به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی؛

افسردگی به عنوان مهمترین عامل خودکشی

افزایش اختلالات روانی از جمله افسردگی در طی سالهای اخیر، افزایش خودکشی را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و علم و فناوری از جهرم،  ۱۰ سپتامبر برابر با 19شهریور ماه هرسال روز  پیشگیری از خودکشی نام‌گذاری شده است؛ روزی که فرصتی برای افزایش آگاهی از کنش های خودکشی و ترویج اقدامات با روش های اثبات شده جهت پیشگیری و کاهش از اقدام به خودکشی را در سطح جهان، می باشد.

مرصع رضایی، مسئول اورژانس  اجتماعی جهرم (123) در این باره به خبرنگار ما می گوید: خودکشی نوعی آسیب چند بعدی رفتار است و در بیشتر افراد به ویژه نوجوانان در جهت جلب توجه دیگران و رسیدن به خواسته هایشان صورت می گیرد.

مرصع رضایی، مسئول اورژانس  اجتماعی جهرم

 

 وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد از جمله عوامل مهم خودکشی، افسردگی، درگیری با اعضای خانواده، الگو گرفتن از دوستان و نزدیکان، فضای مجازی، مشکلات شغلی ، مشکلات مالی و اختلالات شدید روانی، آسیب اجتماعی، بیکاری، خیانت زوجین، حاشیه نشینی ، مشکلات روحی و روانی، تفاوت عقیده و فرهنگ و تفاوت نگرش بین دو تا نسل می باشد.

رضایی بیان کرد: متاسفانه  فرزندان در برابر اختلافات و درگیری هایی که با اعضای خانواده به ویژه والدین خود دارند به توصیه و تاثیر پذیری از همسالان خود،  برای جلب توجه والدین برای رسیدن به خواسته هایشان دست به خودکشی می زنند. ‌

وی خاطر نشان کرد: اهمیت ندادن افراد جامعه به اصول سلامت روان و عدم استفاده از خدمات مشاوره در جهت کنترل و کاهش بیماری های روحی - روانی، افزایش آسیب های فردی را به همراه داشته  که باعث افزایش خودکشی خواهد شد.

مسئول اورژانس  اجتماعی جهرم با بیان این مطلب که عدم برخورد صحیح و عدم آگاهی، اقدام به خودکشی را افزایش می دهد؛ افزود: ناآگاهی و بی توجهی اطرافیان به فردی که افکار خودکشی دارد؛  ناامیدانه صحبت می کند؛  و آنان برای پیشگیری از اقدامات مجدد وی کاری انجام نمیدهند  که در واقع باید با برخورد و نحوه ارتباط صحیح با وی و عدم نصیحت و سرزنش کردن او را درک کرده و امید به زندگی در وی ایجاد نمایند نهایتا منجر به  افزایش خودکشی خواهد شد. داشتن سابقه اقدام به خودکشی و عدم آگاهی و توجه به تمهیدات پیشگیرانه از دیگر علل خودکشی است.

 

آمار موجود در جامعه نشان می دهد؛ اگر کسانی که از اختلالات روانی رنج می‌برند به موقع تشخیص داده شود؛ می توان ازخودکشی پیشگیری کرد.

همچنین عدم وجود بخش روانپزشکی در بیمارستان ها، باعث شده بسیاری از بیماران روحی روانی که نیازمند دریافت خدمات هستند از این خدمات محروم باشند و کم‌کم مشکلات آنان حادتر شده و به سمت خودکشی بروند .

 

لادن صحراییان، مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بیان کرد: با بررسی های به عمل آمده  بیشترین آمار خودکشی نه تنها در ایران بلکه در جهان مربوط به  سنین ۱۵ تا ۲۴ سال می باشد.

لادن صحراییان، مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم

 

صحراییان در ادامه به تفاوت‌های جنسیتی در خودکشی اشاره کرد و گفت: با یک اختلاف خیلی کم،  آمار اقدام به خودکشی زن ها تقریباً دو برابر مرد ها است.  اما این آمار در زمینه فوت ناشی از خودکشی در مردها به دلیل شیوه های خودکشی خیلی بیشتر از زنها می باشد.

مدیر گروه سلامت روان از اقدامات انجام شده در مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان گفت: در مراکز خدمات جامع سلامت خفر، قطب آباد ،  علویه و حیدرآباد کارشناسان ارشد روانشناسی دوره دیده و خبره پاسخگوی نیازهای سلامت روان مردم می باشند؛ و در  مراکز شهری از جمله مرکز شهیدان منصوری روبروی امامزاده حسین (ع) واقع در خیابان پادگان و مرکز امام رضا (ع) واقع در پشت باغ ملی هم روانشناسان توانایی داریم که روزهایی را در هفته کلاس مهارت های زندگی، فرزند پروری و خود مراقبتی در سلامت روان  به صورت رایگان برگزار می کنند و همه مراکز فوق الذکر همه روزهای هفته در ساعات اداری مشاوره های فردی و گروهی نیز به صورت کاملا رایگان انجام می دهند.

 

 راهکارها و پیشنهادات جهت پیشگیری از خودکشی به گفته وی چنین است: با توجه به اینکه در  مسأله خودکشی،  مسائل اجتماعی و نا امنی های اجتماعی،  اقتصادی و فرهنگی دخیل هستند؛ بنابراین راهکارها باید تمامی جنبه ها را در بر بگیرد. افزایش آگاهی جامعه نسبت به علل خودکشی، اصلاح نگرش افراد نسبت به عواقب خودکشی و تشویق و ترغیب عموم در جهت استفاده از اصول بهداشت روان، افزایش حمایت عاطفی، اجتماعی و گسترش یک شبکه  اجتماعی امن، استفاده بهینه از اینترنت و فضای مجازی و انتشار توصیه‌هایی در ارتباط با پیشگیری از خودکشی و افزایش سطح سواد رسانه ای می تواند بر پیشگیری از این معضل جهانی موثر باشد.

مسئول اورژانس  اجتماعی جهرم از جمله راهکارهای پیشگیری از خودکشی را چنان بیان کرد: لزوم راه‌اندازی بخش روانپزشکی در بیمارستان ها، درمان نشانه های روانی و بهبود روش مقابله با بحران در افرادی که در فکر خودکشی به سر می‌برند، کاهش خشونت ها و درگیری های خانگی و کاهش دسترسی آسان افراد به ابزار آسیب رساندن به خود، آموزش مهارت های فرزندپروری و مهارت های ارتباطی با خود و خانواده از دیگر راهکارهای پیشگیری می باشد.

رضایی افزود: تهیه مواد آموزشی از جمله برشور، پوستر و فیلم های آموزشی جهت استفاده در آموزش های همگانی ، پرکردن اوقات فراغت و توجه به فراهم نمودن زمینه های فرهنگی، تفریحی و ورزشی در جهت افزایش فعالیت های مثبت و روحیه شاد و نشاط در مردم، همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی مختلف و مرتبط جهت ارائه خدمات مناسب مانند مهارت آموزی، حمایت ، آموزش و ایجاد فرصت های شغلی ، افزایش تعامل و همکاری در بهبود ارائه خدمات به افراد نیازمند به مداخلات روانی- اجتماعی و اقدام مشترک و یکپارچه جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی نیز می تواند در پیشگیری از خودکشی موثر باشد.

صحراییان نیز با بیان این مطلب که در تمامی خودکشی ها یک نوع افسردگی وجود دارد؛  اضافه کرد: «افراد با  مراجعه به پزشک خانواده و غربالگری سلامت روان، در صورت تشخیص افسردگی، باید حتما درمان را شروع کنند. درمانهای روان شناختی و دارویی در زمینه افسردگی وجود دارد و این تصور که مصرف دارو باعث اعتیاد به دارو می‌شود تصوری کاملا غیر علمی است و همانطور که در درمان بیماریهای جسمی دارو مصرف می‌کنیم برای درمان برخی اختلالات روانی نیز نیاز به مصرف دارو می باشد که نباید امتناع کرد،  اگر افسردگی های شایع در جامعه  درمان شود خودکشی به میزان زیادی کاهش می یابد.

 

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، افزایش معنویت و سلامت معنوی و راه‌اندازی پایگاه‌های خدمات اجتماعی و استفاده از رویکردهای اجتماع محور در مناطق آسیب خیز با استفاده از ظرفیت‌های پایگاه های بسیج محلات می تواند در کاهش اختلالات روحی روانی و بروز افکار و اقدام به خودکشی تأثیرگذار باشد.

 

گزارش از زینب زمانیان

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸:۲۶

شناسه خبر: 102690

مطالب مرتبط :
 نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است/رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در سه دانشگاه از سال آینده/ رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس

توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

کیت استخراج  DNA خالص از تمام سلول های زنده

به همت محقق جهرمی ساخته شد:

کیت استخراج DNA خالص از تمام سلول های زنده

علیرضا نیازمند دکتری بیماری‌شناسی گیاهی که سال‌هاست روی تحقیقات گیاهی و مولکولی فعالیت داشته‌، پس از چند سال تحقیق به تکنولوژی ساخت کیت استخراج DNA خالص از تمام سلول های زنده دست یافت.

کووید-۱۹

افزایش اختلالات روانی در اثر ابتلا به کووید-۱۹

مطالعات اخیر محققانی انگلیسی حاکی از آن است که پس از ابتلا به کووید-۱۹ خطر ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله اضطراب و افسردگی افزایش می‌یابد.

ی

تاثیر آموزش سواد رسانه ای بر کاهش آسیب های اجتماعی در مدارس/تهدیدات کلامی نوجوانان در خصوص خودکشی را جدی بگیرید

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ایلام گفت: هدف از آموزش سواد رسانه‌ای واکسینه کردن دانشجویان و توانمندسازی آنان در راستای حفظ سلامت روان معلمان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب