مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال 1400 بیش از 8600 تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

 

 

محمد رضا عباسی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با این موضوع که در راستای تحقق شعار سال نقش مکانیزاسیون و تجهیزات پیشرفته و تولید حوزه شیلات و آبزی‌پروری به چه صورت است، اظهار کرد: در بحث‌های شیلات تنوع کاری زیاد است و با توجه به پتانسیل‌های آبی که وجود دارد آب‌های شیرین و لب‌شور پتانسیل‌های آبزی‌پروری متفاوت است.

 

انواع تولیدات آبزیان در استان انجام می‌شود

 

وی ادامه داد: در استان اصفهان در چند دهه‌ای که برای آبزی‌پروری و اهداف شیلاتی تلاش شده شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای بوده‌ایم اگر چه اصفهان یک استان ساحلی یا قطب شیلاتی نیست ولی از نظر آبزی‌پروری و شیلات در جایگاه مطرحی در کشور است و انواع تولیدات آبزیان در استان انجام می‌شود.

 

استان اصفهان تولید آبزیان خوراکی و غیر خوراکی هر دو را دارد

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص تولیدات انواع آبزیان در استان، اظهار کرد: تولیدات در استان اصفهان شامل آبزیان خوراکی و غیر خوراکی است.

 

وی گفت: تولید آبزیان خوراکی در استان اصفهان شامل انواع کپور ماهیان، ماهی سردابی یا ماهی قزل آلای رنگین کمان و ماهیان خاویاری و غیره است که با توجه به پتانسیل آبی و در همه شهرستان‌های استان هم تولید می‌شود، هیچ شهرستانی نیست که تولید نداشته باشد منتها میزان تولید متفاوت است بعضی شهرستان‌ها در تولید ماهیان خوراکی اول هستند و بعضی در تولید ماهیان غیر خوراکی وضعیت بهتری دارند.

 

بیش از 8600 تن تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال 1400

 

عباسی اعلام کرد: تولید سال گذشته (1400) ماهیان خوراکی استان اصفهان بیش از 8600 تن بوده که شامل ماهیان قزل آلا و خاویاری و کپور ماهیان بوده است.

 

سال 1400سهم تولید ماهیان قزل آلا در آبهای لب شور بیش از 2500 تن بود

 

وی تصریح کرد: از کل تولید ماهیان خواراکی سال 1400 استان اصفهان سهم تولید ماهیان قزل آلا در آب‌های لب شور بیش از 2500 تن بود و بقیه در آب‌های شیرین بوده که از نظر تولید ماهیان گرمابی ورزنه، سمیرم، فریدون‌شهر و گلپایگان به ترتیب اولویت اول تا چهارم را داشتند.

 

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان این که کلا تولید ماهی قزل آلا در استان در مزارع منفرد و انواع استخرهای ذخیره آب کشاورزی حدود  7000 تن بود، اظهار کرد: همچنین تکثیر و تولید بیش از 50 میلیون تخم چشم زده تمام ماده ماهی قزل آلا ی رنگین کمان در استان داشتیم.

 

 

وی افزود: همچنین 1470 تن ماهیان گرم آبی ( کپور ماهیان)  درمنابع آبی طبیعی ودریاچه ها و انواع استخرهای ذخیره آب ودومنظوره کشاورزی با توجه به پتانسیل بالقوه در استان تولید شد.

 

عباسی با تصریح این که تولید 40 کیلو خاویار و حدود 9 تن گوشت ماهی خاویار پرورشی در آب‌های لب شور استان حاصل شد، گفت: در استان اصفهان تعداد 20 واحد فرآوری و کنسرو آبزیان و 3 واحد کارخانه خوراک آبزیان هم وجود دارد.

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد: ارزش کل تولیدات آبزی‌پروری شیلاتی استان در سال 1400 به غیر از صنایع‌فرآوری و صادرات بیش از10هزار میلیارد ریال بوده است.

 

حدود 50 درصد تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان وابسته به سیستم‌های ذخیره بارانی است

 

 مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان توضیح داد: یکسری تولیدات آبزوی‌پروری در استخرهای ذخیره آب کشاورزی است، اینها استخرهای دو منظوره هستند که برای ذخیره آب مصرف کشاورزی ساخته شده و سیستم تحت فشار هستند در کنار استفاده از این ذخیره آب که اولویت کشاورزی است تولید آبزیان داریم شاید بتوان گفت حدود 40 تا 50 درصد تولید ماهیان خوراکی ما از این سیستم‌های ذخیره بارانی است.

 

 

بیش از 3 هزار استخر دومنظوره برای پرورش ماهی در استان وجود دارد

 

عباسی در خصوص تعداد استخرهای دومنظوره در استان، گفت: شاید بیش از 3 هزار استخر در استان وجود دارد که استخر ذخیره آب هستند یا سیستم تحت فشارند که برای پرورش ماهی از اینها استفاده می‌کنیم اینها دو منظوره و یا سه منظوره‌اند که اول برای کشاورزی و بعد برای پرورش ماهی و آبزی‌پروری استفاده می‌شود.

 

 

ارتقای بهره‌وری از آبهای موجود و افزایش تولید آبزیان از اهداف سازمان شیلات است

 

وی با تاکید براین که قرار دادن سیستم آبزی‌پروری برای پرورش ماهی توجیه اقتصادی قابل قبولی برای کشاورز یا استخر دار به همراه دارد، افزود: یکی از اهداف سازمان شیلات ایران و بخصوص استان اصفهان نیز ارتقای بهره‌وری از آبهای موجود و افزایش تولید آبزیان است.

 

افزایش شاخص سرانه مصرف و ارتقا سلامت جامعه از دیگر اهداف سازمان شیلات است

 

عباسی ادامه داد: در کنار آن هدف‌های دیگری هم مدنظر سازمان شیلات و امور آبزیان است از جمله این که با تولید آبزیان شاخص سرانه مصرف بالا می‌رود و سلامت جامعه هم ارتقا پیدا می‌کند.

 

شاخص سرانه مصرف ماهی استان اصفهان طی سه دهه بیش از 5 برابر شد

 

 مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خبرداد: در نتیجه فعالیت‌های چندین ساله که شیلات در استان اصفهان انجام داده شاخص سرانه مصرف ماهی از 2 کیلوگرم در دهه 70 الان به نزدیک 11 کیلو‌گرم رسیده و انواع بازارهای تخصصی فروش ماهی هم در اصفهان شکل گرفته و انواع ماهیان 20 تا 30 نوع ماهی عرضه می‌شود که تقریبا علاوه بر ماهیان پرورشی قزل آلا، کپور و خاویاری ماهیان جنوب و شمال هم در این بازارها در دسترس قرار می‌گیرد.

 

 وی با بیان این که نقش شیلات و آبزی‌پروری در سلامت و امنیت غذای جامعه اهمیت دارد و گرایش خوب مردم در مصرف را هم شاهد هستیم، گفت: این که استفاده از مکانیزاسیون و تجهیزات پیشرفته در آبزی‌پروری به چه صورت است از مباحثی است که قبلا مورد توجه بوده تجهیزات بروز استفاده شده و امسال هم که مزین به شعار تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین است، تلاش کردیم بطور ویژه مدنظر باشد. 

 

نزدیک 5 هزار نفر اشتغال در حوزه شیلات و آبزی‌پروری استان اصفهان

 

عباسی تصریح کرد: نزدیک 5 هزارنفر اشتغال را در بحث شیلات در استان اصفهان داریم و اگر فناوری‌های وارد شود اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان هم کنار ما قرار خواهد گرفت.

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص بحث دانش‌بنیان و تقویت تولید در حوزه شیلات و آبزی‌پروری، اظهار کرد: امسال یکسری کارهایی را پیشنهاد دادیم البته سال‌های گذشته هم توجه به استفاده از تجهیزات پیشرفته در آبزی‌پروری و ارتقای بهره‌وری به ما کمک کرده است.

 

 عباسی خاطرنشان کرد: به روش سنتی تولید در واحد حجم خیلی پایین است اما با تجهیزات و مکانیزاسیون تولید در واحد حجم خیلی بالا می‌رود کمیت را تا دوبرابر افزایش می‌دهد همچنین در کیفیت اهمیت دارد که تصفیه آب و برگشت به چرخ تولید اتفاق می‌افتد.

 

امسال سازمان شیلات هوشمندسازی مزارع و استفاده از نانو در افزایش اکسیژن آب را پیگیر است

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، بیان کرد: امسال سازمان شیلات ایران پیگیر هوشمندسازی مزارع و استفاده از نانو در افزایش اکسیژن آب است دستگاه‌هایی که با کمک آن اکسیژن آب افزایش یابند را در دستور کار قرار داده و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در مبحث هوشمند سازی مزارع، افزایش اکسیژن آب بر پایه نانو، سیستم‌های نانویی برای تصفیه آب یا در بحث استفاده از نانو سیستم‌هایی در کاهش بیماری‌ها و تلفات ماهی کمک کنند.

 

 

نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در پایداری آبزیان، افزایش درآمد تولیدکنندگان و اشتغال است

 

 وی تاکید کرد: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه‌های پیشنهادی ورود داشته باشند می‌توانند در پایداری آبزیان، افزایش درآمد تولید کنندگان و اشتغال بیشتر کمک کنند.

 

عباسی با اشاره به این که در حوزه شیلات و آبزی‌پروری تولیدکنندگان بایستی برای شرایط ایده‌آل از نظر فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب کنترل‌های بسیار دقیقی داشته باشند، عنوان کرد: کنترل دقیق اکسیژن آب، آمونیاک و دما و غیره همه اینها بصورت سنتی هم قبلا انجام شده اما پیشنهاد ما به شرکت‌های دانش‌بنیان این است که در هوشمندسازی مزارع وارد شوند فاکتورها را کنترل کنند که پرورش دهنده دیتای هوشمند داشته باشد.

 

وی گفت: با هوشمندسازی مزارع تولید در واحد حجم افزایش پیدا می‌کند به خاطر این که هوشمندسازی مزارع استرس تولیدکنندگان را کاهش می‌دهد و اگر استرس کم شود امنیت‌ماهی و آبزیان افزایش پیدا می‌کند. استرس تولیدکنندگان بعلت مشکلاتی که در جابجایی ماهی و تمیزکردن استخر و موارد دیگر اتفاق می‌افتد تاثیر مهمی بر حجم تولید دارد.

 

تولید سالانه ماهیان زینتی در استان اصفهان بیش از 70 میلیون قطعه است

 

عباسی تصریح کرد: استان اصفهان در بحث ماهیان زینتی پتانسل خوب و رتبه اول کشور را دارد بیش از 70 میلیون قطعه ماهی زینتی که در سال تولید می‌شود.  

 

 

آیا در شرایط خشکسالی و کمبود منابع آبی آبزی‌پروری توجیهی دارد؟

 

وی با تاکید براین که پتانسیل آب هر جایی هست می‌شود آبزی‌پروری انجام داد و نباید هدر برود، گفت: در بحث خشکسالی و کمبود نکته مهم این است که از آب موجود بهره‌برداری بهینه داشتیم، آبی که در آن پرورش ماهی باشد برای کشاورزی هم غنی می‌شود.

 

از نظر استفاده از تکنولوژی‌های روز آبزی‌پروری وضعیت در استان به چه صورت است؟

 

عباسی گفت: در بحث تکنولوژی در آبزی‌پروری شاید بتوانیم بگوییم در سی سال اخیر که شروع کردیم نفوذ بحث تکنولوژی شاید30 یا 40 درصد باشد یعنی دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی ورودشان در این رابطه خیلی کم بوده و اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم باید جوری باشد که تحقیقات یا نفوذ دانش را افزایش دهند.

 

وی با تاکید براین که شاید در مزارع 30 تا 40 درصد مکانیزه هستند تازه مکانیزه کامل هم نیستند، اظهار کرد: دانشگاه‌ها و مرکز علمی دانش‌بنیان وارد شوند پیشنهاداتی هم داریم، البته تا حدودی ارتباطات برقرار می‌شود قبلا خیلی کم بوده امروزه امیدواریم قوی‌تر باشد سازمان‌ها باید تعامل داشته باشند و دانشگاه‌ها هم از نظر علمی دانشی کمک کنند.

 

حفظ رتبه اول استان اصفهان در تولید ماهیان زینتی طی یک دهه

 

وی در خصوص رتبه  استان اصفهان از نظر تولید ماهیان خوراکی، گفت: از این نظر شاید سیزدهم و چهاردم و پانزدهم باشد رتبه آنچنانی نداریم چون محدودیت منابع آبی و خشکسالی داریم نتوانستیم رتبه بالایی کسب کنیم اما در تولید ماهیان زینتی چون آب زیادی نمی‌خواهد رتبه اول را در یک دهه اخیر داشته و داریم.

 

 خشکی زاینده‌رود چه تاثیری داشته؟

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، بیان کرد: خشکی زاینده‌رود خیلی تاثیر داشته یکسری مزارع حاشیه زاینده رود بودند که قطع آب زاینده رود باعث تعطیلی خیلی مزارع شد چون چاه‌ها از آبخوان‌های زاینده رود استفاده می‌کردند خشک شدند، خیلی از مزارع که آب شیرین استفاده می‌کردند حق آبه داشتند طرف شرق اصفهان فلاورجان مزارع گرمابی ما هم تعطیل شدند. 

 

وی در خصوص این که آیا میزان تولید ماهیان خوراکی در استان می تواند افزایش یابد یا نه، عنوان کرد: تولیدات ماهیان خوارکی در استان می‌تواند بیشتر از این باشد اگر زاینده‌رود احیا شود روند رشد آبزی‌پروری هم بیشتر می‌شود

 

 به دلیل خشکی زاینده رود چند مزرعه پرورش ماهی تعطیل شدند؟

 

 عباسی گفت: یک مزرعه تکثیر در فلاورجان داشتیم که انواع ماهیان را تکثیر می‌کردند با تولید چند میلیون ماهی، چاه‌ها خشک و تعطیل شد مزارع دیگری هم که آب چاه دارند به دلیل کاهش آب چاه‌ها تولید به نصف و کمتر رسیده طرف برخوار و شاهین شهر و شرق اصفهان شاید حدود 10 مزرعه بزرگ تعطیل شدند.  

 

 وی با تصریح این که البته در این شرایط یک مزیت برای شیلات و آبزی‌پروری این است که در برخی موارد چون آب شور شده برای کشاورزی قابل استفاده نیست در آبزی‌پروری استفاده می‌شود اما اگر خشکسالی ادامه داشته باشد همین هم نخواهد بود.

 

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان بعنوان توصیه و کلام پایانی، اظهار کرد: نکته مهم این است که هر منبع آبی برای افزایش بهره‌وری به سمت آبزی‌پروری با سیستم‌ها نوین باید مدنظر قرار گیرد و دوم این که از نقش آبزیان در سلامتی غافل نشویم باید کمک کنیم مردم بیشتر سر سفره ماهی بیاوردند.

 

انتهای پیام/

 معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹:۱۲

شناسه خبر: 102711

مطالب مرتبط :
اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد، با این دستاورد محققان قول خدمت به ملت و تعهدشان به شهدا را رونمایی کردند.

پذیرش ۴ هزار دانشجو در مرحله اول آزمون دستیار تخصصی/دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته طب اورژانس ظرفیت خالی دارد

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت:

پذیرش ۴ هزار دانشجو در مرحله اول آزمون دستیار تخصصی/ظرفیت خالی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته طب اورژانس

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، با اعلام این که امسال ظرفیت پذیرش ۴هزار و۳۰۰ دانشجو در آزمون دستیار تخصصی داشتیم که برای نخستین بار ۴هزار نفر در مرحله اول پذیرش شدند، گفت: در آزمون امسال ظرفیت پذیرش دانشجو در دو رشته بیهوشی و عفونی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تکمیل شده اما همچنان در رشته طب اورژانس ظرفیت خالی وجود دارد.

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

توسط شرکت دانش‌بنیان سنجش و دانش آیریک در راستای تحقق شعار سال انجام شد؛

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش با تصریح این که در راستای تحقق شعار سال چالش‌ها و نیاز‌های صنعت حوله بافی خمینی شهر شناسایی و احصا شد، گفت: با نگاه حل مسئله بازدید نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران از بخش‌‌های مختلف انجام گرفت و لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ ارائه شد با ماشین‌آلات به روز ظرفیت تولید تا چند برابر افزایش می‌یابد که صادرات به چند کشور هم در دست پیگیری است.

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

با همکاری سازمان بسیج اساتید استان اصفهان؛

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج اساتید استان اصفهان برگزار می‌شود.

 دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس؛

دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس، دکتر مهدی کارگرفرد رییس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با ۶۷۹ استناد (۴۷ مقاله) پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران است.

 نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است/رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در سه دانشگاه از سال آینده/ رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس

توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» با فراخوان کمک و مشارکت مردم

مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان؛

کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج را پوشش می‌دهد/گذر همدلی را بزودی افتتاح می‌کنیم/برنامه کانون برای احداث اولین «هاسپیس» تا آمادگی خیران و فراخوان کمک‌های بیشتر

دکتر علیرضا ایرج‌پور مدیرعامل کانون حمایت و مراقبت از بیماران صعب العلاج ایرانیان (کانون حمد ایرانیان)، با اعلام این خبر که کانون حمد ایرانیان ۱۴ بیماری صعب‌العلاج یا سخت درمان را پوشش می‌دهد و در محل کانون گذر همدلی را هم بزودی افتتاح می‌کنیم گفت: علاوه براین کانون برای احداث اولین «هاسپیس یا خانه حمد ایرانیان» در اصفهان برنامه‌ریزی کرده که خیران هم پای کارآمده‌اند و برای کمک‌ها و مشارکت بیشتر مردمی هم فراخوان خود را اعلام می‌داریم.

شرایط و مراحل جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اعلام شد/شتابدهنده‌ها از امسال پذیرش می‌شوند

توسط رئیس امور جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

شرایط و مراحل جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اعلام شد/شتابدهنده‌ها از امسال پذیرش می‌شوند

رئیس امور جذب و پذیرش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، با بیان این که این فرآیند پذیرش در شهرک در سه مقطع رشد مقدماتی، رشد و پارک علم و فناوری انجام می‌شود، اعلام کرد: شتابدهنده‌ها نیز از امسال در شهرک پذیرش می‌شوند.

بازگشایی مدارس و نواخته شدن زنگ مهر به صورت کاملا حضوری، پس از سه سال دوری دانش آموزان از محیط مدرسه

مدیر آموزش و پرورش کازرون در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری خبر داد:

بازگشایی مدارس و نواخته شدن زنگ مهر به صورت کاملا حضوری، پس از سه سال دوری دانش آموزان از محیط مدرسه

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش کازرون گفت: مهرماه امسال شاهد بازگشایی مدارس و نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت به صورت کاملا حضوری خواهیم بود.

تفاهم نامه

رئیس دانشگاه تهران مطرح کرد:

ایجاد مرکز علمی مشترک بین ایران و عراق توسط دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران از آمادگی برای ایجاد مرکز علمی مشترک بین ایران و عراق خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب