در گفت‌گوی یک مخترع با علم و فناوری مطرح شد:

با دولت الکترونیک ثبت اختراع دشوارتر شده/ نگاه مسئولان نسبت به دانش‌بنیان باید عوض شود

یک مخترع اقلیدی در گفت‌گو با خبرگزاری علم و فناوری گفت: در گذشته برای ثبت اختراع با مراجعه حضوری کار انجام میشد که قرار بر این شد که دولت الکترونیک کارها را آسان تر کند اما بجای کمک باعث شد تا صرفا برای ثبت ادعا به چندین نهاد مراجعه داشته باشیم و هزینه بالایی هم برای مخترع داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اقلید، همه ما ایده هایی از دوران کودکی داشته ایم، ایده هایی که برخی آن را دنبال کرده و با آموزش دیدن و اندوختن علم، جلوه عملی بیشتری به خود گرفته تا بتواند مشکلی را حل کرده و دردی از مردم را دوا کند.

مجتبی رضایی؛ محقق و مبتکر در زمینه های طراحی و ابداعات و اختراعات نظامی و کارآفرینی است که حدود بیست و دو اختراع یا طرح در زمینه مرتبط با صنعت دفاعی و ده ها اختراع دیگر در فضای کسب و کار و صنعت داشته، در زمینه های نرم افزاری و استارت آپ ها هم تلاش هایی داشته تا بتواند از بستر مناسب سمن ها و سازمان های مردم نهاد بجای بهره سیاسی در فضای علم و تکنولوژی استفاده شود. در ادامه گفتگوی خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری را با این جوان نخبه می خوانید:::

 

** * ‌کمی از دوران کودکی خود برایمان بگوئید، مطمئنا تاثیر دوران کودکی آمال و آرزوها در پیشرفت آتی شما تاثیر بسزایی دارد؟

 قطعا کودکی پایه اصلی رشد فکری و انتخاب مسیر و اندیشه های آینده است. کودکان را کاشفان کوچک هم میگویند، از این نگاه که کودک هرچیز را امتحان و کشف میکند تا خودش به تعریفی از رویداد و یا جسم مقابلش برسد. پدر و مادر و خانواده اگر در این مسیر به جای سرکوب یا رفتار دستوری فضای کشف و تجربه را مهیا کنند، به عقیده بنده بالای پنجاه درصد آینده علمی فرزند  ایجاد میشود. بنده در سن خردسالی به دلیل فاصله کم سنی با برادر بزرگتر اکثر اطلاعات یا شنیده ها کودکانه را تحلیل میکردیم خاطراتی از تلاش برای ساخت هواپیما از یک موشک کاغذی تا در سن بالاتر هواپیمای مدل را به یاد می آورم که در سن خردسالی بسیار هیجان انگیز و لذت بخش بود .

 

** *  ‌تحصیلات و تخصص شما در چه زمینه ای است؟

با دیپلم ریاضی و فیزیک علیرقم قبولی و تحصیل در رشته هوافضا بدلیل مسائل شغلی به سمت مدیریت استراتژیک و سپس کارشناسی ارشد حقوق حرکت کردم، علت این چرخش نگاه متفاوت ما به دانشگاه ها بود. متاسفانه به عنوان مثال در رشته کامپیوتر در دانشگاه حداقل در دوره کارشناسی چنان محتوای کاربردی وجود ندارد و در فضای تجربی و آزاد بیشتر از دانشگاه می توان تخصص کسب کرد از طرف دیگر یکی از مشکلات ما مخترعین مسائل حقوقی است و حداقل اطلاع از حق و حقوق به عنوان یک ضمانت امنیتی طرح ها کاربرد دارد.

نکته دیگر هم نگاه تیمی به طرح و اختراع است، در دوران ما باید هر طرح ازمجموع متخصصین مورد نیاز با مدیریت صحیح نهایی شود و از فرد گرایی به کارتیمی و تامین نیاز تخصصی طرح ها برویم .

 

** * از چه موقع به فکر مخترع شدن و اختراع افتادید؟

بله با پیش زمینه ای که از کودکی بیان نمودم همیشه این تحرک و کنجکاوی وجود داشت اما به دلیل فعالیت ها و کتاب های کودکانه علمی که در کانون فرهنگی وپرورشی کودکان شهرستان وجود داشت به ساخت هواپیما مدل بدون موتور یا یک نمونه از موتورها درون سوز البته با نگاه کودکانه و ابتدایی پرداختیم .

 

** * ‌درباره اختراعاتتان توضیح دهید.

 بدلیل متعدد بودن طرح ها و اختراعات شرح هرچند مختصر از تمامی طرح ها امکان پذیر نیست اما به ترتیب از اولین ربات رزمنده، سلاح ذوالفقار، اسلحه باکالیبر قابل تنظیم ، ساخت اولین به اصطلاح ربومین  یکی از اولین پهپاد های ucav کشور و مقاله ها در مورد آینده پهپاد در رزم حدودا در زمان بیست سال قبل  و طرح های نظامی دیگر و همچنین در زمینه صنعتی طرح تولید آب از هوای محیط که در زمان خودش طرحی آینده نگر بود که متاسفانه امروز این تکنولوژی به عنوان سلاح استراتژیک برای توسعه در خاور میانه استفاده میشود، طرح هوشمندسازی گلخانه های خودکفا، طرح های کارآفرینی مثل دستگاههای خشک کن خانگی، طرح رآکتورهای تبدیل زباله خانگی، سرعت گیر هوشمند، طرح های مورد نیاز نیروی پلیس مثل دستبند هوشمند و یا لباس ویژه تکاوری، لباس های هوشمند. سلاح متمایز کننده و

 

** * ‌چگونه کسب و کار خود را راه اندازی کردید و توسعه دادید؟

لزوما مسیری که ما برای رسیدن به نقطه امروز طی کردیم بهترین مسیر نیست و چون ما به نوعی درحال ایجاد بستر بوده ایم آزمون و خطاهای زیادی داشتیم که اگر به گذشته برگردیم مسیر متفاوت و بهتری را انتخاب میکنیم .

اولین قدم مدیریت یعنی برنامه ریزی و چیدن سیستم مدیریتی کسب و کار می باشد. در اولویت دوم جذب متخصصین مورد نیاز و سرمایه لازم و قطعا اراده فولادی و روحیه شکست ناپذیری است.

 

** * ‌محصول دانش بنیان یعنی چه؟

 

به محصول یا خدماتی میگویند که برای ساخت یا ایجاد آن نیاز به فناوری و دانش در سطح متوسط یا بالا باشد. یعنی محصول نیاز به تحقیق و توسعه داشته باشد و به راحتی قابلیت کپی و ساخت را نداشته باشد. متاسفانه تعریف فعلی در جامعه مردم و مدیران صحیح نیست و شاید به هر محصول دانش بنیان می گویند که باید اصلاح نگاه داشته باشیم.

 

** * ‌مشکلاتی که در مسیر یک اختراع با آن روبه رو هستید، چیست؟

 این بخش مشکلات شرح مثنوی هفتاد من است اما در مقابل صبر و استقامت جوانان ایرانی هم قابل توصیف نیست. ما باید تلاش کنیم تا مشکلات به فرصت تبدیل شود، اما اولین مشکل ما کاغذ بازی و مشکلات حاشیه ای هست که تمرکز مبتکر را بجای طرح به سمت دوندگی اداری و نهایتا ناامیدی سوق می دهد. در گذشته برای ثبت اختراع با مراجعه حضوری کار انجام میشد که قرار بر این شد که دولت الکترونیک کارها را آسان تر کند اما بجای کمک باعث شد تا صرفا برای ثبت ادعا به چندین نهاد مراجعه داشته باشیم و هزینه بالایی هم برای مخترع داشته باشد. مخترعین که اختراعات زیادی دارند و از یک روستا محروم فقط برای ثبت اختراع باید کل اندوخته زندگی و سرمایه خودشون را هزینه کنند و چون چاره ای ندارند با خطرات سرقت طرح و یا عدم اثبات هویت علمی مواجهه میشوند.

 

** * ‌چطور می شود یک طرح و ایده را به صرفه اقتصادی رساند؟

یک طرح و ایده باید در زمان مناسب و شرایط خاص خود مطرح شود. حتما اطلاع دارید شبکه فعلی موبایل پانزده سال قبل از اولین موبایل هم ایجاد شد اما چون در زمان مناسبی نبود هیچ استقبالی نداشت و اذهان آماده پذیرش طرح نبودند ولی سالها بعد به جذاب ترین تکنولوژی تبدیل شد .باز به عنوان مثال در زمان کرونا یا سیل و زلزله هر کدام از طرح های مربوط به رفع مشکل ایده پردازان خود را به موفقیت می رسانند اما قطعا گام مهم دیگر برداشت و استفاده صحیح از موقعیت هست اگر از زمان استفاده صحیح نشود فرصت ها در کمترین زمان ممکن از دست می روند

 

** * ‌از نظر شما برای حمایت از جوانان مهم ترین کار چی هست؟

اگر سیستم استعداد یابی خوبی وجود داشته باشد در وهله بعد با حمایت ها خاص و ویژه طبقه نخبه  داری شأن و ارزش ویژه ای می شود و همین جاذبه ای ایجاد می‌کند که همه به سمت توانمند سازی حرکت کنند. اولین حمایت رفع موانع اداری و مجوزات و اصلاح سیستم بانکی حداقل در بحث دانش بنیان ها می باشد.

 

** * به عنوان یک مبتکر و مخترع از مسئولین و مردم چه خواسته ای دارید؟

قبل از هر چیزی مهم ترین توقع درک صحیح از اهمیت علم است. اگر امروز ابرقدرتهای مالی و سیاسی زیادی را در جهان می بینیم همه حاصل شروع علمی و فناوری های انحصاری است. اگر درک صحیح وجود داشت بسیاری از طرح های استراتژیک که  ده ها سال قبل شروع و مطرح شده بودند  امروز به عنوان ابزار و اهرم قدرت ما باعث افتخار ملی میشد. هرکجا هم اهمیت موضوع حس شد موفقیت ها چشمگیر بوده به عنوان مثال صنایع دفاعی که وقت و هزینه صرف شد و امروز صادر کننده پهپاد هستیم .

 

** * ‌وظایف مردم در برابر تولید علم چیست؟

بنده توقع صرفا خرید ایرانی یا حمایت چشم بسته از مردم را اشتباه می دانم موارد بسیاری مثل خودرو سازی و...هست که مردم به اجبار خرید میکنند اما حمایت زمانی معنی دارد که مردم با تمام وجود از خدمات دانش بنیان ما راضی باشند به این خدمت یا کالا افتخار کنند آنوقت هست که مثل حمایت از تیم ملی خودشان از کالای کشورشان از نخبه کشورشان حمایت میکنند . اما در حد زمینه سازی بالا بردن توقع از سیستم آموزش و پرورش و دور کردن فرزندان از فضای مدرک و نمره و فن آموزی بهترین کمک مردمی است سرمایه داران هم به اهمیت دانش بنیان ها پی ببرند و بدانند سرمایه گذاری در طرح های علمی هرچند دشواری دارد اما در صورت سود دهی قابل قیاس با کسب و کار های معمول نیست .

 

** * ‌وظایف ارگان های دولتی چیست؟

خلاصه و مفید اینکه نگاهشان به طرح های علمی و دانش بنیان نباید نگاهی معمولی باشد. با نگاه ویژه باید به این درک برسیم که راهی جز توسعه دانش بنیان ها وجود ندارد درشرایط تحریم حداقل کالایی که جوان‌های دانش پژو ما با هزار زحمت ساخته اند را خریداری کنند و از خرید های خارجی غیر ضروری پرهیز شود .

توقع هست که مثل صنایع نظامی درک کنیم که دانش بنیان ها تنها اهرم قدرت تمام نشدنی ماست حتی نفت ما روزی تمام میشود اما دانش ما هرروز دانش جدیدتری را ایجاد می‌کند و هزار برابر حمایت مسیولین را به کشور برمی گرداند حمایت مالی و تغییر سیستم بانکی برای طرح های علمی امری ضروری و حیاتی است .

 

گفت وگو از محمدرضا رضایی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102687

مطالب مرتبط :
اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد، با این دستاورد محققان قول خدمت به ملت و تعهدشان به شهدا را رونمایی کردند.

مجمع عالی بسیج بهمن ۹۷

گزارش تصویری؛

جلسه سالیانه مجمع عالی بسیج استان فارس

با حضور کارگروه های مختلف بسیج استان فارس، سردار غیاثی فرمانده محترم سپاه فجر فارس، آیت الله دژکام و هیئت رئیسه مجمع عالی بسیج استان، جلسه سالیانه این مجمع برگزار شد. (عکس: محمد صادقی)

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب