معاون اقتصادی استانداری کرمان:

احصا و استخراج ۹۰۰ نیاز فناورانه توسط شورای دانش بنیان استان کرمان

معاون اقتصادی استانداری کرمان گفت: شورای دانش بنیان که ذیل شورای برنامه ریزی استان راه اندازی شده تا کنون موفق به احصا و استخراج حدود ۹۰۰ نیاز فناورانه در استان کرمان شده است که حدود ۷۰۰ مورد آن در بخش صنعت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در کرمان، مهرابی معاون اقتصادی استانداری کرمان در رویداد ملی « تاثریا» گفت: علم شامل سه مرحله تولید، توزیع و مصرف است که ما درمرحله تولید علم مشکل چندانی نداریم و در این زمینه جایگاه مناسبی در جهان داشته و در بخش های مختلف آن حرفی برای گفتن داریم.

معاون اقتصادی استاندار کرمان افزود: خوشبختانه با گسترش دانشگاه ها، فضای خوبی در کشور ایجاد شده است و هر کسی می تواند به راحتی در هر رشته ای که بخواهد تحصیل کند.

مهرابی تاکید کرد: در مسئله توزیع علم، مشکل ما این است کارهایی که در دانشگاه ها انجام می شود چطور به دست کسانی که نیازمند آن هستند برسد و این چالش اصلی پیش روی ماست که بین صنعت و دانشگاه ارتباط عملی برقرار کنیم.

وی در ادامه مطرح کرد: مصرف که سومین مرحله علم است پیچیدگی های خاص خودش را دارد و گره اصلی در این زمینه بحث تقاضا محوری در پژوهش و نوآوری است که براساس نظریه توسعه انگیزه ای تا زمانی که تقاضا برای یک نوآوری یا کالا در اقتصاد ایجا نشود هر کاری که در زمینه عرضه شود بی فایده است.

وی با اشاره به موضوع بی فایدگی آموزش در جهان عنوان کرد: انگیزه های اقتصادی باید سه ضلع مثلث علم را به هم وصل کند چرا که اگر انگیزه اقتصادی نباشد با شعار دادن و حرف زدن نمی توان کاری را انجام داد.

معاون اقتصادی استاندار کرمان درادامه به فعالیت های استانداری کرمان در زمینه دانش بنیان اشاره و اظهار کرد: در استان کرمان شورای دانش بنیان ذیل شورای برنامه ریزی استان راه اندازی شده است که شامل سه کمیته فرابخشی و چهار کمیته زیر بخشی است که با فعالیت های خود در زمینه دانش بنیان به نتایج خوبی رسیده است.

مهرابی احصا و استخراج حدود 900 نیاز فناورانه در استان کرمان را از جمله نتایج به دست آمده از فعالیت های شورای دانش بنیان استان برشمرد و گفت: از این 900 نیاز فناورانه ای که در کمیته های ممختلف احصا شده است حدود 700 مورد آن در بخش صنعت است که به قطعات بسیار ریز یا مواد شیمیایی بسیار خاص مربوط می شود.

وی افزود:  این نیازها را می توان در اختیار این رویداد قرار داد تا بتوان از نتیجه آن در معادن بزرگی مثل گل گهر، مس گوهر زمین صنایع لاستیک و ... که از معادن بزرگ استان محسوب می شوند، استفاده کرد.

معاون اقتصادی استاندار کرمان  بیان کرد: قانون جهش دانش بنیان که امسال تصویب و شیوه نامه آن ارسال شده است به ویژه ماده 11 آن دست ما را در کمک به  فعالیت های دانش بنیان باز می گذارد لذا استانداری حاضر است حامی مجموعه هایی باشد که کار عملی در این حوزه می کنند.

مهرابی خاطر نشان کرد: متاسفانه موازی کاری  زیادی در حوزه دانش بنیان در استان انجام می شود لذا برای حذف این موارد لازم است نقطه اتصالی به شورای دانش بنیانی استان برقرار کرد تا کارهای تکراری و بدون نتیجه کمتر شود.

خبرنگار: مهدی زاده

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸:۰۰

شناسه خبر: 102769

مطالب مرتبط :
دکتر حقی

مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج:

عدم بهره ی ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان کشور از ظرفیت های حاکمیتی/ رویداد ملی «تا ثریا» مسیر رفع چالش ها را نشان می دهد

مهدی حقی گفت: طبق آمار منتشر شده از سوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نزدیک به ۷۰ درصد مجموعه‌های نوآور و دانش بنیانی که در کشور وجود دارند تا الان بهره‌ای به لحاظ مالی و سرمایه‌ای از ظرفیت‌های حاکمیتی نبرده‌اند.

دکتر زاهدی

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی:

عقب ماندگی سیستم آموزشی کشور از قافله فناوری دنیا/ دانشگاه ها باید به سرعت پوست اندازی کنند

محمدمهدی زاهدی گفت: ما هنوز نتوانستیم دانشگاه نسل سوم که دانشگاه کارآفرین، ماموریت گرا و مسئله محور است را در کشور جا بیندازیم ؛ لذا دانشگاه های ما باید به سرعت پوست اندازی کنند و به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش بروند؛ چرا که در این مسیر هر چه بیشتر زمان از دست بدهیم از قافله فناوری دنیا عقب می مانیم.

توجه به اشتغال دانشگاهیان در فعالیت‌های دانش‌بنیان/ دو درصد از اقتصاد کشور دانش بنیان است

در همایش ملی تاثریا در شیراز مطرح شد:

توجه به اشتغال دانشگاهیان در فعالیت‌های دانش‌بنیان/ دو درصد از اقتصاد کشور دانش بنیان است

مدیرعامل شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج همایش ملی تاثریا در شیراز با بیان اینکه اقتصاد دانش ‌بنیان از ۱۰ سال اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، گفت: هم اکنون حدود دو درصد از اقتصاد در کشور اثر دانش ‌بنیان ‌ها تأمین می‌ شود که برای جبران عقب ‌ماندگی باید مدل ‌های خاصی را در نظر بگیریم.

نمایشگاه و رویداد رفع نیازهای فناورانه حوزه کشاورزی خراسان شمالی

نمایشگاه و رویداد رفع نیازهای فناورانه حوزه کشاورزی خراسان شمالی

فن بازار منطقه ای خراسان شمالی با همکاری موسسه راهبردی بشری پژوه و سایر سازمان‌های های همکار در این رویداد پارک علم و فناوری خراسان شمالی، فن بازار ملی ایران و جهاد کشاورزی برگزار می کنند

ی

اعلام آمادگی معاونت اقتصادی استانداری ایلام برای همکاری با خانه نخبگان بسیج

دکتر جهانگیر رستمزاد اظهار کرد: معاونت اقتصادی استان ایلام، آماده هرگونه همکاری با خانه نخبگان در خصوص حمایت از نخبگان و جامه عمل پوشاندن به طرح های فنی، عمرانی و اقتصادی استان خواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب