ممنوعیت مصرف حشره کش دیازینون در اراضی کشاورزی

مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران از ممنوعیت مصرف حشره کش دیازینون در اراضی کشاورزی خبر داد.

زاغی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری مازندران، سرپرست دفتر آفت کش‌های سازمان حفظ و نباتات کشور در نامه‌ای به سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها ممنوعیت تهیه و مصرف حشره کش دیازینون را از اول مهرماه ابلاغ کرده است.

وی خاطر نشان کرد: طی نامه ای به شهرستان‌ها اعلام کردیم که این سموم از فروشگاه‌های عرضه سم محصولات کشاورزی جمع آوری شود.

مسئول حفظ نبابات جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: این ممنوعیت در سال 98 هم اعلام شده بود اما به دلیل عدم معرفی جایگزین استفاده از این سم تمدید شد در سال جاری هم سازمان بر اساس وظایف ذاتی خویش این موضوع را ابلاغ کرده است و اقدامات لازم برای جمع آوری این سموم در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران،دیازینون از حشره کش‌های ارگانوفسفره پرکاربرد در دفع انواع آفات در کشاورزی است که به علت آسیب های زیست محیطی و خطرات جدی برای سلامتی انسان مصرف آن در کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا و استرالیا ممنوع شده است.

مصرف این سم در ایالات متحده آمریکا و کانادا و در بحث مصارف خانگی این حشره کش قدغن شده ولی هنوز برای دفع آفات کشاورزی کاربرد دارد.

دیازینون حشره کش و کنه کش تماسی است که در کنترل تعدادی زیادی از آفات محصولات زراعی و باغی کاربرد دارد، حجم زیادی از این آفت کش در شالیزارهای شمال کشور برای کنترل کرم ساقه خوار برنج به مصرف می‌رسد.

این حشره کش برای آبزیان و پرندگان به شدت خطرناک است، در سال 1394 سازمان حفاظت از محیط زیست کشور طی نامه ای از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد مصرف سم پرخطر و پرمصرف دیازینون که از سموم خطرناک برای آبزیان و پرندگان است متوقف شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۶:۲۱

شناسه خبر: 102744

مطالب مرتبط :
سهراب بخشی

مسئول مرکز رشد شهید سهراب بخشی مازندران خبر داد

کسب رتبه‌های برتر جشنواره بین المللی ابن سینا توسط نخبگان مازندرانی

مسئول مرکز رشد شهید سهراب بخشی مازندران از کسب رتبه‌های برتر جشنواره بین المللی ابن سینا توسط نخبگان فعال این مرکز خبر داد.

مرکز  رشد

با مشارکت سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران:

مرکز رشد فنی و مهارتی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مازندران به بهره‌برداری رسید

مرکز رشد فنی ومهارتی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مازندران با مشارکت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران به بهره‌برداری رسید.

خبرگزاری علم و فناوری

مدیرعامل شرکت هوش ایمن مازندران:

دستگاه چهار منظور هوشمند سازی اراضی مازندران تولید شد

مدیرعامل شرکت هوش ایمن مازندران از تولید دستگاهی خبر داد که به صورت همزمان قابلیت حفاظت، امنیت،هوشمند سازی آب و اعلام نیازمندی‌های مواد غذایی را به کشاورز اعلام کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب