علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

عدم پوشش آنتن دهی و اینترنت، خدماتی که به عشایر نمی‌رسد

مدیریت اقتصاد جامعه عشایر با فناوری كم كم به یك نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی كوچ نشینی تبدیل می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، یکی از فناوری های روز که متناسب با زندگی عشایری است، برخورداری مناطق عشایر از پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب است که این فناوری در حوزه های اقتصادی، سلامت، آموزش و خدمات دیگر می‌تواند در زندگی عشایری نقش داشته و مزیت های زیادی برای عشایر به همراه دارد.

در حوزه اقتصادی با توجه به اینکه زندگی بکر ایلی در طبیعت ظرفیت بالایی در جذب توریست و گردشگری برای عشایر دارد لذا جوانان تحصیلکرده عشایر می توانند با استفاده از فضای مجازی با معرفی زندگی ایلی  باجذب توریست در هر نقطه از دنیا، سود این گردشگری  مستقیم را وارد چرخه اقتصاد عشایر کرده و فروش مستقیم محصولات تولیدی و ارگانیک عشایر بعنوان کسب و کارهای نوین بدون واسطه گران از طریق فضای مجازی به فروش برسانند.

در حوزه سلامت باتوجه به شرایط خاص زندگی ایلی در طبیعت و عدم دسترسی آنها به مراکز بهداشتی و درمانی، در صورت بروز هر نوع بیماری و در خطر افتادن جان هر عشایر، با استفاده از ارتباط تلفنی می‌توان جان یک عشایر را از خطر مرگ نجات داد و همچنین در بحث آموزش فرزندان عشایر که نمونه بارز آن در دوران شیوع بیماری کرونا بدلیل عدم پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب در مناطق عشایری برای آموزش آنلاین، تاثیر مستقیمی در ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان عشایر بخصوص دختران داشت که در صورت پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب، عده ای از دانش آموزان عشایری مستعد بخصوص دختران از ادامه تحصیل باز نمی ماندند.

از طرفی در حوزه امنیت به منظور پاسداری از عوامل و تهدیدات جانی و مالی و در حوزه حفاظت و حراست، حفاظت از مراتع، جنگل و عرضه های زیست محیطی و مقابله با تهدید آتش سوزی مراتع،  پوشش آنتن دهی و اینترنت بسیار موثر است. بنظر می رسد عشایر بعنوان شهروندان این جامعه حق برخورداری از حداقل فناوری روز را دارد و برای رفع این  محرومیت همت جهادی و انقلابی مسوولان ارشد استان را می طلبد.

 

بیشتر مناطق عشایر از پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب برخوردار نیستند

 

عبدالحمید کریمی، مدیرکل امور عشایر فارس در بازدید از مناطق عشایری نورآباد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بااشاره به نقش فناوری در زندگی سنتی و کوچ نشینی  عشایر گفت: اگر مدیریت عشایری با فناوری همراه شود، می تواند نقش مهمی در خدمات رسانی بهتر در حوزه های مختلف به عشایر ایفا کند.

وی افزود:  مدیریت جدید اداره کل امور عشایر با  تلاش شبانه روزی و جهادی بر توزیع عادلانه خدمات  تاکید دارد و برای ارائه  خدمات بهتر و بصورت عادلانه و بموقع به عشایر از جمله  برای توزیع آرد سهمیه ای عشایر که از نیاز های اساسی عشایر است، از فناوری کمک گرفته ایم.

کریمی یاد آور شد: برای توزیع آرد سهمیه ای  بصورت ثبت نام سامانه و الکترونیکی برای اولین بار در کشور امسال در فارس اجرا کردیم که متاسفانه در بازدیدهای میدانی از مناطق عشایری بدلیل عدم پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب در بسیاری از مناطق عشایر فارس از دریافت بموقع خدمات در توزیع بموقع آرد با مشکلاتی مواجه شده که نیاز به بازدید میدانی عاملین، و هماهنگی حضوری آنها را می طلبد.

وی در ادامه گفت: در صورت پوشش کامل  آنتن دهی و  اینترنت که یکی از فناوری های ضروری در مناطق عشایری است، سرپرستان خانوارهای عشایری  در زمانیکه آرد توزیع می‌شود از طریق دریافت پیامک از توزیع آرد مطلع می‌شوند  و از حضور مکرر انها برای دریافت آرد به شهرستانها بدلیل ‌شرایط سخت زندگی شان در دل طبیعت جلوگیری می‌کند.

مدیرکل امورعشایر فارس در پایان اظهار داشت: متاسفانه بیشتر مناطق عشایر از پوشش آنتن دهی و اینترنت مناسب برخوردار نیستند و در شرایط سخت زندگی ایلی، عشایر عزیز در صورت پوشش آنتن دهی مناسب  و اینترنت می‌توانند با استفاده از ارتباط تلفنی  بدون حضور خدمات وابسته به زندگی‌شان را دریافت کنند.

 

زندگی عشایر با طعم فناوری

 

دکتر آقا میری، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در رزمایش جهادی در فارس گفت: با توجه به مشکلات پلاک کوبی، درصدد نصب میکروچیپ به جای پلاک کوبی دام عشایر هستیم و هدف از این کار، بهتر رصد کردن دام عشایر از طریق ماهواره می ‌باشد تا عشایر بهتر بتوانند از این خدمات بهره‌ مند شود.

به گفته این مقام مسوول تاپایان سال میکرو چیپ جایگزین پلاک کوبی دامهای عشایر می‌شود و این میکروچیپ ها خاص احشام عشایر است که برای یک بار در زیر پوست دام قرار میگیرد و به دمای بدن دام حساس است.

وی افزود: از طریق این میکروچیپ ها اطلاعات دامهای عشایر بصورت ماهواره ای در هر نقطه که باشند رصد می‌شود. وقتی دامی به هر دلیلی بمیرد این میکرو چیپ خودبخود باطل می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور این ميکرو چیپ ها را در واقع  شناسنامه اصلی دام عنوان کرد و یادآور شد: این طرح بنفع عشایر میباشد و تصمیم جدی دام پزشکی کشور بر این است که تمام خدمات دامپزشکی به دامهای عشایر از جمله واکسیناسیون رایگان دامها و توزیع داروهای دامی براساس این طرح ارائه شود.

وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال پلاک دام ها جمع آوری، و میکرو چیپ جایگزین آن شود.

به گفته آقا میری این طرح قرار است با همکاری شرکت ‌های ایرانسل و همراه اول  اجرا شود.

 

اجرای طرح میکروچیپ دام با کدام زیرساخت؟

 

طرح فناورانه میکروچیپ دام، طرح بسیار ارزشمندی است که اجرای آن قطعا برای عشایر مزیت ‌های زیادی در راستای خدمات رسانی  به همراه خواهد داشت اما سوال اینجاست اگر زیرساخت اجرای این طرح فناورانه به پوشش آنتن دهی و اینترنت وابسته است، آيا زمینه اجرای این طرح در مناطق عشایری فراهم است؟ عشایری که در دل طبیعت و صعب العبور زندگی می‌کنند و در استانی مثل فارس که قطب بزرگ عشایر کشور محسوب می‌شود، به جرات می‌توان گفت بیش از 65 درصد از مناطق عشایری این استان تحت پوشش آنتن دهی و اینترنت نیست، این طرح  قراراست چگونه اجرا شود؟

 

مدیریت عشایری با فناوری روز همراه شود

برخی از کارشناسان  معتقدند که زندگی عشایری در استان فارس به عنوان قطب سوم زندگی اجتماعی پس از شهرنشینی و مناطق روستایی، نیازمند دگرگونی برای بقاست. این بقا مستلزم استفاده از فناوری متناسب با زندگی کوچ نشینی با حفظ ارزش‌های ایلی، فرهنگ و آداب و رسوم میباشد.

مدیریت عشایر میتواند با استفاده از علم و فناوری روز اجرایی شده و اقتصاد عشایر میتواند از حالت سنتی خارج و با فناوری، ابتکارات و برنامه‌ریزی جدید همراه شود و کشاورزی و دامداری سنتی مرسوم دیگر نمی‌تواند درآمدزایی مناسبی داشته باشد بلکه عشایر میتواند از شیوه‌های نوین کشت و دامداری بهره گیرند.

مدیریت اقتصاد جامعه عشایر با فناوری كم كم به یك نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی كوچ نشینی  تبدیل می شود. امروز مناطقی که در اختیار عشایر قرار دارد می‌تواند منبع تولید کالاهای مصرفی برای میلیون‌ها نفر در شهرها و روستاها باشد.

 

گزارش از سمن رخ صهبانیا جعفربیگلو

محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102692

مطالب مرتبط :
وجود زمینه اختراعات و فعالیت‌های فناورانه در عشایر

وجود زمینه اختراعات و فعالیت‌های فناورانه در عشایر

رییس مطالعات اداره کل امور عشایر فارس گفت: زمینه اختراعات و فعالیت‌های فناورانه در عشایر وجود دارد.

کریمی مدیرکل عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس انتقاد کرد:

در مسیر شناخت نخبگان جامعه عشایر گامهای چندانی برداشته نشده است

مدیرکل امور عشایر فارس در انتقادی به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: در مسیر شناخت نخبگان جامعه عشایر گامهای چندانی برداشته نشده است.

عشایر

نقش عشایر در تولیدات انواع اجناس و کالاها؛

از صنایع دستی تا گوشت قرمز با عشایر فارس

جامعه عشایری کشور به عنوان هدف سوم کشور، بعداز جامعه شهری و روستایی شناخته می‌شوند، که براساس اسناد موجود از سال ۱۳۴۵ تا به امروز در کشور حضوری فعال، بخصوص در عرصه اقتصادی داشته اند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب