قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان:

«استان یزد» استان نخبه خیز کشور ما است

ناصر باقری مقدم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: بهترین تعبیری که در مورد استان یزد می‌شود بکار برد، همین جمله ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی رسما اعلام کردند که استان یزد، استان نخبه خیز کشور ما است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ «ناصر باقری مقدم» قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در مراسم تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان استان یزد اظهار داشت: بهترین تعبیری که در مورد استان یزد می‌شود بکار برد، همین جمله ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی رسما اعلام کردند که استان یزد، استان نخبه خیز کشور ما است.

وی افزود: طبیعتا بر اساس استعدادهایی که در استان یزد وجود دارد طبیعتاً توجهات ویژه ای هم باید صورت بگیرد. 

باقری ضمن تشکر از زحمات بی شائبه و خالصانه دکتر «کلانتر» رئیس سابق بنیاد نخبگان یزد گفت: در یزد طرح های متعددی را میتوانیم راه اندازی کنیم و استارت بزنیم. ما هم به عنوان بنیاد ملی نخبگان اعلام آمادگی می کنیم. هدف همه عزیزان این است که ما به نحو مناسبی نخبگان کشور را شناسایی و سپس توانمند کنیم و در راستای حل مسائل کشور بکار بگیریم.

وی با بیان اینکه بحث نخبگان، یک مسئله ی ملی است افزود: بحث یک دستگاه و دو دستگاه نیست و واقعا طلب استمداد کردم از همه‌ی عزیزانی که چه در استان یزد و چه در سایر استان ها هستند، کمک کنند که این سرمایه های ملی هم خوب شناسایی و توانمند شوند و هم خوب استفاده و بهره برداری شوند و ما هم به عنوان بنیاد ملی نخبگان انشالله به وظایف خودمان بیش از پیش عمل خواهیم کرد.

باقری مقدم اذعان داشت: با توجه به اینکه در استان یزد ما شاهد طرح های جدیدی خواهیم بود در آینده، طبیعتاً مدیریت ها هم دست به دست می شود. باید ما به نیروی جوان هم ضریبی بدهیم و این اگر در کنار تجربیات ارزشمند مدسران قبلی هم ضرب شود، باعث خیر و برکات میشود.

«سید مهدی کلانتر» رئیس سابق بنیاد نخبگان استان یزد در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از همه افرادی که همواره حامی بنیاد نخبگان در راستای پیشبرد اهداف بودند اظهار داشت: نگهداشت مستعدین و نخبگان است که بنیاد باید به آن نگاهی کند و مهارت آموزی مستعدین است از حالت تک بعدی بودن به چند بعدی برسند.

وی گفت: در شرایط کنونی باید به نیازمندی‌های بخش صنعت استان و کشور توجه کرد، در این امر بنیاد نخبگان باید کاری کند که نیازمندی‌های صنعت برطرف شود. ما نتوانستیم از فارغ التحصیلان استفاده کنیم تا نیازمندی های صنعت ما را رفع کنند ، شاید برای آن باشد که مهارت لازم را از نظر صنعتگران ما در صنعت نداشتند.

رئیس سابق بنیاد نخبگان استان یزد افزود: از دیگر اقدامات مهم توجه به استعدادیابی در مناطق کمتر برخوردار و بهره‌وری از استعدادهای آن مناطق است، اجرای طرح‌های مدرسه محور در مناطق مختلف به شناسایی کودکان با استعداد و افزایش مهارت در دانش‌آموزان کمک خواهد کرد و از این طریق نیروی انسانی ماهر و توانمند نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: برای نمونه مدارسی را در حسن آباد به عنوان پایلوت پیدا کردیم و بچه هایی را انتخاب کردیم که با یکسری کمک هایی که به آنها شد از نظر آموزشی توانستند با بهترین مدارسی که در سطح استان وجود دارد رقابت کنند .

کلانتر ادامه داد: یکی از دیگر مشکلاتی که شاید برای تعدادی از نخبگان وجود دارد، شبکه سازی آنها است و تسهیلاتی که رها می شوند. فرضا یکی از مستعدین که ۱۰ سال قبل مورد حمایت ما بودند الان اصلا بنیاد را نمی شناسند و اگر بنیاد جابجا شود نمی دانند مکان آن کجاست و این شبکه سازی درون استانی، شبکه ملی و شبکه خارج از کشور یکی از ضروریت هایی است که بر مبنای نیروی انسانی باید به آن نگاه دقیق تری کرد . 

«محمدعلی شاه حسینی» معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه استان یزد می‌تواند در بسیاری طرح‌ها نمونه‌ای برای کل کشور باشد اظهار داشت: استان یزد می‌تواند در حوزه نخبگانی کشور به عنوان محور، مرکزیت و پایلوت باشد، این آمادگی در استان وجود دارد و ما نیز آمادگی خود را جهت حمایت از طرح‌های بنیاد نخبگان استان اعلام می‌کنیم.

وی با تشریح برخی مسائل و مشکلات جامعه نخبگانی کشور افزود: نقش بنیاد نخبگان در وضع امروز، حمایت از اشتغال و تأمین مسکن از مهم‌ترین دغدغه‌های نخبگان در استان و کشور است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد با اشاره به تصویب اجرای قانون بورسیه شغلی به صورت پایلوت در استان یزد گفت: استان یزد زحمات زیادی برای اجرا شدن طرح بورسیه شغلی در صنایع کشیده است و این طرح خوب اگر به خوبی مورد حمایت قرار بگیرد و اجرای آن با همت بخش‌های مرتبط انجام شود خروجی خوبی برای تأمین نیروی ماهر بخش صنعتی خواهد داشت.

وی از مسئولان در بنیاد ملی نخبگان کشور درخواست کرد که در سطح کشور در امر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بنیاد نخبگان از استان یزد مورد حمایت قرار بگیرد چرا که این امکان و استعداد در یزد وجود دارد که جزو بهترین‌ها باشد.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد اظهار داشت: تلاش می کنیم طرح هایی مثل اشتغال و مسکن نخبگان را با کمک مسئولین در این استان پیاده کنیم. برنامه های خوبی را با دانشگاه یزد، با محوریت بنیاد نخبگان استان تعریف خواهیم کرد. طرح بورسیه ی شغلی که سرآغازش از استان یزد بوده، همه جانبه حمایت خواهیم کرد. 

وی اظهار امیدواری کرد و افزود: انشالله طرح های پیشنهادی به خوبی در استان یزد عملیاتی شود و این کار را به عنوان طرح ملی در کل کشور پیاده سازی کنیم.

انتهای پیام/ ندا دهقانی زاده

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶:۰۰

شناسه خبر: 102378

مطالب مرتبط :
استاندارد تولیدات شرکت های دانش بنیان هواشناسی مطابق با استاندارد جهانی نیست

مدیرکل هواشناسی یزد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری علم و فناوری یزد مطرح کرد؛

استاندارد تولیدات شرکت های دانش بنیان هواشناسی مطابق با استاندارد جهانی نیست

برهانی گفت: متاسفانه تا الان هنوز شرکت های داخلی که تولید کننده هستند سطح و استاندارد محصولاتشان در آن حد نبوده و هنوز توسط کسی تایید نشده است، اگر چه بعضی از شرکت ها هستند که محصولاتشان را ارائه کردند و یکسری تست ها در سازمان هواشناسی انجام شده و تا مراحلی را توانستند طی کنند، اما هنوز تایید نهایی نشده است.

آئین تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان یزد با حضور قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان

گزارش تصویری/ عکس: ندا دهقانی زاده

آئین تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان یزد با حضور قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان

مراسم تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان یزد با حضور قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

یکی از ماموریت های سپاه الغدیر کمک به پژوهش و نخبگان خواهد بود

فرمانده سپاه الغدیر یزد در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری مطرح کرد؛

یکی از ماموریت های سپاه الغدیر کمک به پژوهش و نخبگان خواهد بود

سردار «حسین زارع کمالی» با اشاره به حمایت از شرکت های دانش بنیان ادامه داد: این مهم در دستور کار سپاه الغدیر هم است و ما معاونت های تخصصی در این راستا داریم، هم در خصوص پژوهش و هم کمک به نخبگان یزدی که در حال انجام ماموریت هستند.

شاخص

درخشش دانش آموزان آذربایجان شرقی در کنکور سراسری ۱۴۰۱

دانش آموزان تبریزی سه رتبه تک رقمی گروه های آزمایشی کنکور ۱۴۰۱ را کسب کردند.

دانشگاه آزاد یزد پیشران رفع کمبود نیروی کار صنعت استان یزد

رییس دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی یزد:

دانشگاه آزاد یزد پیشران رفع کمبود نیروی کار صنعت استان یزد

«ابوالفضل داوودی» راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد را راهی برای تربیت و تأمین نیروی متخصص بخش صنعت دانست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب