در گفت وگو با علم و فناوری مطرح شد:

تهیه خودروی آبسوز توسط جوان خلاق مهری

روش جدید تولید سوخت خودرو "خودرو آبسوز" توسط مخترع مُهری، آقای عباس پور ابداع شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لامرد، با توجه به رشد روز افزون جمعیت، نیاز به حمل و نقل بیشتر از قبل شده است، در شرایطی که سوخت های فسیلی به علت آلودگی و صرف هزینه بالا در جوامع پیشرفته کم کم جای خود را به انرژی های پاک می دهند، در این رهگذر یک جوان خلاق شهرستان مهر از بخش گله دار، با ساخت خودروی آب سوز اختراع منحصر به فردی را خلق کرد.

 

موسی عباس پور جوان مهری اهل و ساکن شهر گله دار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: در روش ابداعی می توان خودرو خود را با تولید سوخت هیدروژن با کیفیت بسیار بالاتر، از نظر شتاب و با کمترین هزینه برای سوخت درنظر گرفت.

 

وی خاطرنشان ساخت: در این روش با استفاده از آب و برق، گاز هیدروژن تولید شده که برای سوخت اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد .

 

موسی عباس پور گفت: با ریختن آب شیرین در راکتور یا همان مخزن آب و کاتالیزگر و استفاده از دو الکترود با استفاده از اتصال جریان برق DC قابلیت این را دارد که آب را به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تجزیه و هیدروژن مورد نیاز و مدنظر به عنوان سوخت تولید شود.

 

وی افزود: با جدا کردن هیدروژن و انتقال آن به قسمت هواکش ماشین که وارد سیلندر می شود، سر شیلنگی که از مخزن تولید‌ هیدروژن به ورودی سیلندر خودرو اتصال، از این طریق به جای استفاده از سوخت بنزین خودرو از طریق هیدروژن تغذیه سوختی می شود.

 

وی به خبرنگار علم و فناوری گفت: قابلیت گاز هیدروژن این است که قدرت سوخت رسانی شش برابر بنزین دارد و از سوخت گاز هیدروژن، بخار پدید می اید و به جای اینکه ماشین تولید آلایندگی و گاز مونوکسیدکربن کند، تولید بخار آب کرده و قابلیت آن وجود دارد که گاز هیدروژن به عنوان سوخت پاک برای خودرو مورد استفاده قرار گیرد.

 

این جوان خلاق گله داری با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته دنیا به سمت سوخت های کم هزینه و نبود آلایندگی می روند، گفت: با 2 لیتر آب مسافت 1000 کیلومتر معادل لامرد تا تهران را می توان طی کرد.

 

وی با اشاره به اینکه نیاز مبرم به حمایت دولت و سرمایه گذار برای تولید و گسترش این مهم دارم، خاطر نشان کرد: این ایده چالش های مهندسی دارد که باید در قالب یک کارگروه موارد و مشکلات را برطرف کرد که نیاز آینده دنیا به سمت تولید سوخت پاک است.

 

وی تصریح کرد: بنده بی کار هستم و شغل مناسبی ندارم و آن هزینه ای که بتوانم سرمایه گذاری کنم از توان حقیر خارج است.

 

این جوان خلاق گله داری افزود‌: در حد اماتوری این کار را انجام داده ام، الکترود و کاتالیزوری که در اینجا به کار برده ام استیل ضدزنگ است و راندمان آن پایین و اگر از فلز ایریدیوم، پلاتین و یا طلا استفاده شود، راندمان کار بالاتر می رود که این نیازمند سرمایه گذار و حامی و تیم مجرب هست که در کنار بنده باشند.

 

وی افزود: ‌طرح من به بیست سال قبل و دوران دبیرستان بر می گردد.

 

موسی عباس پور که دارای مدرک مهندسی فن اوری اطلاعات است می گوید: این طرح با ارزش و مهم را در وهله اول بر روی ماشین شخصی خود امتحان کرده ام.

 

او گفت: ورود این اختراع به بازار زمان بر است و برای اینکه تعداد زیادی به بازار عرضه کنم، نیازمند تیمی قوی و آزمایشگاهی معتبر است تا ضریب خطا گرفته شود.

 

این جوان مبتکر ۳۵ساله گله داری افزود: در صورت همراهی شرکت های دانش بنیان و مسئولین چندین طرح دیگر هم دارم که آنها را ارائه خواهم کرد، برای چکش کاری، برطرف کردن بعضی موارد ومشکلات و همچنین انبوه سازی و اشتغال آفرینی تعدادی از جوانان، نیاز به حمایت های مسئولین است.

 

وی در پایان تصریح کرد: تولید و استحصال این سوخت به مقادیر فراوان با شیوه ای بسیار نوین و متفاوت از شیوه های رایج دنیا انجام می شود که دارای توجیه اقتصادی و قابل رقابت با سوخت های فسیلی و دیگر سوخت ها را نیز دارا می باشد.

 

گفت وگو از محمود صابری زاده

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102368

مطالب مرتبط :
حیدری

ساخت ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین توسط جوان میاندوآبی؛

ازساخت ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین تا طراحی گیربکس برای موتورهای دیزلی توسط جوان میاندوآبی

دانش آموز خلاق و هنرمند میاندوآبی توانسته با نبوغ و استعداد خویش و بدون داشتن امکانات و تجهیزات ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین را بسازد.

پتروشیمی‌

معاون وزیر نفت در سفر به لامرد:

حمایت از سرمایه گذاری، احداث و راه اندازی پتروشیمی‌ها در منطقه ویژه لامرد

معاون وزیر نفت گفت: اتمام طرح انتقال آب و نیروگاه باعث رشد و ترقی منطقه است و از سرمایه گذاری، احداث و راه اندازی پتروشیمی ها در منطقه ویژه لامرد حمایت می کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب