مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان؛

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» تا آمادگی خیران و فراخوان کمک‌های بیشتر

دکتر علیرضا ایرج‌پور مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)، با اعلام این خبر که کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج یا سخت درمان را پوشش می‌دهد و در محل کانون گذر همدلی را هم بزودی افتتاح می‌کنیم گفت: علاوه براین کانون برای احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان برنامه‌ریزی کرده که خیران هم پای کارآمده‌اند و برای کمک‌ها و مشارکت بیشتر مردمی هم فراخوان خود را اعلام می‌داریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر علیرضا ایرج‌پور مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)، با اعلام این خبر که ضرورت تاسیس این کانون در سال 91 توسط جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و برخی دغدغه‌مندان دیگر در جلسه با استاندار وقت مطرح و تا سال 93 با کسب مجوز وزارت بهداشت و مجوز و پروانه وزارت کشور رسما افتتاح شد که اکنون کانون 14 بیماری صعب العلاج یا سخت درمان را تحت پوشش قرار داده، از اختصاص مکانی با کمک دانشگاه علوم پزشکی و ویزیت و خدمات سرپایی رایگان در آن خبرداد و گفت: گذر همدلی کانون حمد ایرانیان نیز بزودی در محل استقرار کانون بزودی افتتاح می‌شود، علاوه براین کانون برای احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان برنامه‌ریزی کرده و خیران هم پای کارآمده‌اند و برای کمک‌ها و مشارکت بیشتر مردمی هم فراخوان خود را اعلام می‌داریم.    

 

 

 

می‌دانیم که مهربانی و بخشندگی خدای متعال نامنتها است، با وجود این، طبق برخی از روایت‌ها عنوان شده که خداوند، بنده‌های خود را با سختی و بیماری امتحان می‌کند و اثر بیماری در تقرب نسبت به خداوند متعال حائز اهمیت است. اما وهلۀ اول هر نوع بیماری و گرفتاری برای انسان ناخوشایند است، و از آنجا که انسان‌ها با حکمت مسائل آشنا نیستند، باید از هر نوع بیماری و گرفتاری به خداوند متعال پناه ببرند.

 

 به هر حال اصطلاح بیمار‌ی‌های صعب‌العلاج یا سخت درمان برای همه ما انسان‌ها واژه‌ای سخت و سنگین است و درد و آلام بیمار و خانواده‌اش سخت‌تر و سنگین‌تر. شاید بعضی‌ها و شاید هم خیلی از ماها تصورمان این باشد که این درد و سختی بیماری درک و اثرش فقط برای بیمار و خانواده‌اش است، اما این گونه نیست پزشکان و کادر درمانی همه توان و آرزویشان درمان و راحتی بیمار است و دردهای بیمار و نگرانی خانواده‌شان را با جان و دل احساس میکنند، خیلی از موسسات و مراکز مختلف هم به همت خیرین و مردم و البته جامعه پزشکی با هدف کمک به درمان بیماران سخت درمان وارد میدان شده‌اند؛ اما جمعی از پزشکان متخصص اعضای هیات علمی و کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دیگر افراد دغدغه‌مند از چندین سال قبل گردهم آمده «طرح کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)» را مطرح و با پیگریهایشان تاسیس کرده‌اند.  

 

آنچه در این گزارش می‌خوانیم گفتگوی خبرنگار علم و فناوری با جناب آقای دکتر علیرضا ایرج‌‌پور استاد پرستاری و مراقبت‌های ویژه و مدیر گروه مراقبت‌های حمایتی تسکینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان) است.

 

ضمن عرض سلام و تشکر فراوان از جنابعالی که وقت گرانقدرتان را در اختیار ما قرار دادید، لطفا بفرمایید مراقبت‌های حمایتی تسکینی از بیماران صعب‌العلاج یا سخت درمان چیست و شامل چه بیماری‌هایی می‌شود؟

 

دکتر علیرضا ایرج پور، اظهار کرد: مراقبت‌های حمایتی تسکینی بر طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی یک نوع رویکرد ارتقا کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری‌های سخت درمان و خانواده‌های آنهاست که تلاش می‌کند کیفیت زندگی اینها را از طریق شناسایی زود هنگام، ارزیابی دقیق و برطرف کردن مشکلات انجام دهد.

 

 وی توضیح داد: بیماری‌هایی که سازمان بهداشت جهانی مشمول مراقبت‌های حمایتی تسکینی ‌می‌داند هر بیماری تهدید کننده حیاتی است که فرد ممکن است دچارشود.

 

 استاد پرستاری و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ادامه داد: منتها یکسری از بیماری‌های تهدید کننده حیات طولانی مدت فرد را درگیر می‌کنند و هیچ بهبودی کاملی به وضعیت قبل از ابتلا به بیماری برای فرد متصور نیست و فرد باید تا پایان زندگی با آنها مدار کند به این خاطر این بیماران را تحت پوشش مراقبت‌های حمایتی تسکینی قرار می‌دهیم. مثلا بیماری‌هایی سرطان، دیابت‌های پیشرفته، ضایعه نخاعی، یا ام اس پیشرفته اینها بیماری‌هایی است که بهبودی قطعی ندارد، فردی که دچار آلزایمر شده یا مبتلا به ایدز می‌شود بیماری‌های مزمن محسوب می‌شود و زندگی فرد و کیفیت زندگی فرد تحت تاثیر بیماری قرار می‌گیرد.

 

کانون حمد ایرانیان مجموعا کدام بیماری‌ها را بعنوان بیماری «صعب‌العلاج یا سخت درمان» در نظر گرفته است؟

 

وی بیان کرد: واقعیت تعداد بیماری‌های صعب‌العلاج یا سخت درمان زیاد است اما اکثریت یعنی بیشتر از 95 درصد یا 97 تا 98 درصد بیماری‌های صعب العلاج یا سخت درمان حدود 14 بیماری است.

 

 دکتر ایرج‌پور ادامه داد: البته در کانون حمد ایرانیان قبلا تا یک ماه پیش 12 بیماری را تحت پوشش قرار می‌دادیم اما اخیرا دو بیماری سوختگی و بیماری پروانه‌ای را هم هیات مدیره تقبل کردند که با تفاهم نامه‌هایی که با انجمن‌های این دو بیماری در تهران منعقد شد این بیماران را نیز تحت پوشش قرار دهند.

 

مدیر گروه مراقبت‌های حمایتی تسکینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیماری‌های صعب العلاج یا سخت درمان که کانون حمد ایرانیان بیمارات را تحت پوشش قرار می‌دهد را بصورت زیر عنوان کرد: قبلا 12 بیماری: سرطان، دیابت پیشرفته، ایدز، نارسایی مزمن کلیه، نارسایی پیشرفته قلبی، نارسایی پیشرفته تنفسی، نارسایی گوارشی کبدی، سکته‌های مغزی و صدمات مغزی، صرع‌، بیماری آلزایمر، ضایعات نخاعی، بیماری‌های روانی و بیماری ام اس پوشش داده می‌شدند.

 

وی با بیان این که در یک ماه اخیر بیماری سوختگی و پروانه‌ای هم در لیست بیماری‌های سخت درمان این کانون اضافه شد، افزود: بیماری پروانه‌ای بیماری خیلی شایعه‌ای نیست مثلا در استان اصفهان حدود 50 نفر مبتلا داریم اما برخی بیماری‌ها مثلا صدمات صرع، یا دیابت پیشرفته و سرطان خیلی شیوع بیشتر است.

 

دکتر ایرج پور با تاکید براین که غیر از بیماری‌هایی که اشاره شد بیماری‌های دیگری هم سخت درمان و صعب‌العلاج هستند ولی شیوع آن پایین است، افزود: هم فراوانی تفاوت می‌کند هم نگاهی که جامعه نسبت به اینها دارد مثلا مردم مراقبت‌های تسکینی را بیشتر برای بیماری سرطان می‌شناسند در حالی‌که این طور نیست یک بیماری که نارسایی تنفسی و قلبی دارد گاهی اوقات مشکلات بیشتری دارد.

 

لطفا طرح ایده و شکل‌گیری و آغاز به کار کانون حمد ایرانیان را هم برایمان توضیح دهید

 

مدیر گروه مراقبت‌های حمایتی تسکینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: در رابطه با شکل‌گیری کانون سال 91 در دفتر استاندار وقت جلسه‌ای تشکیل شد که بخش عمده شرکت کنندگان اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بودند البته از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی هم خیلی حضور داشتند و مشکل از اینجا مطرح شد که ما در اصفهان خیریه‌های سلامت زیادی داریم اما نگاهی که خیریه‌های سلامت دارند بیشتر به مشکلات جاری و درمان‌های جاری بیماران می‌پردازند در حالی که مراقبت‌های تسکینی تلاش دارند که در کنار درمان‌های عمومی افراد به نیازهایی که به آن توجه نمی‌شوند بیشتر پرداخته شود.

 

وی توضیح داد: معمولا بیماران یکسری نیازهای جسمی دارند یکسری نیازهای روحی و روانی، یکسری هم نیازهای اجتماعی و معنوی که درمان‌ها غالبا و در بهترین حالت درمان‌های جسمی را انجام می‌دهند در درمان‌های جسمی هم عمدتا پرتکل‌های درمانی را مورد توجه قرار می‌دهند به جای این که ببینند خود بیمار چه نیازی دارد بعنوان مثال بعضی وقت‌ها بیمار ترجیح می‌دهد که درد نکشد یا دچار تهوع و استفراغ نشود اما درمان شیمی درمانی بیمار را دچار این عوارض می‌کند.

 

دکتر ایرج‌پور ادامه داد: در مراقبت تسکینی  آسایش و راحتی بیمار بسیار مهم است باید به آن توجه کرد به همین خاطر این رویکرد در آن جلسه مطرح شد و یک هیات موسسی تشکیل شد حدود  13 نفر که عمدتا اعضای علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بودند همچنین چند نفری هم دانشگاهی نبودند از جمله مرحوم شیخ مهدی مظاهری و نهایتا پروسه گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و وزارت کشور پیگیری شد که چون حوزه بهداشت و سلامت بود اول مجوز وزارت بهداشت و بعد مجوز و پروانه وزارت کشور صادر شد و کانون رسما سال 93 افتتاح و آغاز به کار کرد.

 

وی در خصوص فعالیت کانون در این چند سال، اظهار کرد: سال‌های اولیه را به دلیل این که کانون حمایت مالی آنچنانی نداشت که البته هنوز هم نیست بیشتر کمک‌های مردمی هست فعالیت آنچنان گسترده نبود ولی الان چند سالی است که فعالیت بیشتری داریم و تمرکزمان هم روی بحث نیازهای بیمار و خانواده در حوزه‌های مختلف است.  

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان توضیح داد: در اساسنامه اهداف کانون به شناسایی بیماران و خانواده آنها و حمایت‌های گوناگون از آنها اختصاص پیدا کرده و از جمله این حمایت‌های بحث‌های توانمندسازی بیمار و خانواده از طریق آموزش‌های خود مراقبتی است به همین خاطر کانون سعی کرد با پتانسیل اعضای هیات علمی‌که در ترکیب هستند ارتباط نزدیکی را با دانشگاه و موسسات ارائه کننده خدمات سلامت داشته باشد در همین راستا هم تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، معاونت درمان، بیمارستان‌ها، مراکز آزمایشگاهی و موسساتی که خدمات سلامت ارائه می‌کنند مثل مراکز روانشناسی، مشاوروه، فیزیوتراپی و غیره داریم که بیماران را ارجاع می‌دهیم.

 

ایرج پور با تاکید براین که کار اصلی که تلاشمان بوده این که بیمار و خانواده توانایی خودمراقبتی‌شان افزایش پیدا کند، افزود: همچنین برنامه هایی برای ارتقا سواد سلامت عموم جامعه داشتیم از جمله پویش‌های مردمی در پیشگیری از دیابت، فشار خون و سرطان بوده و در همین راستا با کانون فرهنگی مساجد سال 96 قبل کرونا تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم که در چهل مسجد برنامه‌های آموزشی توسط آموزشیاران کانون انجام شد در پویش‌های مردمی نیز همینطور  بوده است.

 

رابطین کانون حمد ایرانیان در تمام بیمارستان‌های علوم پزشکی اصفهان برای کمک و ارجاع حضور دارند

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب‌العلاج ایرانیان، اعلام کرد: در تمام بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رابطینی داریم که احیانا هر جا نیاز بود بیماران و خانواده آنها را بتوانند ارجاع دهند.

 

مدیر گروه مراقبت‌های حمایتی تسکینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: همچین دوره‌های آموزشی متعددی را برای کارکنان نظام سلامت بخصوص کادر پرستاری (دو دوره آموزشی مراقبت‌های تسکینی) برگزار کردیم که از ارتباط با بیمار گرفته تا توانمندسازی در بیماری‌های سخت درمان را شامل شده است.

 

دکتر ایرج پور اعلام کرد: یک نسخه نشریه‌ای را هم تحت عنوان مجله حمد بیرون آوردیم که چون هزینه‌های چاپ خیلی افزایش پیدا کرد متوقف شده و عمدتا مطالب در وب سایت کانون گذاشته می‌شود.

 

 

 

 وی افزود: خود وب سایت کانون حمد ایرانیان را نیز بعنوان منبع اطلاعاتی برای عموم جامعه در نظر گرفتیم که اطلاعات خوبی در آن منتشر می‌شود و یک کتابخانه هم در داخل آن پیش‌بینی کردیم که کتاب‌های مراقبت‌های تسکینی در آن موجود است و نحوه عضویت و همکاری با کانون و ثبت نام بیماران را پیش‌بینی ‌کردیم.

 

کانون حمد ایرانیان امانت‌دهی تجهیزات پزشکی را هم از حدود دوسال قبل بصورت رایگان یا تعرفه‌های بسیار کم آغاز کرد

 

 استاد پرستاری و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: یکی از کارهای دیگری که حدود دوسالی است در نظر گرفتیم امانت‌دهی تجهیزات پزشکی است که با توجه به هزینه‌های بسیار‌گران که در بیرون مردم باید متقبل شوند کانون برای افراد کم بضاعت و بی‌بضاعت بصورت رایگان و برای افرادی که توانایی دارند تعرفه‌های بسیار اندکی در نظر گرفته که شامل تخت، ویلچر، تشک مواج، دستگاه اکسیژن‌ساز، سیلندرهای اکسیژن، ساکشن، دستگاه فیزیوتراپی و دستگاه‌های بای پپ بخصوص در دوران کوووید در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

 

ساختمان کانون حمد ایرانیان با حمایت دانشگاه علوم پزشکی از حدود 2 سال در خیابان کاوه تاسیس شد

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، اعلام کرد: حدود 2 سال پیش ساختمان فعلی را در خیابان کاوه با حمایت دانشگاه علوم پزشکی گرفتیم ساختمان بلا استفاده‌ای بوده که با کمک خیرین بازسازی شد و الان کانون در آن  مستقر است.

 

در فضای فعلی کانون حمد ایرانیان درمانگاه طب‌پیش‌گیری و ارتقا سلامت مستقر است/ویزیت و خدمات سرپایی رایگان برای عموم مردم ارائه می‌شود

 

دکتر ایرج پور اعلام کرد: در فضای فعلی کانون حمد ایرانیان درمانگاه طب‌پیش‌گیری و ارتقا سلامت مستقر و برگزار است که صبح‌ها همه روزه پزشک داریم که ویزیت رایگان از عموم مردم انجام می‌دهد هر کسی مراجعه کند ویزیت رایگان است همچنین خدمات سرپایی مثل سرم و غیره همه رایگان است.

 

 

مرکز آموزش مهارتی حرفه‌ای با مجوز وزارت بهداشت راه‌اندازی شد/ دوره‌های مهارتی حرفه‌ای مصوب وزارت بهداشت برای کارکنان نظام سلامت و عموم مردم برگزار می‌شود

 

وی عنوان کرد: همچنین در بحث آموزش از وزارت بهداشت یک مجوزی را تحت عنوان مرکز آموزش مهارتی حرفه‌ای گرفتیم که الان دوره‌های مهارتی حرفه‌ای که وزارت بهداشت مصوب کرده را برگزار می‌کنیم که هم برای عموم مردم و هم برای کارکنان نظام سلامت برگزار می‌شود.

 

 دکتر ایرج پور خاطرنشان کرد: دوره‌هایی آموزشی رایگان را برای بیماران و خانواده بیماران برگزار کرده و می‌کنیم از جمله برای سرطان و بیماران بیهوش که در خانواده‌ها مراقبت می‌شوند که چگونه از بیماران مراقبت کنند.

 

وی بیان کرد: در کارهای فرهنگی کانون هم یک پیج اینستاگرامی داریم که تولیدات و برنامه‌ها را ارائه می‌کند همچنین در وب سایت کانون به آدرس زیر:

 اینستاگرام@hamd_iranianh

وب سایتHamdir.ir  یا http://www.spcf.ir/

 

 

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، افزود: یک مورد دیگر هم این که ما یک درمانگاهی در بیمارستان امید در دانشگاه داریم که پذیرش این درمانگاه و به نوعی مدیریت داخلی آن را هم کانون عهده‌دار شده نیروی پذیرش و این که بیماران را بتواند ارجاع بدهد و هماهنگی لازم را بکند.

 

چه تعداد بیمار در این سال‌ها از خدمات کانون حمد ایرانیان بهرمند شده‌اند؟/اکنون حدود 530 بیمار در کانون پرونده دارند

 

 دکتر ایرج پور گفت: از حیث تعداد بیماران نزدیک 2 هزار نفر طی سه سال‌ گذشته از کانون سرویس گرفتند چون خیلی بانک اطلاعاتی گسترده‌ای آن موقع نبود ولی الان تعداد بیمارانی که پرونده دارند حدود 530 نفر پیش ما پرونده دارند که عمدتا بیماران سرطان، دیابت پیشرفته، ام اس، سکته‌های مغزی و نارسایی کلیوی هستند.

 

آغوش باز کانون حمد ایرانیان برای ارائه خدمات به بیماران ایدز

 

استاد پرستاری و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اعلام کرد: برخی بیماری‌ها را هم در حال تلاش هستیم که بخصوص بیماری ایدز را که متاسفانه بخاطر انگ اجتماعی مردم این را مطرح و پیگیری نمی‌کنند و تبعات خیلی بدی دارد که در تلاش هستیم با معاونت بهداشتی دانشگاه هم به جنبه پیشگیری در نوجوانان و جوانان خیلی بپردازیم هم این که بتوانیم یکسری خدماتی را ارائه کنیم چون این یک چالش اجتماعی است این افراد بخاطر انگ اجتماعی مخفی می‌کنند و تبعات جبران‌ناپذیری از لحاظ گسترش بیماری به همراه دارد که به هر حال ناگزیریم بگوییم از این بابت خیلی کم کاری در ساختار اجتماعی دارد اتفاق می‌افتد.

 

حضور داوطلبانه بیش از 140 نفر در کانون حمد ایرانیان

 

دکتر ایرج پور تصریح کرد: الان حدود 140 نفر کادر آموزشیاران وپزشکان متخصص همکاران کانون بصورت داوطلبانه هستند و کادر پرستاری با بیش از 80 نفر اکثریت را تشکیل می‌دهند.

 

گذر همدلی کانون حمد ایرانیان بزودی افتتاح می‌شود

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، در ادامه به برنامه‌هایی که کانون در پیش دارد اشاره و اعلام کرد: دو برنامه عمده را هدف‌گذاری کردیم یک برنامه عملیاتی است که بخشی از آن روی وب سایت کانون ارائه شده ولی یک برنامه بسیار مهمی که پیش‌رو داریم ایجاد یک گذر همدلی است در محل کانون که یک فضای ارائه خدمات سلامت، تجهیزات پزشکی و فعالیت‌های فرهنگی در محوطه فعلی کانون در خیابان کاوه است، اکنون در حال آماده‌سازی این فضا هستیم غرفه‌های آن آماده شده در حال حاضر سطوح مختلف غرفه‌ها پوشش داده می‌شوند که انشاالله بزودی افتتاح خواهد شد.

 

احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان توسط کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان  

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر ایرج پور، خبرداد: کاری مهمتر دیگری را که در نظر داریم این است که یکی از الگوهای مراقبت‌های تسکینی را که متاسفانه هنوز در کشور ما غیر از یک مکان که برای آن پیش‌بینی شده در شهر مشهد جای دیگری نیست، احداث کنیم که تحت عنوان هاسپیس یا مترادف آن آسایشگاه یا محل نگهداری بیماران در مراحل پیشرفته است برنامه‌ریزی کردیم که در استان اصفهان اولین هاسپیس که ما اسم آن را خانه حمد ایرانیان هم گذاشته‌ایم بتوانیم احداث کنیم و راه‌اندازی شود چرا که برای بیماران مبتلا به بیماری‌های سخت درمان بویژه در مراحل پایانی واقعا هیچ جایگاهی الان وجود ندارد مدتی مریض می‌رود بیمارستان بعد خانه و خانواده‌ها نمی‌توانند از بیمار مراقبت کنند و به اشکال مختلف هم بیمار و هم خانواده رنج می‌برند الگویی که در کشورهای پیشرفته وجود دارد ایجاد یک فضایی شبیه فضای منزل است که بتواند برای مدت کوتاهی بصورت دوره‌ای بیمار نگهداری شود که خانواده تجدید قوایی بکنند و خانواده و بیمار احساس آرامش داشته‌ باشند.

 

خیرین برای احداث اولین هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان پای کارآمده‌اند/کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان برای کمک‌های بیشتر فراخوان داد

  

 مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، در ادامه با بیان این که به همین خاطر یک برنامه‌ریزی داریم که اولین هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان را در اصفهان احداث نماییم، اعلام کرد: خیرینی هم پای کارآمده‌اند که در این زمینه برای راه‌اندازی کمک و همکاری کنند، با این حال کانون فراخوان خود را برای کمک و مشارکت مردم و همشریان عزیز استان اصفهان در احداث اولین هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان اعلام می‌دارد.

 

نقش خیرین و دولت و دانشگاه از نظر مالی و کادر تخصص و آموزشی در رابطه با این کانون چگونه‌ است؟/بیشترین حمایت مالی مردمی است، کانون هیچ درآمد پایداری ندارد  

 

دکتر ایرج پور  گفت: واقعیت این است الان بیشترین حمایت مالی کمک‌های مردمی است منتها اینها کمک‌های موردی است متاسفانه هیچ درآمد پایداری کانون ندارد و شاید یکی از دلایلی که کانون خیلی گسترده فعالیت خود را گسترش نداده همین باشد.

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، تمایل نداشتیم یک برند اقتصادی صرفا ما را حمایت کند

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، در ادامه خاطرنشان کرد: البته ما اذعان می‌کنیم که تمایل نداشتیم که یک برند اقتصادی صرفا ما را حمایت کند چون به این ترتیب ما بیشتر تبلیغات کننده یک برند می‌شدیم به همین خاطر سعی کردیم خودمان را حفظ کنیم آهسته برویم ولی انشالله همیشه برویم و به همین خاطر به سمت هیچ برند اقتصادی که بخواهیم از آن فقط حمایت بگیریم نرفتیم.

 

وی ادامه داد: ولی با این وجود به هر حال دانشگاه علوم پزشکی از حیث در اختیار قرار دادن این فضا کمک کرده اگر چه فضای خیلی تخریب شده بود ولی خوشبختانه بازسازی کردیم و الان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان به دلیل نداشتن منبع اقتصادی کافی به روش‌های کسب درآمد پاک و پایدار «برگزاری دوره‌های مهارتی حرفه‌ای وزارت علوم» روی آورد

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان،تصریح کرد: به همین خاطر که منبع اقتصادی کافی نداشتیم به روش‌های کسب درآمد پاک و پایدار روی آوردیم داریم تلاش می‌کنیم از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی البته برای خانواده‌ها و برای بیماران دوره ها کاملا رایگان است. ولی دوره‌های آموزشی که با مجوز وزارت بهداشت برگزار می‌شود شهریه متناسب خودش را دارد که بتواند منبع درآمدی باشد.

 

دکتر ایرج پور با بیان این که ولی متاسفانه درآمد کانون در مجموع درآمد پایینی هست و به همین خاطر برای گسترش کار بخصوص برای تاسیس یک هاسپیس حتما منابع بسیار بالاتری را نیاز دارد، گفت: برای احداث و راه اندازی این هاسپیس این کانون آمادگی خود را برای دریافت کمک‌های مردمی اعلام می‌دارد.

 

 وی بیان کرد:  کادر و افرادی که دارند کار و کمک می‌کنند در حوزه‌های مختلف و تخصصی داوطلبانه است به غیر نیروهایی که درمانگاه را اداره می‌کنند که آنها هم با یک دریافتی‌های بسیار کم کار را انجام می‌دهند و مجموعه افرادی که در درمانگاه حضور دارند یک پزشک، یک نفر نیروی حوزه خدمات پرستاری و دو نفر اداری هستند بقیه پزشکان متخصص حوزه‌های مختلف روانشاس، روان‌پرستار و متخصصان حوزه های مختلف پزشکی همه داوطلب هستند.

 

دکتر ایرج پور در خصوص این که آیا کانون حمد ایرانیان اولین کانون در ایران است، گفت: خیلی مراکز و موسسات سلامت داریم موسسات مختلفی و خیریه‌هایی برای بیماری کلیه، سرطان و صرع وجود دارد اما رویکرد کانون حمد ایرانیان مراقبت‌های حمایتی تسکینی هست یعنی نیازهای جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بیماران دیده بشود من سراغ ندارم البته قطعا دوستان کارهایی در این زمینه‌ها انجام می‌دهند ولی با این رویکرد ما همه بیماری‌های سخت درمان را شامل می‌شود بقیه ممکن است اختصاصی برای یک بیماری  فعالیت داشته باشند اما ما اعتقاد‌مان این است که نوع بیماری تعیین کننده نیست برای مراقبت تسکینی چون تقریبا همه بیماران در موارد زیادی  نیازهای مشترکی دارند که متاسفانه کسی به آنها سرویس‌دهی نمی‌کند.

 

آیا کانون حمد ایرانیان که رویکردش برآورده کردن همه نیازهای بیماران سخت درمان است از نظر تجهیزات و لوازم با تکنولوژی به‌روز هم فعالیت دارد؟

 

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان، با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی ارزشمند در حیطه‌های مختلف، گفت: بله اتفاقا یکی از بحث‌هایی که در مجموعه «گذر همدلی» اتفاق خواهد افتاد این است که به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی غرفه‌ای اختصاص خواهیم داد که البته هم اکنون هم چند نفر از شرکت‌های فعال در این زمینه با کانون همکاری دارند بویژه در بحث‌های ارتز پروتز همکاران توانبخشی فعالند بخشی از مجموعه گذر را یا بصورت مقطعی یا یکپارچه یک دوره را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص خواهیم داد.

 

 

 انتهای پیام/

معصومه صادقی   

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸:۵۲

شناسه خبر: 102700

مطالب مرتبط :
اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد، با این دستاورد محققان قول خدمت به ملت و تعهدشان به شهدا را رونمایی کردند.

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبرداد:

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همایش "بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی" از روز سه شنبه ۲۹ شهریورماه، به مدت دو روز ویژه دانشگاه‌های قطب ۷ کشور شامل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شهرکرد، یزد و کاشان برگزار می‌شود.

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

توسط شرکت دانش‌بنیان سنجش و دانش آیریک در راستای تحقق شعار سال انجام شد؛

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش با تصریح این که در راستای تحقق شعار سال چالش‌ها و نیاز‌های صنعت حوله بافی خمینی شهر شناسایی و احصا شد، گفت: با نگاه حل مسئله بازدید نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران از بخش‌‌های مختلف انجام گرفت و لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ ارائه شد با ماشین‌آلات به روز ظرفیت تولید تا چند برابر افزایش می‌یابد که صادرات به چند کشور هم در دست پیگیری است.

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

با همکاری سازمان بسیج اساتید استان اصفهان؛

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج اساتید استان اصفهان برگزار می‌شود.

 دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس؛

دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس، دکتر مهدی کارگرفرد رییس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با ۶۷۹ استناد (۴۷ مقاله) پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران است.

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

 نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است/رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در سه دانشگاه از سال آینده/ رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس

توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

پنجمین همایش ملی تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای

اولین همایش بین المللی و پنجمین همایش ملی تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای

اولین همایش بین المللی و پنجمین همایش ملی تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، در تهران برگزار خواهد شد.

​حمایت استان از راه‌اندازی مرکز پیشگیری و درمان سرطان پستان در خراسان جنوبی

سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی خواستار شد؛

​حمایت استان از راه‌اندازی مرکز پیشگیری و درمان سرطان پستان در خراسان جنوبی

​سرپرست جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در دیدار با نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد دانشگاهی استان از راه‌اندازی مرکز پیشگیری و درمان سرطان پستان در خراسان جنوبی حمایت می کند.

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای خبر داد

پیوست مهارتی برای مشاغل دانش‌بنیان

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه از آموزش فارغ التحصیلان در حوزه IT و پیوست مهارتی برای مشاغل دانش بنیان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب