برای نخستین بار در یزد صورت گرفت؛

انجام پیوند بافت تخمدان در پژوهشکده طب تولید مثل یزد

پیوند بافت تخمدان برای نخستین بار در یزد در پژوهشکده طب تولید مثل یزد انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان یزد، پیوند بافت تخمدان برای نخستین بار در یزد در پژوهشکده طب تولید مثل یزد انجام شد.  

«دکتر مریم افتخار» فلوشیپ زنان و زایمان و عضو هیات علمی پژوهشکده در این باره اظهار داشت: بیمار یک خانم ۲۸ ساله‌ای است که در سال ۱۳۹۴ به بیماری سرطان لوکمی مبتلا و بافت تخمدان قبل از شروع شیمی درمانی از طریق لاپاراسکوپ خارج و فریز شده بود.

دکتر مریم افتخار ادامه داد: بیمار بعد از گذراندن دوره درمان و بهبودی کامل به توصیه پزشک معالج، برای انجام پیوند بافت تخمدان مراجعه کرد.

وی افزود: تیم پزشکی با کمک دکتر حقدانی و فلوشیب‌های بخش زنان، تکه‌های ذوب شده بافت تخمدانی را به هم وصل کردند و در اتاق عمل مجهز پس از بیهوشی بیمار با عمل لاپاراتومی بافت‌های تخمدانی بر روی بقایای تخمدان باقی مانده پیوند زده شد.

افتخار با اشاره به مساعد بودن شرایط عمومی بیمار تصریح کرد: هم اکنون منتظر پاسخ هورمونی و بررسی نتایج جراحی هستیم که حدود ۳ تا ۴ ماه آینده مشخص خواهد شد.

دکتر «انباری» مسئول فنی آزمایشگاه حفظ باروری هم در مورد این پیوند اظهار داشت: قطعات قشری بافت تخمدان این بیمار در سال ۱۳۹۴ قبل از شروع پروسه درمان سرطان و اطمینان از نتیجه پاتولوژی فریز شده بودند که پس از خارج شدن قطعات از فریز، جهت پیوند به تیم پزشکی تحویل داده شد.

دکتر انباری گفت: امکان باروری به دلایل مختلف از جمله نقایص ارگانیک و بیولوژیک مرتبط با سیستم تولیدمثل، نارسایی زودرس تخمدان، اندومتریوز، برخی بیماری‌های خود ایمن و ژنتیکی، بیماری‌های بدخیم مانند سرطان و روش‌های درمانی مرتبط با این بیماری به ویژه شیمی درمانی و پرتو درمانی، ازدواج یا تصمیم به فرزند دار شدن در سنین بالا، افراد ترنس جنسیتی که در صدد تغییر جنسیت با تایید مراجع قانونی می‌باشند، ممکن است در معرض کاهش یا آسیب باشد.

افزایش امید به زندگی خانواده با پیشرفت علوم و فناوری

وی خاطرنشان ساخت: با پیشرفت علوم و فناوری در حیطه طب تولید مثل، روش‌هایی شکل گرفته اند تا بتوانند از قدرت باروری فرد محافظت و امید به زندگی خانواده را افزایش دهد.

مسئول فنی آزمایشگاه حفظ باروری افزود: روش‌های حفظ باروری در حال حاضر شامل انجماد سلول‌های جنسی مانند تخمک، اسپرم، جنین و همچنین نمونه بافت‌های تولید مثلی مانند بافت بیضه و تخمدان است.

انباری ادامه داد: با توجه به افزایش میزان سرطان طی سال‌های اخیر، روش پیوند بافت تخمدان، روزنه امیدی برای دخترانی که قبل از بلوغ به سرطان مبتلا و نیاز به شیمی درمانی یا رادیوتراپی دارند، است و بعد از بهبودی می‌توان بافت تخمدان را به بیمار پیوند زد تا فرد به عملکرد هورمونی مناسب دست پیدا کند و با استفاده از بافت تخمدان خود بتواند صاحب فرزند شود.

اولین تولد زنده در سال ۲۰۰۴ در بلژیک صورت گرفت

«دکتر محمدعلی خلیلی» جنین شناس وعضو هیات علمی پژوهشکده با اشاره به این که پیوند تخمدان در کشور‌های اروپایی و امریکایی از سال‌ها قبل انجام شده، گفت: اولین تولد زنده در سال ۲۰۰۴ در بلژیک صورت گرفته و طبق آخرین اطلاعات، حدود ۲۰۰ تولد فرزند زنده با این روش حاصل شده است.

دکتر محمدعلی خلیلی بیان داشت: در ایران، تاکنون فقط پژوهشگاه رویان پیوند بافت تخمدان را انجام داده، ولی در ایران و منطقه هیچ تولد زنده‌ای از این جراحی صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱:۳۵

شناسه خبر: 102644

مطالب مرتبط :
فناوری، ابزار قدرت و ثروت در معادلات جهانی

یادداشت/

فناوری، ابزار قدرت و ثروت در معادلات جهانی

شکل‌گیری پارک های علم و فناوری، دانشگاه ‌های نسل سوم ‌(کارآفرین) و مناطق ویژه نوآوری، جغرافیای جدیدی را در جهان ترسیم نموده است که شاید بتوان آن را جغرافیای علمی – فناوری نامید.

لیست انتظار پیوند اصفهان نزدیک ۵۰۰ بیمار

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا اصفهان؛

۷۰درصد اصفهانی‌ها به اهدای عضو مرگ مغزی راضی می‌شوند/نزدیک ۵۰۰ بیمار در انتظار پیوند/بعدکرونا پیوند کبد اصفهان آغاز نشده

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا اصفهان با تاکید بر این که برای مرگ مغزی بازگشتی در کار نیست با این حال ۷۰ درصد اصفهانی‌ها راضی به اهدای عضو می‌شوند، اعلام کرد: از بعد ایام کرونا هنوز پیوند کبد در اصفهان از سر‌گرفته نشده و اکنون حدود ۵۰ بیمار در لیست انتظار پیوند کبد‌، ۲۳ نفر در لیست انتظار پیوند قلب و در حدود ۴۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند کلیه هستند.

 بومی‌سازی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» برپایه برنامه‌های مکانیکی/اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و تولید انبوه با قیمت یک دهم

توسط محققان کشورمان؛

بومی‌سازی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» برپایه برنامه‌های مکانیکی/اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و تولید انبوه با قیمت یک دهم

محققان شرکت دانش‌بنیان پارتاک طب در یک اقدام ابتکاری دستگاه فیزیوتراپی «ترکشن پرتابل گردن و کمر» را با قابلیت کاربردی درمانی و پیشگیری برپایه برنامه‌های مکانیکی طراحی و به تولید انبوه رساندند، این دستگاه مجوزهای وزارت بهداشت را اخذ کرده و قیمت آن یک دهم دستگاه‌های وارداتی است.

شرکت های فناور و دانش محور حمایت می شوند

به منظور توسعه زیست بوم دانش بنیان؛

شرکت های فناور و دانش محور حمایت می شوند

به منظور توسعه فناوری های صنایع دفاعی و طی تفاهم نامه سه جانبه ای که میان صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری های دفاعی، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد و پارک علم و فناوری یزد امضا شد از شرکت های فناور و دانش محور به منظور توسعه زیست بوم دانش بنیان حمایت می شود.

​کمبود زیر ساخت از بزرگ‌ترین معضلات شرکت‌های پارک علم و فناوری / فعالیت ۱۸۰ شرکت فناور در خراسان جنوبی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی عنوان کرد

​کمبود زیر ساخت از بزرگ‌ترین معضلات شرکت‌های پارک علم و فناوری / فعالیت ۱۸۰ شرکت فناور در خراسان جنوبی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت ۱۸۰ شرکت فناور درخراسان جنوبی، گفت: کمبود زیر ساخت از بزرگ‌ترین معضلات شرکت‌های پارک علم و فناوری استان است.

ملی شدن طرح بورسیه شغلی دانشگاه یزد برای کنکور سال آینده

ملی شدن طرح بورسیه شغلی دانشگاه یزد برای کنکور سال آینده

طرح بورسیه شغلی که امسال برای اولین بار در دانشگاه یزد اجرا شد، قرار است پس از بازنگری، به عنوان یک طرح ملی برای کنکور سال آینده به تصویب هیأت دولت جمهوری اسلامی ایران برسد.

نشست خبری  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با اصحاب رسانه

گزارش تصویری/

نشست خبری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با اصحاب رسانه

نشست خبری «محمد رضا دهقانی اشکذری» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد به همراه مسئولان و معاونان دانشگاه با اصحاب رسانه برگزار شد.

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد

گزارش تصویری/

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد

دکتر «ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه «مهران فاطمی» استاندار یزد از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد بازدید کرد.

جنین

دستیابی محققان اراکی به روش نوین درمان ناباروری

محققان دانشگاه اراک با ارائه روش نوین درمان سندرم پلی کیستیک تخمدان گامی موثر در درمان ناباروری برداشتند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب