معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه تهران:ارائه ۱۵۰ مقاله علمی در همایش بین‌المللی علوم دریایی؛ مسئولین کشوری به تقویت علوم دریایی کمک کنند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه تهران افزود: وقتی از بحث نوآوری در اکوسیستم‌های آبی سخن می‌گوییم، منظور اکوسیستم مربوط به آبزیان، پوشش‌های گیاهان دریاییی و... که همگی‌ محورهای این همایش هستند.


 به گزارش خبرگراری علم و فناوری از هرمزگان، " احمد نوحه گر"،رئیس همایش بین المللی علوم دریایی گفت: اولین همایش بین‌المللی علوم دریایی با رویکرد نوآورانه بر مبنای پتانسیلی که در دریا وجود دارد، برگزار شده است؛ ظرفیت‌های دریا متاسفانه مغفول مانده است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه تهران افزود: وقتی از بحث نوآوری در اکوسیستم‌های آبی سخن می‌گوییم، منظور اکوسیستم مربوط به آبزیان، پوشش‌های گیاهان دریایی، اقلیم دریا و سایر موضوعات که همگی‌ محورهای این همایش هستند.
نوحه‌گر با بیان اینکه کشورهای زیادی برای این همایش، مقاله ارسال کردند، اظهار کرد: کشورهای ایالت متحده آمریکا، لهستان، نروژ و کشورهای همسایه ایران از جمله کشورهایی هستند که مقاله داشتند. به طور‌کلی حدود ۱۵۰ مقاله علمی دریافت شده است که دبیرخانه همایش پس از بررسی‌های کیفی اجازه رقابت و بررسی به ۱۰۰ مقاله را صادر کرد.
وی با اشاره به اینکه در بحث مربوط به دریا به نوعی شرایطمان مغفول مانده است، عنوان کرد: اگر محیط زیست را از بحث دریا حذف کنیم چیزی از دریا نمی‌ماند. اگر لجام گسیخته اجازه دهیم هرکس هرکاری که می‌خواهد انجام دهد شرایط کنونی برای کشور اتفاق میفتد؛ اگر در زمینه آب‌های زیرزمینی، هوا و غیره برنامه داشتیم پدید‌ه‌هایی چون فروچاله‌ها ‌و ریزگردها اتفاق نمیفتاد.
نوحه‌گر با بیان اینکه در زمینه دریا مطالعات علمی چندانی نداشته‌ایم افزود: کشور ۶ هزار کیلومتر مرز با کشورهای همسایه دارد و ۵۰ درصد این مرز، آبی است اما شرایط اقتصادی ما به نحوی است که دریا در آن نقشی ندارد. 
کشوری که این همه مرز آبی دارد؛ دوتا از بهترین دریاها را دارد چرا اقتصاد دریایش اقتصاد شکوفایی نیست؟ ما از نظر سنتی هم اقتصاد دریا موفقی نداشته‌ایم.
نوحه گر با بیام اینکه به نظر من برنامه‌ریزان کشور کوهپایه نشین بودند و دریا را ندیدند، افزود: همایش علوم دریایی با محور فناوری برگزار شده چرا که علوم و فناوری دریایی است که می‌تواند اقتصاد کشور را تکان دهد و ایران را از بسیاری از تنگناها نجات دهد.
رئیس همایش بین المللی علوم دریایی تصریح کرد: بحث‌های مهندسی دریا، گردشگری دریا، پدافند غیرعامل دریا، تکثیر و پرورش آبزیان (غیر از بحث‌های سنتی) مغفول مانده است‌؛ این همایش قصد دارد بگوید دانشجویان و دانشمندان در بحث دریا چه حرف‌هایی برای برنامه‌ریزان کشور دارند که مسئولین را ملزم به استفاده در برنامه هفتم توسعه کند.
وی با بیان اینکه برنامه هفتم بُرشی از برنامه بیست ساله جمهوری اسلامی و آخرین برنامه دولت برای ارائه به مجلس شورای اسلامی است که باید به نتیجه منتهی شود، اظهار کرد: اگر از برنامه هفتم توسعه اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی کشور نتوانیم استفاده کنیم، پس چه زمانی قرار است این اتفاق بیفتد. اگر سهم خود را از دریا احصا نکنیم قاعدتا از آن مغول می‌مانیم.
نوحه گر گفت: استان هرمزگان، یک استان ساحلی و صنعتی است. صنایعی که در این استان است رویکردشان به سمت استفاده از ساحل است. حال اگر درباره محیط زیست دریا مطالعات لازم انجام نشود اتفاقات امروز رخ می‌دهد؛ آلودگی‌های دریا امروزه بیداد می‌کند.
وی افزود: یکی از بحث‌های ما درخصوص سلامت ساحل‌نشینان است؛ اگر‌ به بحث آلاینده‌های دریا توجه جدی نکنیم که نکردیم؛ طبیعی است که توسعه پایدار معنا پیدا نمی‌کند. توسعه پایدار زمانی معنا پیدا می‌کند که آسایش، آرامش و سلامت پایدار باشد. سلامت پایدار می‌تواند زمینه‌های شکوفایی استعدادها در کشور را رقم بزند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه تهران با اشاره به اینکه وقتی درخصوص اقتصاد دریا صحبت می‌کنیم باید به توسعه پایدار توجه داشته باشیم، اظهار کرد: رشد فرآورده های دریایی و استفاده از زیست هایی که در دریا وجود دارد می‌تواند‌ زمینه‌های لازم برای توسعه اقتصادی کشور را فراهم کند؛ در حالی که با تمام پتانسیل هایی که در کشور وجود دارد ما به این ظرفیت‌ها توجه نکردیم.
استان هرمزگان با وجود دانشگاه‌هایی چون هرمزگان و دانشگاه آزاد این زمینه را دارد که با سایر دانشگاه‌های کشور تبادل اطلاعات داشته باشد. معاون اقتصادی سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور اعلام آمادگی‌ کردند که تدوین برنامه هفتم در حوزه دریا را می‌توانند در اختیار دانشگاه تهران قرار دهند. دانشگاه تهران حتما نیاز به کمک دانشگاه‌های ساحلی دارد که دانشگاه هرمزگان می‌تواند زمینه لازم را فراهم کند.
نوحه‌گر گفت: استان هرمزگان تنها استانی است که در مجاورت دو پهنه آبی اصلی کشور قرار گرفته است؛ اگر قرار است در سواحل‌مکران ظرفیت‌های عظیم اقتصادی انجام شود ما به فناوری‌های نوین نیاز داریم

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102659

مطالب مرتبط :
مقاله استاد دانشگاه صنعتی شریف در یکی از معتبرترین مجلات حوزه شیمی و علم مواد جهان انتشار یافت

مقاله استاد دانشگاه صنعتی شریف در یکی از معتبرترین مجلات حوزه شیمی و علم مواد جهان انتشار یافت

استاد دانشگاه صنعتی شریف موفق به انتشار مقاله خود در یکی از معتبرترین مجلات حوزه شیمی و علم مواد Journal of Materials Chemistry A شد.

م

رئیس دانشگاه هرمزگان گفت:

آنچه امروز از آن به عنوان اقتصاد دریاپایه یاد می‌کنیم ریشه آن در حقوق بین الملل است

دکتر صادقی گفت: دانشگاه هرمزگان دانشگاهی ماموریت گرا در حوزه حقوق دریایی و‌اقتصاد دریاپایه است

خبرگزاری علم و فناوری

معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه تهران: مسئولین کشوری به تقویت علوم دریایی کمک کنند

اولین همایش بین المللی دریایی با رویکرد نوآورانه در هرمزگان برگزار شد

ق

اولین همایش بین المللی علوم دریایی در هرمزگان برگزار شد

رئیس دانشگاه هرمزگان: اقتصاد علمی سلطه گر است که توانسته چالش‌های متفاوتی برای جامعه میزبان دریا خلق کند

طراحی خودرو زیر دریایی

طراحی خودرو زیر دریایی با الهام از سبک شنای یک جانور آبزی

به گفته محققان یک موجود دریایی بر اساس دو سبک شنا، سرعت یا بهره‌وری مصرف انرژی بدن خود را در اولویت قرار می‌دهد بنابراین ساختمان بدن این حیوان دریایی می‌تواند الهام‌بخش طراحی وسایل نقلیه زیردریایی بر اساس این دو سبک حرکتی باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب