیگاوات رسیده است.

 

تجهیز شهرک های صنعتی اردبیل به پنل های خورشیدی

 

محمد اهلی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف برق و استفاده از بهینه از انرژی‌های تجدیدپذیر، اظهار کرد: ساختمان مرکزی و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی شماره یک و ۲ اردبیل، پارس‌آباد و مشگین‌شهر به سیستم پنل‌های خورشیدی مجهز می‌شوند.

 

وی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران مبنی بر مکلف بودن ادارات در تولید حداقل ۲۰ درصد از انرژی برق مورد نیاز خود از طریق سامانه‌های برق خورشیدی، این شرکت در راستای اجرای مصوبه فوق، اقدام به احداث سامانه‌های برق خورشیدی در ساختمان مرکزی و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی کرده است.

 

اهلی در ادامه تصریح کرد: استفاده از انرژی خورشیدی و نیروگاه‌های تجدیدپذیر، جایگزینی مطمئن برای سوخت‌های فسیلی است و به‌منظور تولید و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تشویقات و تسهیلات بسیار مناسبی از سوی دولت برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است که صاحبان صنایع برای تامین برق پایدار در زمان اوج مصرف می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل بیان کرد: استفاده از انرژی تجدیدپذیر، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و کاهش مصرف برق، باعث کاهش آلودگی محیط زیست نیز خواهد شد.

 

مریم محرمی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴:۳۱

شناسه خبر: 102367

مطالب مرتبط :
فناور

تحقق شعار ما می توانیم توسط فناور اردبیلی/ساخت دستگاه چمبر تست الکترومغناطیسی مد TEM

فناور اردبیلی عضو بنیاد ملی نخبگان با همکاری دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی موفق به ابداع دستگاه چمبر تست الکترومغناطیسی مد TEF شده است که می تواند امواج مزاحم را رفع نماید.

پنل خورشیدی

نصب پنل های خورشیدی بر بام های ادارات اردبیل

به منظور صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌های اداری و با هدف کاهش هزینه‌های عمومی، ارتقای بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع، پنل های خورشیدی بر بام دستگاه‌های اجرایی نصب شده است.

شهرک های صنعتی

بررسی عملکرد شهرک های صنعتی در نحوه واگذاری زمین

در نشست خانه نخبگان بسیج علمی استان اردبیل عملکرد شهرک های صنعتی در نحوه واگذاری زمین ها بررسی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب