صنایع کوچک خط مقدم توسعه اقتصادی کشور

توسعه اقتصادی هر کشور تا حد زیادی به موفقیت صنایع کوچک و متوسط وابسته است. از لحاظ اقتصادی، بنگاههای کوچک و متوسط از عمده عوامل ایجاد شغل محسوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ شرکت‌های کوچک و متوسط ​​برای توسعه پایدار در خط مقدم ساختن بهتر و قوی‌تر از تأثیرات همه‌گیری COVID-19، بحران آب و هوا و درگیری‌ها هستند.

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 27 ژوئن را به عنوان «روز بنگاه‌های کوچک، کوچک و متوسط» تعیین کرد تا آگاهی از مشارکت‌های عظیم شرکت‌های کوچک، کوچک و متوسط ​​افزایش یابد.

 

شرکت های کوچک و متوسط ​​90 درصد مشاغل، 60 تا 70 درصد اشتغال و 50 درصد تولید ناخالص داخلی را در سراسر جهان تشکیل می دهند. آنها به عنوان ستون فقرات جوامع در همه جا به اقتصاد محلی و ملی و حفظ معیشت کمک می کنند، به ویژه در میان کارگران فقیر، زنان، جوانان و گروه هایی که در موقعیت های آسیب پذیر قرار دارند.

 

امسال، مرکز تجارت بین‌المللی (ITC) پنجمین سالگرد روز MSME را جشن می‌گیرد و کسب‌وکارهای کوچک بیش از هر زمان دیگری به حمایت نیاز دارند، زیرا آنها تأثیرات همه‌گیری کووید، درگیری‌ها و بحران آب و هوا را بررسی می‌کنند. آنها بیشترین ضربه را از این شوک های متعدد وارد می کنند و در عین حال نقش مهمی در تقویت اقتصاد دارند.

 

بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​باید در برابر شوک‌های آتی انعطاف‌پذیرتر شوند و تلاش‌ها و بسته‌های محرک باید کسانی را هدف قرار دهند که بیشترین آسیب را از اختلالات زنجیره‌های تأمین جهانی، تورم فزاینده، و ادامه پیامدهای همه‌گیری کووید-۱۹ می‌گیرند.

 

صنایع کوچک و متوسط قلب اقتصاد جهان امروز هستند. صنایع یا بنگاه های کوچک و متوسط اعم از بنگاه های صنعتی، خدماتی، بازرگانی و کشاورزی می باشد که معمولاً با توجه به عواملی مانند تعداد نیروی انسانی شاغل در آنها، میزان سرمایه درگردش، حجم دارایی، کل حجم فروش و یا ظرفیت تولید به صنایع کوچک و متوسط تقسیم می شوند.

توسعه اقتصادی هر کشور تا حد زیادی به موفقیت صنایع کوچک و متوسط وابسته است. از لحاظ اقتصادی، بنگاههای کوچک و متوسط از عمده عوامل ایجاد شغل محسوب می شوند.

 

اشتغال پایدار برای توسعه اقتصادی یک کشور از عوامل ضروری و بنیادی است. مسیر توسعه اقتصادی را باید از طریق دستیابی به اشتغال پایدار با تأکید بر کمک گرفتن از ایجاد و تقویت صنایع کوچک و متوسط هموار نمود.

 

در حال حاضر توسعه اقتصادی کشور‌ها بدون توسعه شهرک های صنعتی که محلی برای تسهیل در فرآیند تولید و تجمیع فعالیت های صنعتی و شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ هستند ممکن نیست.

 

این توسعه می‌تواند مؤثرترین وسیله برای نیل به اهداف مطرح شده در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد؛ اهدافی از جمله تأمین نیاز‌های داخلی، ایجاد اشتغال، افزایش قدرت اقتصادی، بهبود بهره وری و کارایی و بهره‌برداری بهینه از منابع اقتصادی و رشد مطلوب و همه جانبه اقتصاد ملی و نظایر آن.

 

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین مانع در ادامه حیات بنگاه‌های کوچک و متوسط را می‌توان مشکل تامین مالی دانست. وجود شکاف مالی، رشد و گسترش بنگاه‌های کوچک و متوسط را در کشور دچار مشکل می‌کند و این سازوکار باعث می‌شود فقط بنگاه‌های بزرگ در بازار باقی بمانند. طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در دوسال ۹۸ و ۹۷ که جزء سخت‌ترین سال‌های اقتصادی کشور بوده، تنها کمتر از ۶ درصد از کل تسهیلات اعطایی نظام بانکی را دریافت کرده و درعین‌حال آسیب‌های فراوانی دیده است.

 

این درحالی است که با توجه به رونق بازار سهام علاوه‌بر تامین مالی از سوی سیستم بانکی، تامین مالی از سوی بازار سهام نیز باید مورد توجه سیاستگذاران قرار بگیرد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در شرایط کرونایی اقتصاد کشور و همچنین فشار‌های تحریمی، نجات بنگاه‌های کوچک و متوسط با استفاده از نظام بانکی و بازار سهام در دستور کار قرار گیرد و هرچه زود‌تر از آب رفتن این بخش بزرگ اقتصاد کشور جلوگیری شود؛ لذا با توجه به ۲۱ مردادماه، روز حمایت از صنایع کوچک، ضروری به نظر می رسد که به حل مسائل و مشکلات این صنایع توجه بیشتری شود.

 

همچنین در این شرایط دولت جدید باید بتواند فرصت ایجاد شده در بخش صنایع کوچک و متوسط را مدیریت کند و با تدوین و بازنگری در قوانین به توسعه زیرساخت‌ها اقدام کند تا شرایط رشد صنایع فراهم شود؛ لذا در جهت تقویت کسب‌و‌کار‌های کوچک و متوسط به عنوان موتور محرک رشد صنعتی و تولیدی لازم است در جهت رفع برخی موانع و مشکلات آن‌ها از جمله اصلاح و رفع مقررات کسب‌و‌کار؛ اهتمام و تدابیر ویژه ای اتخاذ کرد.

 

در شرایط کرونایی اقتصاد کشور و همچنین فشار‌های تحریمی، نجات بنگاه‌های کوچک و متوسط با استفاده از نظام بانکی و بازار سهام در دستور کار قرار گیرد و هرچه زود‌تر از آب رفتن این بخش بزرگ اقتصاد کشور جلوگیری شود؛ بنابراین با توجه به بحران اقتصادی کشور ناشی از شرایط کرونا، دولت و همچنین سیاستگذاران باید با استفاده از تدابیر مناسب و اصولی و رفع جدی و عملی این بخش بزرگ از اقتصاد ایران را حمایت کنند.

 

مریم محرمی

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱:۵۰

شناسه خبر: 102409

مطالب مرتبط :
م

نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، بندرخمیر و ابوموسی: از محل مسؤولیت‌های اجتماعی به دانشگاه پیام نور هرمزگان کمک خواهد شد

دکتر احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در دیدار با رییس دانشگاه پیام نور هرمزگان از پیگیری برای اختصاص بودجه به این دانشگاه از محل مسؤولیت‌های اجتماعی صنایع خبر داد.

کسب ۳۶ مدال نمایشگاه اینوورس اکسپو۲۰۲۲ توسط مخترعین ایرانی/سهم اصفهانی‌ها ۱۱ مدال و تنها جایزه ویژه

مسئول دفتر سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان در ایران اعلام کرد:

کسب ۳۴ مدال نمایشگاه اینوورس اکسپو۲۰۲۲ توسط مخترعین ایرانی/سهم اصفهانی‌ها ۱۱ مدال و یک جایزه ویژه

مسئول دفتر سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان در ایران از کسب مجموعا ۳۴ مدال طلا، نقره و برنز در اولین دوره نمایشگاه اختراع و نوآوری اینوورس اکسپو۲۰۲۲ توسط مخترعین ایرانی خبرداد و گفت: از این تعداد پنج مدال طلا با یک جایزه ویژه و دو مدال نقره و چهار مدال بزنز به طرح های مخترعین اصفهانی اختصاص یافت.

برنامه‌ریزی یکی از مهم ترین عوامل موفقیتم بود

گفت و گوی علم و فناوری با رتبه پنجم رشته علوم ریاضی؛

برنامه‌ریزی یکی از مهم ترین عوامل موفقیتم بود

غفوری گفت: برنامه‌ریزی یکی از مهم ترین عوامل موفقیتم بود ولی از آن هم مهم تر اجرا کردن دقیق آن برنامه بود.

اقتصاد

اقتصاد دانش بنیان و اهمیت آن در پیشبرد اقتصاد کشور

در یک اقتصاد مبتنی بر دانش، گسترش دانش و مهارت‌ها به نوآوری منجر می‌شود که این خود، سبب افزایش بهره‌وری، افزایش درآمدها و کاهش تورم و بیکاری خواهد شد.

بب

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

اقتصاد دیجیتال موجب اشتغالزایی می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: اقتصاد دیجیتال موجب ایجاد اشتغال می شود.

صنایع کوچک

نقش صنایع کوچک در اشتغالزایی و افزایش ارزش افزوده

رونق و گسترش صنایع کوچک و متوسط می‌تواند به توسعه صنعتی، توزیع عادلانه درآمد، اشتغال‌زایی و افزایش ارزش‌افزوده کمک کند. توسعه صنایع کوچک و متوسط، رمز توسعه اقتصادی دهه آینده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب