در گفت‌وگو با یک نخبه فیروزآبادی خبر داد:

بهینه سازی دو دستگاه مکانیکی با دانش بومی

محمد امین جعفری سارویی، مخترع و مبتکر فیروزآبادی در گفت‌وگو با علم و فناوری از بهینه سازی دو دستگاه مکانیکی با دانش بومی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فیروزآباد، عصر، عصر تکنولوژی و ایده های تازه است و کشورهایی که بتوانند افرادی نخبه و ایده پرداز را در سطوح و رشته های مختلف تربیت کرده و تحویل جامع دهند، می توانند دست برتر را در سطح منطقه و جهانی داشته باشند.

انسان موجودی اجتماعی است که هم به لحاظ ذاتی، فطری و فردی و هم به لحاظ اکتسابی، ارادی و اجتماعی همواره از محیط پیرامون خود تاثیر می پذیرد و آثار آن در نحوه رفتار و کردار و حتی پندار او هویدا می گردد. در این میان نقش نخبگان جامعه به عنوان اسوه، الگو و یا نمونه هایی بسیار درخشان و مشعشع غیر قابل انکار می نماید که غالب نظریات جامعه شناسی بر آن تاکید می ورزد.

بدون شک نقش نخبگان، مبتکرین و مخترعین و ایده پردازان در کشور ما نیز جایگاهی ویژه است که البته باید بیش از آنچه که تاکنون بوده، مورد توجه قرار گیرد. لذا خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس یکی از رسالت ها و برنامه های خود همچون همیشه را معرفی نخبگان به مردم و جامعه می داند.

در این مصاحبه به سراغ جوان با استعداد و برتر، محمد امین سارویی رفتیم تا با وی گفتگویی تفصیلی داشته باشیم که در ادامه می خوانید:::

 

به گفته خودش، محمد امین جعفری سارویی است، متولد ۱۳۷۳ که توانسته چند اختراع و ابداع داشته و برخی از وسایل و دستگاه های ساخته شده را بهینه کند.

تجهیز دستگاه ویسکومتر از جمله کارهای وی است که در توضیحش گفت: ویسکومتر دستگاهی است که ویسکوزیته یا لزجت سیال مثل مایعات یا گازها را اندازه گیری می کند. فناوری که داخل دستگاه ویسکومتر وجود داشته این است که با تغییرات خیلی ناچیزی در ولتاژ و جریانی که از سیستم در حال چرخش داخل سیال گرفته می شود، طبق فرمول های خاص با بخش مهندسی مکانیک یک مکانیزمی طراحی شده تا بتواند ویسکومتر یا ویسکوزیته سیال را اندازه‌گیری نماید که در کشور تا حالا انجام نشده بود.

این جوان نخبه فیروزآبادی به کسب مقام در مسابقات ملی مکانیک سیالات در دانشگاه اصفهان اشاره کرد و توضیح داد: بهینه سازی تجهیزات دستگاه های هاور کرافت و کشتی فلتنر کاری بود که برای مسابقات ملی مکانیک سیالات در دانشگاه اصفهان ارسال کردم و موفق به کسب مقام نیز شد.

وی ادامه داد: با بهینه سازی تجهیزات دستگاه های هاور کرافت و کشتی فلتنر، بهره وری و کیفیت آن دستگاه ها ارتقاء یافت، اتفاقی که برای اولین بار در کشورمان رقم خورده بود.

جعفری در توضیح بیشتر دستگاه  هاور کرافت گفت: هاور کرافت یک دستگاه یا یک ماشین نظامی است که قابلیت حرکت از خشکی به دریا و دریا به خشکی را دارد و معمولا برای حمل نفرات نظامی یا حمل  تجهیزات نظامی استفاده می شود و قابلیت بالایی در جابجایی دارد.

وی ادامه داد: ابعاد و ویژگی های کنترلی به اضافه ویژگی های اصطکاکی این دستگاه را بررسی و بهینه سازی کردیم.

مخترع فیروزآبادی پیرامون کشتی فلتنر نیز توضیح داد: کشتی فلتنر، کشتی است که  با استفاده از یک اثر که تحت عنوان اثر مگنس در مهندسی مکانیک نام دارد، طراحی شده است که بتواند با استفاده از نیروی باد بدون نیروی برق و سوخت های فسیلی حرکت کند به این شکل که کافی است از یک سمت وزش باد داشته باشیم تا برآیند نیروها به استوانه های موجود روی کشتی باعث حرکت آن شود.

وی همچنین گفت: ویژگی دیگری که باعث بهینه سازی در عملکرد کشتی فلتنر شد، تغییر شکل کشتی به کشتی ترایمارال است یعنی به جای اینکه یک بدنه داشته باشد از سه بدنه استفاده شده که دو بدنه برای کنترل پایداری آن استفاده شده و علاوه بر آن مساحت بیشتری را برای جابجایی بار در اختیار قرار می دهد.

 

جعفری با بیان اینکه وقتی ایده ساخت تجهیزات و دستگاهی به ذهن خطور می کند، نیازمند بررسی ‌های اولیه است، عنوان کرد: باید بررسی کنید که آیا ایده شما تاکنون عملی شده، آیا تحقیقات و پژوهش هایی پیرامون آن صورت گرفته است، گاهی ایده شما می تواند سبب بهینه سازی دستگاه و یا تجهیزاتی شود .

وی با اشاره به اینکه برای هر ایده باید به سوالاتی پاسخ دهیم، تصریح کرد: دستگاه و یا ایده ما به چه منظوری استفاده خواهد شد؟ چه مزایایی خواهد داشت؟ بازار فروش و مشتری های آن چگونه است؟ و تعدادی سوال در این زمینه ها که اگر برای آن پاسخ روشنی داشتیم، می توان اقدام کرد.

این جوان نخبه فیروزآبادی اضافه کرد: در ادامه باید نقشه راه را مشخص کنیم که برای ساخت و عملی کردن ایده خود به چه نرم افزارهایی نیاز داریم، چه مواد و مصالحی می خواهیم که شاید تا چندین ماه زمان برای این مهم نیاز باشد که در این مرحله نباید ناامید شد.

به گفته وی در این مرحله باید آزمایش ها و تست هایی بر روی محصول ساخته شده انجام شود تا از کیفیت، کارآیی و سایر موارد آن اطمینان حاصل شود. اگر نمونه خارجی دارد، با داده هایش مقایسه شود.

جعفری انجام کارهای پژوهشی و ساخت تجهیزات و دستگاه ها را موضوعی جذاب دانست و اذعان داشت: اختراع و ابداع برای غالب انسان ها جذاب است اما باید برای آن و به ویژه بعد از آن برنامه داشت تا علاوه بر اینکه سرانجام خوب و پرباری برای خود فرد داشته باشد، زمینه رشد و توسعه کشور را نیز فراهم نماید.

وی همچنین بیان داشت: در این مسیر ممکن است بارها با شکست مواجه شویم، همانگونه که در ساخت دستگاه ویسکومتر چندین بار شکست خوردیم اما ناامید و متوقف نشدیم و با اراده بیشتر ادامه داده و به نتیجه لازم رسیدیم.

مخترع فیروزآبادی در ادامه گلایه کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از مردم بویژه جوانان کم حوصله شده و توقع دارند به سرعت و به سادگی به نتیجه مطلوب و نهایی برسند بدون تلاش چندان که میسر نیست .

وی در یک جمله موفقیتش را خلاصه کرد و گفت: داشتن نظم، امید، باور، پشتوانه و انگیزه برای شروع یک پروژه نیاز است تا به موفقیت و سرانجام برسد .

جعفری با اشاره به اینکه آینده را برای خود روشن و پر از امید می بیند، متذکر شد: تلاش دارم خود و مهارت ها و دانشم را ارتقاء دهم و تیمی منسجم را برای عملیاتی کردن چندین ایده که در سر دارم، جمع و جور کرده و اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

 

گفت و گو از ندا موجی

محمد صادقی

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102564

مطالب مرتبط :
مفاهیم جدیدی باید برای دانش بنیان‌ها تعریف شود

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

مفاهیم جدیدی باید برای دانش بنیان‌ها تعریف شود

فیروز آبادی گفت: امروز باید بخشی از درآمدهای شرکتهای متقاضی دانش بنیان صرف بکارگیری دانش بنیان‌ها شود بنابراین لازم است مفاهیم جدیدی برای دانش بنیان‌ها تعریف کنیم.

 بومی‌سازی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» برپایه برنامه‌های مکانیکی/اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و تولید انبوه با قیمت یک دهم

توسط محققان کشورمان؛

بومی‌سازی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» برپایه برنامه‌های مکانیکی/اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و تولید انبوه با قیمت یک دهم

محققان شرکت دانش‌بنیان پارتاک طب در یک اقدام ابتکاری دستگاه فیزیوتراپی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» را با قابلیت کاربردی درمانی و پیشگیری برپایه برنامه‌های مکانیکی طراحی و به تولید انبوه رساندند، این دستگاه مجوزهای وزارت بهداشت را اخذ کرده و قیمت آن یک دهم دستگاه‌های وارداتی است.

ابتلا به سالک

کارشناس مسئول برنامه کنترل سالک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

عدم توجه به مشکلات زیست محیطی ابتلا به سالک را صعودی کرد/ موفقیت دانشگاه در ساخت «ملکول گلوکانتیم»

کارشناس مسئول برنامه کنترل سالک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با تصریح این که در مجموع وضعیت بیماری سالک در استان اصفهان از سال ۸۷ تا الان یک روند نزولی را تجربه کردیم، علت صعود دوباره این بیماری در استان از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ را عدم توجه به مشکلات زیست محیطی عنوان کرد و از موفقیت این دانشگاه در سال ۱۴۰۱ در حوزه پژوهش و اطلاعات کاربردی بویژه ساخت «ملکول گلوکانتیم» خبرداد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب