طرح‌های مرتع‌داری با رویکرد دانش بنیان ضریب ایمنی بالاتری در معیشت عشایر فارس خواهد داشت

طرح مرتع داری پتانسیل ایجاد مزارع تولید انرژی در عشایر فارس را با رویکرد دانش بنیان دارد که ضریب ایمنی بالاتری در معیشت عشایر فارس خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، طی سال‌ های اخیر اجرای طرح‌ های معادن و صنایع  در استان فارس خسارت ‌های قابل ‌توجهی به طبیعت استان وارد کرده است. واگذاری بخشی از معادن در استان در گذشته بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست ‌محیطی موجب ایجاد خسارت‌ هایی در حوزه محیط‌ زیست و منابع طبیعی شده است. برخی از این معادن و صنایع در مراتع عشایر ایجاد شده که علاوه بر نابودی مراتع، موجب ایجاد گرد و خاک در منطقه می‌ شود و امکان زندگی عشایر را سخت می ‌کند.

از جمله این معادن و صنایع  می‌توان به کارخانه ذوب آهن کوار، کارخانه کربنات سدیم فیروز آباد، معدن سرمه  فراشبند، کارخانه فولاد سردی که در جهرم پیش بینی شده که اجرا شود و معدن سنگ رستگار در منطقه عشایری خم نمدان شهرستان اقلید اشاره کرد و همچنین معادن شن و ماسه نیز در اکثر نقاط استان بیشتر در حوزه مراتع عشایر قرار گرفته اند.

 

واگذاری معادن در مراتع عشایر بدون در نظر گرفتن مسائل اجتماعی و اثرات اکولوژیک انجام ‌شده است. این اقدامات موجب می شود  تبعات آن دامن مردم محلی و عشایر  و طبیعت را بگیرد. با فعالیت این معادن و صنایع در عمل کاربری مرتع به کاربری صنعتی تبدیل شده و مخدوش شدن طبیعت به ‌واسطه اکتشاف ، احداث جاده دسترسی، عبور و مرور ماشین‌آلات سنگین، ایجاد گرد و غبار و آلودگی‌ های صوتی موجب از بین رفتن طبیعت می ‌شود و آثار مخرب زیست ‌محیطی بسیار بالایی در پی دارد.

همچنين فعال شدن صنایع و معادن در مراتع عشایر در واقع نادیده گرفتن چرای رسمی و حضور دامداران و آسیب رساندن به وضعیت دامداری و اشتغال آن‌ ها در منطقه است و همچنین بدون شک گیاهان غالبی در مناطق مرتعی عشایر  هستند که  این گیاهان با تجهیز کارگاه معادن و احداث جاده دسترسی از بین می ‌روند و با تداوم کار معدن ده ‌ها هکتار از پوشش گیاهی منطقه در معرض تخریب قرار خواهد گرفت.

بنظر می رسد در این شرایط عشایر منطقه تحت فشار بوده و چون از قوانین آگاه نیستند، برخی افراد سودجو به دنبال خارج کردن اراضی از دست عشایر هستند. حفظ طبیعت و جلوگیری از آسیب رسیدن به زندگی عشایر که جزو زحمتکش‌ ترین اقشار جامعه هستند، باید در اولویت اول مسئولان باشد و تلاش شود مجوز احداث معادن  در مناطق زندگی عشایر  مورد بازبینی دوباره قرار گیرد.

سعید صالحی، رییس اداره مطالعات اداره کل امور عشایر فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اقتصاد عشایر را اقتصاد تولیدی دانست و گفت: مرتع عرصه معیشت عشایر است بنابراین مراتعی که در عرصه های منابع طبیعی قرار دارند در کنار آن  کاربری هایی از سوی نهادهای مربوط برای  معادن و صنایع واگذار می‌ شود .

 

وی افزود: مسأله مهم  این است که اگر مرتع عشایر به فعالیت ‌های معدنی و صنعتی تخصیص پیدا کند، سفره عشایر به نوعی در آن محدوده و مرتع کوچک‌ تر می ‌شود و در این راستا ارائه راه حل منطقی و مدیریت درست بسيار ضروری است.

صالحی با اشاره به اینکه در این طرح ها اقتصاد عشایر و بالاتر از آن معیشت عشایر دچار آسیب جدی نشود و اشتغال و معیشت عشایر هم مدنظر باشد، خواستار آن شد که طرح هایی که در مناطق عشایری  برای طرح های معدنی و صنعتی  مکان یابی می شود، عشایر عرفدار نیز به عنوان سهامداران آن مرتع، آن صنعت یا آن  معدن لحاظ شوند.

رییس مطالعات اداره کل امور عشایر فارس تشریح کرد: حقوق عرفی باید به  عشایر به صورت سهام معدنی و صنعتی واگذار شود و نه صرفاً به صورت ریالی، چرا که در صورت ریالی شدن بعد از مدتی عشایر از مرتع بیرون رانده می شود.

وی تاکید کرد: در صورت سهامدار شدن عشایر در طرحهای معدن و صنایع،  مواهب اقتصادی و معیشتی برای عشایر به دنبال خواهد داشت و مشکلات اجتماعی ناشی از تعارض منافع را نیز در موضوع صنعتی و طرح معدنی کاهش می دهد و یا به کلی از بین می‌برد.

رئیس مطالعات اداره کل امور عشایر فارس به اثرات ریست محیطی طرح های معادن و صنایع در مراتع عشایر اشاره کرد و افزود: این طرح ها اثرات مخرب زیست محیطی برای عشایر دارد که این اثرات زیست محیطی  بستگی به نوع صنعت و نوع فعالیت معدنی دارد. در این راستا اساساً باید اثرات زیست محیطی در بعد مسائل ریزگردها، مواد آلاینده‌ ای که از طریق هوا جابجا می شود و یا باعث آلودگی خاک و آلودگی مراتع می ‌شود، مورد ارزیابی قرار گیرد.

صالحی تبدیل پروانه چرای عشایر به طرح های مرتع داری را یکی از سیاست ‌های وزارت جهادکشاورزی و مشخصا منابع طبیعی و اداره کل سازمان جنگل‌ ها و مراتع عنوان کرد و بیان کرد: طرح های مرتع داری دارای سند قانونی خواهند بود و افراد حداقل طبق ضوابط سازمان جنگل ها  ومراتع و یکسری فعالیت ‌های اقتصادی و بیولوژیکی برای آنها پیش بینی می‌ کنند.

وی یکی از مواهب طرح مرتع داری را اقتصادی کردن این طرح ها عنوان کرد و یادآور شد: یکی از کارهایی که در شکل دانش بنیان، برنامه ریزی شده و در اداره کل امور عشایر در قالب یک طرح پژوهشی از طریق  دانشگاه آزاد در حال انجام است، مکان یابی مزارع تولید انرژی در طرح های مرتع داری عشایری است.

رئیس مطالعات اداره کل امور عشایر فارس افزود: در این طرح مناطقی که پتانسیل ایجاد مزارع تولید انرژی در آن وجود دارد، شناسایی می شود.

 

وی به نتیجه اقتصادی این طرح اشاره کرد و گفت: خروجی طرح های تولید انرژی این است که عشایر می‌ توانند انرژی تولید کنند و علاوه بر مصرف و رفع نیاز خودشان، با توجه به نیازی که در کشور وجود دارد، به شبکه برق و یا به عبارتی به وزارت نیرو، برق بفروشند که باعث تنوع بخشی به درآمد و اشتغال عشایر می‌ شود .

صالحی در پایان گفت: تبدیل طرح‌ های مرتعداری به طرح ‌هایی با بازده اقتصادی با رویکرد و فعالیت دانش بنیان، ضریب ایمنی بالاتری در معیشت، اشتغال و اقتصاد عشایر به دنبال خواهد داشت.

 

خبرنگار: سمن رخ صهبانیا جعفر بیگلو

محمد صادقی

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱:۵۳

شناسه خبر: 102385

مطالب مرتبط :
کوتاه با قلم به دستان علم و فناوری استان فارس

به مناسبت روز خبرنگار؛

چند سطری با قلم به دستان علم و فناوری استان فارس

تعدادی از خبرنگاران افتخاری خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس چند سطری را به مناسبت هفده مردادماه به رشته تحریر درآورده تا گوشه ای باشد از آنچه که در دل ها و اذهانشان می گذرد.

ببب

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

روشنایی خورشید بر شب عشایر می‌تابد

ورود پنل‌های خورشیدی به سیاه چادرهای عشایر فارس نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی كوچ نشینی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب