پیدا و پنهان پدیده مونسون در کشور/آیا کشورهای پیشرفته جهان تقویم سالانه هواشناسی دارند

مدیرکل هواشناسی مازندران، گفت:مونسون در کشور پیش بینی شده و حتی رطوبت ناشی از این پدیده تا استان‌های مرکزی کشور احساس شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران، جریانات نا پایدار هوا در روزهای اخیر باعث شد که بحث پدیده مونسون بیشتر بر سر زبان‌ها جاری شود.

در تعریف عامه مونسون، تغییر سالانه دما در مناطق بزرگ خشکی در مقایسه با سطوح اقیانوس‌های همسایه تعبیر می‌شود.

در همین ارتباط گفت و گوی انجام دادیم با  رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران که درباره تغییرات جوی هوای این روزهای کشور و به تبع آن استان مازندران بیشتر صحبت کرده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا بر اساس پیش بینی‌های انجام شده هواشناسی در استان مازندارن بارندگی اتفاق افتاده است،گفت: هشدار نارنجی از شنیه تا دوشنبه هفته جاری را به مسئولان، مردم و رسانه‌ها اطلاع رسانی کردیم، اما توقعاتی که از هواشناسی وجود دارد این است که از هفت روز جلوتر پیش بینی‌ها اطلاع رسانی شود.

مدیرکل هواشناسی مازندران، خاطر نشان کرد: پیش بینی هواشناسی زودتر از یک هفته‌ای در توان هواشناسی کشور بلکه حتی در سطح جهان هم مقدور نیست.

وی اضافه کرد: اخیر کشته شدن تعداد زیادی افراد در سیل آلمان مبین این موضوع است، برخی از سیلاب‌ها مثل حادثه سیل جنوب ایران که پدیده مونسون بوده قابل پیش بینی بوده است.

رضوی ادامه داد: ما بر اساس وظایف کلی اعلام آماده باش دادیم که در ارتفاعات شاهد بارش شدید باران هستیم.

مدیرکل هواشناسی درباره مونسون با اعلام اینکه هر ساله است، افزود: اما اینکه مونسون عمیق شده و رطوبت را تا مرکز ایران افزایش دهد، جز پدیده‌ها کم اتفاق و نادر است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تغییر اقلیم در این پدیده موثر بوده است، افزود: بله کاملا، اصلا تغییر اقلیم باعث ایجاد شدن این پدیده شده درسته که دمای هوای به اصطلاح گفته می‌شود که تنها دو درجه افزایش پیدا کرده اما این دو درجه رژیم آب و هوایی دنیا را تغییر می‌دهد.

رضوی یادآور شد: در این دو دقیقه تغییر بارش از یک جای به جای دیگر منتقل می‌شود، دمای هوا از یک جایی به جای دیگر می‌رود،مونسون اخیر دقیقا متاثر از تغییر اقلیم است.

وی در پاسخ به این  سئوال که ناپایدار تغییر اقلیم تا چند سال دیگر ممکن است دوام داشته باشد، افزود: سازمان جهانی هواشناسی پیش بینی کرده که تا 80 سال دیگر این ناپایداری ادامه دارد، آنها اعتقاد دارند که دما کره زمین تا پایان عصر حاضر 6 درجه افزایش پیدا می‌کند، اگر معاهده پاریس را همه کشورها لحاظ کنند،میزان افزایش دمای کره زمین سه درجه افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل هواشناسی خاطر نشان کرد: افزایش سه درجه‌ای هوا خودش مشکلات جدی را ایجاد می‌کند و اگر به 6 درجه برسد قطع به یقین مشکلات و چالش‌های کره زمینه بیشتر می‌شود.

رضوی ادامه داد: در کشور ما میزان دمای هوا دو درجه افزایش پیدا کرده و همین موضوع باعث تغییرات جدی در وضعیت آب و هوای کشور ایجاد کرده است.

وی خاطر نشان کرد: با گرم شدن کره زمین بارش‌ها کاهش پیدا نمی‌کند به این دلیل که چیزی از جو خارج نمی‌شود اما نوع بارش‌ها تغییر می‌کند، ممکن است یه جایی بارش‌ها به ضرر کشور بوده اما برخی کمبود آب‌ها کشور جبران شده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران درباره میزان بارندگی استان مازندران را چندان زیاد اعلام نکرد و افزود: اما بارش باران در مدت زمان کوتاه و در یک منطقه باعث مشکلات در نقاط بالا دست شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کشورهای پیشرفته پیش بینی تقویمی سالانه هواشناسی دارند، گفت: این موضوع در هیچ جای دنیا مرسوم نیست، شما بررسی اجمالی داشته باشید از حوادث و کشته‌های سیل در کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد که اصلا این موضوع صحت ندارد.

رضوی یادآور شد: بله، برخی از سیلاب‌ها از یک هفته قبل قابل پیش بینی است، اما سیلابی که در یک نقطه از کوهستان به وقوع می‌پیوندد قابل پیش بینی نیست در برخی از نقاط، اقلیم توپوگرافی دست به دست هم داده و باعث وقوع سیل می‌شود این موضوع به وسیله رادار قابل پیش بینی است که در دنیا به عنوان بارش لحظه‌ای معروف است، این بارش‌ها 17 دقیقه جلوتر اگر اطلاع رسانی شود می‌تواند باعث نجات جان انسان‌ها شود.

وی در پایان گفت: در هیچ جای دنیا پیش بینی بیشتر از 10 روز قابل اتکا نیست، پیش بینی‌ها هر سه ساعت یک بار بر اساس داده‌ها اصلاح می‌شود، البته پیش بینی فصلی در کشور انجام می‌شود و پدیده مونسون ناشی از تغییر اقلیم بوده که در نقشه‌های هواشناسی وجود ندارد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳:۰۹

شناسه خبر: 102377

مطالب مرتبط :
استاندارد تولیدات شرکت های دانش بنیان هواشناسی مطابق با استاندارد جهانی نیست

مدیرکل هواشناسی یزد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری علم و فناوری یزد مطرح کرد؛

استاندارد تولیدات شرکت های دانش بنیان هواشناسی مطابق با استاندارد جهانی نیست

برهانی گفت: متاسفانه تا الان هنوز شرکت های داخلی که تولید کننده هستند سطح و استاندارد محصولاتشان در آن حد نبوده و هنوز توسط کسی تایید نشده است، اگر چه بعضی از شرکت ها هستند که محصولاتشان را ارائه کردند و یکسری تست ها در سازمان هواشناسی انجام شده و تا مراحلی را توانستند طی کنند، اما هنوز تایید نهایی نشده است.

اقلیم

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران:

گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم اجتناب ناپذیر است/ ۸۰ درصد گونه‌های جنگل هیرکانی در تغییر اقلیم از بین می‌رود

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، گفت: گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم اجتناب ناپذیر است باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی انجام شده میزان آسیب پذیری به جنگل‌های هیرکانی را کاهش دهیم.

اقلیم

تغییر اقلیم پدیده‌ای که هنوز جدی گرفته نشده/شدت ناهنجاری‌های تغییر اقلیم در حال افزایش است

اقلیم شناس مازندرانی، گفت: شدت ناهنجاری‌های تغییر اقلیم در حال افزایش است و بهترین راه مواجهه با این پدیده سازگاری با آن است.

تغییر اقلیم

تغییرات اقلیمی به سود چه کسانی تمام می‌شود؟ +عکس

عنصر تعیین‌کننده توانایی زندگی یک گونه در شرایط سخت و شدید محیطی است. مثلا سوسک‌ها خیلی خوش‌اشتها هستند و تقریبا همه‌چیز می‌خورند، بنابراین بعید است تغییر اقلیم تغذیه را از آنها سلب کند. همین قضیه در مورد موش‌ها و راکون‌ها نیز صادق است. اما برخی موجودات نظیر کوآلا اوضاع متفاوتی دارند. کوآلاها تنها از برگ اکالیپتوسی تغذیه می‌کنند که محققان می‌گویند میزان مواد مغذی آن در حال کاهش است.

۷۷۸۴

چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست

چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست، ۲۳ مرداد ماه سال جاری در شهر ارومیه برگزار می‌شود.

تغییر اقلیم تهدیدی جدی برای سلامت بشر

علم و فناوری بررسی می کند:

افزایش قابل توجه دمای کره زمین طی ۱۳۰ سال گذشته!

بررسی ها نشان می دهد که تغییر اقلیم طی سال های ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ هر ساله باعث مرگ ۲۵۰ هزار نفر در سطح جهان خواهد شد.

شیمی اقیانوس ها در حال تغییر است

طبق تازه ترین یافته های علمی

شیمی اقیانوس ها در حال تغییر است

اسیدی شدن اقیانوس ها تاثیرات عمیقی بر اکوسیستم های دریایی خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب