مشاهده جهش ژنتیکی در دی ان ای خون فضا نوردان

بررسی تاثیرتغییرات سفر فضایی کوتاه مدت را بر سلامت فضانوردان

محققان نمونه خون فضانوردان را به مدت ۲۰ سال ذخیره کردند تا در این تحقیق ریسک ابتلا به سرطان فضانوردان به دقت رصد شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از اسپیس، پژوهش منتشر شده در نشریه «نیچر کامونیکیشن بیولوژی» نشان میدهد که، دی ان ای سلول های بنیادی تشکیل دهنده خون همه ۱۴ فضانورد شرکت کننده در پژوهش (که در برنامه شاتل فضایی ناسا نیز شرکت کرده بودند) دچار جهش ژنتیکی شده بود. جهشهای صورت گرفته با توجه به سن فضانوردان به طورغیرمعمولی بالا بودند، اما میزان آنها به اندازه‏ای نبود که باعث ابتلا به سرطان شود.

نتایج به دست آمده از این تحقیق چندان عجیب نیستند و به اعتقاد محققان با بررسی مرتب خون فضانوردان هرگونه جهش احتمالی رصد می شود. در برنامههای رصد طولانی مدت سلامت فضانوردان، در طرح‎‎های ناسا نقش مهمی دارند زیرا این سازمان فضایی تصمیم دارد در برنامه آرتمیس دوباره نیروی انسانی به ماه بفرستد.

به نوشته دیلی میل در این پژوهش ۱۴ فضانورد از برنامه شاتل ناسا که بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ میلادی به فضا سفر کرده و به طور متوسط ۱۲ روز در فضا بودند، شرکت کردند.

نمونه خون از فضانوردان توسط محققان دوبار جمع آوری شد؛ یک بار ۱۰ روز قبل از سفر فضایی و بار دیگر روز پس از فرود آنها روی زمین. همچنین گلبول های سفید خون آنها نیز ۳ روز پس از فرود نمونه برداری شد. نمونه های مذکور در فریزر و در دمای -۱۱۲ درجه فارنهایت به مدت ۲۰ سال ذخیره و نگهداری شدند.

استاد کاردیولوژی در انستیتو تحقیقات کاردیوواسکولار ماونت سینایی در نیویورک دیوید گوکاسیان در بیانیه ای می گوید: فضانوردان در محیطی با فرایندهای عجیب فعالیت می کنند که عوامل بسیاری از جمله اشعه های فضایی به جهش هایی در بدن آنها منجر می شوند. این به این معنی است که ریسک آن وجود دارد که جهش های مذکور باعث هماتوپوزیس کلونال(clonal hematopoiesis)  شود.

 مشخص شد جهش‌هایی که در ژن‌ها رخ داد، کمتر از دو درصد بود. بنابر بیانیه محققان افرادی که جهش های ژنتیک آنها از این آستانه عبور کند، با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از انواع سرطان ها روبه‌رو می شوند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵:۱۴

شناسه خبر: 102754

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

سیاره مشتری در نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین

سیاره مشتری امروز در ۵۹ سال اخیر در نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین قرار گرفت

سرطان خون

یک گام دیگر تا درمان سرطان خون :

درمان سرطان خون در مراحل اولیه با جلوگیری از شبیه سازی سلول های سرکش

دانشمندانی که علت اصلی سرطان خون را بررسی می‌کنند به کشف کلیدی در مورد اینکه چگونه جهش‌ های ژنتیکی می‌توانند سلول‌ های بنیادی خون را از بین برده و جمعیت‌های خطرناکی از سلول‌ های شبیه‌ سازی شده را تشکیل دهند که می‌توانند سرطانی شوند، انجام داده‌اند.

طشزطضثص

دیلی میل؛

هواپیمای بدون سرنشین برای تحویل محموله های پستی در محل

هواپیمای جدید بدون‌سرنشین که می‌تواند محموله‌های به وزن ۵۰۰ گرم را جابه‌جا کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب