در گفتگو با رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک:

تغذیه سالم در دوران سالمندی

بیشتر بیماری های سالمندان از نداشتن رژیم غذایی مناسب است.

خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی به گفتگوی کوتاهی با خانم یادگاری رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در رابطه با تغذیه سالم در دوران سالمندی پرداخته است.

یادگاری گفت: خوب غذا خوردن در هر سنی مهم است، و با افزایش سن باید بیشتر به آن توجه کرد.

او اظهار کرد: گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که بیشتر بیماری های سالمندان از نداشتن رژیم غذایی مناسب است.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: غذا و تغذیه، نقش اساسی در تأمین نیازهای عملکردی و فیزیکی بدن و تأثیر قابل توجهی بر بهبود کیفیت زندگی در دوره سالمندی دارد.

یادگاری اضافه کرد:با تغذیه سالم می توان از بروز و پیشرفت بیماری های غیر واگیر و مزمن که در سالمندی گریبانگیر افراد می شود پیشگیری کرد.

او افزود:با افزایش سن تغییراتی در عملکرد بدن رخ می دهد مانند کاهش سوخت و ساز پایه ای و تغییرات حس چشایی و بویایی، که دریافت مواد غذایی به بدن را کاهش می دهد.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک  خاطر نشان کرد: نیاز تغذیه ای سالمندان بر اساس اندازه بدن، میزان فعالیت، جنس و ابتلاء یا عدم ابتلاء به بیماری های مختلف، متفاوت است.

یادگاری با بیان اینکه در زمانهایی که فرد درگیر بیماری، عفونت ها، زخم ها است و درگیر دوره نقاهت، نیازهای تغذیه ای افزایش می یابد ادامه داد: اصلاح سبک زندگی سالمندان، آموزش اصول تغذیه مناسب، نحوه انتخاب یک رژیم غذایی سالم و انجام رفتارهای تغذیه ای مناسب ضروری است.

انتهای پیام /جوکار

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱:۱۱

شناسه خبر: 102546

مطالب مرتبط :
سلامت

معاونت بهداشت وزارت بهداشت روز شمار و شعار سیزدهمین بسیج ملی تغذیه را اعلام کرد :

اعلام روز شمار سیزدهمین بسیج ملی تغذیه با شعار" حال خوب با وزن مناسب "

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، سیزدهمین بسیج ملی تغذیه با شعار" حال خوب با وزن مناسب " از ۲۴ دی ماه تا ۷ بهمن در سراسر کشور با همکاری کلیه گروههای کارشناسی و دیگر سازمان ها برگزار می شود.

عکس

درگفتگو با مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی اراک:

تنهایی، منشاء بیماری‌های روحی و روانی در سالمندان

برای اینکه دوران سالمندی خوبی را سالمندان تجربه کنند سيستم‌هاي دولتي و حاكميت و خود مردم و خانواده‌ها مي‌توانند اثرگذار باشند.

عكس

در گفتگو با معاون علمي، پژوهشي و فناوري سپاه روح الله استان مرکزی:

نهمين جشنواره استانی جهادگران علم و فناوری بسیج

جشنواره استانی جهادگران علم و فناوری بسیج در استان مرکزی در ۲۲دیماه در قالب‌ ایده، اختراع، طرح پژوهشی، مقاله، شرکت دانش‌بنیان، تولیدات فرهنگی، هنری، تولید محتوا، فیلم، کتاب، نشریه و دیگر فعالیت‌های در این زمینه برگزار می‌شود.

ایربگ

توسط پژوهشگران ایرانی

تولید کیسه هوا برای جلوگیری از شکستگی استخوان

یک شرکت فناور نوعی کیسه هوا (ایربگ) تولید کرده است که با آنالیز حرکت بدن، در زمان زمین خوردن افراد، مانع از شکستگی استخوان لگن می‌شود.

مکمل های درمانی سالمندان

اهمیت تغذیه و مکمل های مورد نیاز سالمندان

افراد بالای ۵۰ سال بیش از جوانان به برخی ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند همان طور که می دانید درصدی از جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می دهند. این عزیزان نیازمند مراقبت های خاص در ابعاد مختلف از جمله تغذیه می باشند.

پیری، فرصت یا چالش؟

پیری، فرصت یا چالش؟

بررسی ها نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، حدود ۳۰ درصد جمعیت کشورمان را سالمندان به خود اختصاص می دهند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب