مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج:

عدم بهره ی ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان کشور از ظرفیت های حاکمیتی/ رویداد ملی «تا ثریا» مسیر رفع چالش ها را نشان می دهد

مهدی حقی گفت: طبق آمار منتشر شده از سوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نزدیک به ۷۰ درصد مجموعه‌های نوآور و دانش بنیانی که در کشور وجود دارند تا الان بهره‌ای به لحاظ مالی و سرمایه‌ای از ظرفیت‌های حاکمیتی نبرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمان، رویداد ملی «تا ثریا» صبح امروز جمعه؛ اول مهرماه؛ همزمان با دومین روز از هفته دفاع مقدس، به همت شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان در دانشگاه تحصیلات تکمیلی (هایتک) بخش ماهان آغاز شد.

مهدی حقی در آغاز این رویداد اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال را به‌عنوان اقتصاد دانش‌بنیان نام‌گذاری کردند و این نام‌گذاری نقطه عطف فرمایشات ایشان است.

مدیر شرکت پیش‌گامان بنیاد تعاون بسیج افزود: مقام معظم رهبری حدود 10 سال قبل فرمودند که 20 درصد اقتصاد ما باید از طریق اقتصاد دانش‌بنیان پیش برود؛ ولی متأسفانه در حال حاضر در خوش‌بینانه‌ترین حالت  کمتر از دو درصد از اقتصاد ما از طریق دانش‌بنیان پیش می‌رود و این مسئله نشان می‌دهد که از برنامه خود بسیار عقب هستیم.

حقی در ادامه به مهم‌ترین چالش‌های پیش روی حوزه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: چند چالش جدی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد؛ لذا اگر قرار است حرکتی در این حوزه انجام شود باید ناظر به پاسخگویی به این چالش‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: چالش اول در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان عدم مسئله محوری است و طبق آماری که معاونت علمی ریاست‌جمهوری منتشر کرده است 70 درصد ظرفیت‌های فناور کشور حداکثر روی 20 درصد مسائل متمرکز هستند و اضلاع اصلی اقتصادی ما که کشاورزی، صنایع، معادن، انرژی است از این مسئله بی‌بهره هستند.

مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج ادامه داد: این در حالی است که بخش عظیمی از ظرفیت‌های فناور ما در حوزه خدمات، بازی و سرگرمی متمرکز شده است و بخش عمده‌ای از اقتصاد ما از ظرفیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان بی‌بهره‌اند لذا یکی از بخش‌های این رویداد به حوزه به‌اشتراک‌گذاری مسائل مربوط می‌شود.

حقی بیان کرد: خلأهای فناورانه زیادی در زنجیره‌های ارزش استان حضور دارند و به دنبال پاسخ‌یابی هستند؛ ولی متأسفانه شبکه‌های فناور از آن‌ها بی‌بهره هستند.

وی اذعان کرد: یکی از دلایلی که بخشی از ظرفیت‌های شرکت دانش‌بنیان به سمت 141 شدن پیش می‌روند این است که  از ظرفیت‌های دانش‌بنیان استان‌ها اطلاعی ندارند لذا بخشی از این رویداد به این مسئله تعلق‌گرفته است که آن دسته از مجموعه‌هایی که مسئله و خلأ فناورانه دارند آن را به اشتراک بگذارند؛ اما صرف این به‌اشتراک‌گذاری کافی نیست.

مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج  مطرح کرد: واقعیت امر این است که در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان مسئله به پاسخ‌دهنده مرتبط نشده است و صاحب مسئله هم حاضر نشده است بابت کسی که مسئله آن را پاسخ داده است پای‌کار بایستد.

حقی چالش دوم در اقتصاد دانش‌بنیان را عدم عدالت در نوآوری عنوان کرد و گفت: طبق آماری که معاونت علمی ریاست‌جمهوری منتشر کرده است نزدیک به 70 درصد مجموعه‌های نوآور و دانش بنیانی که در کشور وجود دارند تا الان بهره‌ای به لحاظ مالی و سرمایه‌ای از ظرفیت‌های حاکمیتی نبرده‌اند.

وی افزود: بر اساس آمار صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری، تقریباً 70 تا 80 درصد سرمایه‌گذاری‌های این صندوق روی 20 تا 30 درصد استارت‌آپ‌ها و تیم‌های نوآور و فناور متمرکز شده است و این عدم عدالت در سرمایه‌گذاری است.

مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج  خاطرنشان کرد: بنابراین یکی دیگر از بخش‌های این رویداد این است که ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری، مالی، اعتباری و پشتیبانی به سمت تیم‌های فناور بیایند و میز مذاکره شکل دهند و مشخص می‌کنند که برای کدام یک از این تیم‌ها سرمایه‌گذاری کنند که نتیجه این مذاکرات تبدیل به صورت‌جلساتی می‌شود که پیگیری آن‌ها به عهده ماست.

حقی عدم هم‌افزایی در حوزه پشتیبانی را چالش سوم در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان مطرح و عنوان کرد: ظرفیت‌های مختلف پشتیبانی در داخل کشور وجود دارد که این ظرفیت‌ها نتوانستند با یکدیگر هم‌افزا عمل کنند و این عدم  هم‌افزایی موجب شده است که تیم‌های فناور نتوانند به‌درستی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

وی در پایان مطرح کرد: مجموعه پیشگامان بنیاد تعاون بسیج این اضلاع را به هم متصل می‌کند و این رویداد مسیر رفع  چالش‌ ها را نشان می ‌دهد و به طور کلی مجموعه پیشگامان در سپاه، وظیفه تجاری‌ سازی تیم ‌های فناور و شرکت‌ های دانش بنیان مردمی را بر عهده دارد.

خبرنگار: مهدی‌زاده

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴:۲۳

شناسه خبر: 102767

مطالب مرتبط :
شرکت دانش بنیان

حکایت چالش‌ها و مشکلاتی که تمامی ندارند؛

قوانین و تبصره‌ها؛ سنگ پیش پای شرکت‌های دانش‌بنیان/ شکل حمایت از واحدهای فناور نیازمند تغییرات جدی است

شرایط و مقررات دست‌وپاگیر برای دریافت تسهیلات و عدم حمایت از همه ایده‌های فناورانه از مشکلات و چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان است و فعالان این عرصه تقاضای تغییر جدی در نحوه حمایت از این شرکت‌ها را دارند.

مهرابی

معاون اقتصادی استانداری کرمان:

احصا و استخراج ۹۰۰ نیاز فناورانه توسط شورای دانش بنیان استان کرمان

معاون اقتصادی استانداری کرمان گفت: شورای دانش بنیان که ذیل شورای برنامه ریزی استان راه اندازی شده تا کنون موفق به احصا و استخراج حدود ۹۰۰ نیاز فناورانه در استان کرمان شده است که حدود ۷۰۰ مورد آن در بخش صنعت است.

دکتر زاهدی

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی:

عقب ماندگی سیستم آموزشی کشور از قافله فناوری دنیا/ دانشگاه ها باید به سرعت پوست اندازی کنند

محمدمهدی زاهدی گفت: ما هنوز نتوانستیم دانشگاه نسل سوم که دانشگاه کارآفرین، ماموریت گرا و مسئله محور است را در کشور جا بیندازیم ؛ لذا دانشگاه های ما باید به سرعت پوست اندازی کنند و به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش بروند؛ چرا که در این مسیر هر چه بیشتر زمان از دست بدهیم از قافله فناوری دنیا عقب می مانیم.

نشست بررسی راهکارهای بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در فعالیت های مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد

نشست بررسی راهکارهای بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در فعالیت های مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد

در جهت تحقق شعار سال مقام معظم رهبری«مدظله» راهکارهای بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در فعالیت های مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد با حضور رئیس پارک علم و فناوری استان در محل این مرکز مورد بررسی قرار گرفت.

پنجمین نشست هفتگی شرکت‌های دانش بنیان و فناور حوزه ICT استان یزد برگزار شد

پنجمین نشست هفتگی شرکت‌های دانش بنیان و فناور حوزه ICT استان یزد برگزار شد

پنجمین نشست هفتگی شرکت‌های دانش بنیان و فناور حوزه ICT استان یزد با هدف شناسایی و بررسی مشکلات شرکت های دانش بنیان این حوزه در اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد برگزار شد.

توجه به اشتغال دانشگاهیان در فعالیت‌های دانش‌بنیان/ دو درصد از اقتصاد کشور دانش بنیان است

در همایش ملی تاثریا در شیراز مطرح شد:

توجه به اشتغال دانشگاهیان در فعالیت‌های دانش‌بنیان/ دو درصد از اقتصاد کشور دانش بنیان است

مدیرعامل شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج همایش ملی تاثریا در شیراز با بیان اینکه اقتصاد دانش ‌بنیان از ۱۰ سال اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، گفت: هم اکنون حدود دو درصد از اقتصاد در کشور اثر دانش ‌بنیان ‌ها تأمین می‌ شود که برای جبران عقب ‌ماندگی باید مدل ‌های خاصی را در نظر بگیریم.

رویداد ملی تا ثریا

مدیر شرکت پیش‌گامان توسعه فرایند دانش در کرمان خبر داد:

برگزاری رویداد ملی فناورانه «تا ثریا» در کرمان/ بیش از ۱۰۰ تیم فناور در این رویداد حضور دارند

مدیر شرکت پیش‌گامان توسعه فرایند دانش در کرمان گفت: رویداد ملی «تا ثریا» در دو بخش سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های فناورانه اولویت‌دار و شناسایی و حل نیازهای فناورانه استان در روز جمعه اول مهرماه در کرمان برگزار می‌شود.

سردار فرجی

برگزاری اولین رویداد ملی تا ثریا در خراسان شمالی

اولین رویداد ملی تا ثریا با محوریت سرمایه گذاری بر روی طرح های برتر فناور در خراسان شمالی، در محل سالن همایش دانشگاه پیام نور بجنورد برگزار گردید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب