توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، نشست خبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت 26 شهریورماه روز اورژانش با حضور دکتر حیدری رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی و معاونین برگزار شد. ریاست اورژانس علوم پزشکی استان اصفهان در  این نشست با تشریح ماموریتها و اقدامات اورژانس استان طی یکسال گذشته، و تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمانها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو میگیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس اورژانس ۱۱۵ انجام شد.

 

 

دکتر احمدی فر در ابتدای این جلسه با اشاره به این که 26شهریورماه روز اورژانس  است که از نظر مردم اورژانس 115 و از نظر  علمی اورژانس پیش بیمارستانی و  حوادث است و توجه به یکسری اطلاع رسانی‌ها که بعنوان نکات مهم است در زمینه اورژانس 115 و انتقال به بدنه جامعه از ضروریات بسیار مهم است.

 

وی افزود: اولین بار که بحث اورژانس در کشور مطرح شد سال 52 بوذ که در فرودگاه مهرآباد به دنبال حادثه سقف فرودگاه فرو ریخت که 30 نفر یا بیشتر مصدوم و زخمی شدند از آن موقع به فکر افتادند باید سیستمی آماده باشد که از سال 54  اورژانس کشور شکل گرفت در تهران با 30 تکنسین اورژانس و 20 دستگاه امبولانس و برنامهریزی شد برای استانها و در ل کشور شکل گرفت در دوران جنگ تحمیلی بخش زیادی از بار مربوط به حوادثی که در شهرها رخ میداد یا مجروحینی که توسط هواپیما به استانها منتقل میشدند این بار سنگین با وجود تجهیزات ناکافی آن زمان بخوبی انجام شد و بعد از جنگ اورژانس توانست خود را تقویت کند الان بیش از 2 هزار امبولانس و چند دستگاه بالگرد و دو آمبولانس دریایی و پایگاههایی که در کشور وجود دارد یک بخش عظیمی از خدمات به جامعه داده میشود که اگر نبود میزان مرگ و میر با توجه به گسترش شهرها و شرایطی که وجود دارد خیلی بالا میرفت که نقش اورژانس بسیار اهمیت است.

 

دکتر حیدری ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان در این نشست ضمن عرض تسلیت ایام اربعین، اظهار کرد: روز 26شهریورماه روز فوریتهای پزشکی است گرچه از نظر ما هر روز روز فوریت‌های پزشکی است چون در تمام شرایط گرما و سرما و هر ساعت شبانه روز در حال انجام وظیفه و ماموریت هستند که این روز به آنها تبریک می‌گوییم و برایشان آرزوی موفقیت دارم.

 

وی افزود: پرسنل اورژانس پیشبیمارستانی بعنوان خط مقدم جبهه سلامت هستند و اولین کسانی که بر بالین بیمار حاضر می‌شوند و شرورع درمان از همان صحنه حادثه و محل امدادرسانی شروع می‌شود در بیمارستان ادامه انجام می‌شود و نقش بسیار حساس است که بتوانیم جان کسی را نجات دهیم و سیر درمان را بدرستی انجام دهیم و بتوانیم باعث سلامت و بهبود فرد شویم.

 

961 پایگاه اورژانس در استان داریم

 

حیدری گفت: در استان  اصفهان 961پایگاه داریم که جزو استان‌ها و دانشگاه‌های بزرگ هستیم از نظر تعداد پایگاه ‌و حجم زیادی ماموربت که در طول سال انجام می‌شود.

 

از اول شهریور 1400 تا اول شهریور 1401 تعداد  311هزار ماموریت اورژانس در استان انجام شده

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان ادامه داد: مختصری از اقدامات را اشاره میکنم در یک سال گذسته یعنی از اول شهریور 1400 تا اول شهریور 1401 تعداد 311هزار ماموریت انجام شده یعنی تعداد مواردی که امبولانس اعزام شده به صحنه و محل حادثه و فرد امدادخواه را به بیمارستان منتقل کردهاند و این تعداد نتیجه حدود یک میلیون تماس به اورژانس بوده است متوسط روزانه2500تا 3000تماس گرفته میشود که همکاران در واحد ۱۱۵ متناسب با شرح حال امبولانس اعزام میکنند و برای برخی امدادخواهیها راهنمایی تلفنی انجام میشود.

 

دکتر حیدی عنوان کرد: قسمت اعظم این 311 هزار تماس مربوط به شهر اصفهان بوده بیش از 155 هزار این آمار. همچنین در پنج ماهه اول امسال 123هزار ماموریت انجام شده است.

 

25 درصد ماموریت اورژانس در سال گذشته مبوط به حوادث ترافیکی و تصادفات

 

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که از این تعداد ماموریت‌ها حدود 25 درصد مربوط به حوادث ترافیکی و تصادفات و بقیه قلبی، مغز و اعصاب و مشکلات ریوی و دیگر مشکلات که امدادخواهی و اعزام امبولانس شده است.

 

160 عملیات قلبی ریوی موفق توسط همکاران اورژانس

 

وی اعلام کرد: از نکات مثبت که باعث خوشحالی ما می‌شود احیای قلبی ریوی موفق است که در یکسال گذشته 160 عملیات قلبی ریوی موفق توسط همکاران ما انجام شد که قطعا اگر در محل عملیات احیا انجام نمی‌شد موفقیت در بیمارستان هم نبود چون هر دقیقه تاخیر در شروع احیای قلبی ریوی ده درصد شانس زنده‌مانی را کم می‌کند که 160 مورد آمار قابل توجهی است.

 

36مورد کمک اورژانس به زایمان مادران

 

حیدری گفت: مورد دیگر که اهمیت دارد 36 مورد کمک به زایمان مادرانی بوده که وقتی امدادخواهی انجام شده فرصت برای رسیدن به بیمارستان نبوده در محل امداد و حتی در امبولانس همکاران ما انجام داده‌اند.

 

در پنج ماه اول امسال 27ماموریت اورژانس هوایی داشتیم

 

وی بیان کرد: یکی دیگر از قسمت‌هایی که فعال هستیم اورژانس هوایی است که هدف ما این است که هر چه بیشتر و بهتر از این امکان استفاده کنیم که در پنج ماه اول امسال 27ماموریت اورژانس هوایی داشتیم که چهل مصدوم را توانستیم به بیمارستان‌های فوق تخصصی منتقل کنیم که 7 مورد مربوط به حوادث ترافیک و تصادفات بوده 9 مورد مربوط به موارد قلبی ریوی یک مورد مربوط به مادر باردار بوده و بقیه موارد دیگری بوده است. 

 

نقش خیرین در اورژانس پیش بیمارستانی مغفول مانده/خیرین اصفهانی باید پای کار بیایند

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان به موضوع خیرین هم اشاره کرد و گفت: ما احساس می‌کنیم نقش خیرین در موضوع اورژانس خصوصا اورژانس پیشبیمارستانی یک کم مغفول واقع شده که یک بخشی از آن به این علت است که خودمان را خوب معرفی نکردیم و یک قسمت هم نقش رسانه است. گرچه همینجا باید تشکر خودمان را هم اعلام کنیم مخصوصا در شهرستان‌ها  پایگاه‌های زیادی داریم که توسط خیرین ساخته شده هم خیرین در تعمیر امبولانس‌ها به ما کمک کردند اما جوابگوی نیاز ما نبوده و دوست داریم بیشتر به ما کمک کنند مخصوصا در شهرستان اصفهان کمتر موفق به  استفاده از این ظرفیت و جذب خیرین بوده‌ایم. 

 

راه‌اندازی موتورلانس در اصفهان و چند شهرستان بزرگ

 

وی بیان کرد: یک مورد دیگر برای افزایش و ارتقا خدمات داریم که بحث موتور‌لانس است که بزودی در شهر اصفهان البته در صورت تامین نیرو بین 5 تا 7 کد موتورلانس دایر کنیم و هدف‌مان این است که در چند شهر بزرگ استان از جمله شاهین شهر، خمینی شهر و نجف آباد و شهرضا هم موتور لانس را دایر کنیم و پیش‌بینی ما این است که تا یکی دوماه دیگر این اقدام انجام خواهد شد بحث اتوبوس امبولانس  را هم  داریم که موفق شدیم یک دستگاه اتوبوس امبولانس دیگر را تهیه کنیم که مخصوصا برای حوادثی که تعداد مصدوم زیادی دارد و برای برخی مناسبت‌ها اتوبوس امبولانس خیلی به ما کمک می‌کند الان در استان سه اتوبوس امبولانس داریم که دو تا عملیاتی است یکی هم رزرو است در حال حاضر هم یکی از آنها در مرزها برای زائرین است. موتورلانس هم الان برای استان 7 دستگاه و برای شهرستان‌ها هم برای شروع یک دستگاه درخواست دادیم براساس شرایط اگر ظرفیت و امکان تامین نیرو باشد افزایش دارد.

 

حضور پررنگ اورژانس اصفهان درمناسبت اربعین امسال 

 

دکتر حیدری اظهار کرد: از کارهای دیگر بحث مناسبت‌ها است و پوششی که برای برگزاری مناسبت‌ها است الان بحث اربعین است که 10 امبولانس هر کدام با سه نفر از همکاران اعزام و بصورت 24 ساعته در مرزهای چذابه، شلمچه و خسروی در حال خدماترسانی هستند اتوبوس امبولانس‌مان را هم اعزام کردیم که در مرز چذابه هست و همینطور تعمیرگاه سیار هم اعزام کردیم که اگر برای امبولانس‌های خودمان یا دیگر دانشگاه‌ها مشکلی پیش بیاید خدمات را ارائه کنیم کما این که در مراسم حضرت آیت الله ناصری هم توانستیم با 10 امبولانس خودمان و همکاری هلال احمر و ناجا و بقیه قسمت‌ها کل مسیر را پوشش دهیم که خداراشکر هیچ اتفاقی هم نیفتاد و این هم یکی دیگر از رسالت‌های ماست.

 

 

اقدامات اورزانس در جانمایی مناسب پایگاه‌ها و تبدیل کانکس به ساختمانی

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان اعلام کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در ماههای اخیر انجام شده و سعی داریم با شدت بیشتری هم این کار را انجام دهیم بحث جانمایی و محل پایگاه‌های ما خصوصا در شهر اصفهان است ما بعلت محدودیته‌ایی که داریم عملا خیلی حق انتخاب برای محل پایگاه خودمان نداریم به همین خاطر از هر ارگان و سازمانی بتوانیم کمک بگیریم کمک می‌گیریم که پایگاه را در محل مدنظرمان دایر کنیم در همین راستا جابجایی و بهینه کردن در این چند ماه اخیر 4 تا از پایگاه‌ها‌یمان که در مراکز آتش‌نشانی بود جابجا کردیم که پوشش بهتری بدهیم و یک مشکل دیگری که داریم این است که تعدادی از پایگاه‌های ما در کانکس است که مکان مناسبی نیست خصوصا برای پرسنلی که قرار است 24 ساعته کار کنند و در راستای کاهش پایگاه‌های کانکس در چند ماه اخیر توانستیم 4 تا از پایگاه‌های کانکس را منتقل کنیم به پایگاه‌های ساختمانی و انشاالله به کمک خیرین و  ظرفیت دانشگاه و خود اورژانس برویم به این سمت که هیچ پایگاهی در کانکس نداشته باشیم.

 

  

دکتر حیدری اظهار کرد: در بحث امدادرسانی زمان امداد رسانی مهم است و تلاش ما این است که امدادرسانی‌ها در زمان استاندارد تعریف شده انجام شود که یکسری از مشکلات به خاطر محل پایگاه و ترافیک  است ولی یکسری مشکلات قابل رفع است و نیاز است اطلاع‌رسانی به مردم شود و فرهنگ عوض شود.

 

امداخواهان و شهرداری شماره کوچه‌ها را به اورژانس بدهند/نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است

 

وی افزود: یک نکته مهم هم بحث آدرس دادن صحیح است مشکلی که الان داریم در خیلی موارد امدادخواهی آدرس را صحیح و بصورت واضح به همکاران ما نمی‌دهند یک قسمت بخاطر استرس است اما یک قسمت ممکن است شماره کوچه‌ها را اطلاع نداشته باشد شماره‌گذاری کوچه‌ها و محله‌ها را خیلی تاکید داریم که هم خود مردم خیلی دقت کنند هم دستگاه‌های ذیربط مثل شهرداری این شماره‌ها را در اختیار ما قرار دهند که پرسنل براساس شماره کوچه خیلی سریعتر بتوانند به محل برسند کما این که اصل مشکل ما این است که ما لوکیشن و محل جایی که  امداخواهی شده را در سیستم نداریم آدرس را فقط براساس چیزی که امدادخواه اعلام می‌کند به دست ما می‌رسد در حال رایزنی با سازمان‌های ذیربط هستیم ولی فعلا موفق نشدیم که اگر این انجام شود خیلی از مشکلات ما حل می‌شود هم‌زمان سیو می‌شود برای آدرس و هم اگر آدرس دقیق و لوکیشن را داشته باشیم بسرعت متوجه می‌شویم و می‌توانیم خیلی سریعتر اعزام امبولانس را انجام دهیم.

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان افزود: مورد دیگری که به اورژانس خیلی کمک می‌کند خصوصا در کلان شهر اصفهان بخاطر ترافیکی که هست فرهنگسازی برای بازکردن مسیر برای خودروهای امدادی خصوصا امبولانس است این باید گفته و تکرار شود که بصورت فرهنگ نهادینه شود همچنین بعضا گفته می‌شود که امبولانس خالی بود که 50 درصد موارد امبولانس خالی است چون دارد می‌رود مصدوم را امداد دهد دارد به فوریت برای امداد رسانی می‌رود پس هر موقع امبولانسی آژیر روشن دارد حداقل انتظار ما این است که مسیر را باز کنند.

 

در تصادف بزرگ‌راهها کسی که قرار نیست امدادرسانی کند بی‌دلیل توقف نکند

 

دکتر حیدری گفت : مشکل دیگری که باید فرهنگ آن اصلاح شود این است که وقتی در بزرگ‌راهها تصادف می‌شود لاین مقابل ترافیک آن بیشتر از لاینی است که در آن تصادف شده این باید گفته شود کسی که قرار نیست امدادرسانی کند بی‌دلیل توقف نکند. هم فرهنگ عمومی باید مدنظر باشد هم ما باید پیگیری کنیم قوانینی که می‌تواند کمک کند در امدارسانی .

 

انتقال اتاق فرمان MCMC و  115 به ستاد ملک شهر

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان اعلام کرد: یک فعالیت دیگری که در همین دوماه آینده انجام خواهیم داد بحث انتقال اتاق فرمان MCMC و  115 است که به طبقه چهارم مرکز ستاد خودمان در ملک شهر انجام می‌شود و اگر این انتقال انجام شود بحث فرماندهی حادثه خیلی بهتر و منظم‌تر می‌توانیم انجام دهیم پیش‌بینی است که مهرماه یا آبان ماه منتقل خواهد شد.

 

19 هلی‌پد اورژانس در استان داریم و 23 هلی‌‌پد در حال تکمیل است

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر حیدری در خصوص اوژانس هوایی گفت: برای این که بتوانیم بهتر امدادرسانی کنیم هلی‌پدهای استان را داریم توسعه می‌دهیم الان 19 هلی‌پد در استان در حال بهره برداری است استفاده می‌شود و 23 هلی‌پد دیگر 10 درصد تا 95 درصد آماده شده که با تکمیل این تعداد پوشش اورژانس هوایی را هم بیش از پیش در استان داشته باشیم.

 

دکتر حیدری گفت: همچنین مورد دیگر کیفیت کار هم برای ما مهم است زمان امداد‌خواهی و بلافاصله بعد هر امدادخواهی که انجام می‌شود یک پیام برای فرد ارسال می‌شود و امدادخواه نظر خود را در مورد امدادخواهی برای ما ارسال می ‌کند که کاملا آنالیز می‌کنیم که ببینیم نواقصمان کجاست.

 

 معاونین افزودند: در خصوص نظر سنجی پیامکی و اقدام خودمان دو فرآیند داریم برای تمام افراد امدادخواه بلافاصله پیام ارسال می‌شود و نظر خود را با چهار گزینه کاملا راضی تا کاملا ناراضی اعلام می‌کنند و برای افراد ناراضی خودمات تماس می‌گیریم و علت را جویا می‌شویم در آخرین آمار که مربوط به مردادماه امسال است‌ 61 درصد کاملا راضی، حدود 19.5 درصد راضی، 6 درصد ناراضی و حدود 12.5 درصد هم کاملا ناراضی بوده‌اند. با پیگیری پاسخ‌های دریافتی که حدود 10 هزار پیام در اصفهان برای امداخواه ارسال شده و حدود سه هزار پاسخ دریافت کردیم و علل نارضایتی که امداد‌خواه گفته تاخیر در رسیدن امبولانس و یکی تکریم و احترام بیمار و 17 درصد هم گفته‌اند اشتباها گزینه را انتخاب کرده‌اند که نتاج از 27 درصد مشارکت در ارسال پاسخ می‌باشد این آنالیز هر ماه انجام می‌شود.

 

حیدری با اشاره به افتتاح موتورلانس در ادامه این نشست تصریح کرد: خیلی کمک کننده است مخصوصا در امدادخواهی‌هایی که وضعیت بالینی بیمار وخیم است کمک می‌کند زودتر در صحنه حاضر و کمک‌های اولیه را ارائه کنند تا امبولانس برسد. 

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان در مورد آمار فوتی در صحنه گفت: طبیعی است که آمار پلیس و پزشک قانونی متفاوت باشد چون یک تعداد از مصدومین که به بیمارستان منتقل می‌شوند بعدا فوت می‌شوند و قطعا پلیس از این آمار خبر ندارد این که آمار پلیس با آمار ما فرق می‌کند اول به این خاطر است که یک تعداد افراد که در صحنه فوت می‌شوند آنقدر واضح هست که دیگر امدادخواهی نمی‌شود که در صحنه حاضر باشیم نکته دیگر این که تعداد آماری که در امبولانس یا بیمارستان فوت می‌شوند اگر زیاد باشد مفهوم این نشان دهنده کم کاری سیستم درمان نیست اتفاقا  نشان دهنده این است که به موقع به صحنه رسیدیم.

 

دکتر حیدری توضیح داد: 60 درصد مرگ و میر ترافیک بعد نیم ساعت اول اتفاق می‌افتد اگر زود برسیم در امبولانس یا بیمارستان فوت می‌شوند.البته ما چون می‌خواهیم با این قضیه بصورت علمی برخورد کنیم درصددیم یک تفاهمی با اداره راه داریم می‌نویسیم انشاالله یک کار تحقیقاتی وسیع در سطح استان انجام می‌دهیم و آن موقع درصد و نتایج را بصورت کامل در اختیار رسانه قرار می‌دهیم که چه تعداد در صحنه و امبولانس یا بیمارستان فوت می‌شوند و چه تعداد از اینها قابل پیش‌گیری بوده.

 

در استان اصفهان 7 مرکز امبولانس خصوصی داریم

 

دکتر حیدری در خصوص امبولانس خصوصی گفت: همکاران امبولانس خصوصی را ما بعنوان بازوان خودمان نگاه می‌کنیم هر چه قدر پرتوان‌تر و با تعداد بشتری در سطح شهر باشند هم به ما و هم به مردم دارند کمک می‌کنند البته براساس شرایط امبولانس یک تعدادی ممکن است برای جابجایی بیماران روانپزشکی هم  فعالیت داشته باشند. اما یک مشکل این است که یک تعداد خودرو غیر مجاز وجود دارد که اینها کار امبولانس را دارند انجام می‌دهند که کار اینها سلامت مردم را به خطر می‌اندازند چون تجهیزات لازم را ندارند و افرادی هم که در  این خودروها کار می‌کنند تبحر و تخصص لازم را ندارند که داریم ساماندهی می‌کنیم با حمایت از امبولانس خصوصی و جلوگیری از فعالیت این خودروها.

 

وی اعلام کرد:  الان در استان هفت مرکز امبولانس خصوصی داریم که شش مرکز در اصفهان و یکی در خمینی شهر است که یک زمانی 37 امبولانس خصوصی داشتیم اما به دلیل مشکلاتی الان به 17 تا امبولانس خصوصی در استان رسیده. ارزیابی شرایط امبولانس خصوصی توسط خود ما انجام می‌شود.  بصورت روتین هم امداد‌رسانی توسط ما خیلی سریعتر انجام می‌شود امبولانس خصوصی بیشتر نقل و انتقالات بین بیمارستانی را کمک می‌کنند یا بیمارانی که بیماری مشخص دارند و برای بیمارستان خاصی باید مراجعه کنند.

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: الان 10پایگاه کانکس داریم و بحث لوکیشن هم با مخابرات کشور در حال پیگیری هستیم در خصوص نقاط کور از نظر اورژانس هم تعدادی داریم شناسایی شده که در جلسات استانداری بحث شد و قول دادند که امسال قرار است حل کنند.

 

161 پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در استان اصفهان داریم

 

وی بیان کرد: در مورد تعداد پایگاه 161 پایگاه در سطح استان داریم ولی طبق برنامه توسعه ششم پیش‌بینی کردیم که 37 پایگاه دیگر باید داشته باشیم که استانداردها را رعایت کنیم که از این 23 تا مربوط به شهر اصفهان است و واقعیت مظلومترین شهر از نظر اورژانس پیش بیمارستانی خود شهر اصفهان است چون از نظر خیرین هم غفلت شده، باید مجوز و ساخت و تامین امبولانس و نیرو را انجام دهیم.

 

دکتر حیدری اضافه کرد: در خصوص اطلاع رسانی هم اقداماتی در حال انجام است بویژه از نظر تبلیغات با شهرداری و مترو و غیره پیگیری شده است.

 

احمدی فر خاطرنشان کرد: امبولانس‌‌های خصوصی کار امبولانسی انجام می‌دهند نه کار اورژانسی و نیروها و تجهیزاتی که در امبولانس‌های اورژانس هست اختصاصی و پیشرفته است.

 

چندین سال است که امبولانس صفر و جدید وارد سیستم نشده/اکثر آمبولانس‌های اورژانس اصفهان عمر بالای 10 سال دارند

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: در مورد فرسودگی ناوگان واقعیتی است که وجود دارد چندین سال است که امبولانس صفر و جدید وارد سیستم نشده امبولانس‌ها هم در کل کشور فرسوده است قبل عید اعلام شد که 3 هزارتا باید از رده خارج شود عمر بیش از 13 سال است و به خاطر مشکلاتی که هست همچنان در چرخه وجود دارد و ما با بازسازی که انجام می‌دهیم سعی میکنیم بهتر کنیم اتفاقی که امسال قرار است بیفتد این که اورژانس کشور واردات هزار تا هزار و پانصد امبولانس را خواهد داشت که بین استان‌های کشور توزیع می‌شود. همچنین در مورد ناوگان ما 161 پایگاه داریم و طبق استاندارد به ازای هر سه امبولانس یک امبولانس رزرو هم باید داشته باشیم که حدود 210 امبولانس داریم اکثرا بیش از 10 سال عمر دارند.

 

تشریح تیپ‌های امبولانس نوع A, B,C

 

معاونین اورژانس افزودند: مراکز امبولانس خصوصی هم یاور ما هستند در مواقع نیاز و هر موقع نیاز باشد باید از آنها استفاده کنیم. برای همین تیپ‌های امبولانس که a , b, c هستند تفاوت اینها براساس نوع وسایل و این که پزشک در آنها هستند یا نه می‌باشد. در حال حاضر کلیه امبولانس‌های ما جزو امبولانس‌های نوع B هستند و گاها که پزشک حضور دارد C هستند همچنین در حال حاضر امبولانس‌هایی مراکز خصوصی می‌توانند نوع A  داشته باشند فقط تجهیزات ثابت‌سازی و چیزهایی که بیسیک است مثل اکسیژن، وسایل رگ‌گیری و تجهیزات احیای قلبی ریوی و اگر به این تجهیزات دستگاه شوک و ونتیلاتور و شرایط اکسیژن و بقیه موارد را بتوانند اضافه کنند تقریبا می‌شود امبولانس  Bیعنی همان چیزهایی که در بخش ICU داریم و اگر پزشک هم باشد که می‌شود C  در حال حاضر مراکز خصوصی هم تیپ A و هم  Bدارند که ما اگر کمک بگیریم از نوع B خواهد بود همچنین مراکز امبولانس خصوصی نیرو و خودرو و تجهزات مجوز یکساله از ما می‌گیرند.

 

 خبرنگار علم و فناوری: آیا در خصوص نیروی متخصص و کارشناس اورژانس مضیغه داریم یا نه و در بحث تجهیزات وضعیت به چه صورت است؟

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: در مورد نیرو طبق دستورالعملی که داریم  فارغ التحصیلان سه رشته فقط می‌توانند در اورژانس پیش‌بیمارستانی بعنوان تکنیسن فعالیت کنند که شامل فارغ التحصیلان رشته‌های فوریت‌های پزشکی،  پرستاری و هوشبری است یعنی فقط این سه رشته اجازه کار بعنوان تکنسین در اورژانس پیش بیمارستانی دارند و در فراخوان‌ها هم صرفا از این سه رشته فراخوان کردیم.

 

 وی افزود: برای تربیت نیرو شاید یکی از مشکلاتی که در استان داریم این است ما رشته کارشناسی پیوسته فوریت پزشکی تا الان در استان اصفهان نداشتیم در نتیجه خیلی از نیروهایی که داریم نیروهای غیر بومی از استان‌های دیگر هستند که بعد از این که تعهدشان تمام می‌شود برمی‌گردند به استان خودشان و این باعث می‌شود که ما چرخش نیروهای‌مان زیاد باشد و هم همیشه کمبود نیرو داشته باشیم.

 

راه اندازی رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی برای حل مشکل نیرو در سه دانشگاه اصفهان از سال آینده

 

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان خبرداد: با اقداماتی که انجام شده و رایزنی‌هایی که شده از سال آینده هم در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و هم در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای اصفهان و نجف آباد رایزنی شده و مجوزها گرفته شده که در رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی دانشجو بگیرند و با تربیت نیروی متخصص به کمبود نیرو کمک کنند هم نیروهای با کیفیت بالاتر در اختیار ما قرار دهند.

 

وی افزود: در مورد همکاران پزشک یک تعداد نیروی تکنیسین عملیات داریم که در کدهای ما در پایگاه‌های هستند یک قسمت اتاق فرمان داریم که چند قسمت مجزا هست یک واحد 115 که همکاران تماس‌های تلفنی را پاسخ می‌دهند یک واحد 800 داریم که مواردی که نیاز به اعزام امبولانس است هماهنگ می‌کنند نزدیکترین امبولانس اعزام شود و  یک واحد 1050 داریم که مشاوره‌های پزشکی انجام می‌دهند بعد از این که تکنسین به صحنه حادثه رفت اگر سوالی برایشان پیش بیایند سوالات را از 1050 می‌پرسند همکاران ما در 1050 پزشکان عمومی با سابقه بالا هستند همچنین ممکن است در قضیه 247 مشکلات قلبی ریوی که نوار قلب ارسال می‌شود با بیمارستان چمران هم مشورت کنند. در خصوص تجهیزات مشکلاتی نداریم.   

 

اورژانس استان با کمبود بیش از ۴۵۰ نیروی انسانی تکنسین مواجهه است

 

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص تعداد پرسنل اورژانس استان، اظهار کرد: 64 نفر نیروی ستادی، 75 نفر اتاق فرمان، 880 نیروی عملیاتی و 27 نفر نیروی پلیس مدیریت بیماران فعال هستند که 450 تا 500 نفر نیروی کمبود داریم.

 

 در ادامه این نشست آیین رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس اورژانس ۱۱۵ با حضور ریاست اورژانس استان و معاونین برگزار شد.

 

 

انتهای پیام/

 معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶:۰۴

شناسه خبر: 102710

مطالب مرتبط :
روز جهانی قلب- از صمیم قلب همدل باشیم

در نشست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت روز جهانی قلب:

اصفهان درگیر افزایش شیوع عوامل موثر در بیماری‌های قلبی و عروقی شده است/بیماران «زمان طلایی» را از دست ندهند

در نشست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت روز جهانی قلب با اعلام این که در طی چهار سال شیوع پرفشاری خون و اختلالات چربی خون بعنوان عوامل موثر بیماری های قلبی عروقی در جمعیت اصفهان افزایش بالایی داشته ‌است، تاکید شد: بیماران به محض علائم قلبی و عروقی «زمان طلایی» را از دست ندهند و سریعا از طریق اورژانس به بیمارستان مراجعه نمایند. امسال شعار فدراسیون جهانی قلب «از صمیم قلب همدل باشیم» است و سه شعار ذیل آن برای تعالی انسانیت است.

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد، با این دستاورد محققان قول خدمت به ملت و تعهدشان به شهدا را رونمایی کردند.

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبرداد:

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همایش "بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی" از روز سه شنبه ۲۹ شهریورماه، به مدت دو روز ویژه دانشگاه‌های قطب ۷ کشور شامل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شهرکرد، یزد و کاشان برگزار می‌شود.

حیدری

ساخت ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین توسط جوان میاندوآبی؛

ازساخت ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین تا طراحی گیربکس برای موتورهای دیزلی توسط جوان میاندوآبی

دانش آموز خلاق و هنرمند میاندوآبی توانسته با نبوغ و استعداد خویش و بدون داشتن امکانات و تجهیزات ماکت انواع خودروهای سبک و سنگین را بسازد.

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

توسط شرکت دانش‌بنیان سنجش و دانش آیریک در راستای تحقق شعار سال انجام شد؛

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش با تصریح این که در راستای تحقق شعار سال چالش‌ها و نیاز‌های صنعت حوله بافی خمینی شهر شناسایی و احصا شد، گفت: با نگاه حل مسئله بازدید نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران از بخش‌‌های مختلف انجام گرفت و لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ ارائه شد با ماشین‌آلات به روز ظرفیت تولید تا چند برابر افزایش می‌یابد که صادرات به چند کشور هم در دست پیگیری است.

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

با همکاری سازمان بسیج اساتید استان اصفهان؛

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج اساتید استان اصفهان برگزار می‌شود.

 دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس؛

دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس، دکتر مهدی کارگرفرد رییس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با ۶۷۹ استناد (۴۷ مقاله) پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران است.

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» با فراخوان کمک و مشارکت مردم

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان؛

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» تا آمادگی خیران و فراخوان کمک‌های بیشتر

دکتر علیرضا ایرج‌پور مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)، با اعلام این خبر که کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج یا سخت درمان را پوشش می‌دهد و در محل کانون گذر همدلی را هم بزودی افتتاح می‌کنیم گفت: علاوه براین کانون برای احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان برنامه‌ریزی کرده که خیران هم پای کارآمده‌اند و برای کمک‌ها و مشارکت بیشتر مردمی هم فراخوان خود را اعلام می‌داریم.

شرایط و مراحل جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اعلام شد/شتابدهنده‌ها از امسال پذیرش می‌شوند

توسط رئیس امور جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

شرایط و مراحل جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اعلام شد/شتابدهنده‌ها از امسال پذیرش می‌شوند

رئیس امور جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، با بیان این که این فرآیند پذیرش در شهرک در سه مقطع رشد مقدماتی، رشد و پارک علم و فناوری انجام می‌شود، اعلام کرد: شتابدهنده‌ها نیز از امسال در شهرک پذیرش می‌شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب