نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی:

عقب ماندگی سیستم آموزشی کشور از قافله فناوری دنیا/ دانشگاه ها باید به سرعت پوست اندازی کنند

محمدمهدی زاهدی گفت: ما هنوز نتوانستیم دانشگاه نسل سوم که دانشگاه کارآفرین، ماموریت گرا و مسئله محور است را در کشور جا بیندازیم ؛ لذا دانشگاه های ما باید به سرعت پوست اندازی کنند و به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش بروند؛ چرا که در این مسیر هر چه بیشتر زمان از دست بدهیم از قافله فناوری دنیا عقب می مانیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمان، محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در همایش ملی فناورانه «تا ثریا» به چالش های زیست بوم علم و فنلوری استان و کشوراشاره و اظهار کرد: اصلی ترین و مهم ترین چالش دانش بنیان، عدم ارتباط صحیح و مطلوب بین اجزای اکوسیستم علم و فناوری در استان است.

عضوکمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: دانشگاه، آموزش و پرورش، صنایع به معنای عام (هر چیزی خارج از نظام اموزشی کشور)، نهادها و دستگاه های دولتی و عمومی، قوانین و مقررات، مسئولان متولی امر و شرکت های دانش بنیان از اجرای این اکوسیستم هستند.

زاهدی خاطرنشان کرد: فناوران ما بر اساس توانمندی های خود خلق فناوری می کنند ولی چون اعضای زیست بوم علم و فناوری به صورت مجمع الجزایری عمل می کند و ارتبا خوبی با هم ندارند لذا نیازمندی های کشورهم چنان باقی می ماند.

وی ادامه داد: با توجه به توسعه فناوری و سرعت بالای تحولات علمی که هر سال تقریبا دو برابر می شود  به دلیل مجمع الجزایری عمل کردن، ما عقب می مانیم؛ لذا بین اجزای این اکوسیستم پیوستگی و در هم آمیختگی ایجاد شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، نبود نیروی انسانی ماهر را چالش دیگر حوزه زیست بوم علم و فناوری کشور برشمرد و عنوان کرد: این کمبود عوامل مختلفی دارد که یکی از آن ها دانشگاه هاست چرا که دانشگاه های ما از تربیت نیروی انسانی ماهر و حرفه ای که بتواند در خارج از دانشگاه به سرعت وارد بازار کار بشود و خلاق و کارآفرین بشود عقب هستند.

زاهدی با بیان اینکه دنیا در حال حاضر در مرحله گذراز دانشگاه های نسل چهارم به پنجم است، مطرح کرد: در نسل پنجم هیچ مسئله ای در خصوص تربیت کارآفرین ها وجود ندارد چرا که آن ها را پشت سر گذاشته اند ولی ما هنوز در دانشگاه های نسل دوم که مبتنی بر آموزش و صرف پژوهش است، مانده ایم.

وی بیان کرد: ما هنوز نتوانستیم دانشگاه نسل سوم که دانشگاه کارآفرین، ماموریت گرا و مسئله محور است را در کشور جا بیندازیم که این مسئله دلایل مختلفی دارد که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از وضعیت دانشگاه های کشور گفت: دانشگاه های ما باید به سرعت پوست اندازی کنند و به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش بروند؛ چرا که در این مسیر هر چه بیشتر زمان از دست بدهیم از قافله فناوری دنیا عقب مانده و آنچه که در بیانیه گام دوم  انقلاب است در صورت غفلت دانشگاه ها به زودی محقق نمی شود.

زاهدی با بیان اینکه دستگاه ها منابع انسانی خلاق و فناور را کم دارند، مطرح کرد: متاسفانه در بحث استخدام، مدرک گرایی حاکم است و صلاحیت حرفه ای افراد مدنظر قرار نمی گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: عدم بهره گیری از قوانین یکی دیگر از چالش های پیش روی تولید و پیشرفت است و قوانین موجود ریسک پذیری  لازم را در برمی گیرد ولی تنها آگاهی از آن ها کافی نیست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عدم همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات و عدم بهره گیری از از توانمندی ها را از موانع به ثمر نشستن ایده ها برشمرد و اظهار کرد: باید بانک اطلاعاتی نیازهای استان و بانک اطلاعاتی توانمندی ها و فناوران ایجاد شود و هم چنین یک هماهنگ کننده در این بین وجود داشته باشد تا بتواند این دو بانک را با هم مرتبط کند.

زاهدی در پایان با یبان اینکه قانون جهش تولید اختیارات خوبی را به استانداران داده است که بتوانند از منابع و امکانات به خوبی استفاده کنند، به گسترش ارتباط بین صنعت ودانشگاه اشاره کرد و تسریع در صدور مجوزها را در جهت عملیاتی شدن ایده های فناورانه موثر دانست.

خبرنگار: مهدی زاده

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵:۳۵

شناسه خبر: 102771

مطالب مرتبط :
شرکت دانش بنیان

حکایت چالش‌ها و مشکلاتی که تمامی ندارند؛

قوانین و تبصره‌ها؛ سنگ پیش پای شرکت‌های دانش‌بنیان/ شکل حمایت از واحدهای فناور نیازمند تغییرات جدی است

شرایط و مقررات دست‌وپاگیر برای دریافت تسهیلات و عدم حمایت از همه ایده‌های فناورانه از مشکلات و چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان است و فعالان این عرصه تقاضای تغییر جدی در نحوه حمایت از این شرکت‌ها را دارند.

مهرابی

معاون اقتصادی استانداری کرمان:

احصا و استخراج ۹۰۰ نیاز فناورانه توسط شورای دانش بنیان استان کرمان

معاون اقتصادی استانداری کرمان گفت: شورای دانش بنیان که ذیل شورای برنامه ریزی استان راه اندازی شده تا کنون موفق به احصا و استخراج حدود ۹۰۰ نیاز فناورانه در استان کرمان شده است که حدود ۷۰۰ مورد آن در بخش صنعت است.

دکتر حقی

مدیر شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج:

عدم بهره ی ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان کشور از ظرفیت های حاکمیتی/ رویداد ملی «تا ثریا» مسیر رفع چالش ها را نشان می دهد

مهدی حقی گفت: طبق آمار منتشر شده از سوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نزدیک به ۷۰ درصد مجموعه‌های نوآور و دانش بنیانی که در کشور وجود دارند تا الان بهره‌ای به لحاظ مالی و سرمایه‌ای از ظرفیت‌های حاکمیتی نبرده‌اند.

معاون فرهنگی دانشگاه دماوند

در راستای تحقق دانشگاه های نسل سوم در دانشگاه آزاد دماوند تاسیس شد؛

کانون دانشجویی «کارآوند» با موضوع کارآفرینی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دماوند از تأسیس کانون دانشجویی «کارآوند» با موضوع کارآفرینی خبر داد

زاهدی نماینده

دکتر زاهدی در گرگان :

فعالیت ۳ هزار شرکت دانش بنیان در کشور / عارف باید پاسخگوی رانت تحصیلی برادر رئیس جمهور باشد/ مقاله نباید ملاک استخدام باشد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به فعالیت بیش از ۳ هزار شرکت دانش بنیان در کشور گفت : تا پایان سال ۱۴۰۴ این رقم باید به ۲۰ هزار شرکت برسد.

۸

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌و گو با خبرگزاری علم و فناوری:

وضعیت حوزه پژوهشی در بودجه ۹۷مناسب نیست/امیدواریم کمیسیون تلفیق بودجه به وزارت علوم کمک کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عقیده دارد که در لایحه بودجه سال ۹۷که به تازگی از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، شاهد کاهش بودجه پژوهشی هستیم و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری نیاز به کمک کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب