توسط شرکت دانش‌بنیان سنجش و دانش آیریک در راستای تحقق شعار سال انجام شد؛

چالش‌ها و نیازهای صنعت حوله‌بافی خمینی‌شهر شناسایی و احصا شد/دستگاه‌های جدید ظرفیت تولید را چند برابر می‌کند

مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش با تصریح این که در راستای تحقق شعار سال چالش‌ها و نیاز‌های صنعت حوله بافی خمینی شهر شناسایی و احصا شد، گفت: با نگاه حل مسئله بازدید نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران از بخش‌‌های مختلف انجام گرفت و لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ ارائه شد با ماشین‌آلات به روز ظرفیت تولید تا چند برابر افزایش می‌یابد که صادرات به چند کشور هم در دست پیگیری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، اعظم دانش مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش و دانش آیریک و نماینده فن بازار ملی استان اصفهان با تصریح این که در راستای تحقق شعار سال چالش‌ها و نیاز‌های صنعت حوله بافی خمینی شهر  شناسایی و احصا شد، گفت: با نگاه حل مسئله بازدید نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران از بخش‌‌های مختلف انجام گرفت و لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ ارائه شد با ماشین‌آلات به روز ظرفیت تولید تا چند برابر افزایش می‌یابد که صادرات به چند کشور هم در دست پیگیری است.

یکی از موضوعات بسیار مهم کشور ما در این سال‌ها مبحث اقتصاد، تولید و دانش‌بنیان است هریک از اینها گستره‌ای از مباحث را در برمی‌گیرد و مانند زنجیری به هم پیوسته برای پیشرفت و تعالی کشور نقش دارد، رهبر معظم انقلاب شعار سال 1401 را تولید دانش بنیان اشتغال آفرین نام گذارند و اکنون نیمه اول سال روبه پایان است، اما این که از نظر شعار سال چه اقداماتی انجام گرفته است و برای تحقق این شعار تا کجا پیش رفتیم ما را برآن داشت تا نقش دانش‌بنیان‌ها را در ارتباط با یکی از صنایع پیگیر شویم و در همین رابطه با خبر شدیم که شرکت دانش بنیان سنجش و دانش آیریک مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با انجام یک مطالعه موردی تحت عنوان «تحلیل بازار و صنعت نساجی – مورد مطالعه صنعت حوله بافی شهرستان خمینی‌شهر» در این مسیر گام برمی‌دارد.

 

صنعت نساجی یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین صنعت‌های جهان است که به دلیل نقش بسزایی که در اشتغال‌زایی و توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی ایفا می‌کند، از دیرباز تاکنون مورد توجه خاص کشورها و اقتصادهای بزرگ دنیا قرار داشته است. مزایای متنوع این صنعت از جمله ارز آوری، تولید ثروت ملی، نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر نسبت به سایر صنایع و همچنین ارزش افزوده بالا، موجب گردیده تا بسیاری از کشورهای صنعتی و توسعه یافته امروز جهان، صنعتی شدن خود را از صنایع نساجی و پوشاک آغاز نمایند با نگاه به یک چنین نقش مهمی به نظر می‌رسد نقش این صنعت در کشور ما نیز که تاریخچه‌ای بیش از نیم قرن دارد جای بررسی دارد.

 

 

این گزارش گفتگوی خبرنگار علم و فناوری با مدیر عامل شرکت دانش بنیان سنجش و دانش آیریک در رابطه با نتایج حاصل از این مطالعه موردی و اقداماتی که این شرکت با توجه به نتایج مطالعه دنبال می‌کند، می‌باشد.  

 

لطفا در ابتدا بفرمایید علت انتخاب این صنعت برای مطالعه موردی چه بوده است؟

 

اعظم دانش با بیان این که شاید یکی از علل انتخاب این صنعت که دغدغه آن را داریم این بود که از نظر جغرافیایی محدوده‌ای نزدیک شهرک علمی تحقیقاتی قرار دارد به هر حال از این صنعت و نقشی که از نظر تامین نیاز کشور داشت و مشکلاتی که برای این صنعت و اشتغال و اقتصاد بوجود آورده بود رسالت خود دیدیم تا در حد توان و در قالب یک مطالعه معتبر مشکل را پیگیری، مسائل را احصا کنیم و با توجه به عزمی که مسئولان در حل مسائل تولید دارند همچنین توانمندی‌هایی که در کشور به مدد فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان کسب کرده‌ایم، حل مسئله نمایم.

 

وی سپس با بیان این که جهت آشنایی بیشتر ابتدا بهتر است از نظر تاریخچه مطالبی را خدمتتان عرض کنم و ادامه داد: در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 با رواج بافندگی بخصوص بافندگی حوله در منطقه آدریان و گسترش کارگاه‌های بافندگی فکر ایجاد یک تشکل با مرکزیتی واحد جهت هماهنگی و مدیریت امور بافندگی، تامین مواد اولیه و فروش کالاهای تولیدی به تاسیس شرکت تعاونی حوله‌بافان منجر شده است. این شرکت با ثبت در اداره ثبت شرکت‌های شهرستان خمینی شهر در سال 58 فعالیت رسمی خود را آغاز نموده و به سرعت جایگاه خود را در منطقه در بین شرکت‌ها و موسسات همگن پیدا می‌کند تا جایی که دهه 60 اوج درخشش فعالیت این شرکت از جهت  تامین کالاهای تولیدی به سراسر کشور و صادرات در بازارهای خارجی و گذشتن از بحران‌های جنگ است، رتبه اول کشوری را دریافت کرده‌اند. در ادامه کار این شرکت و صنعت حوله‌بافی در بین تولید کنندگان این منطقه می‌توان به نقطه روشنی اشاره کرد و آن خوشه حوله‌بافی آدریان است که از سال 86 تحت حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان قرار گرفته و توانسته در امر خرید، فروش، آموزش و شرکت در نمایشگاه‌ها فعالیت قابل توجهی داشته باشد. درطی این دهه‌های اخیر به جرات می‌توان گفت بافعالیت یکپارچه تولیدکنندگان آدریان و مدیریت متمرکز شرکت تعاونی منطقه آدریان توانسته به سمت موجودیتی جدید پیش برود و آن تک قطبی شدن در صنعت حوله‌بافی ایران است که بیش از نیم قرن فعالیت و کار در این زمینه را بخود اختصاص داده است.

 

بازیگران، چالش‌ها و نیازهای حوزه نساجی شهرستان خمینی‌شهر

 

اعظم دانش سپس صنعت حوله‌بافی و بازیگران در شهرستان خمینی‌شهر را بعنوان اولین بخش مهم مطالعه موردی مورد بحث قرار داده و اظهار کرد: با این مطالعه موردی اگر تاثیر بازیگران را بخواهیم اشاره کنیم این که بعد از آزاد‌سازی قیمت‌ها یک سری سهمیه‌ها و یارانه‌ها از کارخانجات نساجی حذف می‌شوند و چون این صنعت آمادگی نداشته وارد یک شوک اقتصادی گردیده و خیلی‌ها از کارگاه‌ها و کارخانجات ورشکست می‌شوند و ماشین‌ها و دستگاه‌ها ی خود را می‌فروشند. این وقفه دو ساله تولید را به 30 در صد کاهش می‌دهد. در سال 86 با ورود شرکت شهرک‌ها و برگزاری دوره‌های آموزشی با صنعت روز دنیا آشنا شدند.

 

وی افزود: در آن زمان که (سال86) اکثر ماشین آلات موجود در کارگاه‌ها منسوخ بوده است. تولید با ماشین آلات معمولی چندین کیلو در روز بوده اما ماشین آلات جدید در آن زمان توانایی تولید تا ده برابر ماشین آلات معمولی دارند که البته ماشین آلات جدید 2002-2005 -2010 هستند. این ماشین‌آلات ماشین‌های مستهلک ترکی هستند که با واسطه و مشکلات زیادی وارد شده‌اند.

 

یکی از چالش‌های جدی صنعت حوله‌بافی خمینی شهر ورود ماشین آلات به روز است

 

 دانش ادامه داد: در واقع یکی از چالش‌های جدی در این صنعت ورود ماشین آلات به روز است که در صورتی که به روز نشود در این صنعت به مشکل برخواهیم خورد. یک مسئله همین بوده و متاسفانه صنعت حوله‌بافی در خمینی شهر به مرور در بازار رقابتی جایگاه خود را از دست داده است، در صورتی که دانش اصلی حوله بافی مربوط به این شهرستان بوده است و حدود 70 در صد تولید کشور در این بخش مربوط به این شهرستان بوده و در سراسر کشور شناخته شده بوده است.

 

 

 

دومین چالش‌ جدی صنعت حوله‌بافی خمینی شهر قانون شعاع 50 کیلومتری است

 

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سنجش و دانش آیریک اضافه کرد: مورد دیگری که یکی از مباحث رکود این صنعت در این شهرستان بوده است بحث قانون شعاع 50 کیلومتری است که هیچ صنعت آلاینده‌ای نمی‌تواند در این شعاع استقرار پیدا کند به طور مثال از صنعت تجمیع و رنگرزی نمی‌توان در این منطقه استفاده کرد که در این بخش کارایی اندکی داریم و واحد‌هایی هستند که بدون مجوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این مورد باعث شده بخش عمده محصولات به شهر های دیگر فرستاده شود و رنگرزی انجام شود و هزینه‌های زیادی را متحمل این بخش کند.

 

 

سومین چالش‌ جدی صنعت حوله‌بافی خمینی شهر ورود ماشین آلات به این بخش است

 

دانش گفت: موضوع دیگر مشکل ورود ماشین آلات به این بخش است چون این کارگاه‌ها به صورت اتحادیه شناخته می‌شوند و جواز منطقه صنعتی و جواز تاسیس ندارند. به دلیل عدم وجود مجوز ورود ماشین با هزینه هنگفتی مواجه بوده. اگر ماشین آلات به روز شوند به راحتی می‌توان در این بخش صادرات انجام دهیم که بخش صادرات به ندرت و توسط تاجران به صورت شخصی انجام می‌شود.

 

 

چهارمین مشکل‌ جدی صنعت حوله‌بافی خمینی شهر عدم وجود فضای کارگاهی کافی است  

 

وی افزود: بعد از 10- 15 سال پیجویی کردن مقرر شد در شهرک صنعتی خمینی شهر  15 هکتار زمین به این بخش واگذار شود که به مرور این به 5 هکتار تقلیل پیدا کرد و بقیه به بخش دیگری واگذار کردند. از آنجایی که حدود 300 واحد حوله‌بافی درشهرستان هست واگذاری 50 واحد برای این تعداد کم است.

 

دانش در ادامه با بیان این که مواردی که اشاره کردم مشکلاتی بوده که این صنعت در مسیر خود با آن مواجهه شده است، گفت: مشکلات و نیازهای این صنعت را که در مطالعه موردی شناسایی شده است به شرح زیر هستند:

1- کمبود مواد اولیه با کیفیت مناسب جهت بافت و رنگرزی

2- نوسانات قیمت مواد اولیه

3- فرسودگی ماشین‌آلات و قطعات در بخش‌های مختلف بافت، رنگرزی، دوخت و برش

4- عدم‌ وجود سیستم‌های طراحی به روز

5- عدم وجود فضا کافی جهت بافت و رنگرزی

6- عدم آشنایی با مباحث بازاریابی، تبلیغات و فروش

7- عدم آشنایی با تحقیقات بازار صادراتی

8- کمبود سرمایه در گردش

9- عدم وجود دستگاه بسته‌بندی مطابق با دانش روز

 

 

مصاحبه با فعالان و سرمایه‌گذاران در این صنعت

 

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سنجش و دانش آریک در ادامه با تاکید بر این که در این تحقیق با ۱۰ نفر از فعالان این حوزه گفتگو و نیازها، معضلات و چالش‌های این صنف شناسایی ‌و احصا نیاز‌های هر بخش انجام شده است که در ادامه اشاره می‌شود.

 

آشنایی با وضعیت ماشین‌آلات خط تولید پارچه و میزان داخلی‌سازی آن در شهر خمینی‌شهر

 

وی اضافه کرد: بر طبق گفتگوهایی که با صاحبان و فعالان این صنعت انجام دادیم ماشین‌آلات موجود در این منطقه اکثرا منسوخ شده است و جدیدترین ماشین‌آلات موجود در آن مربوط به سال‌های 2002 و 2003 است.

 

شناسایی چالش‌های رنگ حوله

 

دانش شناسایی چالش‌های رنگ حوله را از دیگر نتایج در این مطالعه موردی عنوان کرد و گفت: کارگاه‌های رنگرزی موجود در منطقه جواب‌گوی مقدار حوله تولید شده نمی‌باشد و فعالان این حوزه مجبور به برون سپاری رنگرزی هستند که هزینه رنگرزی را چندین برابر می‌کند. یکی دیگر از مشکلات رنگرزی این منطقه کمبود فضای کافی است. با توجه به قانون شعاع 50 کیلومتری که وجود دارد ‌هیچ صنعت آلاینده‌ای نمی‌تواند‌ ‌‌در این شعاع استقرار پیدا کند به طور مثال ما از صنعت تجمیع و رنگرزی نمی‌توانیم در این منطقه استفاده کنیم و ما در این بخش کارایی اندکی داریم و هزینه‌های زیادی را متحمل این بخش می‌کند.

 

 

تعیین میزان واردات و صادرات مرتبط با این صنعت در 5 سال گذشته

 

وی با بیان این که تعیین میزان واردات و صادرات مرتبط با این صنعت در 5 سال گذشته یکی دیگر از موضوعاتی است که شرکت سنجش و دانش آیریک در این مطالعه موردی مورد بررسی قرار داد، تصریح کرد: بر طبق این مطالعه در این صنعت صادرات قابل توجهی انجام نشده است و صادرات‌های انجام شده نیز به صورت شخصی انجام شده است در حالی که با توجه به کیفیت و ظرفیت بالای این صنعت در این منطقه پتانسیل بالایی جهت صادرات این محصولات وجود دارد.

 

آیا در این مطالعه موردی در خصوص میزان تقاضا، افزایش ظرفیت تولید و صادرات هم برآوردی انجام داده‌اید؟

 

دانش یک بخش مهم در مطالعه موردی حوله بافی خمینی شهر را میزان تولید، میزان تقاضا، پتانسیل صادرات این صنعت عنوان کرد و افزود: میزان تولید حوله در شهرستان در صورت به روز شدن ماشین‌آلات می‌تواند تا چند برابر ظرفیت موجود افزایش پیدا کند. همچنین با توجه به کیفیت این محصول در مقایشه با نمونه خارجی مشابه پتانسیل صادرات این محصول چندین برابر  میزان فعلی برآورد شده است.

 

آیا در راستای رفع چالش‌ها و نیاز‌هایی شناسایی شده حوله‌بافی خمینی شهر اقداماتی انجام داده‌اید؟

 

نماینده فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان تصریح کرد: در راستای رفع این چالش‌ها و نیاز‌ها شرکت سنجش و دانش آیریک با حضور نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده ماشین سازی ایران بازدیدی را در تاریخ 30/05/1401 از بخش حوله‌بافی خمینی‌شهر انجام داد که از نزدیک در جریان چالش‌ها و نیازها در بخش‌های دوخت و بسته‌بندی، کارگاه تابندگی، کارگاه بافندگی قدیم، کارگاه بافندگی جدید و بخش رنگرزی این صنعت قرار گرفتند.

 

 

دانش تصریح کرد: با این مطالعه موردی لیست تجهیزات مورد نیاز برای بررسی لیزینگ در اختیار شرکت آیریک و نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت.

 

وی اعلام کرد: طبق مطالعه موردی و بازدید‌های تخصصی که انجام گرفت چندین مدل دستگاه با تعداد مورد نیاز هر دستگاه در این صنعت مشخص شد.

 

دانش افزود: همچنین مقرر شد بخش صادرات محصولات این صنعت به چند کشور بررسی گردد و نتایج در اختیار بخش حوله‌بافی قرار داده شود.

 

 

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳:۵۶

شناسه خبر: 102729

مطالب مرتبط :
جمعیت ایران در عرض ۴۵ سال ۱۰ سال پیرتر شده است/جمعیت سالمند استان اصفهان بالاترین است

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت استان اصفهان:

جمعیت ایران در عرض ۴۵ سال ۱۰ سال پیرتر شده است/جمعیت سالمند استان اصفهان بالاترین است

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان این که سالمندی در ایران با شیب تندی رو به افزایش است و در عرض ۴۵ سال، جمعیت کشور ۱۰ سال پیرتر شده است، گفت: جمعیت سالمندی در کشور ۱۰ و نیم درصد است اما در استان اصفهان این رقم به ۱۲ و نیم درصد می‌رسد.

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی/رونمایی از قول خدمت به ملت و تعهد به شهدا

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد، با این دستاورد محققان قول خدمت به ملت و تعهدشان به شهدا را رونمایی کردند.

 معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزرات بهداشت

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزرات بهداشت:

تحصیل ۶ هزار دانشجوی خارجی در رشته‌های پزشکی

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزرات بهداشت در همایش بین المللی سازی آموزش عالی علوم پزشکی ویژه دانشگاه های قطب ۷ کشور، اعلام کرد: ۶ هزار دانشجوی خارجی از ۶۰ کشور دنیا در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره در ایران در حال تحصیل می‌باشند.

پذیرش ۴ هزار دانشجو در مرحله اول آزمون دستیار تخصصی/دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته طب اورژانس ظرفیت خالی دارد

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت:

پذیرش ۴ هزار دانشجو در مرحله اول آزمون دستیار تخصصی/ظرفیت خالی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته طب اورژانس

معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، با اعلام این که امسال ظرفیت پذیرش ۴هزار و۳۰۰ دانشجو در آزمون دستیار تخصصی داشتیم که برای نخستین بار ۴هزار نفر در مرحله اول پذیرش شدند، گفت: در آزمون امسال ظرفیت پذیرش دانشجو در دو رشته بیهوشی و عفونی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تکمیل شده اما همچنان در رشته طب اورژانس ظرفیت خالی وجود دارد.

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبرداد:

برگزاری همایش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی در اصفهان

مدیر توسعه آموزش بین‌الملل معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همایش "بین‌المللی‌سازی آموزش عالی علوم پزشکی" از روز سه شنبه ۲۹ شهریورماه، به مدت دو روز ویژه دانشگاه‌های قطب ۷ کشور شامل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شهرکرد، یزد و کاشان برگزار می‌شود.

معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ناحیه نطنز اولین نمایشگاه دست‌سازه‌های رباتیک را برگزار می‌کند

به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ناحیه نطنز اولین نمایشگاه دست‌سازه‌های رباتیک را برگزار می‌کند

معاونت بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ناحیه نطنز اولین نمایشگاه دست‌سازه‌های رباتیک را به مناسبت هفته دفاع مقدس و با همکاری کمیته ورزش‌های الکترونیک بادرود برگزار می‌کند.

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

با همکاری سازمان بسیج اساتید استان اصفهان؛

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شود

همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج اساتید استان اصفهان برگزار می‌شود.

 دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس؛

دکتر مهدی کارگرفرد، بعنوان پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران معرفی شد

بر اساس اطلاعات بیست سال اخیر (۲۰۲۱-۲۰۰۲) پایگاه وب‌آو‌ساینس، دکتر مهدی کارگرفرد رییس دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با ۶۷۹ استناد (۴۷ مقاله) پراستنادترین نویسنده حوزه فیزیولوژی ورزشی و تندرستی ایران است.

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد:

تولید ۸۶۰۰ تن ماهیان خوراکی در سال ۱۴۰۰/نفوذ دانش و تکنولوژی در حوزه آبزی‌پروری پایین است

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با اعلام این خبر که تولید ماهیان خوراکی استان اصفهان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۶۰۰ تن بود، گفت: طی سی سال فعالیت نفوذ دانش و تکنولوژی به این حوزه پایین است که اگر بخواهیم در برنامه هفتم کار کنیم دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید تحقیقات و نفوذ دانش را افزایش دهند.

 نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است/رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در سه دانشگاه از سال آینده/ رونمایی از هفت دستگاه موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس

توسط ریاست اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان مطرح شد:

مشکل اورژانس اصفهان نداشتن موقعیت امدادخواه و کمبود نیرو/راه اندازی رشته فوریت‌ پزشکی در سه دانشگاه/اورژانس اصفهان از موتورلانس رونمایی کرد

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با تصریح این که نداشتن موقعیت امدادخواه مشکل اصلی اورژانس است و رایزنی با سازمان‌ها هم هنوز موفق نبوده، گفت: در بحث نیروی تکنسین هم کمبود داریم چون رشته کارشناسی پیوسته فوریت‌های پزشکی در استان نبوده اما پیگیری و مجوز گرفته شده در سه دانشگاه از سال آینده این رشته دانشجو می‌گیرد. در ادامه نشست آیین رونمایی از هفت کد موتور لانس با یک اتوبوس آمبولانس انجام شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب