وزیر آموزش و پرورش گفت:

باید مربیانی تربیت کنیم که سکوی استعدادیابی را هدایت کنند/تصویب تسهیلاتی برای طرح‌های دانش‌آموزی تا چند ماه آینده

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که ۳۵۰ اردوگاه و ۶۸۰ پژوهش‌سرا داریم و باید با همکاری پارک و علم و فناوری و دانشگاه‌ها مربیانی تربیت کنیم که سکوی استعدادیابی را هدایت کنند، اعلام کرد: به دنبال تصویب مالکیت معنوی و پشتیبانی از طرح‌های خلاقانه دانش‌آموزان هستیم همچنین تسهیلاتی برای طرح‌های دانش‌آموزی در نظر گرفته که تا یک ماه آینده تصویب خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان خوارزمی با بیان این که 350 اردوگاه و 680 پژوهش‌سرا داریم و باید با همکاری پارک و علم و فناوری و دانشگاه‌ها مربیانی تربیت کنیم که سکوی استعدادیابی را هدایت کنند،گفت: به دنبال تصویب مالکیت معنوی و پشتیبانی از طرح‌های خلاقانه دانش‌آموزان هستیم همچنین تسهیلاتی برای طرح‌های دانش‌آموزی در نظر گرفته که تا یک ماه آینده تصویب خواهد شد.

 

وزیر آموزش و پرورش ضمن تسلیت ارتحال عالم ربانی آیت‌الله ناصری، اظهار کرد: این جشنواره به نام فردی است که ریاضی‌دان، جغرافی‌دان، مورخ و فیلسوف بوده است، لذا این فرد حکیم، همه علم‌ها را می‌دانسته و عضو دارالحکمه زمان بوده؛ اما بیشتر در ریاضی و گرایش جبر شهرت داشته است که بخشی از این شهرت را می‌توان در آثار نویسنده فرانسوی مشاهده کرد که نیمه اول قرن نهم میلادی را عصر خوارزمی خوانده است، همچنین کتب خوارزمی تا قرن شانزدهم میلادی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد. علاوه براین خوارزمی عددنویسی رومی را به عددنویسی هندی تبدیل کرد؛ جداول زوایای سینوس و کسینوس را ارتقا بخشید و جداول زوایا تانژانت و کتانژانت را ایجاد کرد.

 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان این که هشتمین جشنواره خوارزمی به نام کاظمی آشتیانی است کسی که مؤسس مرکز رویان بوده است، یادآور شد: از نزدیک با وی آشنایی داشتم. کاظمی آشتیانی معتقد بود، هرچه دارد از زمان معلمی است.

 

 

بستر این کشور برای معرفی نخبگان بهتر است

 

نوری در ادامه با اشاره به این که کاظمی آشتیانی برای تحقیقاتش در حوزه سلول‌های بنیادی در دو اتاق کار را آغاز کرده، و با همان امکانات کم، اما همت زیاد، اکنون در ردیف سه کشور بزرگ دنیا در این عرصه هستیم، افزود: دانش‌آموزان بدانند که موانع برای انجام کار زیاد است؛ اما مأیوس نشوید، افرادی مانند دکتر حسابی و آشتیانی اگر به خارج از کشور می‌رفتند کسی آن‌ها را نمی‌شناخت، بسیاری از ایران رفتند و کسی آنها را نمی‌شناسد، دکتر حسابی و پسرش ایرج را ایران به دنیا معرفی کرد، لذا بستر این کشور برای معرفی نخبگان بهتر است، البته ممکن است، زندگی شخصی که مهاجرت می‌کند، بهتر باشد، عرصه کار در خارج وجود دارد؛ اما سخت است.

 

زایش، رویش و پرورش ایده در آموزش عمومی اتفاق می‌افتد

 

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براین که زایش، رویش و پرورش ایده در آموزش عمومی اتفاق می‌افتد و دانشگاه محل انجام این کار نیست، اظهار کرد: لذا وظیفه داریم بستری برای دانش‌آموزان ایجاد کنیم.

 

باید با همکاری پارک و علم و فناوری و دانشگاه‌ها مربیانی تربیت کنیم که سکوی استعدادیابی را هدایت کنند

 

نوری اعلام کرد: 350 اردوگاه و 680 پژوهش‌سرا داریم و باید با همکاری پارک و علم و فناوری و دانشگاه‌ها مربیانی تربیت کنیم که سکوی استعدادیابی را هدایت کنند و در این راستا همه استعدادها را بشناسیم و مسائل کشور را شناسایی کنیم؛ زیرا مسئله در کشور زیاد است،بعد هم جشنواره‌ها و رویدادها را از ملی به بین المللی ارتقا بدهیم.

 

وزیر آموزش و پرورش با اذعان به این که می‌دانیم شما معلمان و دانش‌آموزان از خودتان هزینه کردید، تاکید کرد: در جشنواره باید زمینه‌ای ایجاد شود تا دانش‌آموزان تربیت شوند و از طریق مراکز شتاب‌دهنده، تجاری‌سازی محصولات انجام شود، بسیاری از محصولاتی که فکر می‌کنیم در ایران نیست می‌تواند توسط دانش‌آموزان ساخته شود، فقط باید مسائل را منتقل کنیم.

 

 وی با اشاره به این که با وجود سال‌ها کار در پارک علم و فناوری از کاردانش آموزان تعجب می‌کنیم که چگونه این دستاوردها را ایجاد کرده‌اند، تاکید کرد: اگر به دانش‌آموزان اعتماد کنیم، می‌توانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم و اگر این اتفاق بیفتد در سرانه‌های اقتصادی وضعیت آموزش و پرورش بهتر می‌شود و نابرابری‌ها کمتر می‌شود و دولت نیز به دنبال تحقق این اهداف است.

 

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: در چند ماه گذشته 10 آیین‌نامه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب شده، به دنبال تصویب مالکیت معنوی و پشتیبانی از طرح‌های خلاقانه دانش‌آموزان هستیم، همچنین تسهیلاتی برای طرح‌های دانش‌آموزی در نظر گرفته که تا یک ماه آینده تصویب خواهد شد.

 

 

مهم‌ترین عامل در گام دوم انقلاب تربیت نیروی انسانی نوآور و خلاق است

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمدمهدی کاظمی معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش نیز در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان خوارزمی با بیان این که شما دانش‌آموزان قرار است عرصه علمی کشور را رشد دهید و زمینه تعالی ایران را فراهم نمایید به گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین عامل در گام دوم انقلاب تربیت نیروی انسانی نوآور و خلاق است. نیروهایی که می‌توانند در عرصه علمی در کنار سایر ساحت‌ها که مدنظر سند تحول است با محوریت عبادی زمینه رشد کشور را فراهم کند.

 

 

 

وی در ادامه با تاکید براین که اگر می‌خواهیم ایران مقتدر قوی داشته باشیم باید در علم و پژوهش از فرصت‌ها بیشترین استفاده را ببریم. عنوان کرد: در این معاونت تلاش می‌کنیم فرصت مناسبی فراهم شود.

 

 کاظمی تصریح کرد: جشنواره خوارزمی باعث شناسایی دانش‌آموزان مستعد، توسعه کارآفرینی، تربیت نیروی انسانی مولد و کارآمد می‌شود و تلاش داریم در علم و پژوهش دانش‌آموزان را مجهز کنیم و کنار توسعه علم در عرصه هویت ملی نقش‌آفرینی کنیم.

 

معاون متوسطه وزارت آموزش و پروش دانش‌آموزان را به بعنوان آینده‌ساز کشور مورد خطاب قرار داد و  بیان داشت: شما دارای فرصت بسیار هستید و برای پرکردن شکاف‌های کشور و برای توسعه مرزهای علم برای تحقق تمدن نوین اسلامی تلاش می‌کنید و ما در نظام تعلیم‌وتربیت وظیفه داریم فرصتی برای رشد و شکوفایی شما فراهم کنیم و زمینه‌ای برای شکوفایی و بهره‌گیری از دانش و استعداد شما به‌صورت کاربردی پیش ببریم.

 

کاظمی با بیان این که شما دانش‌آموزان در جشنواره خوارزمی موفق شدید، عنوان کرد: اما ابتدای راه است، باید در راستای تقویت خود تلاش بیشتری کنید.

 

وی با بیان این که شرکت در جشنواره و کسب موفقیت یک نقطه شروع است و  لازم است با رفع نواقص در پی ارتقا خود باشید، اعلام کرد: ما نیز در این راستا خود را موظف می‌دانیم و برای اولین‌بار دانش‌آموزان بعد از جشنواره حمایت می‌شوند؛ زیرا  دولت‌سیزدهم حمایت ویژه از طرح‌های فناورانه دارد.

 

کاظمی در پایان تقویت بنیه اعتقادی در کنار رشد و  موفقیت علمی در راستای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی را مورد تاکید قرار داد.

 

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان خوارزمی با تقدیر از 11 نفر از دانش آموزان منتخب هر استان پایان یافت.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴:۲۸

شناسه خبر: 102678

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
 دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس؛

دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس، دکتر مهدی کارگرفرد رییس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با ۶۷۹ استناد (۴۷ مقاله) پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران است.

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

 نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است/رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در سه دانشگاه از سال آینده/ رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس

توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» با فراخوان کمک و مشارکت مردم

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان؛

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» تا آمادگی خیران و فراخوان کمک‌های بیشتر

دکتر علیرضا ایرج‌پور مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)، با اعلام این خبر که کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج یا سخت درمان را پوشش می‌دهد و در محل کانون گذر همدلی را هم بزودی افتتاح می‌کنیم گفت: علاوه براین کانون برای احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان برنامه‌ریزی کرده که خیران هم پای کارآمده‌اند و برای کمک‌ها و مشارکت بیشتر مردمی هم فراخوان خود را اعلام می‌داریم.

هوشمندسازی کارخانجات و معادن باعث افزایش نرخ بهره وری می شوند

در نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان یزد مطرح شد؛

در استان یزد آمار کمی از بازگشت نخبگان یا نگه‌داشت آنان وجود دارد

دکتر رحمانی گفت: در استان یزد آمار کمی از بازگشت نخبگان یا نگه‌داشت آنان وجود دارد و نیاز است در برنامه‌های تحولی به این موضوع به طور جد پرداخته شود.

دانشگاه اصفهان هفتادوپنجمین زادروز استاد ریاضی‌اش را برگزار کرد /دکتر هرسیچ، استاد «جعفر زعفرانی» مرجع علمی و اخلاقی دانشگاه اصفهان است

به مناسبت سال جهانی علوم پایه؛

دانشگاه اصفهان هفتادوپنجمین زادروز استاد ریاضی‌اش را برگزار کرد/دکتر هرسیچ، استاد «جعفر زعفرانی» مرجع علمی و اخلاقی دانشگاه اصفهان است

رییس دانشگاه اصفهان در مراسم نکوداشت هفتادوپنجمین زادروز استاد «جعفر زعفرانی» که به مناسبت سال جهانی علوم پایه در تالار خوارزمی این دانشگاه برگزار شد، استاد «جعفر زعفرانی» را مرجع علمی و اخلاقی دانشگاه اصفهان معرفی نمود.

جایزه معتبر انجمن ریاضی ایران به دو عضو علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اهدا شد

جایزه معتبر انجمن ریاضی ایران به دو عضو علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اهدا شد

در آیین افتتاحیه پنجاه و سومین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه مازندران روز ۱۵ شهريور ماه، جایزه ویژه انجمن ریاضی ایران در هندسه و توپولوژی (جایزه هشترودی) به دکتر مجید گازر، عضو هیئت علمی دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر احمد شوقی، پژوهشگر پسادکتری این دانشکده، اهدا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب