تجاری سازی ۱۵۰ طرح ملی فناوری با کمک دانش بنیان ها در سه سال گذشته

با کمک شرکت های دانش بنیان در سه سال گذشته ۱۵۰ طرح کلان ملی فناوری در حوزه‌های مختلف تجاری‌سازی شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش مهمی از فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای طرح‌های کلان ملی فناوری است. از ویژگی‌های بارز این طرح‌ها مانند اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین‌المللی بخش خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردارند.

برای اجرای این طرح‌ها به مشارکت گسترده بازیگران مختلف نیاز داشته که پاسخی به نیازهای اساسی و راهبردی کشور است. با توجه به آثار آن‌ها در تولید، خودکفایی و اشتغال‌زایی یکی از ابزارهای مهم در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان حمایت از این طرح‌ها، به شمار می‌رود.

در این سه سال تعداد 150 طرح کلان به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد فناورانه با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد و پرداخت شده است. این طرح ها شامل حوزه‌های سلامت، کشاورزی و صنایع غذایی، حمل‌ونقل پیشرفته، صنایع راهبردی، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، مواد، تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته، دیجیتال و هوشمند سازی، دانش‌های بنیادی و فناوری‌های سبز می شود که البته چندین طرح کلان ملی فناوری با موفقیت در هر کدام از حوزه ها انجام شده است.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری آقای سورنا ستاری محیط ‌زیست را مهم‌ترین اولویت طرح‌های کلان ملی فناوری عنوان می کند و می افزاید: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در توسعه فناوری‌های سازگار با محیط‌ زیست، اثرگذاری خود را به اثبات رسانداند و بخش عمده‌ای از طرح‌های کلان ملی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خوشبختانه در این حوزه تعریف شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵:۴۷

شناسه خبر: 102701

مطالب مرتبط :
تولید عطر

فراخوان پذیرش طرح های فناورانه در زمینه صنایع عطرسازی و طعم دهنده های طبیعی

افزایش سهم دانش بنیان‌ها در تولید عطر و طعم‌دهنده‌های طبیعی با استفاده از نوآوری و فناوری

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد

گزارش تصویری/

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد

دکتر «ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه «مهران فاطمی» استاندار یزد از آخرین دستاوردهای دانش بنیان پژوهشکده علوم تولید مثل یزد بازدید کرد.

عدم رغبت تا رقابت بانک‌ها در موضوع دانش بنیان طی ده سال/ ارزش دارایی‌های نامشهود را با دارایی مشهود عوض نمی‌کنم

دستیار ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

عدم رغبت تا رقابت بانک‌ها در موضوع دانش بنیان/ ارزش دارایی‌های نامشهود را با دارایی مشهود عوض نمی‌کنم

علیرضا دلیری با بیان این که بانک‌ها حدود ۱۰ سال پیش هیچ رغبتی برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان نداشتند اما الان بانک‌ها مرتبا برای سرمایه‌گذاری رقابت می‌کنند و فضای کشورعوض شده است، گفت: من هرگز ارزش دارایی نامشهود مثل دیجی کالا و کافه بازار و شرکت‌هایی از این دست را با شرکت‌های غول مثل پتروشیمی عوض نمی‌کنم.

عسکری

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌ زیست مجلس:

شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی باید تقویت شوند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌ زیست مجلس، گفت: کلید تحول تامین امنیت غذایی کشور تقویت شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه در بخش کشاورزی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب