با حضور دکتر ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان؛

کتاب «میزان» به عنوان نقشۀ راهی کاربردی برای تعلیم و تربیت نخبگان رونمایی شد

کتاب «میزان»به عنوان نقشۀ راهی کاربردی برای تعلیم و تربیت نخبگان با حضور دکتر ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر صاحبکار ریاست سابق مرکز موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری(معاون راهبردی فعلی قوه قضاییه) و دکتر موحد معاونت مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در مسجد جامع لولاگر تهران رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کتاب «میزان» (برنامه جامع مجموعه‌های علمی، تربیتی و نخبه‌پرور) به عنوان چکیده‌ دانش و تجربه‌ سی‌ساله‌ کانون دانش پژوهان نخبه در زمینه نخبه‌پروری با حضور دکتر ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر صاحبکار ریاست سابق مرکز موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری(معاون راهبردی فعلی قوه قضاییه) و دکتر موحد معاونت مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در مسجد جامع لولاگر تهران رونمایی شد.

 

 

راهکار و الگویی برای تحقق اسناد بالادستی کشور در حوزه نخبگان

 

باقری مقدم در آیین رونمایی از کتاب «میزان»  ضمن تشکر از زحمات کانون دانش پژوهان نخبه برای تهیه و تدوین این کتاب، گفت: سند راهبردی کشور در امور نخبگان که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، سیاست‌های کلی در حوزه‌ی نخبگان را مشخص نموده است اما در مورد مکانیزم‌ها یا راهکارها و الگوها، این کار را واگذار کرده که خود کشور و مسئولینِ دست‌اندرکار آن را پدید بیاورند.

 

وی افزود: نکته‌ی جالب توجه در این کاری که دوستان در کانون دانش پژوهان نخبه انجام دادند این است که این دوستان بدون اینکه وابسته‌ی به مجموعه‌های دولتی باشند و مأموریت مشخصی را از سمت حاکمیت داشته باشند در این سی سال به این امر اهتمام کردند.

 

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه اظهار کرد: این اهتمام مورد توجه مقام معظّم رهبری هم قرار گرفته و رهبر فرزانه انقلاب با تأییداتی که فرمودند به بنده و امثال بنده‌ای که مسئولیت‌های رسمی و دولتی داریم گوشزد کردند که حتماً از نتایج این کار در کشور بهره‌مند شویم.

 

مسجد مرکزی برای نخبه‌پروری  

 

دکتر باقری مقدم در ادامه‌ تاکید کرد: یکی از جهات ارزشمند بودن این مراسم رونمایی این است که توجه کشور را به این نکته جلب می‌کند که نخبه‌پروری می‌تواند ریشه در مسجد داشته باشد. ما به عنوان بنیاد ملی نخبگان علاقه داریم که مباحث نخبه‌پروری در مراکز دینی ما رشد و نمو پیدا کند و مسجد نماد و مرکز اصلی مراکز دینی و معنوی کشور است. این یک خصوصیت با ارزشی است که در این کار با ارزش «میزان» وجود دارد.

 

«میزان» برنامه‌ای برای رشد همه‌جانبه‌ی نخبگان

 

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، عنوان کرد: خصوصیت دوم این کار این است که دوستان علاوه بر تکیه کردن بر توانمندی کار علمی در این کتاب که با عنوان کتاب «میزان» نام گذاری کردند که یک الگوی نخبه‌پروری است به ابعاد معنوی و تربیتی نخبگان و استعدادهای برتر هم توجه کردند و نه تنها توجه کردند بلکه برایش راهکار دادند، الگو دادند، رویه دادند که واقعاً بر اساس آن میتوانند مدارس دیگر، مساجد دیگر، کانون‌های نخبه‌پروری در سراسر کشور از این الگو استفاده کنند.

 

 

تکثیر الگوی کانون دانشپژوهان نخبه در کشور

 

 باقری مقدم در ادامه خطاب به مسئولین کانون دانشپژوهان نخبه، گفت: من خواهشی دارم از دوستان این کانونِ نخبه‌پرور که کمک بکنند این الگو در سراسر کشور توسعه پیدا بکند بالاخره عزیزان در این کانون زحمات زیادی کشیدند که اگر ما موفق بشویم این الگو را در کشور بازتاب بدهیم، تکثیر کنیم و نمونه‌های موفقش را در سایر استانهای کشور داشته باشیم چون واقعاً ایران تهران نیست و ما در تمامی استان‌های کشور استعدادهای سرشاری داریم که واقعاً به خاطر نپرداختن به این استعدادها بعضاً هدر میروند.

 

وی تاکید کرد: هر چه زودتر اگر بتوانیم ان‌شاالله این نمونه را و شبیه این نوع کارها را در کشور تکثیر بکنیم بهتر است. آن کاری که واقعاً کار بنیاد ملی نخبگان است حمایت از تکثیر این الگوها در کشور است. مخصوصاً این الگو که الحمد لله جواب خودش را پس داده است.

 

تشکیل شبکه‌ی نخبه‌پروری با محوریت کانون

 

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، گفت: انشاالله روزی برسد که ما از اینطور کانون در سراسر کشور و در اقصی نقاط کشور  و به خصوص در مناطق محروم همچنان که همین الان هم این کانون توجهش به استعدادهای مناطق محروم شهر تهران هست، داشته باشیم.

 

حمایت بنیاد ملی نخبگان برای توسعه‌ی این اثر با ارزش در کشور  

 

وی در پایان اظهار داشت:  همینجا به همه‌ی عزیزانی که در کل کشور دست‌اندرکار امر نخبه‌پروری و تربیت استعدادهای جوان هستند عرض می‌کنم که ما به عنوان بنیاد ملی نخبگان حمایت می‌کنیم و از دوستان این کانونِ نخبه‌پرور هم تقاضا می‌کنیم که با تشکیل یک شبکه در سراسر کشور با محوریت خودشان که ما نیز علاقه داریم که این محوریت در همین کانون هم باشد- باعث رشد و نمو و توسعه‌ی این اثر با ارزش در کشور بشوند.

 

 

از زیرزمین مسجد منطقه‌ی محروم تا کسب مدال‌های علمی جهانی

 

حجت الاسلام محمد حسین رفیعی قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه نیز در آیین رونمایی کتاب «میزان» به معرفی کانون دانشپژوهان نخبه پرداخت و گفت: کانون از اواخر سال 1372 در یکی از کم برخوردارترین نقاط جنوب شهر تهران آن‌هم در زیرزمین مسجدی محروم، کار خود را آغاز کرده و در این سال‌ها گستره‌ی مناطق تحت پوشش خود را به تمام هلال جنوبی شهر تهران رسانده است.

 

 

 

قائم مقام کانون دانشپژوهان نخبه افزود: کانون دانشپژوهان نخبه در حقیقت تشکیلاتی نخبه‌پرور است که توانسته به الگویی از تشکیلات تربیتی با محوریت روحانیت اصیل انقلابی و مرتبط با شجره‌ی طیبه‌ی بسیج دست پیدا کند که استعدادهای برتر مناطق هدف خود را با سازوکاری مشخص، از دوران دانش‌آموزی به خود جذب کرده و با فرآیندی دقیق، منسجم و منظم، تحت تعلیم و تربیت قرار می‌دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: البته کانون محدود به دوران دانش‌آموزی نبوده و با راه‌اندازی مرکز علم و فناوری شتاب توانسته بستری فراهم نماید تا اعضایش زیر نظر اساتید برجسته‌ی دانشگاه‌ها و نهادهای پیشرو در عرصه‌ی علم و فناوری، هسته‌های پیشرفته‌ی علمی تشکیل دهند و در تلاش برای شکستن مرزهای علم باشند.

 

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، حجت الاسلام رفیعی گفت: کانون در این سال‌ها بیش از 120 مدال در المپیادهای علمی معتبر کشوری و جهانی کسب کرده است و بزرگترین افتخار آن، اهدای مدال‌های این مجموعه به محضر مقام معظّم رهبری در قالب چهار دوره و سه دیدار اختصاصی با معظّم‌له است.

 

 

 

 

وی ادامه داد: کانون در کنار فعالیت‌های گسترده‌ی علمی، همواره به تهذیب مخاطبین خود التفات داشته است. هر هفته چهارشنبه‌ها شما در همین مسجد لولاگر شاهد هستید که جمع قابل توجّهی از فارغ التحصیلان، دانشجویان و دانشآموزان گرد هم آمده و در جلسه اخلاق استاد عزیز حاج آقای صالحان شرکت می‌کنند.

 

حجت الاسلام رفیعی گفت: کانون بر این باور است که مشکلات پیچیده‌ی پیش روی نهضت اسلامی توسط سر پنجه‌های نخبگان متدیّنِ انقلابی باز خواهد شد. به همین دلیل، کانونی‌ها با تبعیتی عاقلانه و عاشقانه از نائب امام زمان خود، نخبگان را موتور محرّک پیشروی به سمت تمدّن اسلامی می‌دانند و مانند رهبر معظّم انقلاب عمیقاً و قویّاً نخبهباور هستند.

 

الگویی الهامبخش برای مجموعه‌های تعلیم و تربیتی

 

وی افزود: شجره‌ی طیبه‌ی کانون دانش پژوهان نخبه، امروز به الگویی الهام‌بخش در حرکت‌های تربیتی خودجوش مردمی بدل گشته است. و ده‌ها مجموعه در سراسر کشور امروز دارند از کانون الگو برداری می‌کنند. امروز کانون دانشپژوهان نخبه شاهد است که در سراسر کشور، برخی مجموعه‌های انقلابی این طرح تربیتی و علمی را به عنوان الگوی فعالیت‌های مجموعه‌ی خود انتخاب کرده‌اند؛ به ویژه جمع‌هایی که بیان مقام معظم رهبری مبنی بر موتور محرّک بودن نخبگان برای حرکت تمدّنی را عمیقاً درک و باور نمودند.

 

قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه در ادامه ضمن تقدیر از این مجموعه به عنوان پایگاه بسیج برتر کشوری، گفت: معرفی به عنوان الگوی موفق از طرف مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای  بیانگر این حقیقت است و گسترش الگوی این مجموعه در قالب طرح‌هایی همچون قرارگاه شهید آقاسی‌زاده در شهر تهران و مرکز هدایت و حمایت مجموعه‌های علمی تربیتی نخبه‌پرور شهید احمدی روشن در کل کشور مؤیّد این مطلب می‌باشد.

 

درخواست بنیاد ملی نخبگان از کانون

 

مدیر گروه پژوهشی تدوین کتاب «میزان»، گفت: بنیاد ملی نخبگانِ معاونت علمی ریاست جمهوری در اواخر دهه‌ی نود درخواست مهمی را با کانون دانشپژوهان نخبه مطرح نمود. آن‌ها خواستار این بودند تا این الگوی مردمی به عنوان مکملی مهم برای بنیاد در سراسر کشور گسترش داده شود. به همین منظور در طی دو سال با مشارکت بیش از 20 نفر از طلاب و دانشجویان و تشکیل 8 کارگروه تخصصی، برنامه‌ی جامع و ارتقاء یافته‌ای آماده شد و تحت عنوان کتاب «میزان» منتشر گردید که امروز برنامه‌ی رونمایی از این آخرین اثر کانون دانشپژوهان نخبه است.

 

 

 

میزان چکیدۀ دانش و تجربۀ سی سالۀ کانون

 

وی عنوان کرد: «میزان» در حقیقت چکیده‌ی دانش و تجربه‌ی سی ساله‌ی کانون دانشپژوهان نخبه در زمینه‌ی نخبه‌پروری است که در قالب کتاب در آمده تا نقشه‌ی راهی کاربردی برای مجموعه‌های تعلیم و تربیتی و به ویژه نخبه‌پرور باشد. مجموعه‌هایی که قصد دارند استعدادهای‌برتر علمی پیرامونی خود را شناسایی کرده و در راستای شکوفاسازی تؤمان علمی و معنوی آن‌ها تلاش کنند.

 

حجت الاسلام رفیعی افزود: نکته‌ی مهم و قابل توجّه اینکه، پس از آمادهسازی اولیه‌ی کتاب، خط به خط آن توسط روحانی ناظر بر کانون که از مجتهدین و اساتید اخلاق تهران هستند مطالعه و اشکالات و مغایرت‌های آن با مبانی و اصول تعلیم و تربیت اسلامی برطرف شده است.

 

«میزان» رویکرد نخبگانی و نخبه‌پروری هم رویکرد عام دارد

 

قائم مقام کانون دانش پژوهان نخبه، تصریح کرد: این کتاب «میزان» هر چند رویکرد نخبگانی و نخبه‌پروری دارد امّا بخش‌های زیادی از آن برای تمام مجموعه‌های تعلیم و تربیتی که رویکرد عام دارند قابل استفاده است. لذا مدارس، کانون‌های فرهنگی، پایگاه‌های بسیج و  غیره جملگی می‌توانند از بخش‌های زیادی از کتاب برای کارهای خود بهره‌مند شوند.

 

لازم به ذکر است علاقه‌مندان می‌توانند کتاب را به مدت یک هفته با 20 درصد تخفیف از آدرس زیر تهیه کنند:

https://kanoonnokhbeh.ir/shop 

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰:۵۳

شناسه خبر: 102573

مطالب مرتبط :
دین مقدس اسلام نگاهش در رابطه با استفاده از گوشت یک نگاه اعتدالی است

مشاور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی:

یک گوشت حلال سه مرحله باید مباحث فقهی آن رعایت شود/در اروپا گوشت ذبح اسلامی را نافع‌تر‌ می‌دانستند

مشاور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که یک گوشت حلال سه مرحله باید مباحث فقهی آن رعایت شود، بعنوان ناظر شرعی در اروپا ، گفت: در اروپا گوشت ذبح اسلامی را نافع‌تر‌ می‌دانست، آنجا حتی برای ذبح هایی که از نظر ما باطل بودمشتری توی صف داشتد.

 ۲۴۵۰هکتار کشت گلخانه‌ای در استان اصفهان داریم

رئیس جهاد کشاورزی استان اصفهان:

پیشتازی استان اصفهان با ۲۴۵۰ هکتار کشت گلخانه‌ای/ استان در تولیدات دام و طیور هم رتبه‌های نخست را دارد

رئیس جهاد کشاورزی استان اصفها، در همایش ملی منطقه‌ای امنیت غذایی و فرهنگ سازی غذایی ضمت تصریح این که استان اصفهان از استان‌های پیشتاز در کشت گلخانه‌ای بوده با قریب ۲۴۵۰ هکتاراست، اعلام کرد: استان در تولیدات دام و طیور هم رتبه‌های نخست را دارد.

 پرداخت نیمی از بدهی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به شرکت‌های دارویی از طریق طرح دارویار

دکتر اعتباری اعلام کرد:

پرداخت نیمی از بدهی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به شرکت‌های دارویی از طریق طرح دارویار

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشست با اصحاب رسانه، از پرداخت نیمی از بدهی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به شرکت‌های دارویی از طریق طرح دارویار خبرداد.

 اقدامات چندماهه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشریح شد/۱۲ میلیارد تومان فروش شرکت‌های مستقر

دکتر شاهن شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد:

اقدام جهادی برای پروژه‌های نیمه تمام بیمارستانی استان انجام شد/بدهی ۸۰۰ میلیارد تومان تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشستی با اصحاب رسانه به تشرح اقدامات این دانشگاه طی چند ماه مسئولیت خود از جمله تکمیل پروژه های نیمه تمام و بسیاری اقدامات دیگر پرداخت و گفت: در استان اصفهان بالای ۷۰ درصد جمعیت بیمه تامین اجتماعی هستند ما هم روی بیمه بیماران حساب می‌کنیم اما الان بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان از تأمین اجتماعی طلبکاریم و پرداخت نمی‌کنند.

توانمندسازی

پرسشگری راهکاری برای رسیدن به پاسخ و یقین

پرسشگری از جمله مهارت های موثری است که راهکارهای رسیدن به پاسخ و یقین را مشخص می کند و به معنای برداشت صحیح مخاطبان برای رسیدن به سر منزل مقصود در جاده ی پیشرفت و تعالی است.

توانمندسازی

برگزاری دوره توانمندسازی مدیرانی نواحی مقاومت بسیج استان اردبیل و دوره پرسشگری بسیجیان در اردبیل به روایت تصویر

دوره توانمندسازی مدیرانی نواحی مقاومت بسیج استان اردبیل و دوره پرسشگری بسیجیان در سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری اردبیل برگزار شد.

برگزاری مسابقات علمی مرکز رشد شهید مهدی میرخانی

مسئول مرکز رشد نوشهر خبر داد:

طرح شناسایی نخبگان علمی در مرکز رشد نوشهر

مسئول مرکز رشد شهرستان نوشهر از اجرای طرح شناسایی نخبگان علمی برای همکاری با مرکز رشد نوشهر وابسته به سازمان بسیج علمی و پژوهشی خبر داد.

دانشگاه آزاد اصفهان، رقیبی قدرتمند برای دانشگاه‌های تراز اول/این جایگاه مرهون دوراندیشی موسس دانشگاه می‌باشد

نجفی در نشست مشاوران تحصیلی استان اصفهان:

دانشگاه آزاد اصفهان، رقیبی قدرتمند برای دانشگاه‌های تراز اول/این جایگاه مرهون دوراندیشی موسس دانشگاه می‌باشد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در جلسه مشاوران تحصیلی این استان، بسیاری از رشته‌های تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اصفهان(خوراسگان) را قابل رقابت و حتی برتر از دانشگاه‌های سطح اول کشور دانست و این جایگاه را مرهون دوراندیشی و دید باز دکتر احمد علی فروغی دانست.

ابتلا به سالک

کارشناس مسئول برنامه کنترل سالک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

عدم توجه به مشکلات زیست محیطی ابتلا به سالک را صعودی کرد/ موفقیت دانشگاه در ساخت «ملکول گلوکانتیم»

کارشناس مسئول برنامه کنترل سالک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با تصریح این که در مجموع وضعیت بیماری سالک در استان اصفهان از سال ۸۷ تا الان یک روند نزولی را تجربه کردیم، علت صعود دوباره این بیماری در استان از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ را عدم توجه به مشکلات زیست محیطی عنوان کرد و از موفقیت این دانشگاه در سال ۱۴۰۱ در حوزه پژوهش و اطلاعات کاربردی بویژه ساخت «ملکول گلوکانتیم» خبرداد.

احمدرضا قاسمی بسیج علمی

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی فارس:

ایجاد بانک نظام مند مسائل عشایر یک ضرورت است

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی فارس از ضرورت ایجاد بانک نظام مند مسائل عشایر برای برنامه ریزی بهتر برای عشایر خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب