رئیس دانشگاه تهران مطرح کرد:

ایجاد مرکز علمی مشترک بین ایران و عراق توسط دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران از آمادگی برای ایجاد مرکز علمی مشترک بین ایران و عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از دانشگاه تهران رئیس دانشگاه تهران در جریان سفر به عراق در دانشگاه بصره حاضر شدند و با دکتر سعاد شاهین الطاهرین رئیس دانشگاه بصره دیدار و گفت‌وگو کردند و یک تفاهم نامه بین روسای دو دانشگاه مبادله شد

محورهای این تفاهم‌نامه، فعالیت‌های پژوهشی مشترک شامل مبادله اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران؛ برگزاری برنامه‌های آموزشی تخصصی کوتاه‌مدت؛ راهنمایی مشترک پژوهش‌های پسادکتری؛ توسعه موسسه‌های تحقیقاتی مشترک و قطب‌های علمی و پارک‌های علم و فناوری و همکاری در ایجاد برنامه‌های چند رشته‌ای در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در جلسه مبادله تفاهم‌نامه فی‌مابین روسای دو دانشگاه تهران و بصره، برای راه‌اندازی مرکز علمی مشترک بین ایران و عراق در منطقه آزاد اروند اعلام آمادگی کردند و افزودند دانشگاه تهران و دانشگاه بصره می‌توانند طرفین اجرایی شدن ایجاد مرکز علمی مشترک بین دو کشور باشند.

وی همچنین از برنامه دانشگاه تهران جهت راه‌اندازی شعبه مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در جنوب ایران خبر داده و افزودند: آموزش زبان‌آموزان عراقی و دانشجویان عراقی که علاقمند به تحصیل در ایران هستند در این شعبه اقدام می‌شود.

وی در همین زمینه تاکید کرد: فعالیت‌های مربوط به کارآفرینی و شرکت‌های دانش‌بنیان به غیر از مباحث آموزشی،  در این شعبه‌های جدید پیگیری می‌شود.

رئیس دانشگاه تهران با اعلام آمادگی برای برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت ویژه اساتید دانشگاه بصره، خطاب به رئیس دانشگاه بصره گفت: جهت توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه بصره که درجه مربی دارند و یا نیازمند گذراندن دوره‌های ویژه هستند، دانشگاه تهران آمادگی  همکاری دارد.

مقیمی در پایان با تاکید بر ضرورت تعریف پروژه‌های پژوهشی بین‌المللی با دانشگاه‌های کشور دوست و برادر عراق، در خاتمه افزود: یکی از این حوزه‌ها، تعریف پروژه پژوهشی منطقه‌ای در زمینه علائق مشترک همچون راهکارهای مقابله با گرد و خاک و مسائل زیست محیطی و آب است.

دکتر سعد شاهین حمادی رئیس دانشگاه بصره نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی بین دو کشور، گفت امیدوار است امضای این  تفاهم‌نامه‌ها به هم‌افزایی لازم در زمینه توانمندی‌های دانشگاه‌های جهان اسلام منجر شود.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۲:۴۹

شناسه خبر: 102704

مطالب مرتبط :
کلاس‌های دانشگاه تهران حضوری برگزار می‌شود

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت:

کلاس‌های دانشگاه تهران حضوری برگزار می‌شود

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

۷

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی خبرداد:

سالانه دو هزار خارجی زبان فارسی می آموزند

در هر سال دو هزار نفر خارجی در مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی، درس می خوانند و با این زبان آشنا می شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب